انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

باتری مک‌های قابل‌ حمل: پرسش‌ها و اشکالات

بخش فنون تشخیص مشکل، تعمیر و نگهداری

Re: مدت زمان کارکرد باتری؟

پستتوسط sina.ma » 30 سپتامبر 2010, 16:08

10 saat darsharaety hesab misheke Airport/bluetooth/.....khamosh bashand va contrast e lcd kam bashe,yany to sharayete
eedehall 10saat kar mikoneh.agar fekr mikonon moshkeli dare battery e laptop aval caliber e konid bad baz emtehan konin 
sina.ma

پست‌ها : 1

Re: سئوال درباره باتری لبتاپ

پستتوسط AliGhz » 05 اکتبر 2010, 19:14

Darkprincess نوشته است:[نمایش]
من هنوز یه ماه نشده که مک بوک خریدم .. همین مدلش که ۱۰ ساعت باطریش کار می کنه .
هفته ی اول همش از باطری استفاده می کردم که هلث باطریم شد ۹۳٪ !!! بعد که امدم اینجا و مطالب رو خوندم اکثرا از برق استفاده می کنم که حالا هلثش شده ۹۶٪ .
یه سوال ساده دارم.. ببخشید اگه خنده داره.. اینی که می گن از برق استفاده کنین یعنی قبل از اینکه سیستم رو روش کنیم برق رو باید وصل کنیم ؟
و اینکه من نمی دونم چرا وقتی شارز ۱۰۰٪ و اونو به برق می نزنم به مرور از شارز کم میشه مثلا میشه ۹۸٪ .

آخرین بارم که خواستم از باطری استفاده کنم خییییییییییییلی کم کار کرد حدود ۵ ساعت حتی کم تر..
نمی دونم چرا هر چی حساس ترم بدتر میشه..

تجربۀ من و پست‌هایی که گه‌وگاه اینجا می‌بینم، نشان می‌دهد که ما مک‌داران نسبت به دستگاه‌هایمان "اولترا-حساس" هستیم. به نظرم چند دلیل دارد:
- کم‌تعدادیم و معمولا جز اینجا، جایی یا کسی نیست که به ما در مود تجربه‌اش یا مشکلات ما مشاوره بدهد (مخصوصا در بین کسانی که هر روز می‌بینیم‌شان و با آنها سر و کار داریم)؛ بنابراین با کوچک‌ترین مشکل، دستپاچه می‌شویم.
- احساس می‌کنیم که مک Perfect است (به‌زبان خودمانی؛ آخرشه) و بنابراین کوچک‌ترین ایرادی نباید در کارش پیدا شود.
- تبلیغات در مورد مک را (که اکثرا بجا هستند) خیلی جدی و لفظ-به-لفظ درست تلقی می‌کنیم و به ستاره‌ها (*) و پی‌نوشت‌های توضیحی بی‌توجه‌ایم.
- مخصوصا ما ساکنان ایران، بی پشت و پناه‌ایم و احساس می‌کنیم دستگاهی که این همه برایش پول داده‌ایم، اگر ایرادی پیدا کند، جایی نیست که سریع مراجعه کنیم و یک متخصص اپل، بی‌هزینه یا با هزینه معقول، آن را رفع و رجوع کند.

اما خوشبختانه، همین ایرماگ عزیز، به من بسیار کمک کرده تا از درجۀ این "اولترا-حساسیت" کم کنم که اگر اینها نبود، واقعا خیلی اذیت می‌شدم. البته بگویم که موارد بالا (غیر از چهارمی) حتی در مک‌کاران آمریکایی هم کم‌وبیش هست و یک کتاب می‌خواندم که توصیه کرده بود وقتی مک‌تان هنگ کرد، در قدم اول: "Don't panic" (هول نکنید، طوری نیست! هی دکمه‌ها را نزنید، به اعصابتان مسلط شوید...) [بله، مک هم ممکن است هنننننننگ کند؛ آدم هم هنگ می‌کند گاهی وقت‌ها، این‌ که کامپیوتر است بیچاره!]
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

Re: وقتی باتری Service می‌کند!

پستتوسط AliGhz » 09 نوامبر 2010, 17:40

دیشب اتفاق عجیبی افتاد. لپ‌تاپم را آخرهای شب باز کردم تا چند تا کار کوچک انجام بدهم. باتری تقریبا شارژ کامل بود، و اپلیکیشن‌های خیلی زیادی باز نبود، اما میزان باقی‌ماندۀ زمان استفاده از باتری، ۱ ساعت و خورده‌ای نشان داده می‌شد. چند دقیقه بعد، دیدم که آیکون باتری در منو، تقریبا نصفه شارژ را نشان می‌دهد! رویش کلیک کردم، دیدم شده ۵۰ درصد! و نوشته شده بود: Service Battery با یک علامت هشدار جلویش. روی آن کلیلک کردم و Help مک باز شد که آنجا توضیح داده بود این عبارت یعنی که باتری نرمال نیست (ممکن است متوجه وضعیت غیرعادی در شارژ آن شوید یا شاید این اتفاق نیفتد)؛ در هر حال، باید توسط یک متخصص اپل چک شود. و نوشته بود که تا آن موقع، می‌توانید از باتری استفاده کنید بی‌آن‌که آسیبی به دستگاه برسد. Health باتری هم که بالای ۹۰ درصد بود، شده بود ۲۵ درصد!

من که آن موقع شب دسترسی به اینترنت هم نداشتم، یک مقدار داخل Help گشتم و دیدم در نهایت همین کاری را باید کرد که نوشته. یک بار هم دستگاه را ری-استارت کردم شاید تغییری حاصل شود، که نشد. برمبنای دیدگاهِ "به حال خودش ولش کن شاید خودش درست شد!" دستگاه را شات داون کردم و خوابیدم (و سعی کردم بهش فکر نکنم؛ نهایتش این بود که بعد از حدود یک سال باید باتری را عوض می‌کردم).

صبح که بیدار شدم، امتحانی دستگاه را روشن کردم ببینم -!Oh my God- اتفاقی افتاده یا نه. دستگاه روشن شد و بالا آمد و روی آیکون باتری کلیک کردم و دیدم که همه چیز عادی است و میزان زمان باقی‌مانده را هم معقول نشان می‌دهد. Health باتری هم دوباره ۹۴ درصد شده بود و Condition آن نرمال بود.

چرا آن طوری شده بود؟ نیاز به چک بیشتر دارد یا این‌که خودش خوب شده؟ :-D
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

تعداد دفعات اتصال مک بوکها به برق

پستتوسط SHADNAEE » 14 نوامبر 2010, 15:42

با سلام به همگی دوستان
کسی از عزیزان میدونه که آیا تعداد دفعاتی که یک شارژر مک بوک پرو به اون متصل میشه در استهلاک مک بوک اثر داره؟ (از نظر باتری و نوسانات برق)
یا اینکه چون سوکت شارژرmagnet است نوسان برق در اون اثری نمیذاره و هر قدر بخوای میتونی مک بوک رو به برق بزنی؟
SHADNAEE

پست‌ها : 8

Re: تعداد دفعات اتصال مک بوکها به برق

پستتوسط behnood » 14 نوامبر 2010, 16:34

نوسان رو نمی دونم ولی اگه با باتری پر همیشه از برق استفاده کنی دیر تر باتری خراب می شه
Mac BookPro 373
iPhone 5s 32GB
iPad (therdG) 16gb 3g+wifi
Mac OS 10.8
ADSL 2048
نماد کاربر
behnood

پست‌ها : 187

پستتوسط AliGhz » 14 نوامبر 2010, 17:22

behnood نوشته است:[نمایش]
...ولی اگه با باتری پر همیشه از برق استفاده کنی دیر تر باتری خراب می شه

اولا که باتری قرار نیست "خراب" بشه! به مرور زمان، میزان ظرفیت باتری کاهش پیدا می‌کنه که طبیعیه. ضمنا اپل توصیه نمی‌کنه که همیشه از برق استفاده بشه.

در مورد نوسان و... هم من دقیقا متوجه منظور نشدم. ولی جایی خوانده بودم که بهتر است اول آداپتور به برق زده شود و بعد سوکت مربوطه به لپ‌تاپ وصل شود؛ چون به این شکل، نوسانات احتمالی در ابتدای اتصال به برق، توسط آداپتور برطرف شده است.
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پستتوسط abdol » 14 نوامبر 2010, 20:34

behnood نوشته است:[نمایش]
نوسان رو نمی دونم ولی اگه با باتری پر همیشه از برق استفاده کنی دیر تر باتری خراب می شه

کاملا غلط است.

دوست عزیز یک عدد فیلتر یا صافی جریان در تمامی آداپتورهای نوت بوکها وجود دارد که نوسانات ناخواسته را حذف می کند. شما لازم نیست نگران نوسانات جریان برق باشی.
حرارت برای باطریهای لیتیومی بد است سرمای بیش از حد هم آنها را فاسد می کند. این باطریها در اثر مرور زمان نیز دچار فساد می شوند و عمر مفید دارند پس ظرفیت آنها نیز به مرور زمان کاهش می یابد پس از آنها باید استفاده کنید. در کل راجع باطری بحث به اندازه کافی شده است. جستجو کنید.
آخرین ویرایش توسط Ali.Rastegar on 05 سپتامبر 2011, 02:15, ویرایش شده در 2.
دلیل: ‎برگرداندن متن اصلی عبدل پیش از آنکه با متن‌های بی‌ربط جایگزینش کند.
abdol
Banned

پست‌ها : 686

پستتوسط mo3n » 28 نوامبر 2010, 00:25

چرا زمانی که از بازی های سبکی مانند کانتر هم استفاده میکنم(سیستم به برق وصل است) cpu با تمام ظرفیت کار میکند و مهم تر از همه باتری بعد از آن ضعیف میشود و در صد آن بسرعت کم میشود
mo3n

پست‌ها : 14

پستتوسط Pooria Azimi » 28 نوامبر 2010, 00:36

تا جایی که اطلاع دارم، بازی Counter Strike مثل خیلی از بازی‌های دیگه، native روی مک نیست (به اصطلاح، port شده‌ست). در حقیقت، هر فریمی از بازی که می‌بینید، یه جورایی به زبون ویندوز تولید شده، و یک برنامه‌ای اون فریم رو طی یک فرآیند طولانی تبدیل می‌کنه به زبان قابل فهم برای مک! یعنی شما کانتر رو با پایینترین گرافیک در مک که بازی بکنید، همونقدر سی‌پی‌یو و کارت گرافیک مشغول می‌شن و کار انجام می‌دن که یک پی‌سی ویندوزی، همون کانتر رو با بالاترین تنظیمات گرافیکی اجرا می‌کنه.

البته، این نقص مک نیست، موتور گرافیکی مکینتاش خیلی قویه و کارت‌های گرافیکی خوبی هم داره، اما این بازی رو برای مک ننوشته‌ن، برای همین overhead زیادی روی دوش مکینتاش می‌گذاره.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط mo3n » 01 دسامبر 2010, 15:10

پوریا جان از کجا بفهمیم که بازی برای مک یا ویندوز است یا port شده؟ البته جای سوال اینجا نیست ولی خب
mo3n

پست‌ها : 14

پستتوسط sanadgol » 06 آوریل 2011, 15:59

آیا وقتی باطری پر نیست و شما دارین با مک بوک کار می کنید اگه آداپتور وصل کنیم باطری رو خراب می کنه؟
sanadgol

پست‌ها : 1

پستتوسط AliGhz » 07 آوریل 2011, 20:38

sanadgol نوشته است:[نمایش]
آیا وقتی باطری پر نیست و شما دارین با مک بوک کار می کنید اگه آداپتور وصل کنیم باطری رو خراب می کنه؟

خیر.

شما وقتی که آداپتور رو به برق وصل می‌کنید، برای حدود یک ثانیه چراغ سوکتِ اتصال به رنگ سبز درمی‌آد که نشون می‌ده جریان برق موجوده و بعد، در صورت پر نبودن باتری، به رنگ نارنجی یا به قول اپل کهربایی (amber) درمی‌آد. در نتیجه، قبل از این‌که جریان برق برای شارژ باتری مورد استفاده قرار بگیره، نوساناتش و... کنترل شده و این‌طور نیست که باتری یکباره با یک جریان برق غیرمنتظره مواجه بشه.

و اگر احیانا شدت جریان برق در حدی نباشه که بتونه باتری رو شارژ کنه، در نوار منوی بالا، وضعیت باتری به شکل Not Charging نوشته می‌شه؛ به این معنا که این میزان برق برای کار با مک مناسبه و موجب می‌شه از انرژی باتری استفاده نشه (و شارژ باتری کم نمی‌شه)، اما در عین حال، باتری هم شارژ نخواهد شد (حتی اگر دستگاه در حالت sleep یا خاموش باشه). اپل در Help خودش*، اتصال به سوکت برق در یک هواپیما رو نمونه‌ای از این مورد ذکر کرده.

----------------------
* Help-ای که در همۀ مک‌ها هست و با انتخاب فایندر و رفتن به منوی Help و انتخاب Mac Help قابل دسترسه.
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پستتوسط AmirArsalaan » 15 آوریل 2011, 00:33

تصویر

بخش current battery capacity دقیقن چه معنایی می دهد؟
برداشت من این است که مثلن اگر باتری من ۵ ساعت شارژ نگه می داشت، اکنون و پس از ۱۵ ماه ( بر اثر اصطهلاک باتری یا هر چیز دیگری ) ۸۷ درصد آن ۵ ساعت، چیزی حدود ۴ ساعت و ۱۵ دقیقه شارژ نگه می دارد.
- آیا این برداشت من درست است؟
- در حالیکه ۹۰ درصد مواقع مک بوک من به برق بوده آیا این رقم یک کمی مشکوک نیست ؟
نماد کاربر
AmirArsalaan

پست‌ها : 183

پستتوسط Pooria Azimi » 15 آوریل 2011, 00:43

۱. بله.
۲. به‌نظر من،‌ خیر.

:-)

البته، خیلی به این عددهایی که نشون داده شده توجه نکنید؛ معمولاً خیلی دقیق نیستند و یه ۱۰٪ خطا دارن (تجربهٔ شخصی).
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط eysun » 15 آوریل 2011, 01:13

آاین باطری (یا شایدم باتری) مکبوک پرو من امروز به وضعیت service battery در اومد. من روی نسخه 10.6.6 هستم و فکر نمیکنم مشکل همان مشکل قدیمی مربوط به پلنگ برفی باشه! بنظر شما چه کنم؟
در ضمن طبق battery health monitor تا بحال ۲۶۴ بار سیکل شارژ رو طی کرده . مدتی هم هست که کالیبره نکردم. ممکنه مشکل از اون باشه؟

احسان
نماد کاربر
eysun

پست‌ها : 359

قبلیبعدی

بازگشت به تعمیر و نگهداری

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 10 مهمان