انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

کند شدن مک: دلایل و راه‌ حل‌ها

بخش فنون تشخیص مشکل، تعمیر و نگهداری

Re: مشکلات و سوالات یک مبتدی در مک

پستتوسط Pooria Azimi » 06 سپتامبر 2011, 13:10

کش در هر حال سرعتِ خیلی از کارها رو چندین برابر می‌کنه. مثلاً وقتی در آیتیونز در حال دیدن کاور ۵۰۰ آلبوم یا ۷۰۰۰ برنامه‌ت هستی، در حالت عادی آیتیونز باید بره یک فایلی که مشخصات آلبوم‌ها در اون هستند رو بخونه، و برای هر آلبوم، پیدا بکنه که تصویر کاورش دقیقاً در کجای دیسک قرار داره. بدون کش، این کار نیاز به ۵۰۱ باز خوندن فایل از دیسک داره (چون عکسها که کنار هم نیستند، دیسک بسیار فرگمنت‌شده‌ست و ممکنه عکس آلبوم اول در ابتدای دیسک باشه و عکس آلبوم دوم در آخرهای فضای دیسک). کاری که این کش‌ها می‌کنند اینه که این عملیات رو سریعتر می‌کنند. اگر فرض کنیم دفعهٔ قبلی کش رو پاک کرده‌اید و آیتیونز این‌بار ۵۰۱ عملیات برای نمایش تمام کاورها انجام داده؛ حالا، می‌آد و تمام این کاورها رو با یک فرمت خاصی به هم می‌چسبونه و در یک جای خاص می‌نویسه. حالا، دفعهٔ بعد که آیتیونز رو بسته و دوباره باز کرده‌ای، آیتیونز اول اون فایل کش رو لود می‌کنه (یک بار خواندن از دیسک) و تصاویر مربوط به آلبوم‌هایی که کاورشون تغییر نکرده رو لود می‌کنه. ممکنه در این مدت ۲ آلبوم جدید اضافه شده باشند که فقط کافیه اون دو تا دوباره لود بشن. یعنی در این حالت فقط کافیه ۳ بار در دیسک دنبال جایِ کاورها بگرده (به‌جای ۵۰۱ بار).
کش واقعاً سرعت رو می‌بره بالاتر. یک سری اطلاعات (مثل کاورها و ۹۰٪ اطلاعات دیگهٔ برنامه‌ها) در هر حال قراره از دیسک خونده بشن. حالا اگر این اطلاعات در ۲۰۰ فایل مختلف باشند سرعت خوندن بیشتر یا در یک فایل؟ پاک‌کردن کش فقط در مواردی که یک برنامه رفتار عجیبی داره، یا زمانی که کش برنامه‌ها فضای گرفته (مثلاً ۲۰ گیگابایت) کار خوبیه.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

Re: کند شدن مک: دلایل و راه‌ حل‌ها

پستتوسط AmiN.D » 06 سپتامبر 2011, 16:42

البته باید بگمکه ۱۰.۶.۸ به مراتب کندترهست حتی پس از بوت شدن..به حدی که میخوام دانگرید کنم!
Apple MacBook Pro Core i7 -HDD 1 TB -4GB
iPhone 5s
AmiN.D

پست‌ها : 1041

پستتوسط alireza3335 » 09 اکتبر 2011, 19:42

سلام من روی لاین هستم. برنامه هم زیاد نصب کردم. خیلی طول می کیشه که مک بوک بوت بشه. به نظر شما پاک کردن آن برنامه ها کمک می کنه که سرعت بوت زیاد بشه؟
یا مثلا مثل ویندوز باید یک دور دیگه سیستم عامل رو نصب کنی تا سرعت خیلی بهتر بشه.
علیرضا
نماد کاربر
alireza3335

پست‌ها : 677

پستتوسط ehs.ehsan » 09 اکتبر 2011, 21:00

بله پاک کردن برنامه ها کمک میکنه و البته اگر در system prefrence قسمت account گزینه login item تعداد برنامه هایی که با سیستم بالا می آیند رو هم کم کنید حتما نتیجه بهتری میگیرید.
احسان
نماد کاربر
ehs.ehsan

پست‌ها : 240

پستتوسط AmirArsalaan » 19 اکتبر 2011, 01:57

من گمان می کنم که کند بودن عملکرد همیشه دلیلش سخت افزاری نیست مثلن امشب من برای پرینت گرفتن از روی برنامه ی neo office خیلی زیاد معطلی کشیدم ، همونطور که در تصویر زیر میبینم رم من زیاد اشغال نبود اما cpu چرا ، این که با فتوشاپ که برنامه ی نسبتن سنگینی هست من به راحتی کار میکنم اما با neo office یه پرینت ساده رو دو ساعت طول میده به نظرم ناهمخوانی در برنامه نویسی این نرم افزارها با مک این مشکلات رو به وجود میاره ، قبلن هم از این جور مشکلات با corel draw داشتم که به طور کل بی خیال اون برنامه شدم.
این تصویری از مقدار رم مصرفی هست که وقتی دارم چندتا کار دم دستی انجام میدم .
تصویر
حالا ابتدا تحلیل خودتون رو از گمانه زنی من بفرمایید که من درست میگم یا اشتباه
بعد هم برای اینکه خلط مبحث نشود موضوع خرید رم رو در یک تاپیک میپرسم که خواهش میکنم منو راهنمایی بفرمایید.
نماد کاربر
AmirArsalaan

پست‌ها : 183

پستتوسط apple_2010 » 27 فوریه 2012, 22:24

salam doostan mishe be in saal ham javab bedid
man moodati bood ke mac am jkoond shode bood baz at moodati didam dge bala nemiad ba hezar bad bakhti va dardesar dorostesh kardam alan vaghti roooshanesh mikonnam khayli ) khayli khaYLI TOOL MIKESHE TA BIAD BALA ghablan mese sag kar miokard bad bakhtr
agha pisha pish az hamegi be khater pasookheshoon tashakoor mikonam
mac book pro
apple mac book pro 13
IMAC
IPOD nano
ipod touch 8 g '
THE NEW IPAD
apple_2010

پست‌ها : 14

پستتوسط Ilia » 28 فوریه 2012, 20:01

apple_2010، بسیار بهتر است که شما در اینجا به فارسی بنویسید. خواندن فارسی با حروف انگلیسی که هر کسی یکجور آنرا مینویسد هم سخت است و هم با قوانین ایرماگ جور نیست.

نمیدانم که آیا پنج صفحه بحث صفحات گذشته را نگاه کرده‌اید یا نه؟ اگر نکرده‌اید این کار را بکنید چون کمکتان خواهد کرد. من برداشتم این است که احتمالا زیاد با مکتان آشنایی ندارید. برای همین هم بجای آنکه بخواهم باشما دنبال مشکل سیستم شما بگردم و گیجتان بکنم، پیشنهاد میکنم که تا سیستم شما هنوز بالا می‌آید یک پشتیبان یا بک‌آپ از فایل‌هایتان بگیرید. بعد مکتان را با استفاده از DVDای که با کامپیوترتان آمده، فرمت و به روز اولش در بیاورید و دوباره فقط برنامه‌هایی که لازم دارید را روی آن نصب کنید. و فایل‌هایتان را دوباره روی آن کپی کنید.

بعد از اینکار مطمئنا همه چیز سریع و خوب خواهد شد. اما اگر نحوهٔ استفادهٔ شما از مکتان فرق نکند، دیر یا زود مشکل سابق را پیدا خواهید کرد. بایستی پیدا کنید و ببینید که چه کار کرده بودید که مکتان دچار مشکل شده بوده و آن کار را دوباره انجام ندهید. خیلی از چیزها میتوانند مشکل آفرین باشند. مک شما نبایستی اینطور کند بشود.

اینجا را ببینید، حتما برایتان مفید خواهد بود:
http://www.chriswrites.com/2009/04/17-r ... ably-slow/

تصویر
تصویر
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Arzhang » 29 فوریه 2012, 10:42

ایلیا جان طیب‌الله انفاسکم! خیلی متن خوبی بود.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط Ilia » 29 فوریه 2012, 19:25

ارژنگ جان، از این تیکه‌های عربی خیلی‌هاش رو میفهمم، اما معنی این یکی رو نمیدونستم. اول متوسل مترجم گوگل شدم، دیدم اصلا آنرا به عنوان عربی نشناخت معلوم شد که باید ی طیب را با ي بنویسی تا عربی حسابش کند، بعد هم طيب را OK ترجمه کرد و انفاس را Breath. پس ترجمه‌اش به عربی شد که May God breath که باز نسبت به فارسیش خیلی ترجمهٔ محشری بود، چون به فارسی نوشت؛ "ممکن است آزمایش تنفسی خدا"! :-)

بناچار دور مترجم گوگل را خط کشیدم و همینطور مستقیم اصطلاح شما را گوگل کردم که دیدم هموطنان در مورد این بسیار توضیحات نوشته‌اند مثل: "دمت گرم به زبان آخوندی" و "ایول آخوندی"! و کلی مطلب که این از کجا بر سر زبان‌ها افتاده…

خلاصه ببین آنطرف دنیا یک چیزی مینویسی و این طرف دنیا چه ککی به تنبان ما می‌اندازی ارژنگ جان! :-)
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط s.najafi » 28 مارس 2012, 13:23

سلام
۲سالی میشه که مک بوک پرو خریدم.
اما این اواخر حدودا ۳-۴ ماهی میشه که کند شده. مثلا وقتی برنامه‌های ایندیزاین+ فوتوشاپ + ایلستریتور باز هست سیستم بعضی موقع‌ها خیلی کن میشه و به ندرت هنگ میکنه. حتی گاهی که موسیقی با صدای بلند هست قطع و وصل میشه صدای موسیقی. قبلا اینطوری نبود. راستش من یه بار درایور dvdرو عوض کردم. دقیقا مطمئن نیستم اما فک میکنم از بعد اون قضیه از قسمت پایین اسپیکر سمت راست دقیقا کنار درایور صدای خیلی ضعیفی میاد. قبلا هر موقع طولانی روشن بود این صدا میومد اما حالا به محض روش شدن و کارکردن همزمان چند تا برنامه. چیکار کنم؟ مشکلش جدیه؟ ;-( ;-(
system memory:
free: 1.47
wired:746
active:1.48
used:2.41
s.najafi

پست‌ها : 4

پستتوسط .SorousH. » 29 مارس 2012, 12:49

از ۲ سال پیش تا حال، اصلا هاردت را فرمت نکردی؟
از برنامه OnyX برای سیستم تکانی نوروزیت! استفاده کن ، مؤثره...
OnyX برنامه ی رایگانیه که حدردا ۱۷ مگ هم حجمش هست.
میزان استفاده رمت هم فکر نکنم غیرطبیعی باشه، بگذار بلافاصله بعد از اینکه تازه سیستم را روشن میکنی و هیچ برنامه ای را باز نکرده ای نیزان استفاده را چک کن ببین چطور است...
بیشتر کندی سیستم بعد از مدتی، مربوط به نامظم شدن هارد است که خوشبختانه برنامه هایی مثل همین OnyX ، TechTool Pro و ... هست که هارد رو تا حد زیادی مرتب میکنه.
نماد کاربر
.SorousH.

پست‌ها : 467

پستتوسط AmiN.D » 29 مارس 2012, 23:28

در کنار این ها هم از clean my mac استفاده کنی بد نیست برای ریمو کردم بزنامه ها و یا گااهی خالی کردن کش یا junk تووی فولدرها..
Apple MacBook Pro Core i7 -HDD 1 TB -4GB
iPhone 5s
AmiN.D

پست‌ها : 1041

پستتوسط s.najafi » 30 مارس 2012, 13:19

.SorousH. نوشته است:[نمایش]
از ۲ سال پیش تا حال، اصلا هاردت را فرمت نکردی؟
از برنامه OnyX برای سیستم تکانی نوروزیت! استفاده کن ، مؤثره...
OnyX برنامه ی رایگانیه که حدردا ۱۷ مگ هم حجمش هست.
میزان استفاده رمت هم فکر نکنم غیرطبیعی باشه، بگذار بلافاصله بعد از اینکه تازه سیستم را روشن میکنی و هیچ برنامه ای را باز نکرده ای نیزان استفاده را چک کن ببین چطور است...
بیشتر کندی سیستم بعد از مدتی، مربوط به نامظم شدن هارد است که خوشبختانه برنامه هایی مثل همین OnyX ، TechTool Pro و ... هست که هارد رو تا حد زیادی مرتب میکنه.

نه تا الان فرمت نکردم. آخه خدایی تا حالا هیچ مشکلی نداشت. الانم این کند شدنش آذیتم می‌کنه مخصوصا وقتی دارم با برنامه‌های adobe کار میکنم.
نمیدونم شاید من توقع بالایی دارم اما قبلا اینطوری نبود. برنامه onyx از verify و cleaning استفاده کردم. میزان Ram رو بعد از استفاده از برنامه و restart اینجوری نشون داد:
system memory:
free: 3.11
wired:523.6
active:265
used:120
s.najafi

پستتوسط s.najafi » 30 مارس 2012, 13:22

برنامه‌ clean my mac بعد از اولین استفاده و نشون دادن اطلاعات activation code میخواد که من نتونستم فعالش کنم
s.najafi

پستتوسط omidhz » 30 مارس 2012, 23:53

s.najafi نوشته است:[نمایش]
برنامه‌ clean my mac بعد از اولین استفاده و نشون دادن اطلاعات activation code میخواد که من نتونستم فعالش کنم

راهنمایی خودم را به صورت پیام خصوصی برای شما فرستادم.
Apple MacBook Pro "MC374" Mid.2010 ((13.3"-Core2Duo 2.4-8GB DDR3 1066-120GB Samsung SSD+250GB HDD ))
Mac OS X 10.13.5
نماد کاربر
omidhz

پست‌ها : 29

قبلیبعدی

بازگشت به تعمیر و نگهداری

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 3 مهمان