انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

کمک، لپتاپ روشن نمیشود

بخش فنون تشخیص مشکل، تعمیر و نگهداری

پستتوسط pedramp » 13 اوت 2008, 15:01

سلام
خیلی ممنونم از همگی
ولی باز دوباره همین مشکل پیش اومد. و الان باز دیگه بالا نمیاد!!!! ولی خب اینبار میدونم چطور درستش کنم :roll:
کاش میشد مدلی درست بشه که دیکه هر بار که کلید پاور رو میزنم نگران اومند بالای اون نباشم.!!

متشکرم.
pedramp

پست‌ها : 142

پستتوسط Behnam » 13 اوت 2008, 16:06

حالا که تو یک مک کمکی داری، من اگر جای تو بودم همه چیز را از صفر شروع می‌کردم. ابتدا از طریق ایترنت firmware restore می‌کردم، سپس با dvd مک کل هارددرایو را reformat می‌کردم و بعد سیستم عامل را از نو نصب می‌کردم. آنوقت، در حالی که مک‌بوک به برق وصل است و نه به باتری، آخرین update combo اپل را اجرا می‌کردم. من شخصاً چون آدم فنی نیستم چندان طرفدار دستکاری سیستم عامل از طریق ترمینال نیستم. ولی خود دانی. به نظر من اپل تاکنون این مشکل را در نصب درست update باید حل کرده باشد.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط pedramp » 21 اوت 2008, 21:49

سلام
من هنوز هم این مشکل رو دارم و دیگه با اون راهکار ها مشکل من حل نشد که نشد!
در حال حاظر فقط با VNC به کامپیوترم دسترسی دارم و صفحه همچنان سیاهه
با TimeMachine نسخه پشتیبان از کل هارد گرفتم تا هم os و هم firmware رو restore کنم بلکه مشکل حل بشه
اما در قدم اول من که الان مانیتور ندارم چطور این کار رو بکنم چون در هر دو حالت سیستم عاملی ندارم که با استفاده از شبکه اون بتونم بهش ریموت وصل بشم!!

برای restore frimware هم
یک سی دی ساختم و همه مراحل اینجا رو چند بار مو به مو انجام دادم
http://www.apple.com/support/downloads/ ... ncd13.html
ولی اتفاقی نیافتاد نمیدونم چون الان firmware من نسخه آخره 1.5.1 هستش دیگه به قبل restore نمیکنه یا باید دکمه از زده بشه یا... چون اسکرین ندارم نمیتونم ببینم چه اتفاققی میوفته
لطفا نظر بدین تا ببینم چه کاری میشه کرد.
در این شرایط حتی نمیتونم لپ تاپ رو فرمت کنم به امید اینکه درست بشه!

متشکرم.
pedramp

پستتوسط pedramp » 21 اوت 2008, 22:01

آیا این قسمت درست است؟
اینجا نباید مشخصات کارت گرافیک باشه؟ من قبلا اینجا رو توجه نکرده بودم
آیا ممکنه مشکلی برای کارت گرافیک پیش آمده باشه؟ با توجه به اینکه 2 روز پیش 1 بار سیستم بالا اومد و 2 دقیقه بعد که سیستم رو ری استارت کردم دیگه مانیتور روشن نشد.
؟
پیوست‌ها
vga.JPG
System Profiler :: Graphics/Displays
vga.JPG (14.18 KiB) - بازدید 11859 بار
pedramp

پستتوسط Behnam » 22 اوت 2008, 02:06

به نظر می‌رسه که کارت گرافیک خودش سالم است ولی اتصالش به مونیتور اشکال دارد. اینکه قبلاً بصورت موقت مونیتورت روشن شد شاید علامت این باشد که این اشکال تنها در لق بودن اتصالات باشد. ولی راستش نمی‌دانم.
حالا برو بالای پشت بام و اون رو پرت کن پایین و دوباره امتحان کن ببین چه می‌شود!!!
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Behnam » 22 اوت 2008, 02:33

حالا اگر آزمایش بالا را انجام دادی و بازهم کار نکرد، شاید به این دلیل باشد که خرد و خاک شیر شده است!
اما از شوخی گذشته، من در system profiler خودم این قسمت رو نگاه کردم و بخش کارت گرافیکش به نظر درست می‌آید. اما باید کلی توضیحات زیر عنوان display connector وجود داشته باشد که ندارد. لق بودن اتصال بعید بنظر می‌رسد اگرچه غیر ممکن نیست. اینکه سیستم اصلاً وجود مونیتور رو به رسمیت نمی‌شناسد باز شاید به قضیهٔ firmware مربوط باشد.
تو این عکس را از مونیتور مک کمکی گرفته‌ای مگه نه؟ خب حالا روی مک خراب dvd رو سوار کن و به همین صورت remote از آن روی مک خراب استفاده کن. اگر اشتباه نکنم، وقتی که آن را بطور معمولی بار بزنی، به تو این امکان را می‌دهد که جایی را کلیک کنی و ... او او نه این کار را نمی‌شود کرد!!!
یک کار دیگر بکن. دو مک را با firewire به هم وصل کن و dvd را روی مک سالم بگذار و هارد مک خراب را reformat کن و سیستم عامل را نصب کن. البته ترجیحاً بهتر است ترتیبی داده باشی که firmware restore به درستی و بدون firewire تعبیه شده باشد. ولی اگر هم امکانش را نداشتی، با همین firewire امتحان کن ببین چه می‌شود چون مشکل firmware تو به مونیتور مربوط می‌شود و نه firewire. البته من دارم در تاریکی تیر می‌زنم و خودت حتماً این را می‌دانی. من گمان می‌کنم که مشکل هرچه هست این است که firmware restore آن کاری را که باید بکند نمی‌کند.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط pedramp » 22 اوت 2008, 13:21

سلام
با استفاده از یک مک کمکی بیام و لئوپارد رو روی هارد خودم نصب کنم تا اینجا مشکلی به نظر نمیرسه
اما برای restore کردن frimware آیا میشه با یک مک کمکی frimreware رو نصب یا ری استور کرد؟ و اگر میشه چطور؟
چون روش هایی که دیدم با cd هستش و به همین دلیل که من مانیتور ندارم نمیتونم بفهمم چه اتفاقی رخ میده.
pedramp

پستتوسط GK » 22 اوت 2008, 14:26

pedramp نوشته است:[نمایش]
سلام
با استفاده از یک مک کمکی بیام و لئوپارد رو روی هارد خودم نصب کنم تا اینجا مشکلی به نظر نمیرسه
اما برای restore کردن frimware آیا میشه با یک مک کمکی frimreware رو نصب یا ری استور کرد؟ و اگر میشه چطور؟
چون روش هایی که دیدم با cd هستش و به همین دلیل که من مانیتور ندارم نمیتونم بفهمم چه اتفاقی رخ میده.

پدرام
firmeware مک ، هر چند که از تیپ EFI، هنوز هم ROM هست. یعنی اینکه شما نتوانسته اید به این آسانی چیزی رویش بنویسید. من تقریبا مطمئنم که مشکل جای دیگری ست. اینقدر به فکر restore آن نباشید.
- مک تان را با firewire وصل کنید به یک مک دیگه. یک نصب جدید و تازه با پارتیشین و پاک کردن کامل دیسک
- از طریق همین سیستم firewire & target یک بروزرسانی کامل، خصوصا security update 2008-5 را انجام دهید. اگر efi شما نیاز به بروزرسانی داشته باشد خودش اعلام خواهد کرد
- یادتان باشد که هیچ چیزی را از مک و بک آپ آن restore نکنید

... و دمتان گرم، که با این همه مشکل و دردسر، باز «سلام» گفتن یادتان نمی رود :lol:
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
iMac Intel 2.66GHz, Osx 10.7.3
GK
مدیر بازنشسته

پست‌ها : 954

پستتوسط pedramp » 22 اوت 2008, 16:19

سلام
با تشکر از شما. ببینید درست متوجه شدم؟
با firewire به مک خودم وصل بشم DVD لئوپارد رو در مک سالم بزارم و مک سالم رو ری استارتنت کنم و با DVD بوت کنم در همون محیط با disk util هارد خودم رو (مک خراب) فرمت کنم و مرحله بعد قبل از نصب هارد خودم رو به عنوان محل نصب os انتخاب کنم و نصب رو انجام بدم

حالا روی مک سالم چیزی نصب نشده و با این کار من سیستم عامل یا تنظیمات اون مک سالم بهم نخورده؟ و فقط روی مک خراب من یک سیستم عامل جدید نصب شده؟

و یک سوال دیگه آیا با فرمت هارد firmeware هم از بین میره و با نصب os این firmeware هم دوباره نصب میشه؟
یا اینکه firmeware در جایی غیر از هارد دسشک ذخیره میشه و با فرمت هارد همچنان میمونه؟

متشکرم.
pedramp

پستتوسط GK » 22 اوت 2008, 16:34

سلام دوباره پدرام
- درست. دو مک با کابل فایروایر به هم وصلند. دی وی دی در مک سالم. مک سالم را دوباره روشن کنید با کلید c . و بقیه را خودتان خوب نوشته اید
- اگر دیسک مک بیمار را بدقت انتخاب کنید، نه چیزی روی مک سالم جا بجا نمیشود (خوب دقت کنید به انتخاب دیسک !)
- نه. firmewear در rom کامپیوتر هست . کاری به نصب و حذف سیستم عامل ندارد.
موفق باشید
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
iMac Intel 2.66GHz, Osx 10.7.3
GK
مدیر بازنشسته

پست‌ها : 954

پستتوسط pedramp » 22 اوت 2008, 17:00

سلام
این کار رو انجام میدم چون دیگه چاره ای برام نمونده ولی اگر درست نشد دیگه نمیدونم چه باید کرد.
با توجه به مشکلی که برای کارت گرافیکش پیش اومده و اصلا اون رو تشخیص نمیده خودم احتمال رو بیشتر به firmewear اون میدم که با این وضعیت مثل اینکه تعویض اون هم امریست دشوار یا نشدنی (حدالق برای من)
متشکرم.
pedramp

پستتوسط Ali.Rastegar » 23 اوت 2008, 20:26

متاسفانه احتمالا مشکل شما همینه:
http://www.electronista.com/articles/08 ... .macbooks/
http://www.macnn.com/articles/08/06/27/ ... .glitches/
اگر همین باشه اینبار استثنائا مقصر nVidia هست نه اپل. منتها اپل هم باید مثل HP و Dell در این مورد اطلاعیه بده و... که هنوز نداده :-(
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط Behnam » 23 اوت 2008, 21:45

اوه پس اون کارت گرافیک که در system profiler نشون می‌ده اصلاً بنا نیست که اینتل باشه. خب این کلی موضوع رو عوض می‌کنه. این اصلاً خبر خوبی نیست.
حالا ایلیا بازم بگو من این چراغ رومیزی نازنینم رو باید بزارم کنار و یک مک نو بخرم!
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط pedramp » 24 اوت 2008, 00:33

سلام
من os رو عوض کردم ولی هیچ اتفاقی نیوفتاد!!! و این کار هم کاملا بی نتیجه بود.
خب حالا چه باید کرد؟
علی جان یعنی باید کارت گرافیک من عوض بشه؟ که این در ایران یعنی اینکه عملا باید لپ تاپ رو انداخت دور؟

واقعا که ناراحت کنندست.
pedramp

پستتوسط pedramp » 24 اوت 2008, 00:47

راهی هست که EFI خودم رو بدون داشتن مانیتور به ورژن های قبلی برگردونم؟
یک سی دی با این روش ساختم و با همین دستور عمل کار کردم ولی به علت اینکه چیزی نمیبینم نمیونم چرا کار دست انجام نمیشه
http://www.apple.com/support/downloads/ ... ncd13.html

آخرین تلاش هارو بکنم شاید با این کار های نرم افزاری درست شد. آخه تا قبل از ایمکه مشکل اسلیپ پیش بیاد درست بود و حتی بعدش 2 بار هم درست صفحه کار میکرد!!!!!!
متشکرم.
pedramp

قبلیبعدی

بازگشت به تعمیر و نگهداری

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 6 مهمان