انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

داغ شدن مک؛ دلایل و راه حل‌ها

بخش فنون تشخیص مشکل، تعمیر و نگهداری

Re: آیا CPU مک شما داغ می کند؟ ۳ راهی که

پستتوسط AmirT » 09 اوت 2011, 04:51

هوم‌م‌م‌م‌!... پس درسته! خیلی ممنون.
آخه من تو اون اسکرین‌شات برنامه در پست اول عدد هزار و خورده‌ای رو دیدم، FAQ هم که اینطوری نوشته بود... شک کردم!
But what is happiness except the simple harmony between a man and the life he leads? — Albert Camus
نماد کاربر
AmirT

پست‌ها : 342

پستتوسط Mehdi.y » 09 اوت 2011, 17:08

۲۰۰۰ یا ۲۵۰۰ زیاد نیست اما به نظرتان ۵۰۰۰ دور برای تمامی شبانه روز منطقی است! ایا باعث استهلاک فن و کاهش طول عمر نمی‌شود.
Mehdi.y

پست‌ها : 557

پستتوسط reza.m85 » 09 اوت 2011, 18:12

خلاصه بحثهايى كه در اين زمينه شده را در پاسخ ايليا بخوانيد. اميدوارم به كارتان بيايد.

viewtopic.php?f=27&t=2365&p=24212#p24212

البته ذكر كرديد كه دماى پردازنده طبيعيست... اگر اين مشكل را قبل و بعد نصب لاين داشته ايد ميتواند به دليل وجود يك برنامه در حال اجرا باشد مثل اكستنشن ها، كه همچنان بعد از آپگريد گريبان سيستم را گرفته است. از آنجايى كه هميشه اصلاح نرم افزارى را در ايران بر تعميرات سخت افزارى ترجيح ميدهم، در صورتيكه مشكلتان پابرجا ماند كلين اينستال لاين را بعنوان آخرين راه پيشنهاد ميكنم. 
اهورا
نماد کاربر
reza.m85

پست‌ها : 27

Re: آیا CPU مک شما داغ میکند؟

پستتوسط Mehdi.y » 10 اوت 2011, 01:17

دوست عزیز ممنون از توجهتان ولی قبل از فرمایش شما تمامی ابن مبحث خوانده بودم اما مشکل عجیب من مربوط به هیچ کدام نیست و هیج نرم افزار غیر کاربردی ندارم و از فلش هم استفاده نمی‌کنم و از روی Activity monitor هم چک می‌کنم جالب اینکه امروز کلین اینستال کردم و حتی بکاپم روش نریختم و تمامی برنامه‌ها را حتی برنامه هایی که با لوگین خودکار باز می‌شوند را بستم اما باز هم دمای فن کم نشد دارم کلافه می‌شم هیج دلیلی به ذهنم نمی‌رسد.
Mehdi.y

پستتوسط AmirArsalaan » 10 اوت 2011, 03:10

مهدی دمای مک شما عادیه اما اگر از برنامه ای مثل smc fan control یا مشابه آن استفاده می کنی احتمالن خودت به صورت دستی عدد رو بر روی بالاترین حد گذاشتی و الان روی همون عدد 5000 مونده ؟؟؟!!!!
نماد کاربر
AmirArsalaan

پست‌ها : 183

پستتوسط Mehdi.y » 10 اوت 2011, 04:05

درسته از این برنامه استفاده می‌کنم اما بر روی ۱۸۰۰ تنظیم شده است.
Mehdi.y

پستتوسط Ilia » 10 اوت 2011, 20:20

مهدی جان،

من به شما توصیه میکنم که از این برنامه‌ها استفاده نکنید. ممکن است آنرا گذاشته باشید تا دما را تا حد غیر معقولی پایین بیاورد.

از من میشنوید، کلا آنرا از روی سیستمتان پاک کنید و مطمئن بشوید که درست این کار را انجام میدهید تا دنباله‌اش دستگاه شما را به هم نریزد. استفاده از این برنامه‌ها مثل این میماند که شما بنز بخرید و شروع کنید موتورش را سرخود انگولک کردن. اگر دستگاه داغ میکند، حتما دلیلی دارد. در بیشتر از مواقع هم طبیعیست و نگرانی ندارد. اگر واقعا ایراد داشت، باید منشا آن را پیدا کرد نه اینکه دور فنش را زیاد کرد.

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

Re: سوالاتی در مورد فن و داغ شدن cpu

پستتوسط meim007 » 24 اوت 2011, 18:29

یک سوالی که مدتی می‌خوام بپرسم یکسره یادم میره
در اکتیویتی مانیتور گاه نشان میدهد که برنامه ای دارد بیشتر از ۱۰۰٪ سی.پی.یو مصرف میکند(گاه دیدم به ۱۶۰٪ هم رسیده) و وقتی پاین در قسمت سی.پی.یو را میبینم حدود ۲۰ - ۳۰ درصد (اگر اشتباه نکن) را نشان میده. در حالت عادی هم اگر نگاه کنید و درصدی که برنامه ها کار میدنند از ۵٪ بیشتر نمیره ولی جمع درصدی که برنامه ها از سی.پی.یو مصرف میکنند بیشتر از این حرفها است. این اختلاف برای چی است؟ آن درصدی که برنامه ها مصرف میکنند درصدی است که مک به یک برنامه از سی.پی.یو اختصاص داده؟ و برنامه آن قدر استفاده میکند و گاهی هم بیشتر هم میرود؟ در این مورد مقاله ای سراغ دارید؟
meim007

پست‌ها : 76

پستتوسط Pooria Azimi » 24 اوت 2011, 20:45

راستش من عادت کرده‌م از top استفاده کنم، نه Activity Monitor و اگر اشتباه نکنم، Activity Monitor هم اطلاعاتش رو از top می‌گیره... وقتی کامپیوتر بیشتر از ۱ هسته داره، کرنل در حالت SMP ـه و جمع درصدِ برنامه‌ها بیشتر از ۱۰۰٪ خواهد شد (مثلاً برای ۲ هسته‌ای تا ۲۰۰٪ و چهارهسته‌ای تا ۴۰۰٪ می‌تونه بره) - در مورد top این‌جوریه، و حدس می‌زنم در مورد Activity Monitor هم همین‌جوری باشه.

این در مورد جملهٔ اول بود (تا «گاه دیده‌م به ۱۶۰٪ هم رسیده»). راستش رو بخواهید، منظورتون از جملات بعدی رو متوجه نشدم.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط meim007 » 24 اوت 2011, 21:46

منظورم این است که آیا مک برای هر برنامه مقداری که برنامه می‌تواند از سی.پی.یو استفاده کند را تعیین می‌کند و آن درصد نسبت به آن مقدار است؟

منظورتان از top دستور top است که در ترمینال وارد میکنیم یا یه برنامه کاربردی است (من پیدا نکردم کجا میشه پیدا کرد).
دستور top کمی شلوغ نیست بعد خود دستور ۴-۵ درصد cpu را مصرف میکنه بعد برنامه ها را چگونه بهاش کنترل میکنید؟(توضیح یا لینکی در این مورد قرار میدهید؟)
meim007

پستتوسط ehs.ehsan » 25 اوت 2011, 08:50

AmirArsalaan نوشته است:[نمایش]
نمیخواستم یه تاپیک جدید در مورد این موضوع بسازم ، اما برای اینکه دیده بشه مجبور شدم این کار رو بکنم:
۱ درجه عادی حرارت در مک بوک پروهای جدید چقدر هست؟
۲ حداکثر دما چقدر باید باشد؟
۳ من از برنامه ی smc control استفاده می کنم ، دمای عادی مک بوک من در سرعت عادی rpm۲۰۰۰ حدود ۶۰ -۵۰ درجه است بعضی اوقات که زیر دستم احساس گرما می کنم این برنامه رو روی دور تند ۴۰۰۰ rpm میگذارم که دما تا ۴۵ درجه می رسد ، نمیدانم آیا استفاده ی زیاد از این برنامه را توصیه می کنید یا خیر ؟
۴ آیا برنامه ای مشابه smc control برای ویندوز هم وجود داره؟؟ اگر هست لطفن لینکش رو برایم بگزارید ، ممنون.

۱- مک بوک من که ۴ هسته‌ای هم هست و البته با Hyper Threading در اکتیویتی مونیتور ۸ هسته رو نمایش میده در حالت عادی دمایش ۴۰ تا ۴۵ درجه است.
۲- در کارهای سنگین مثل رندرینگ حدود ۹۰ درجه هست که من دمای ۹۷درجه رو هم تجربه کردم اما مک بوک پروهای core i7 2011 تا دمای ۱۰۵ درجه را هم داشته‌اند بدون اینکه مشکلی برایشان پیش بیاید.
۳- من هم smc fan control رو دارم ولی فقط برای اطلاع از دمای سیستم ازش استفاده می‌کنم. به نظرم خود مک تنظیم دما رو درست و طبیعی انجام میده یعنی نیازی نمیبینه وقتی دما مثلا ۶۰ درجه هست دور فن رو زیاد کنه.
۴- http://sourceforge.net/projects/macfan/
البته امتحانش نکردم ولی فایلهای داخل zip برای ویندوز هستند.
احسان
نماد کاربر
ehs.ehsan

پست‌ها : 240

پستتوسط meim007 » 25 اوت 2011, 11:44

برای دیدن دما و سرعت فن و درکل یه نگاه به کارکرد دستگاه ویجت istat یا istat pro چیزه جالبی است.
meim007

Re: داغ شدن مک: دلایل و راه حل‌ها

پستتوسط AmiN.D » 09 سپتامبر 2011, 04:11

دوستان یه جند روی هست که مکم زیاد داغ میکنه کارای معمولی وب گردی بدون وایرلس میکنم..نگران بشویم یا نه..قبلا صدای فن و اصلا نیمشنیدیم..میشه گفت با ۱۰.۶.۸شده؟؟
بعد اینکه سعی کنید نزارید روی پاتون وقتی داغ هست..وافعا پدر پای منو در اورده
Apple MacBook Pro Core i7 -HDD 1 TB -4GB
iPhone 5s
AmiN.D

پست‌ها : 1041

پستتوسط ehs.ehsan » 09 سپتامبر 2011, 05:01

امین جان از ۱۰.۶.۸ نیست. حداقل برای ما اینطوره، شما که از ما باتجربه‌تری، نگاه کن ببین چه برنامه‌ای داره از cpu استفاده میکنه. در ضمن مرورگرهایی غیر از سافاری(کروم و فایرفاکس) دمای لپتاپ رو حداقل ۱۰ درجه بالاتر می‌برند، تورنت هم اگه استفاده میکنی همینطور. اصولا لپتاپ با دمای بالاتر از ۵۰ رو نباید روی پا گذاشت، خیلی وقتها متوجه نیستیم و این اتفاق کم‌کم رخ میده.
احسان
نماد کاربر
ehs.ehsan

پست‌ها : 240

پستتوسط AmiN.D » 09 سپتامبر 2011, 05:22

هیچی گفتم که همه چیز نرمال هست حدود ۷۰درصد cpu idle دارم..مخصوصا بدنه ی الومینیوم که کاملا انتقال میده
اما جور دیگه نیمشه استفاده کرد:))
Apple MacBook Pro Core i7 -HDD 1 TB -4GB
iPhone 5s
AmiN.D

پست‌ها : 1041

قبلیبعدی

بازگشت به تعمیر و نگهداری

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 9 مهمان