انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

کند شدن مک: دلایل و راه‌ حل‌ها

بخش فنون تشخیص مشکل، تعمیر و نگهداری

Re: مک من کند شده است

پستتوسط Ilia » 10 ژانویه 2011, 19:48

وقتی که اینطور که میگویی کند است، مطابق عکس برنامهٔ Activity Monitor را باز کن. این برنامهٔ اکتیویتی مانیتور در فولدر Utilities در فولدر Applications است. بعد از آن بالایش گزینهٔ All Processes را انتخاب کن و بعد کلیک کن روی CPU% تا آنکه در صد استفادهٔ بیشتر از CPU را دارد بیاید بالای لیست. یعنی مثلث بغلش رو به پایین بشود. و در آخر در آن پایین بزن روی تب System Memory تا درست بشود شبیه عکسی که من گذاشته‌ام:
ActivityMonitor_Snap.png

حالا به چند چیز باید توجه کنی تا ببینی منشا مشکلت از کجاست.
- اگر بیشتر رم کامپیوترت را استفاده کرده‌ای ممکن است که که این سرعت کامپیوترت را کم کند. راه حلش، بستن برنامه‌هایی که خیلی مموری استفاده میکنند و در حال حاضر به آنها احتیاج نداری.

- و دیگر، بالای لیستت زیر CPU% را نگاه کن. ببین چند در صد CPU اشغال است. اگر برنامه‌هایی را میبینی که درصد زیاری از قدرت CPU یا پردازش کامپیوتر را گرفته‌اند و به آنها احتیاجی نداری، اگر متعلق به سیستم نباشند را Quit کن تا کامپیوتر وقت کند تا به کاری که برایت مهم است بپردازد. از همینجا برنامه‌های خاطی که ممکن است قاطی داشته باشند را هم میتوانی پیدا کنی. حالا اگر چیز مشکوکی دیدی گوگلش کن تا سر در بیاوری که کارش چیست.

و اما چند نکته که بایستی بدانی؛

- اینستال تعداد زیادی فانت میتواند کامپیوتر را کند کند. مطمئن باش که فانتها را داخل سیستم کپی نکرده باشی و از برنامهٔ Font Book که با کامپیوترت آمده است یا برنامه‌های مشابهش برای مدیریت فانت‌ها استفاده کن.

- در ایران مد است که از جایی که تقریبا مجانیست برنامه‌های بسیار زیادی را روی کامپیوتر نصب میکنند. بعضی از این برنامه‌ها که روی سیستم سوار میشوند، قدرت پردایش و حافظهٔ کامپیوتر را بخودشان اختصاص میدهند. بنابر این اگر چنین برنامه‌هایی را لازم ندارید نصبشان نکنید. مثالشان: برنامه‌های داونلودهای بی‌وقفه، برنامه‌های مانیتور سیستم که دایم هزار چیز کامپیوتر را چک میکنند و بی‌جهت به شما نشان میدهند، اسکرین سیورهای متفرقه، برنامه‌های آنتی‌ویروس و خیلی یوتیلیتی‌های دیگر که بنظر خیلی باحال ممکن است بیایند.

- بعضی اوقات برنامه‌های بسیار بزرگ ممکن است برای کارشان احتیاج به زمان داشته باشند که این امری طبیعیست. انتظار اینکه کامپیوتر همه چیز را درجا انجام بدهد توقع نابجاییست. مثلا اگر فتوشاپ شما میزان شده است که تا بیست مرحله undo داشته باشد، تمام این مراحل را بایستی روی هارد شما بنویسد و بخواند. حالا اگر چند فایل بزرگ هم داشته باشید، ممکن است مثلا مجبور بشود چند صد مگ را روی هارد بنویسد و بخواند و این وقت میبرد مخصوصا که مموری نوتبوک‌ها محدود و هاردشان کندتر از هارد‌های کامپیوترهای بزرگ است. برای همین است که بایستی در بستن برنامه‌هایی که احتیاج ندارید و بقیهٔ چیزهایی که در بالا گفتم دقت داشته باشید.

- وقتی روی کامپیوترتان برنامه اینستال و یا فایل اضافه میکنید، زمان لود کامپیوتر نسبت به زمانی که تازه خریده بودید بیشتر میشود. سی ثانیه بنظر من زمان زیادی نمی‌آید برای راه افتادن کامپیوتر شما. توجه داشته باشید که کامپیوتر شما در پشت پرده کارهایی میکند که شما از آن خبر ندارید مثل ایندکس کردن فایل‌هایتان، گشتن دنبال Network و خیلی چیزهای دیگر.

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط elho » 11 ژانویه 2011, 14:48

ممنون از جوابتون من این عمل رو انجام دادم اما نمیدونم من الان ۲.۶۰ گیگ خالی دارم و برنامه های اضافه هم ندارم اما خیلی جواب نگرفتنم هنوز هم فکر می کنم خیلی سرعت مکم کم شده......
elho

پست‌ها : 26

پستتوسط AliGhz » 11 ژانویه 2011, 15:53

نمی‌توانستم از این توضیحات دقیق و روشنگر ایلیا بدون سپاس بگذرم. ممنون :-)
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط Ali.Rastegar » 12 ژانویه 2011, 20:08

پیشنهاد می‌کنم یک کاربر جدید درست کنید و با آن هم امتحان کنید ببینید سرعت چطور است.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط elho » 15 ژانویه 2011, 21:20

سلام اما میشه توضیح بدید که چه جوری میشه یک کاربر جدید درست کنم...من بلد نیستم
elho

پست‌ها : 26

پستتوسط Ilia » 15 ژانویه 2011, 22:48

برو به System Prefrences/Accounts و بزن روی آن قفل پایین و بازش کن. بعد دکمهٔ + که بالای قفل است و اکانت جدید درست کن.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط MacShadow » 16 ژانویه 2011, 01:18

پس من وضعم خیلی خرابه دیگه :دی
پیوست‌ها
screenshot_03.jpg
سیستم عامل شلوغ من
MacShadow

پست‌ها : 234

پستتوسط Ilia » 16 ژانویه 2011, 02:07

MacShadow نوشته است:[نمایش]
پس من وضعم خیلی خرابه دیگه :دی

نه وضع من شما اصلا خراب نیست. اگر نمونهٔ وضع خراب را میخواهی ببینی برو به این پست من و ببین که فلش چه بلایی سر کامپیوتر من آورده بود (در عکس اول):
viewtopic.php?f=7&t=1921&start=30#p24180

کامپیوتر شما فقط دارد کارش را میکند و هیچ مسئله‌ای ندارد.

فقط پیشنهاد من به شما disable کردن برنامه‌هاییست که هر لحظه گزارش سیستم را میدهند. و اگر خواستید ۸۰ تا چیز در داک نداشته باشید که کلا داک را بیمصرف میکند، از یک برنامهٔ لانچر استفاده کنید. من سالهاست که از Quick Silver استفاده میکنم؛
http://www.blacktree.com/

اخیرا یک رقیب جدید برایش شد که در اپل استور هم هستش که از آن تعریف زیاد میکنند بنام آلفرد:
http://www.alfredapp.com/

گوگل هم یکی دارد بنام Google Search Bar که راستش به من زیاد نچسبید و QuickSilver را به آن ترجیح میدهم:
http://code.google.com/p/qsb-mac/

البته از خود اسپات لایت هم میشود تا حدودی برای این منظور استفاده کرد.

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

Re: کند شدن مک بوک پرو UniBody

پستتوسط bache-linux » 27 فوریه 2011, 14:55

سلام
من رو mac book pro یه آنتی ویروس nod32 نصب کردم بعد از اون همین که دستکتاپ میاد بالا هنگ میکنه اگر امکان داره منو راهنمایی کنید که درستش کنم
آیا مثل ویندوز میشه رفت تو safemode و رجیسترهای اون برنامه رو از کار انداخت تا مک بالا بیاد اگر نه در صورت امکان یه راه بهم پیشنهاد بدید ممنون میشم
jasem_5002@yahoo.com
bache-linux

پست‌ها : 1

Re: کند شدن مک بوک پرو UniBody

پستتوسط Ilia » 27 فوریه 2011, 20:04

من یک جستجو برای شما کردم. از قرار در کنار اینستالر این برنامه، یک uninstall هم وجود دارد:
http://kb.eset.com/esetkb/index?page=co ... 8820413057

بهترین راه برای پاک کردنش، استفاده از همین Unistall است.

اما وقتی دنبال آن میگشتم به این آدرس رسیدم که آدرس Uninstaller های بیشتر آنتی ویروس‌های ویندوز است:
http://kb.eset.com/esetkb/index?page=content&id=SOLN146

که البته شامل ‌حال شما نمیشود اما آوردم تا شاید بعدا بدرد کس دیگری بخورد.

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

افت سرعت

پستتوسط mamadreza7 » 24 مارس 2011, 03:22

سلام ساله نو همه دوستان مبارک!!من مکبوکپرو م موقع خاموش روشن شدن خیلی‌ کند شده!!!کلا هم کند شده!!!چکارش کنم!واقعا نمیتونم بخودم بفهمونم کند شده!
mamadreza7

پست‌ها : 138

Re: افت سرعت

پستتوسط mamadreza7 » 24 مارس 2011, 03:31

تازه حرکتای مزونم انجام میده!!مثلا چراغ شارژر روشن نمی‌شه یا لپ‌تاپ که میره رو اسلیپ داغ داغ می‌مونه....
mamadreza7

پست‌ها : 138

Re: افت سرعت

پستتوسط Ilia » 24 مارس 2011, 04:27

این مبحث را ببین:
viewtopic.php?f=27&t=2365#p24212

اگر بگردی باز هم بجز آنجا در این مورد بحث شده.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

مک مینی من کند است

پستتوسط saeidk » 02 آوریل 2011, 02:45

سلام
من یک مک مینی از سری دو سال پیش دارم که به نظرم نسبت به پی‌سی های با مشخصات مشابه کند است یعنی برای مثال وقتی سفاری با فایرفاکس را باز می‌کنم و می‌خواهم از یک تب به تب دیگر برم سیستم بعضی مواقع چند ثانیه می‌ایستد. از اول رویش لپارد بود و بعد من اسنولپارد هم ریختم و فرم‌ور را هم آپدیت کردم ولی سرعت فرقی نکرد
آیا به نظر شما اگر رم آن را ۴ گیگ کنم مشکل حل می شود؟
Model Name: Mac mini
Model Identifier: Macmini3,1
Processor Name: Intel Core 2 Duo
Processor Speed: 2 GHz
Number Of Processors: 1
Total Number Of Cores: 2
L2 Cache: 3 MB
Memory: 1 GB
Bus Speed: 1.07 GHz
Boot ROM Version: MM31.0081.B06
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

Re: مک مینی من کند است

پستتوسط Ilia » 02 آوریل 2011, 03:27

یک گیگ رم برایت خیلی کم است. حتما ۴ گیگش کن. من اگر جای شما باشم، هاردش را هم با یک هارد ۷۲۰۰ RPM عوض میکردم. آنهم خیلی کمک خواهد کرد.

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

قبلیبعدی

بازگشت به تعمیر و نگهداری

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 5 مهمان