انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

کند شدن مک: دلایل و راه‌ حل‌ها

بخش فنون تشخیص مشکل، تعمیر و نگهداری

Re: کند شدن مک: دلایل و راه‌ حل‌ها

پستتوسط s.najafi » 31 مارس 2012, 10:25

omidhz نوشته است:[نمایش]
s.najafi نوشته است:[نمایش]
برنامه‌ clean my mac بعد از اولین استفاده و نشون دادن اطلاعات activation code میخواد که من نتونستم فعالش کنم

راهنمایی خودم را به صورت پیام خصوصی برای شما فرستادم.

بله ممنون. نصب و استفاده کردم. سپاس فراوان.
s.najafi

پست‌ها : 4

خاموش نشدن مک مگر با فشردن دکمه پاور

پستتوسط mvp » 24 مه 2012, 11:30

سلام دوستان
مک من چندوقتیست هراز چندگاهی خاموش نمیشه به طور نرمال و باید با روش خیلی داغون فشردن دکمه پاور خاموشش کنم
و این منو واقعا دیوونه کرده با اینکه تمام برنامه هارو میبندم ;-(
من بدلیل رشته ام مجبورم به مدت زیاد از مکم استفاده کنم و روشن نگهش دارم و گاهیم روی اسلیپ بذارمش
نمیدونم علتش چیه لطفا راهنمایی کنید... :?:
ممنون
mvp

پست‌ها : 2

پستتوسط Ilia » 25 مه 2012, 18:10

شما سوالت خیلی کلی است. بد فکری نیست که همین مبحث را از اول با حوصله بخوانی. احتمالا کمکت بکند.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط mvp » 29 مه 2012, 11:55

من کارایی که واسه کند شدن بود رو انجام دادم ولی مشکلم حل نشد... ;-( ;-( ;-( ;-(
mvp

پست‌ها : 2

پستتوسط Ilia » 29 مه 2012, 17:53

آیا اکانت یوزر جدیدی ساختی و با آن کامپیوتر را راه انداختی و باز هم همین مشکل وجود داشت؟
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

کمک برای رفع مشکل مک بوک پروی من!

پستتوسط hamed_mo » 26 سپتامبر 2012, 13:05

سلام به همه دوستان

من حدود 2 سال هست که مک بوک پرو 15 با پردازنده core i7 دارم (کاستوم شده با LED Hi Res)
البته شماره مدلش رو رفتم خونه براتون میفرستم!

خیلی وقته سیستم من کند شده... تقریبا از موقعی که خریدم یکم باهاش کارکردم متوجه شدم!
برای باز شدن برنامه ها (مثل آیتونز) زمان زیادی میبره (آیکون برنامه ها معمولا 3 4 بار بالا پایین می پرن :-D )...
یا برای وارد شدن به setting چند ثانیه طول میکشه... در صورتی که با سیستم های دیگه مقایسه می کردم تا کلیک می کنی سریع باز میشن و خیلی متوجه نمیشی که فرآیندی اون پشت وجود داره!
وقتی خریدم روش Snow Leopard بود وقتی به lion رفتم اولاش کمی بهتر شد ولی الان باز هم خیلی کنده...!!!
با برنامه های مختلفی بنچمارک گرفتم و با مک بوک های دوستانم که شبیه من بودند اعداد و نتایج رو مقایسه کردم ولی تقریبا مثل هم بودند...
نمی دونم مشکل از هارده یا رم خرابه(حتی رم هم عوض کردم برای تست فرقی نکرد)، سی پی یوش چینیه؟؟ :lol:
نمی دونم واقعا مشکل از کجاست! نرم افزار خاصی هم استفاده نمی کنم که بگم سنگین شده یا رم رو اشغال کرده یا چیز دیگه...!!!
خلاصه هر وقت بهش فکر می کنم اعصابم خورد میشه دلم می خواد بفروشمش :-(
ممنون میشم اگه نظرات شما دوستان عزیز رو بدونم...
hamed_mo

پست‌ها : 26

Re: کمک برای رفع مشکل مک بوک پروی من!

پستتوسط .SorousH. » 26 سپتامبر 2012, 13:12

این کندی بیشتر مربوط به هارد درایو میشه.
از برنامه OnyX استفاده کن ، بهتر خواهد شد...
نماد کاربر
.SorousH.

پست‌ها : 467

پستتوسط hamed_mo » 26 سپتامبر 2012, 14:19

ممنون سروش جان
از onyX و برنامه های مشابه مثل iboots هم استفاده کردم ولی اتفاقی نیوفتاده...
hamed_mo

پستتوسط AliGhz » 26 سپتامبر 2012, 16:16

این کندی‌هایی که شما گفتید طبیعی است، باز شدن برنامه‌ها یا System Preferences برای من هم زمان می‌بَرَد. این موضوع، دلیل اصلی‌اش هاردهای با دیسک چرخان است که اکثر کامپیوترها فعلا استفاده می‌کنند (HDD). راه‌ حل قطعی آن، استفاده از هاردهای SSD است. همچنین، ممکن است کمبود رم و پر شدن بیش از حد فضای هارد هم در این کُندی‌ها دخیل باشند. بهتر است حداقل ۲۰ درصد فضای هارد آزاد باشد، که مثلا برای یک هارد ۵۰۰ گیگی می‌شود ۱۰۰ گیگابایت. در مورد رم هم این تاپیک را ببینید: viewtopic.php?f=2&t=2484

پست شما را هم منتقل کردم به تاپیک مرتبط.
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط hamed_mo » 26 سپتامبر 2012, 17:10

ممنون از شما ولی این کند بودن غیر طبیعی هست... مقایسه با مدل مشابه اینطوری اثبات کرده... :-(
hamed_mo

پستتوسط Ilia » 26 سپتامبر 2012, 22:10

اولا که احتمالا مشکلی نیست. چون برنامه‌ها زمان میخواهند تا لود بشوند. آن چیزی که علی گفت درسته. اگر هارد شما سریعتر باشه (هارد دیفالت مکبوک‌پروها ۵۴۰۰ هست که چندان سریع نیست) یا رم بیشتر داشته باشید این موضوع خیلی سریعتر میشه. این که هاردتون هم زیادی نباید پر باشه، بسیار مهمه.

علاوه بر آن، ممکنه که شما برنامه‌ای یا چیزی رو روی کامپیوترت نصب کرده‌ای که اون رو کندتر میکنه. این کار میان کاربران ایرانی که عاشق دانلود و نصب برنامه هستند بسیار رایجه. مخصوصا برنامه‌هایی که مثل یوتیلیتی و اکستنشن و غیره سوار سیسستم میشوند و قراره که به قابلیت‌های سیستم اضافه کنند میتونند بسیار در اینکار دخیل باشند. همینطور برنامه‌های ضد ویروس و گزارشگر دائمی وضع سیستم و غیره و غیره.

بهترین کاری که شما میتوانید بکنید اینه که اگر چنین برنامه هایی را نصب کرده‌اید، اونها رو به نحو درستش (اگر دارند با اینستالر خودشان) از بین ببرید. بعد رم کامپیوترتان را که ننوشته‌اید که چقدر است را بیشتر کنید. بعد اگر باز امکانش را داشتید، هارد سریعتری بجای هارد فعلیتان نصب کنید.

اگر هاردتان SSD نباشد، من جدا فکر میکنم که حداقل رم لاین بایستی ۸ گیگ باشد. زیر آن به سیستم ظلم میشود.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط hamed_mo » 26 سپتامبر 2012, 23:02

مشخصات سیستم من اینه:
http://up.vatandownload.com/images2/6je ... 7ua5cx.png

پس شما توصیه می کنید به تعویض هارد؟
آخه ssdخیلی گرونه حداقل باید ۱۲۸ گیگ بخرم!!
الان سیستم شما اگه ssd نباشه برای باز کردن برنامه ای مثل آیتونز ۵ ۶ ثانیه طول میکشه؟
hamed_mo

پستتوسط AliGhz » 26 سپتامبر 2012, 23:21

شما ابتدا بهتر است ۴ گیگ رم تان را به ۸ گیگ ارتقا بدهید. این جمله ایلیا را جدی بگیرید:
Ilia نوشته است:[نمایش]
اگر هاردتان SSD نباشد، من جدا فکر میکنم که حداقل رم لاین بایستی ۸ گیگ باشد. زیر آن به سیستم ظلم میشود.

ضمنا اگر هاردتان تقریبا تا خرخره پُر است، مقداری فضای نفس کشیدن به آن بدهید.

بدون هارد SSD ممکن است همچنان زمان باز شدن برنامه ها طولانی به نظر برسد، اما وقتی رم بالا باشد، می توانید برنامه های بیشتری را همزمان باز نگه دارید. ضمنا، دارندگان مک معمولا دستگاهشان را شات داون نمیکنند و میگذارند به حالت اسلیپ برود، بنابراین اگر شما پیوسته دارید از مک تان استفاده میکنید، کافی است پس از پایان کار درِ آن را ببندید، دفعه بعد که آن را باز میکنید به سرعت «بیدار میشود» و برنامه ها هم که باز هستند.
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط Ilia » 27 سپتامبر 2012, 01:21

من جای شما باشم، خرید SSD آخرین کاریست که میکنم. چون اون رو هم بخری چند ثانیه‌ای طول خواهد کشید تا آیتونزت کار بیفته. راه افتادن آیتونز فقط به هاردت بستگی نداره. آیتونز وقتی راه می‌افته، کلی کار باید بکنه که شما ازش بی‌خبری. مثلا باید نتورکت رو چک کنه یا اینکه ببینه که مثلا دیوایسی چه بصورت بیسیم یا با سیم بهش وصل هست یا نه. لایببری‌اش را چک کنه و کلی کار دیگه. شما نبایستی انتظار داشته باشی که برنامه‌ها در جا راه بیفتند.

کارهای دیگر را که گفتیم را اگر انجام بدهی سیستمت معقول و در حد خودش کار خواهد کرد. اما انتظار نامعقول از آن نباید داشته باشی.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط hamed_mo » 29 سپتامبر 2012, 09:09

خیلی ممنون از راهنمایی شما اساتید عزیز :-)
اگه خدا خواست میرم رم رو 8 کنم ببینم چطور میشه! در اولین فرصت که این کار رو کردم حتما اینجا خبرش رو میدم تا نتیجه گفتگو مشخص بشه...
باز هم ممنونم از شما
hamed_mo

قبلیبعدی

بازگشت به تعمیر و نگهداری

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 7 مهمان