انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

مک من بوت نمیشه

بخش فنون تشخیص مشکل، تعمیر و نگهداری

مک من بوت نمیشه

پستتوسط memet » 15 مه 2010, 13:52

سلام دوستان
چند روز پیش در محل کارم مشغول کار بدوم، یکی ازم درباره مک بوک پرسید و من سنگ تموم گذاشتم تو تعریف کردن ازش...
هنوز از اتاق من بیرون نرفته بود که لپتاپم تو حالتی مثل sleep رفت که هرچه سعی کردم اتفاقی نیفتاد، دکمه پاور رو چند ثانیه نگه داشتم تا خاموش شد و مجدد روشن کردمش
حالا :
روشن میشه، صفحه خاکستری میاد به همراه لوگوس اپل
یک صفحه آبی کم رنگ میاد که پروگرس دایره ایه اپل وسط اون هست، بعد یک صفحه آبی کمی پر رنگ تر میاد و دیاره برمیگیرده به صفحه آبی قبلی، و این اتفاق مدام تکرار میشه،
همه چیزی که به ذهنم میرسید رو هم چک کردم
پی رم روهم پاک کردم نشد ...
با سیف مد که بالا میاد، دیدم لود میشه همه پیز بعد به یه جایی میرسه که یه پرتی رو ارور میده و دباره برمیگرده به قبل از ترای کردن برای اون پورت

درضمن بادم رفت این موضوع رو بگم که وقتی این اتقاق افتاد یک مانیتور دیگرو به لپتاپم وصل کردم و جدا کردم، این صفحه آبی هم مشابه همون صفحه آبی-ای هست که وقتی یک مانیتور دیگرو وصل میکنید میاد،

دوستان راه حلی به نظرتون میرسه ؟
memet

پست‌ها : 5

Re: مک بوک پرو، بوت نمیشه

پستتوسط javadkh65 » 15 مه 2010, 15:12

با DVD نمی تونی بوت کنیش؟

اگه می شه بوت کن و سیستم عامل رو از اول در حالت Archive & Install نصب کن و بعدش فایل هات رو بردار

البته این فقط حدس منه که شاید بشه
Mac mini - iBook G4 - iPhone 4S
Mac OS X 10.9.4 & 10.5.8 - iOS 6.1.3
javadkh65

پست‌ها : 671

پستتوسط Pooria Azimi » 15 مه 2010, 21:07

دوباره به همون مانیتور وصلش کن و بوت کن، شاید درست شد! خدا رو چه دیدی!

احتمالی که وجود داره اینه که مکینتاش در یک جایی ذخیره کرده که الآن، تصویر باید روی مانیتور خارجی نشون داده بشه و الآن که مانیتور خارجی‌ای جود نداره، چیزی نمی‌تونه نشون بده.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط memet » 16 مه 2010, 10:48

متعصفانه دیسک های بوتش رو برام نیاوردن، الآن هم نزدیک به 2 سال از اون موقع میگذره و نمیتونم بگم حتی برام پستش کنن
به مانیتور هم مجددا وصلش کردم اما بازهم کار نکرد، خودم هم همین احتمال رو دادم چون دقیقا بالا میاد آیکن مویس هم یه لحظه میاد بعد میفته تو اون لوپی که روی یک پورت ارور آنولید میده، امید وارم فقط مشکل سخت افزاری نباشه
memet

پستتوسط javadkh65 » 16 مه 2010, 13:36

احتمالا مشکل سخت افزاری نیست

یه دیسک Snow Leopard پیدا کن و بوت کن و از نو نصب کن

توی بازار پیدا می شه کپی اش!! (با عرض معذرت از بزرگان کپی رایت!)
Mac mini - iBook G4 - iPhone 4S
Mac OS X 10.9.4 & 10.5.8 - iOS 6.1.3
javadkh65

پست‌ها : 671

پستتوسط memet » 16 مه 2010, 18:02

امروز دیسک اسنولئوپارد روهم امتحان کردم، اصلا دی-وی-دی رو نشناخت !!!
:-(
memet

پستتوسط Ilia » 16 مه 2010, 20:01

یک دیسک دیگر را امتحان کن. DVD را گذاشتی C را فشار بده. نشد، این کار را با یک دیسک درایو اکسترنال بکن.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6176

پستتوسط Pooria Azimi » 16 مه 2010, 20:15

روش ویندوز هم نصب داری؟

اگر آره، موقعی که این اتفاق افتاد ( رفتن به eternal sleep !) توی ویندوز بود یا مک؟

دیسکی که خریده‌ای ( یا داشتی ) رو بذار در دستگاه، موقع بوت شدن D رو نگه دار تا Apple Hardware Test بیاد. ببین اون‌جا چی می‌گه. اون‌جا ارور رو دقیق‌تر می‌گه و راهنمایی هم می‌کنه .

من قسمتی که راجع به سیف مَد نوشته‌ای رو نفهمیدم که چه اتفاقی می‌افته. اگر کامل‌تر بنویسی شاید بهتر بشه فهمید جریان از چه قراره.
( برای بوت شدن در حالت safe mode، باید شیفت رو نگه داشت. گفتم شاید کسی ندونه و روزی به کارش بیاد. ریست کردن Parameter RAM هم روشش در این‌جا اومده: http://support.apple.com/kb/HT1379 . آیا موقع ریست PRAM، اون‌جور که نوشته، صدای بوت شدن برای بار دوم هم شنیده شده؟).

یک بار هم با نگه داشتن Option-S موقع بوت شدن، به حالت Single user boot برو؛ ببین فرجی حاصل می‌شه یا نه.

اگر در ویندوز بوده‌ای که این اتفاق افتاده، یک بار هم دیسک ویندوز رو در دستگاه بذار و بوت کن. ( اگر یک موقع، دیسک درون دی‌وی‌دی رام گیر کرد و هیچ‌جوری بیرون نمی‌اومد، یک بار ریست کن و موقع بوت شدن، کلیدِ ترک‌پد رو پایین نگه دار تا دیسک Force Eject بشه ).

یک هارد دیسک خارجی رو وصل کن و ببین که آیا از اون بوت می‌شه یا نه؟ ( یه بنده‌خدایی اینجوری مشکلش رو حل کرده بود. هر چند، مشکل اون ربطی به مانیتور خارجی نداشت، اما اون صفحهٔ آبی براش اومده بود ).

http://www.google.com/search?q=macbook+ ... ircle+blue
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط memet » 17 مه 2010, 10:25

دیسک ارجینال پیدا نکردم، تو یه فروشگاه چند ورژن رایت شده داشت که اونا رو امتحان کردم که ببینم بوت میشه یا نه، که با هیچ کدون نشد
رفتم پایتخت طبقه 5، از یکی پرسیدم گفت لپتاپتو بزار اینجا بمونه، هاردت باید عوض بشه یک برنامه مخصوص داره، کار پیچیده ایه و ... که ترجیح دادم مشکلم کلا حل نشه !!!!!!!!!
راجع به دی-وی-دی درایو یکمی شک دارم، چون کلا بازی در میاره اقلب موارد ... اما دی-وی-دی رام اکسترنال هم ندارم الآن :-(
با Command+Shift+V که بوت میشه مینویسه چه اتفاقاتی داره میفته، اونجایی که دیگه گیر میکنه رو این ارور هی لوپ میشه
...(ipc/send) invalid destination port...
یه مانیتور بهش وصل کردم یک بار اومد رو دوتا مانیتور، مویسم هم فعال بود، اما صفحه لاگین نمیومد و همونظور آبی مونده بود
در ضمن تو محیط مک هم بودم که ابن بلا سرم اومد
پی-رم روهم همونطور عمل کردم و صدای بوق بوت شدن مجدد روهم شنیدم
تمام فابل ها و آرشیو پروژه هام رو هاد این بچست، چکار میتونم کنم ؟
میشه با مموری کارتی فلشی چیزی بوت بشه ؟
memet

پستتوسط memet » 17 مه 2010, 10:29

single user boot روهم امتحان کرده بودم
کابل فایروایر پیدا کنم میتونم کاری انجام بدم ؟ با یه لپتاپ IBM، چون اپلِ دیگه ای ندارم
memet

پستتوسط Ilia » 17 مه 2010, 14:44

اولا بایستی که با DVD بالا بیاید. احتمالا دیسک DVD شما ایراد دارد. یک کپی دیگر (لازم نیست Snow Leopard باشد، Leopard هم باشد میشود) پیدا و امتحان کنید. کمی هم صبر داشته باشید چون بیشتر طول میکشد.

اگر نشد، یک مک دیگر که فایروایر داشته باشد، گیر بیاورید و کامپیوترتان را با فایروایر به آن وصل کنید و وقتی روشنش میکنید دکمهٔ T را فشار دهتد تا بصورت Target mode راه بیفتد. در این صورت هارد مکتان در آن مک دیگر مثل یک هارد خارجی نشان داده خواهد شذ. ببینید اجالتا میتوانید پروژه‌هایتان را از روی آن کپی کنید تا بعدا درستش کنید.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6176

پستتوسط نیما » 17 مه 2010, 18:42

اگه دوست داشتی یه لینوکس مثل این را رایت کن و بزار تو درایو و موقع بوت شدن دکمه option را نگه دار و از روی cd بوت کن . بعد نتیجش را بگو.

http://mirrors.gigenet.com/ubuntu/10.04 ... p-i386.iso
نماد کاربر
نیما

پست‌ها : 462

پستتوسط iShahin » 04 نوامبر 2010, 09:47

دوستان این مبحث به چه نتیجه ای رسید؟ برای من هم دقیقا مشکل مشابهی پیش اومده، کمک! :-(

البته تفاوتش اینه که من تو محیط مک بودم و داشتم کار میکردم و هیچ چیز اضافی در حال اتفاق افتادن نبود جز این که یک فکش درایو به مک وصل بود و داشت بر روی مک فیلم کپی میکرد یک دفعه مک فریز کرد بعد که خاموش روشن کردم OS بالا اومد، اما چند ثانیه بعد فریز کرد که مجبور شدم دوباره خاموش روشن کنم بار سوم که رسیت کردم به اون صفحه آبی برخوردم و بقیه ماجرا که در پست اول هست! :-( :?:

[url=https://mobile.twitter.com/S3micolon]follow me on twitter: @s3micolon[/url

نماد کاربر
iShahin

پست‌ها : 453

پستتوسط iShahin » 05 نوامبر 2010, 00:50

با راهنمایی های دوستان در همین تاپیک دوباره اسنو لئوپارد رو اینستال کردم بعد از اینستال دوباره به صفحه ی آبی رفت اما بعد از حدود یک ربع یا بیشتر بالا اپمد حالا بعد از بالا اومدن و حدود یک ربع صبر کردن سیستم هنوز زه صورت فریز هست و هیچ کار نمیشه کرد پروگرس دایره اپل در حال چرخیدنه اما هیچ کا ی نمیشه انجام داد میت سم. یبوت کنم سیستم دیگه بالا نیاد :-(

یک نکته جالبم هم این که وقتی سیستم بالا اومد به همون صورتی که آخرین بار همه چی بور بالا اومد یهنی دقیقا همون صفحات که باز بود بازه یعنی مثل حالتی که مک به اسلیپ میره نه چون خاموش بشه قاعدتا حافظه موقت باید از بین بره در حالی که من با ها با کلید روشن خاموش کردم. حالا دلیل چیه نمی ونم ؟ فکر میکند در آو دن باطری کارم رو راه بندازه؟

نماد کاربر
iShahin

پستتوسط iShahin » 05 نوامبر 2010, 00:52

الان سیستم اومد بالا اما بعد از باز کردن هر برنامه فریز میکنه :-(((((

نماد کاربر
iShahin

بعدی