انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

داغ شدن مک؛ دلایل و راه حل‌ها

بخش فنون تشخیص مشکل، تعمیر و نگهداری

پاسخ: داغ شدن مک؛ دلایل و راه حل‌ها

پستتوسط mishkaa » 11 مه 2015, 23:08

خیلی ممنونم از توضیحات دوستان
آیا کاوری که روی صفحه کلید میکشیم هم میتونه باعث گرم شدن بیشتر بشه ؟

و ضمنا ایا نصب ویندوز هم در گرمتر شدن و فعالیت بیشتر فن اثر داره ؟ (یعنی کار در محیط ویندوز)

ممنون
mishkaa

پست‌ها : 32

پستتوسط AmiN.D » 12 مه 2015, 11:56

انتقال گرما از بدنه صورت میگیره، و شما راه هارو با این کار مصدود میکنید. ولی بعید میدونم کاور زیاد گرم کنه.
هونطور که گفتیم: بعله! شما نمیتونید قلب یک موش و به یه شیر پیوند کنید و انتظار داشته باشید شیر برای هوای بیشتر له له نزنه!
Apple MacBook Pro Core i7 -HDD 1 TB -4GB
iPhone 5s
AmiN.D

پست‌ها : 1041

پستتوسط nasraa » 12 مه 2015, 14:16

همانطور كه Amin.D نوشته ، انتقال حرارت از بدنه به هواي محيط انجام ميشود كه يكي از مزاياي لپ تاپ هاي آلومينيومي است. بنظر من كاور كيبورد هم در گرم شدن لپ تاپ تاثير دارد. ولي سيستم عامل مك مديريت مناسبتري به نسبت ويندوز براي جلوگيري از مصرف بيشتر باتري و گرم شدن دارد.ولي من قبلا كه بوت كمپ و ويندوز داشتم مشكل خاصي از اين نظر نداشتم. از طرف ديگر، بازيها خصوصا سه بعديها اصلا براي سلامتي مك بوك خوب نيستند!. برعكس كامپيوترهاي آميگا كه بازيها را مثل آب خوردن اجرا مي كرد. يادش به خير. خوب هر چيزي را براي كاري ساخته اند.
نماد کاربر
nasraa

پست‌ها : 427

پستتوسط AmiN.D » 13 مه 2015, 12:20

باز هم تاکید میکنم که مک در اجرای بازی هایی که برای خودش نوشته شده هیچ مشکلی نداره(نباید هم داشته باشه)
iPhone 5s
AmiN.D

پستتوسط nasraa » 15 مه 2015, 00:36

این هم کول پد دست ساز من!. تمام اتصالاتش پیچ و مهره است.
موقعی که با بوت کمپ با نرم افزار inventor کار می کردم از این وسیله زیاد استفاده کردم و واقعا مک بوکم را نجات داد.
پیوست‌ها
IMG_6294.JPG
IMG_6293.JPG
IMG_6292.JPG
نماد کاربر
nasraa

پستتوسط Ilia » 15 مه 2015, 01:07

نصرا احسنت!

یکدفعه ارادتم بهت چند برابر شد!
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط nasraa » 15 مه 2015, 08:47

لطف داری ایلبا جان.
نماد کاربر
nasraa

پستتوسط .SorousH. » 15 مه 2015, 21:14

دورود به همه ی دوستان
تاپیک رو که دیدم، گفتم بر حسب تجربه، یه نکته رو خدمتون عرض کنم بلکه مفید باشه...
حدودا ۷-۸ ماه پیش مشکلی واسه آیمکم پیش اومد که از روی ناچاری مجبور شدم طی ۳-۴ روز از شیراز برای تعمیر به تهران برم که کمی توی اون موقعیت برام سخت بود
ظاهرا مشکل از چیپ گرافیکی بود که کمی از جاش تکون خورده بود که دلیلش هم گرم شدن زیاد قلع(لحیم) اتصال چیپ بود.
به توصیه ی تعمیرکار و همینطور با رجوع به عقل به این نتیجه رسیدم که باید از فن ها بیشتر کار بکشم تا احتمال وقوع چنین مشکلی کمتر بشه
اول از همه توصیه م اینه که هر یک یا دو سال یکبار (بنا به شرایط مکانی و استفاده) اگر که خودتون میتونین فن های دستگاه رو تمیزکاری و سرویس کنین و یا بدین به یه تعمیرکار که بتونه این کار رو براتون بکنه تا در درجه ی اول سیستم کولینگ دستگاه همیشه به خوبی کار خودشو بکنه.
ـ اگر که خودتون بتونین دستگاه و فن ها رو باز کنین، با استفاده از اسپری چرب و اسپری خشک (هر دو با هم) این کار رو بکنین ـ

خلاصه ی کلام اینکه سیستم خنک کننده ی دستگاه بسی مهم تشریف دارن و به توصیه‌ی مراجع و بنده اهمیت زیادی براش قائل بشین.
نماد کاربر
.SorousH.

پست‌ها : 467

پستتوسط AmiN.D » 16 مه 2015, 14:16

سروش جان اسپری چرب هم میخواد؟ من توو یه ویدیو دیدم که فقط خشک استفاده میکنه. دوم اینکه اسم تجاری یا بازاری این اسپری ها چی هست؟
iPhone 5s
AmiN.D

پستتوسط .SorousH. » 18 مه 2015, 23:28

AmiN.D نوشته است:[نمایش]
سروش جان اسپری چرب هم میخواد؟ من توو یه ویدیو دیدم که فقط خشک استفاده میکنه. دوم اینکه اسم تجاری یا بازاری این اسپری ها چی هست؟

- بله، برای چرب کردن موتور فن‌ها. البته اول باید با اسپری خشک گرد و غبار رو پاک کرد و در نهایت فقط برای موتور فن‌ها از اسپری چرب استفاده کرد و برای چند ساعت صبر کنین بعد دستگاه رو ببندین و روشن کنین. (در استفاده از اسپری چرب هم زیاده‌روی نکنین!)
- اسپری چرب و یا خشک ناهید
نماد کاربر
.SorousH.

پستتوسط Ilia » 19 مه 2015, 06:44

با احترام فراوان به تجربه و نظر سروش، من هیچوقت نه دستی سرعت فن مکم را بالا میبرم و نه بازش میکنم تا روغنکاریش کنم.
سروش جان، آیا در محیط بوت‌کمپ زیاد با آن بازی سنگین کرده‌ای؟
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط pooriya.kh » 19 مه 2015, 09:28

یکی از دوستان من هم چند وقت پیش روی مک بوک پرو رتینا 15 اینچ به مشکل خورد و مشکل اون هم کارت گرافیک بود. گویا کارت گرافیک مجزا در مک دردسر های زیادی داره!
pooriya.kh

پست‌ها : 530

پستتوسط .SorousH. » 23 مه 2015, 02:58

Ilia نوشته است:[نمایش]
با احترام فراوان به تجربه و نظر سروش، من هیچوقت نه دستی سرعت فن مکم را بالا میبرم و نه بازش میکنم تا روغنکاریش کنم.
سروش جان، آیا در محیط بوت‌کمپ زیاد با آن بازی سنگین کرده‌ای؟

خیر آقا ایلیا، خیلی وقت (شاید دو سال) هست که قید بازی کردن رو زدم ولی با افترافکت و مایا که کار میکنم یحتملا از این طریق از کارت گرافیکم کار کشیده میشه!
راسیتش تا قبل از خراب شدن آیمک، من هم هیچوقت سرعت فن رو زیاد نمیکردم و حتی اعتقادی به این کار نداشتم چون مطمئن بودم همه چیز منظم و طبق اصول پیش میره و مشکلی از لحاظ خنک نگه داشته شدن دستگاه پیش نمیاد اما بعد از اینکه آیمک خراب شد، قبل از اینکه ببرمش تعمیر، با تحقیق و گوگل کردن پی بردم که مشکل از چیپ گرافیک هست که با ریبال کردن چیپ گرافیک درست میشه که بنا به احتیاط توی اغلب موارد اشاره به این کرده بودن که بعد از ریبال کردن کارهای سنگین گرافیکی از قبیل بازی رو نکنین چون احتمال اینکه دوباره این مشکل پیش بیاد هست و اینکه باید دستگاه رو خنک نگه داشت.
موقع تحویل آیمک تعمیرشده، تعمیرکار هم دقیقا به همین موضوع اشاره کرد و پیشنهاد داد همیشه سرعت فن رو بیشتر از حالت نرمال تنظیم کن تا دستگاه خنک بمونه.

فلش بک: (!!!)
قبل از اینکه آیمک من خراب بشه، حدود دو/سه ماه قبلش فن لبتاب (اچ پی) برادرم درست کار نمیکرد و دستگاه زود داغ میکرد و اتومات خاموش میشد که مجبور شدیم یک جدیدش رو بگیریم و خودمون تعویض کنیم. بعد از تعویض دنبال دلیل خرابی گشتیم و اکثرا طبق تجربه های دیگران توی اینترنت، اشاره کرده بودن به گرد و خاک گرفتن بیش از اندازه‌ی فن و در نهایت خشک شدن موتور فن و بد کار کردن و خراب شدنش... برای پیشگیری از این موضوع هم تمیز کردن فن پیشنهاد شده بود که روشش رو هم قبلا گفتم که چطور بود.

خلاصه بعد از اینکه آیمک رو از تعمیرگاه به خونه آوردم یادم به این موضوع افتاد و چند روز بعدش دست به کار شدم و فن‌ها رو سرویس کردم که تا به الان هم همه چیز خوب کار میکنه.

نمیدونم تا چه حد این توصیه ی من درست، عملی و علمی باشه. شاید هم من زیادی روی این موضوع حساس شدم!
البته نحوه ی استفاده و میزان کار کشیدن از سیستم هم خیلی توی این موضوع دخیل هست.
شخصا میتونم بگم من بیش از اندازه از آیمکم کار میکشم :)

در هر صورت این رو مطمئن هستم که همیشه باید سیستم خنک‌کننده‌ی دستگاه به خوبی کار بکنه تا دستگاه عمر بیشتری داشته باشه.
نماد کاربر
.SorousH.

پستتوسط نیما » 23 مه 2015, 10:12

سلام

چند روز پیش جناب فن و رادیاتور رو به علت این که حس می‌کردم سیستم داغ می‌شه پاک کردم. این در حالی هست که حداکثر ۶ ماه پیش هم این کار رو انجام داده بودم. کاملا آشغال‌هایی که روی رادیاتور جمع شده بودن و امکان عبور هوا رو کم کرده بودن در تصویر مشخصه. (داخلش هم بهتر از بیرونش نیست و شستشوش تاثیر داره)
پیوست‌ها
fan.jpg
نماد کاربر
نیما

پست‌ها : 462

پستتوسط alireza3335 » 28 آوریل 2016, 19:15

بدنه مکبوک پرو ۱۳ اینچ ساخت ۲۰۱۱ من چند مدتی است که خیلی داغ میکند (یا شاید خودم وسواس پیدا کرده‌ام و قبلاً هم اینطور بوده و حواسم نبوده است). اما چیزی که هست باتری لپتاپم نیاز به تعویض سریع دارد. با اینکه می‌تواند حدود ۲ ساعت دوام بیاورد ولی من معمولاً‌ برق را قطع نمی‌کنم.
مطلب دیگر اینکه cpu پردازش زیادی ندارد. یعنی window server یا kernel task به ندرت بالاتر از ۱۰ درصد می‌آیند.
مطلب دیگر اینکه هوا نیز چند روز اخیر در تهران تا حد زیادی گرم شده و خب طبیعتاً دمای محیط که بالاتر باشد مک‌بوک خیلی زودتر به تعادل دمایی با محیط می‌رسد و شاید یکی از دلایلی که احساس می‌‌کنم گرم‌تر از قبل می‌باشد همین است.
ضمناً من از reduce transparency سیستم استفاده می‌کنم که گرافیک را خیلی کم استفاده کنم. همچنین کارهایی که انجام می‌دهم کارهای بسیار روتین و ساده‌است. مانند کمی اینترنت، و بیشتر از همه تایپ با pages یا mellel.
مطلب دیگر اینکه دمای cpu چیزی حدود ۶۰ درجه است که فکر می‌کنم عادی باشد. یک چیزی که هست فکر می‌کنم این گرم شدن بیشتر از ناحیه شارژر، یعنی بالا-چپ آغاز می‌شود.
یک نکته مهم هم این است که حس می‌کنم در گرم شدن یک سیکل وجود دارد. نه اینکه کاملاً خنک بشود اما حس میکنم از داغ بودن یه چند درجه کمتر است اما بعد از مدتی دوباره داغ می‌شود.

با توجه به مطالب و نشانه‌های بالا آیا می‌تواند راهی به جز cool pad پیشنهاد دهید تا دستانم کمتر بسوزد.
علیرضا
نماد کاربر
alireza3335

پست‌ها : 677

قبلیبعدی

بازگشت به تعمیر و نگهداری

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 10 مهمان