انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

باتری مک‌های قابل‌ حمل: پرسش‌ها و اشکالات

بخش فنون تشخیص مشکل، تعمیر و نگهداری

پاسخ: باتری مک‌های قابل‌ حمل: پرسش‌ها و اشکالات

پستتوسط saeidk » 21 ژوئیه 2015, 19:59

اگر برای مدت زیادی (حدود 6 ماه) نمی خواهید از دستگاهتان استفاده کنید آن را در حالت شارژ 50 درصد بگذارید نه شارژ کامل و نه این که کاملا خالی باشد و در دمای کمتر از 32 درجه باشد
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پاسخ: Re: سئوال درباره باتری لبتاپ

پستتوسط pooriya.kh » 29 ژوئیه 2015, 17:19

AliGhz نوشته است:[نمایش]
کالیبره کردن باتری لپ‌تاپ و بهینه کردن عملکرد آن

خلاصه‌شده از:
سایت اپل، تاریخ: ۲۵ ژوئن ۲۰۱۰، لینک: http://support.apple.com/kb/ht1490

باتری‌های لپ‌تاپ‌ها یک ریزپردازندۀ داخلی دارند که به تخمین میزان شارژ باتری می‌پردازد. هر از گاهی باتری باید کالیبره شود تا این تخمین به‌صورت صحیح انجام شود و باتری در بهینه‌ترین وضعیت کار کند. این کار باید در نخستین دفعۀ استفاده از لپ‌تاپ و سپس هر چند ماه یک بار انجام شود. اما اگر لپ‌تاپ شما اغلب به برق وصل است و خیلی کم از باتری آن استفاده می‌کنید، بهتر است این فرایند را ماهی یک بار انجام دهید. وب‌سایت http://www.apple.com/batteries اطلاعات بیشتری در این باره به شما می‌دهد و از آنجا می‌توانید یک یادآور iCal را برای شارژ باتری دریافت کنید.

این راهنما برای این محصولات است:
PowerBook G4 (15-inch Double-Layer SD)
MacBook (همۀ مدل‌ها)
MacBook Pro (همۀ مدل‌ها)
MacBook Pro (17-inch) (همۀ مدل‌ها)
MacBook Air

فرایند کار:
۱. آداپتور را به برق وصل کنید و اجازه بدهید لپ‌تاپ کامل شارژ شود (نور LED انتهای آداپتور به رنگ سبز درآید و/یا نشانگر باتری در منوی بالای صفحه نشان دهد که باتری کامل شارژ شده است).
۲. اجازه بدهید باتری برای دست‌کم ۲ ساعت استراحت کند؛ به این معنا که آداپتور همچنان به برق متصل باشد. در این مدت می‌توانید به‌طور معمول از لپ‌تاپ استفاده کنید.
۳. در حالی که لپ‌تاپ روشن است، آداپتور را از برق بکشید و اجازه بدهید باتری کار کند. می‌توانید همچنان به‌طور معمول از لپ‌تاپ استفاه کنید. وقتی شارژ باتری کم شود، هشداری روی صفحه ظاهر خواهد شد.
۴. حالا وقت آن است که کارهایتان را ذخیره کنید. اما همچنان به کار با لپ‌تاپ ادامه بدهید. وقتی شارژ باتری خیلی کم شود، لپ‌تاپ به‌طور خودکار وارد حالت sleep می‌شود.
۵. لپ‌تاپ را خاموش کنید یا بگذارید برای دست‌کم ۵ ساعت در حالت sleep بماند.
۶. آداپتور را به برق وصل کنید و بگذارید باتری دوباره ۱۰۰ درصد شارژ شود.

نکته:
وقتی باتری به وضعیت «خالی» می‌رسد، لپ‌تاپ وادار به ورود به حالت sleep می‌شود. اما در واقع باتری ذخیره‌ای را فراتر از وضعیت «خالی» نگه‌ می‌دارد تا از اطلاعات لپ‌تاپ برای مدتی در حالت sleep محافظت کند. وقتی که باتری واقعا خالی شود، لپ‌تاپ وادار به shut down می‌شود. در این وضعیت، با عملکرد «خواب ایمن» (safe sleep) که با مدل PowerBook G4 (15-inch Double-Layer SD) معرفی شد، محتوای حافظۀ لپ‌تاپ روی هارد ذخیره می‌شود. وقتی برق وصل و لپ‌تاپ روشن شود، دستگاه به کمک تصویر حافظه که روی هارد ذخیره شده بود، به وضعیت پیش از sleep بازمی‌گردد.

با سلام
۱- در مرحله شماره ۳ اگر کامپیوتر رو خاموش کنم اشکال داره ؟ یعنی باطری طی ۲،۳ بار استفاده خالی بشه یا باید یکسره روشن بمونه ؟
۲- منظور از خاموش کردن وقتی کامپیوتر در sleep هست force shutdown هست ؟ (نگه داشتن دکمه پاور)
متشکرم
pooriya.kh

پست‌ها : 530

پستتوسط Amir_S » 30 ژوئیه 2015, 10:59

نیازی نیست که باتری یک مرتبه خالی بشه، مهم اینه که از پر به خالی برسه و این بین شارژ نشه.
منظور از خاموش کردن هم اینه که یا از sleep خارج کرده و خاموش کنید و یا صبر کنید تا شارژ کاملا خالی شده و به safe sleep بره.
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط AmiN.D » 30 ژوئیه 2015, 15:46

بعد از نزدیک به ۶ سال
health باتری من به ۷۸٪ رسیده و ۳۹۰ cycle و طی کرده :(
Apple MacBook Pro Core i7 -HDD 1 TB -4GB
iPhone 5s
AmiN.D

پست‌ها : 1041

پستتوسط pooriya.kh » 02 اوت 2015, 19:11

با سلام خدمت دوستان
مطالب زیادی در رابطه با چگونگی نگهداری از باطری مک بوک پرو دیدم که متاسفانه کمی گیج کننده و در بعضی موارد حتی متناقض بود ! با توجه به اینکه تقریبا همیشه مک بوک پرو من به شارژر وصل هست ، بهترین روش برای ارتقاء عمر باطری چی هست ؟ آیا اینکه مدام به برق وصل باشه و فقط ماهی یکبار کالیبره بشه کافی هست ؟ متشکرم
pooriya.kh

پست‌ها : 530

پستتوسط Arzhang » 02 اوت 2015, 21:17

بله
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط rooznevesht67 » 07 اوت 2015, 17:06

سلام لطفا یک برنامه مناسب برای مدیریت کالیبره کردن باطری (زمانبندی و...) معرفی کنید ممنون
در ضمن این برنامه واتس که یکی دوجا اسم برده بودند هرچی گشتم پیدا نکردم..
rooznevesht67

پست‌ها : 20

پستتوسط Amir_S » 07 اوت 2015, 17:44

خیلی ساده! تو تقویم یه قرار با تکرار ماهانه تنظیم کنید…
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط alireza3335 » 17 مه 2016, 00:43

سلام به همگی
من از روزی که مک بوکم را روشن کردم و به اینترنت وصل شدم در این انجمن عضو شدم که بر میگرده به ۴ سال پیش تقریباً. بالاخره روز موعود فرا رسید و باتری مک من خیلی خراب شده. داستان از اینجا شروع میشه که چند ماه پیش condition باتری تغییر کرده بود (که احتمالاً اول رفته بود روی سرویس) و الآن روی replace soon هست. یه چیز دیگه هم که متوجه شدم اینه که دلیل کلیک نکردن یک سمت trackpad به خاطر باد کردن باتری هست که وقتی باز کردم متوجه شدم. راستش من فعلاً با این موضوعات مشکلی ندارم و معمولاً در کنار برق هستم و مشکلی نیست. منتهی احتمالاً ممکن است باتری بیشتر باد کند؟ و اگر اینطور است بهتر نیست باتری را عوض کنم؟ و اگر بخواهم عوض کنم نیاز به چه اطلاعاتی دارم؟ ضمناً اگه لطف کنید مرجع مطمئنی برای تهیه (در تهران) معرفی کنید ممنون می‌شوم.
علیرضا
نماد کاربر
alireza3335

پست‌ها : 677

پستتوسط Mehdizadeh » 17 مه 2016, 12:04

منم همین مشکل کلیک نکردن یک سمت trackpad رو دارم ولی condition باتریم نرماله
یه ۵ سالی میشه که این لپ تاپ رو دارم و همش با برق کار میکنم
سوالم اینه که میشه کلا باتری رو در بیارم و بدون باتری با برق کار کنم؟
نماد کاربر
Mehdizadeh

پست‌ها : 393

پستتوسط alireza3335 » 17 مه 2016, 12:51

آره میشه منم بهش فکر کردم. ولی یادمه یه جا توی همین انجمن خونده بودم که باید حواست جمع باشه که یه موقع برق جدا نشه دیگه چون درجا خاموش میشه. یه چیزی هم هست که خب من بهش عادت ندارم اینه که یه موقع داخل دانشگاه کاری پیش میاد که باید برق را قطع کنم و با لپ تاپ بروم جای دیگری که خب اگر باتری نداشته باشد دیگه از sleep و غیره خبری نیست.
حالا یه سؤال هم من دارم، ممکنه باتری بیشتر از این باد کنه و حتی به trackpad آسیب بزنه؟ من یک تصویر دیدم که اینقدر باد کرده بود که trackpad را از جا کنده بود! منتهی نفهمیدم چطور این اتفاق افتاده.
علیرضا
نماد کاربر
alireza3335

پستتوسط nasraa » 17 مه 2016, 17:08

alireza3335 نوشته است:[نمایش]
آره میشه منم بهش فکر کردم. ولی یادمه یه جا توی همین انجمن خونده بودم که باید حواست جمع باشه که یه موقع برق جدا نشه دیگه چون درجا خاموش میشه. یه چیزی هم هست که خب من بهش عادت ندارم اینه که یه موقع داخل دانشگاه کاری پیش میاد که باید برق را قطع کنم و با لپ تاپ بروم جای دیگری که خب اگر باتری نداشته باشد دیگه از sleep و غیره خبری نیست.
حالا یه سؤال هم من دارم، ممکنه باتری بیشتر از این باد کنه و حتی به trackpad آسیب بزنه؟ من یک تصویر دیدم که اینقدر باد کرده بود که trackpad را از جا کنده بود! منتهی نفهمیدم چطور این اتفاق افتاده.

باتري مك بوك منهم دو سال پيش باد كرده بود و دكمه تركپدش سفت شده بود و ضامن مربوط به باز كردن درب پشت هم خوب عمل نميكرد كه متوجه باد كردن باتري شدم. يك باتري نو خريدم ولي فقط وقتي مسافرت ميروم آنرا در دستگاه مي گذارم.
لپ تاپم مدل 2008 هست و با يك ضامن درب پشتش باز ميشود و باتري و هارد ديسك نمايان ميشود.
ماهي يك بار هم اگر يادم باشد، دشارژ كامل ميكنم و دوباره شارژ كامل و بعد تقريبا روي نصف يا دوسوم باتري را خارج مي كنم.
اگر ميخواهيد باتري را بيرون نگه داريد در حالت شارژ كامل يا دشارژ كامل نگه نداريد.

باتري باد كرده را در دستگاه نگه نداريد همانطور كه اشاره كرديد باعث صدمه خواهد شد. تا وقتي كه باتري نو تهيه نكرده ايد بدون باتري استفاده كنيد. به نظر من نبودن آن صدمه اش كمتر از وجود آن در دستگاه هست.

همچنين وقتي باتري در مك بوك نباشد بالانس وزني آن بهم ميخورد و موقع باز و بسته كردن بايد با دست ديگر قسمت پايين را نگه داريد.
نماد کاربر
nasraa

پست‌ها : 427

پستتوسط Mehdizadeh » 18 مه 2016, 00:38

بی نهایت ممنون بابت راهنمایی
نماد کاربر
Mehdizadeh

پست‌ها : 393

پستتوسط alireza3335 » 28 مه 2016, 23:51

باتری لپتاپ من باد کرده و واقعا نیاز یه تعویض داره. مدل لپتاپم مک بوک پرو و اوایل ۲۰۱۱ هست. امروز از ایران زنگ زدم اپل استور و طرف کلی اصرار کرد که دست به لپتاپت نزن و غیره. راستش چون خاله ام امریکاست و چند روز دیگه داره میاد ایران گفتم شاید بتونه از اپل استور باتری بیاره. منتهی واقعا نمیدونم میتونه باتری اصل پیدا کنه یا نه یا اصلا اپل استور باتری به صورت جداگانه میفروشه یا خیر. میتونید راهنماییم کنید که چطور می‌تونم باتری اصل از تهران یا خارج از ایران تهیه کنم؟
ممنون
علیرضا
نماد کاربر
alireza3335

پستتوسط Ilia » 28 مه 2016, 23:55

داخل ایران را نمیدونم، اما در آمریکا این سایت مطمئنیه:
https://eshop.macsales.com/search/macbook+pro+battery

ببین مدل مکبوک پرویت در لیست بالا هست یا نه.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

قبلیبعدی

بازگشت به تعمیر و نگهداری

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 6 مهمان