انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

مک من بوت نمیشه

بخش فنون تشخیص مشکل، تعمیر و نگهداری

Re: مک بوک پرو، بوت نمیشه

پستتوسط iShahin » 05 نوامبر 2010, 01:20

مینیمم زمان بوت شدن به یه ربع تبدیل شده این مک من چشه؟ :-( هر اپلیکیشنی که باز میکنم چند دقیقه طول میکشه تا بالا بیاد :-( رم مشکل پیدا کرده یعنی؟

[url=https://mobile.twitter.com/S3micolon]follow me on twitter: @s3micolon[/url

نماد کاربر
iShahin

پست‌ها : 453

پستتوسط iShahin » 05 نوامبر 2010, 01:59

با حالت safe mod عم freeze میکنه همش چی کار کنم؟ :-(

نماد کاربر
iShahin

پستتوسط Ilia » 06 نوامبر 2010, 03:13

iShahin نوشته است:[نمایش]
با راهنمایی های دوستان در همین تاپیک دوباره اسنو لئوپارد رو اینستال کردم بعد از اینستال دوباره به صفحه ی آبی رفت اما بعد از حدود یک ربع یا بیشتر بالا اپمد حالا بعد از بالا اومدن و حدود یک ربع صبر کردن سیستم هنوز زه صورت فریز هست و هیچ کار نمیشه کرد پروگرس دایره اپل در حال چرخیدنه اما هیچ کا ی نمیشه انجام داد میت سم. یبوت کنم سیستم دیگه بالا نیاد :-(

یک نکته جالبم هم این که وقتی سیستم بالا اومد به همون صورتی که آخرین بار همه چی بور بالا اومد یهنی دقیقا همون صفحات که باز بود بازه یعنی مثل حالتی که مک به اسلیپ میره نه چون خاموش بشه قاعدتا حافظه موقت باید از بین بره در حالی که من با ها با کلید روشن خاموش کردم. حالا دلیل چیه نمی ونم ؟ فکر میکند در آو دن باطری کارم رو راه بندازه؟

اگر شما سیستم را دوباره نصب کرده‌اید که دیگر صفحاتی که از قبل وجود داشته نباید نشان داده بشود. مگر آنکه شما چند پارتیشن داشته باشید و سیستم‌های جداگانه روی پارتیشن‌های متفاوت. اگر از فایل‌هایتان بک‌آپ دارید، قبل از اینستال سیستم، وقتی با DVD سیستم را راه انداخته‌اید قبل از نصب سیستم به disk utility بروید و کلا هارتان را یک پارچه کنید، بعد سیستم را نصب کنید. البته با اینکار هر چه روی کامپیوترتان دارید از بین میرود. اگر از فایل‌هایتان بک‌آپ ندارید و کامپیوترتان پورت Fire wire دارد، آسانترین راه این است که یک مک دیگر پیدا کنید و کامپیوترتان را با سیم Firewire به آن وصل کنید و با فشار دادن دکمهٔ T بصورت Target mode راهش بیندازید. در این حالت هارد کامپیوترتان را بصورت یک دیسک در کامپیوتر دیگر خواهید دید و میتوانید فایل‌ها را کپی کنید. بعدا همان کاری را که اول گفتم انجام بدهید و بعد از فرمت کردن هارد، سیستم را مجددا نصب کنید.

اگر دیسک اصلی کامپیوترتان را هم داشته باشید، با آن میتوانید کامپیوتر را به حالت موقع فروشش توسط اپل در بیاورید که در این حالت هم همهٔ فایلها پاک میشود.

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6176

پستتوسط iShahin » 06 نوامبر 2010, 03:23

ممنون ایلیا عزیز خوشبختانه از فایلهام بک آپ کامل دارم به علاوه دیسک اسنو لئوپارد و دیسک اصلی کامپیوتر هم دارم با راهنمایی ها این فروم و سرچ هایی که در سایت ها فروم های خارجی کردم تقریبا مطمئن هستم مشکل ار هارد درایو هست... امیدوارم مسله با فرمت کامل هارد حل بشه فقط میتونید راهنمایی کنید چگونه باید هارد رو فرمت و مک رو به حال روز اول خرید از کارخانه دربیاورم؟؟؟

ممنون.

نماد کاربر
iShahin

پستتوسط Ilia » 06 نوامبر 2010, 03:38

این جا را ببین:
http://support.apple.com/kb/HT3910

PDF آن را هم گذاشتم اگر دسترسی به سایت اپل نداشته باشی.

موفق باشی،
ایلیا
پیوست‌ها
Mac OS X v10.6 Snow Leopard_How to Erase and Install.pdf
(65.35 KiB) دانلود 582 بار
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط sadeghi » 06 نوامبر 2010, 06:12

ققط دقت کنید که در موقع فرمت هارد تنها erase کردن کافی نیست و باید آن را secure erase کنید تا همه بخش های هارد چک شوند و اگر بدسکتور دارد مشخص شود.
sadeghi

پست‌ها : 344

پستتوسط iShahin » 06 نوامبر 2010, 10:23

Ilia نوشته است:[نمایش]
این جا را ببین:
http://support.apple.com/kb/HT3910

PDF آن را هم گذاشتم اگر دسترسی به سایت اپل نداشته باشی.

موفق باشی،
ایلیا

ممنون ایلیا عزیز الان صدای من رو از مک تازه اینستال شده ی جدید میشنوید! فعلا همه چی آرومه!

sadeghi نوشته است:[نمایش]
ققط دقت کنید که در موقع فرمت هارد تنها erase کردن کافی نیست و باید آن را secure erase کنید تا همه بخش های هارد چک شوند و اگر بدسکتور دارد مشخص شود.

ممنون از لطفتون دوست عزیز اگر این رو زودتر میدیدم حتما اطاعت امر میکردم اما متاسفانه بعد از عملیات نصب مجدد پست شما رو مشاهده کردم. اما فکر نمیکنم بد سکتور داشته باشه هارد چون قبل از این عملیات یک Hardware Tes گرفتم اما مشکلی پیدا نکردم. الان هم همه چیز (تا الان!) مثل ساعت کار میکنه اما باز اگر صلاح میدانید از نو نصب کنم به طریقی که فرمودید؟

ممنون.

نماد کاربر
iShahin

پستتوسط sadeghi » 06 نوامبر 2010, 15:19

خوب خوشحالم که مشکل حل شده اما اگر احیانا دوباره برگشت دفعه دیگر secure erase را انجام دهید. ضمنا پیشنهاد می کنم حداقل تا مدتی بک آپ های منظم تری از هارد خود داشته باشید.
sadeghi

پست‌ها : 344

پستتوسط iShahin » 06 نوامبر 2010, 23:59

sadeghi نوشته است:[نمایش]
خوب خوشحالم که مشکل حل شده اما اگر احیانا دوباره برگشت دفعه دیگر secure erase را انجام دهید. ضمنا پیشنهاد می کنم حداقل تا مدتی بک آپ های منظم تری از هارد خود داشته باشید.

سلام

حتما خیلی ممنون از راهنماییتون 8-)

نماد کاربر
iShahin

عدم بوت مک

پستتوسط apple_2010 » 16 اوت 2012, 10:00

با عرض ادب
mac book pro يکي از دوستان بعد از روشن شدن و آمدن ارم apple ديگه بالا نمياد لطفا سريع راهنمايي کنيد با تشکر از تمامي دوستان و بخصوص مديران انجمن
apple mac book pro 13
IMAC
IPOD nano
ipod touch 8 g '
THE NEW IPAD
apple_2010

پست‌ها : 14

پستتوسط Ilia » 16 اوت 2012, 20:11

من پست شما را با این تاپیک مشابه ادغام کردم. لطفا این مبحث را از اول بخوانید و ببینید که کمکتان میکند یا نه. اگر در سایت جستجو کنید موارد مشابه این و اینکه چه کارهایی را بایستی بکنید را میتوانید پیدا کنید.

در یک همچین مواردی بهتر است که مدل کامپیوتر، سیستم عامل آن و شرایطی که این مشکل در آن پیش آمده را بنویسید تا دوستان بهتر بتوانند کمک کنند. اما معمولا اشکال از چند جا بیشتر نیست. یا سخت‌افزاریست یعنی مثلا هارد خراب شده، یا نرم‌افزاریست و بعبارتی سیستم عامل دچار مشکل شده.

در چنین مواردی معمولا کامپیوتر را با هارد خارجی یا DVD اینستالر آن یا مثلا فلش مموری قابل بوت و غیره راه می‌اندازند و سعی میکنند که هارد را مثلا با برنامه‌ای مثل دیسک یوتیلیتی یا مشابه تجاری آن تعمیر کنند. اما گاهی اوقات این برنامه‌ها قادر به تعمیر سیستم یا هارد نخواهند بود. در این حالت مثلا اگر هارد خراب شده باشد، بایستی آنرا تعویض کرد و اگر اشکال از سیستم باشد، بایستی آنرا دوباره نصب کرد.

اگر دوست شما از محتویات کامپیوترش بک‌آپ داشته باشد (مثلا با تایم ماشین)، نصب مجدد سیستم و احیاء کردن فایل‌ها کار نسبتا ساده‌ایست. اگر نه بایستی سعی کنید که فایل‌هایتان را قبل از فرمت کردن هارد و غیره جایی کپی کنید. آنهم اگر در سایت بگردید موارد مشابهش را که بحث شده، پیدا میکنید.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط apple_12345 » 17 اوت 2012, 16:33

الان من اون دوستم :-)
لوگوی اپل میاد و زیرش یه نوار که داره لود میشه اما تا حدود 10% پر میشه بعد مکث میکنه بعد کلا خاموش میشه
می خوام یه کاری کنم حداقل یه بارم شده بالا بیاد اطلاعات مهم خیلی دارم توش ،بریزم رو هارد بعد یه کاریش میکنم
اینو بگم هر چی repair میزنم اینا کار نمیکنه بعد اینکه 2تا درایو دارم یکیش مک روش و بعدی هم timeline هستش .....
apple_12345

پست‌ها : 3

پستتوسط Ilia » 17 اوت 2012, 18:34

همانطور که قبلا گفتم، بهتر است که مدل کامپیوتر و نسخهٔ سیستم عامل آن را بنویسید. آیا این کامپیوتر شما با سیستم 10.6 (یا پایینتر) کار میکند یا 10.7 (لاین) به بالا؟

اگر با کامپیوتر شما DVD آمده، آنرا بگذارید داخل درایوش و کامپیوتر را ری‌استارت کند و بلافاصله دکمه C را فشار بدهید و آنقدر نگهدارید تا علامت سیب اپل را ببینید و سیستم از روی دیسک راه بیفتد. آنوقت بستگی به مدل کامپیوتر شما میتوانید سیستم را از نو نصب کنید یا کارهای دیگری بکنید، ا ما بهتر است که اول از برنامهٔ نصب خارج بشوید و یوتیلیتی Disk Utility را اجرا و سعی در تعمیر هاردتان کنید و دوباره کامپیوتر را ری‌استارت کنید و ببینید که راه می‌افتد یا نه. اگر نشد به فکر نصب مجدد سیستم بیفتید.

اما مواظب باشید که اول هارتان را فرمت نکنید. حداقل دقت کنید که پارتیشنی که بک‌آپ تایم ماشین در آن است را فرمت نکنید. بسیار بهتر بود عوض اینکه از یک پارتیشن هاردتان برای تایم‌ماشین استفاده کنید، بک‌آپتان را روی هارد خارجی نگه میداشتید. بک‌آپ تایم ماشین بر روی همان هارد داخلی چندان کار عاقلانه‌ای نیست.

اما اگر لاین که همان 10.7 است یا مانتین لاین (سیستم ده ممیز هشت) را نصب کرده‌اید، بایستی بعد از ری‌استارت دکمه‌های کامند + r را فشار بدهید و نگهش دارید تا وقتی که صفحه‌ای بالا بیاید و به شما حق انتخاب پارتیشن ریکاروی را بدهد و بعد از طریق آن میتوانید کامپیوتر را تعمیر کنید.

commandr.jpg
commandr.jpg (9.01 KiB) - بازدید 12700 بار

اگر کامپیوتر شما مدلی است که خروجی فایر وایر دارد، میتوانید آنرا با استفاده از یک سیم FireWire به یک مک دیگر وصل کنید، بعد آنرا روشن کنید و بلافاصله دکمه‌های کامند + t را فشار بدهید و آنقدر نگه دارید تا هارد کامپیوتر شما مثل یک هارد خارجی در مک دیگر دیده بشود:
http://support.apple.com/kb/HT1661

این مراحل بارها در ایرماگ نوشته و توضیح داده شده است که اگر بگردید پیدا خواهید کرد. زیاد نگران نباشید اما مواظب باشید چیزی را که راحت میشود تعمیرش کرد را با کار اشتباه خراب‌ترش نکنید. یعنی اگر اطلاعاتتان برایتان بسیار مهم است و میترسید که خرابکاری کنید و همه چیزتان را از دست بدهید، از یک کسی که وارد است کمک بگیرید. این داستان ممکن است که با یک تعمیر سادهٔ دیسک یوتیلیتی یا نصب مجدد سیستم درست بشود. و یا در حالت بسیار بدش ممکن است که هاردتان خراب شده باشد و کار به فرمت یا تعویضش بکشد. یک شخص وارد میداند که چطور کار کند که حتی‌المقدور فایل‌های شما از بین نروند.

--------
در ضمن، دکمهٔ کامند همان دو شاستی‌ای است که در دو طرف space قرار گرفته و قدیم‌ها به آن دکمهٔ اپل هم میگفتند.

Command_Apple_key.jpg
Command_Apple_key.jpg (4.04 KiB) - بازدید 12700 بار
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

Re: مک من بوت نمیشه

پستتوسط apple_12345 » 17 اوت 2012, 21:17

sistem man 10.7 lion bad DVD snow ham daram ke hamrash bood.akhe dakhele on drivi ke macam hast etelaatam am hast mitarsam pak beshe .repair zadam mige nemishe format kon .bad mikham rosh nasb ham konam erore mide .........bebakhshid ke farsii naneveshtam bekhatere inke alan tooo recoveryHD hastam
apple_12345

پست‌ها : 3

Re: مک من بوت نمیشه

پستتوسط Ilia » 17 اوت 2012, 21:51

اگر مطمئن مطمئن هستید که یک بک‌آپ کامل تایم ماشین سالم بر روی پارتیشن دوم هارد شما وجود دارد، میتوانید فقط پارتیشن اول را فرمت کنید و سیستم را نصب کنید و فایل‌ها را در آخر نصب از پارتیشن دوم دوباره ریکاور کنید. اما من میترسم که اولا بک‌آپ شما کامل و درست نباشد، یا آن پارتیشن خراب شده باشد و امکان ریکاوریش نباشد و فایل‌هایتان را از دست بدهید.

بهترش این است که اگر خواستید یک هارد فایروایر بخرید و آنرا به کامپیوترتان وصل کنید. بعد سیستم را بجای هارد داخلی روی آن نصب کنید و فایل‌هایتان به روی آن ریکاور کنید. بعد اگر اینکار درست انجام شد، هارد داخلی را کلا فرمت و دوباره سیستم را نصب کنید. شما این هارد خارجی را بهر حال لازم دارید، چون همانطور که دیدید، استفاده از هارد داخلی بعنوان بک‌آپ خودش کار درستی نیست.

کار دیگری را هم که میشود کرد این است که یک هارد داخلی دو و نیم اینچی و یک قاب برای هارد فعلی داخلیتان بخرید. هارد داخلی را در آورید و بگذارید داخل قاب USB. و بعد هارد جدید را نصب و سیستم را دوباره روی هارد نو نصب کنید و بعدا فایل‌ها را از هارد قدیمتان که دست نخورده مانده با تایم ماشین ریکاور کنید.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

قبلیبعدی

بازگشت به تعمیر و نگهداری

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 11 مهمان