انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

مشکل در iChat

بخش فنون تشخیص مشکل، تعمیر و نگهداری

مشکل در iChat

پستتوسط damon_021 » 04 سپتامبر 2009, 23:00

از وقتی Snow Leopard رو نصب کردم دیگه با iChat نمی‌تونم چت ویدیویی داشته باشم. توی Preferences قسمت Audio/Video نوشته : This computer does not support video chat.

به نظر شما مشکلش چیه ؟؟
پیوست‌ها
Screen shot 2009-09-04 at 10.59.40 PM.png
Screen shot 2009-09-04 at 10.59.40 PM.png (61.46 KiB) - بازدید 5146 بار
iMac 2.5 i5 Sandy Bridge
8GB 1333Mhz RAM
500GB HDD + 128GB SSD
10.7.3

پست‌ها : 118

پاسخ: مشکل در iChat

پستتوسط damon_021 » 04 سپتامبر 2009, 23:09

مشکلم با یک دستور ترمینال حل شد :
defaults write com.apple.iChat newbwdup 300000

گفتم شاید به درد بقیه هم بخوره !
iMac 2.5 i5 Sandy Bridge
8GB 1333Mhz RAM
500GB HDD + 128GB SSD
10.7.3

پست‌ها : 118

Re: مشکل در iChat

پستتوسط AliGhz » 13 نوامبر 2010, 16:23

امروز متوجه شدم که اگر من با آی‌چت پیام بدهم و طرف مقابلم با گوگل‌تاک کار کند، فرمتینگ‌های خاص متن فارسی اعمال نمی‌شود. مثلا (حتی اگر با میان‌بر مربوطه، متن را راست-به-چپ تایپ کنم)، نقطه‌های ته جمله در ابتدا نشان داده می شوند، نیم‌فاصله‌ها، نیمفاصله می‌شوند و اگر یک عبارت لاتین در میان متن باشد، کل متن به هم می‌ریزد. در آرشیو چت‌هایم در جی‌میل که نگاه کردم، دیدم چت‌های قبلی هم که از آی‌چت داشته‌ام با همین اشکالات ذخیره شده‌اند.

شما با این مشکل مواجه شده‌ بودید؟ راه حلی برایش دارید؟
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط Behnam » 16 نوامبر 2010, 03:42

به احتمال زیاد، تقریباً صد در صد، این مشکل از iChat است. باید به اپل گزارش باگ فرستاد تا آن را به امید خدا در قرن بیست و دوم حل کند. در مورد نیم‌فاصله یادم هست که FaceBook هم همین مشکل را داشت و شاید هنوز هم داشته باشد. مدتی است که آن را استفاده نکرده‌ام. در مورد نوشته‌هایی که در آن انگلیسی هم وجود دارد، اگر کل متن به عنوان متن راست به چپ تعریف نشده باشد، همه چیز به هم می‌ریزد. iChat ظاهراً این تعریف اساسی را در پیامی که می‌فرستد از قلم می‌اندازد.
چیز دیگری هم که ممکن است دخیل باشد این است که گوگل و اپل از یک پروتکل یگانه برای تبیین جهت نگارش متن استفاده نمی‌کنند. تا آنجا که یادم هست زمانی که من به فارسی در iChat با دیگران (در همان iChat) پیام رد و بدل می‌کردم، به مشکلی برخورد نکردم. البته به نیم‌فاصله شاید دقت نداشتم ولی جهت نگارش درست بود.
حالا من کُدهای تعیین جهت نگارش را که به صفحه‌کلید استاندارد ISIRI ۹۱۴۷ اضافه شده است به صفحه‌کلید خودم اضافه کرده‌ام تا با آنها بازی کنم ببینم چطور نویسنده می‌تواند بر جهت نگارش کنترل داشته باشد. جای این کُدها را که در ISIRI 9147 با کلید Option(Alt) قابل دستیابی است در عکس ضمیمه مشخص کرده‌ام. باید کاربرد مفیدی داشته باشد و به مشکل iChat هم خلاصه نمی‌شود. مثلاً در همین نوشته جای پرانتزی که باید Alt را ببندد به هم ریخته است چون موتور متن نمی‌داند -و نمی‌تواند بداند- که این پرانتز با «منطق» نگارش راست به چپ بکار رفته است یا با «منطق» نگارش چپ به راست. این است که کلیدهای کنترل جهت نگارش احتمالاً برای همیشه از نیازهای ضروری تایپ کامپیوتری خواهند بود.
پیوست‌ها
Picture 4.png
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط sadeghi » 16 نوامبر 2010, 14:45

بهنام جان ممکن است کار هرکدام از این کلیدها را بگویی؟ فکر کنم خیلی کار تایپ فارسی را در برنامه هایی مثل mail راحت می کنند.
sadeghi

پست‌ها : 344

پستتوسط AliGhz » 16 نوامبر 2010, 17:49

ممنون بهنام جان از پاسخ دقیق و حرفه‌ای‌ات. الان مقداری -بین یک دسکتاپ ویندوزی و مک خودم- چت کردم؛ نتیجه:

از جی‌تاک به جی‌تاک:
- از مک به ویندوز همه چیز OK است.
- از ویندوز به مک، تقریبا همه چیز OK است: اگر در میان عبارت فارسی، واژه لاتین باشد، اگر این را درست بعد از دریافتِِ چت از مک بفرستد، متن به هم می‌ریزد. اما اگر ویندوز چت فرستاده باشد و مک هنوز جواب نداده باشد، و ویندوز چت دیگری با ترکیب فارسی و لاتین بفرستد، متن درست نشان داده می‌شود.

از iChat به جی‌تاک (ویندوز):
- نیم‌فاصله، نیمفاصله می‌شود.
- نقطه‌گذاری‌ها و اسمایلی‌های انتهای جملات، در ابتدا نشان داده می‌شود.
- اگر متن فارسی، حاوی واژه‌های لاتین باشد، متن به هم می‌ریزد.

از جی‌تاک (ویندوز) به iChat:
- همه چیز OK است.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
* دو تا مک نداشتم که این موارد را از مک به مک امتحان کنم.

* مشکل نیم‌فاصله در فیس بوک، هم در مک و هم در ویندوز حل شده است.

* در Mail⟷Gmail همه چیز OK است.

* بهنام جان در مورد صفحه‌ کلید ۹۱۴۷ و آن کدها هم بیشتر توضیح می‌دهی؟ چون من این صفحه کلید را در فهرست مربوطه ندارم و آن کدها را هم دقیقا متوجه نشدم چی هستند.
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط Behnam » 17 نوامبر 2010, 03:53

sadeghi نوشته است:[نمایش]
بهنام جان ممکن است کار هرکدام از این کلیدها را بگویی؟ فکر کنم خیلی کار تایپ فارسی را در برنامه هایی مثل mail راحت می کنند.

من تازه آنها را به صفحه‌کلیدم اضافه کرده‌ام و اطلاعاتی که دارم بسیار سطحی است. باید در عمل با آنها وَر بروم و کاربرد آنها را به تجربه بررسی کنم که هنوز وقت آن را پیدا نکرده‌ام. در گام اول، فکر می‌کنم شیوه‌ای که این کُدها در ISIRI ردیف شده‌اند گیج کننده‌اند. من از آنجا که در صفحه‌کلیدم [ و ] در همان جایی قرار دارند که در صفحه‌کلید انگلیسی قرار دارند، دو تای سمت چپ (در ISIRI) را روی آن دو کلید با option قرار داده‌ام که یک معیار تصویری در ذهنم داشته باشم. کلید [ جهت به چپ را مشخص می‌کند و کلید ] جهت به راست را. دو تای بعدی را هم روی همان کلیدها با option+shift قرار داده‌ام. روی کلید \ (که باز در صفحه‌کلید من با نوع انگلیسی یکی است) در هر دو مورد option و option+shift کُد پنجم را قرار داده‌ام.
دو کُد اول override می‌کنند و دو کُد بعدی embedding (هر جفت به ترتیب left to right و right to left). کُد پنجم نامش Pop Directional Formatting است که اصلاً نمی‌دانم چکار می‌کند! احتمالاً یک جفت از آنها هستند که مصرف عمومی دارند و بقیه مصرف خاص. اما هنوز وقت نکرده‌ام بررسی کنم قضیه از چه قرار است. اگر مثلاً embedding مصرف عمومی داشته باشد (مثلاً برای وارد کردن یک متن انگلیسی یا یک تاریخ یا جمع و تفریق اعداد فارسی در بطن متن فارسی) طبعاً آن جفت را در [] با option قرار خواهم داد و دوتای دیگر را با option+shift
من در این مبحث فقط تا همینجای قضیه وقت داشته‌ام که فکر کنم!
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Behnam » 17 نوامبر 2010, 04:35

AliGhz نوشته است:[نمایش]
ممنون بهنام جان از پاسخ دقیق و حرفه‌ای‌ات. الان مقداری -بین یک دسکتاپ ویندوزی و مک خودم- چت کردم؛ نتیجه:

<.....>
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
* دو تا مک نداشتم که این موارد را از مک به مک امتحان کنم.

* مشکل نیم‌فاصله در فیس بوک، هم در مک و هم در ویندوز حل شده است.

* در Mail⟷Gmail همه چیز OK است.

* بهنام جان در مورد صفحه‌ کلید ۹۱۴۷ و آن کدها هم بیشتر توضیح می‌دهی؟ چون من این صفحه کلید را در فهرست مربوطه ندارم و آن کدها را هم دقیقا متوجه نشدم چی هستند.

AliGhz جان این امور خیلی تخصصی هستند و از من توقع نداشته باش کمکی بتوانم بکنم. اگر با انگلیسی نوشتن مشکل بزرگی نداری، بهترین محل برای طرح این مسائل گروه Persian Computing هست. تمام نخبگان کامپیوتری ایران در آنجاجمع هستند. اتفاقاً همین یکی دو روز اخیر یک کارشناس ایرانی از گوگل درخواست feedback از کاربران کرده بود. البته طرح مسائل تا آنجا که ممکن است باید سنجیده باشد تا بازتاب داشته باشد.
http://groups.google.com/group/persian-computing

در مورد آن کُدها هم در پست قبلی هرچه می‌دانستم نوشتم! زمانی که وقت کردم بیشتر به آن بپردازم، احتمالاً باید سراغ همان سایت بروم تا بیشتر اطلاعات کسب کنم!

راستی در مورد صفحه‌کلید استاندارد جدید، من آن را ساخته‌ام و به اپل هم داده‌ام. حالا اینکه اپل از آن استفاده کند یا نه با خداست. در اغلب موارد مشکلات اینجایی ها کاملاً از قماش دیگری است. مثلاً اپل از این می‌ترسد که اگر از آن صفحه‌کلید استفاده کند، از بنده، یا کسی یا جایی یک درخواست خسارت چند میلیونی تحویل بگیرد! بهرحال می‌توانی ISIRI 9147 برای مک را از اینجا دانلود کنی:
https://public.me.com/behnam
نماد کاربر
Behnam

بازگشت به تعمیر و نگهداری

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 6 مهمان