انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

کمک، لپتاپ روشن نمیشود

بخش فنون تشخیص مشکل، تعمیر و نگهداری

پستتوسط GK » 24 اوت 2008, 01:31

pedramp نوشته است:[نمایش]
سلام
اینجا مک صدای پدرام!
بالاخره درست شد
اول با لپ تاپ دیگه بوت کردم
بعد screen sharing رو فعال کردم
بعد با VNC بهش وصل شدم
بعد فایل sleepimage رو پاک کردم
و دو کامندی که اینجا نوشته رو زدم
http://www.macosxhints.com/article.php? ... 2210328928
و بعد بوت شد!
ولی این اتفاق باعث شد تا من هر دفعه که کامپیوتر رو روشن میکنم ۳ ثانیه طولانی و سختی رو بگزرونم که آیا روشن میشه یا نه!

از همه دوستان متشکرم

آیا دلتان میخواهد یکبار دیگر این مرحله بالا را انجام بدهید ؟
راستی آیا با تایگر امتحان کرده اید ؟
(راستش من اینقدر دلم برایتان می سوزد که نمی خواهم بپذرم که مشکل از کارت گرافیک هست و باید عوض شود)
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
iMac Intel 2.66GHz, Osx 10.7.3
GK
مدیر بازنشسته

پست‌ها : 954

پستتوسط pedramp » 24 اوت 2008, 09:37

سلام
این کار را نه یک بار حداقل 20 بار انجام دادم ولی دیگه مشکل رو حل نکرد.
مرحله آخر فقط با یک مک بوت کردم و وقتی خودش را روشن کردم سیستم بالا آمد ولی وقتی یک بار خود سیستم رو شات دان و باز روشن کردم دیگه هیچ اتفاقی نیوفتاد.
نه با تایگر امتحان نکردم- dvd اون رو الان ندارم و فقط لئوپارد 10.5.0 رو ریختم که هیچ...
من هم دوست ندارم که از کارت گرافیک باشه و سعی میکنم راحی پیدا کنم که بشه EFI اون رو به ورژنی دیگه تغییر بدم تا ببینم درست میشه یا نه. که مثل اینکه راهی نداره؟؟
pedramp

پست‌ها : 142

پستتوسط Ilia » 24 اوت 2008, 16:26

سلام پدرام جان،

با عرض همدردی برای مشکلی که داری، من اینها رو پیدا کردم.

1) connect the nonworking computer to another mac with a firewire cable
2) turn the nonworking computer and hold down T - will let you access it as if it is an external hard drive
3) access the /private/var/vm/ directory on the nonworking computer from the working computer. This is invisble so you will have to press cmd+shift+g in the finder and go to /volumes/YOURHARDDISKNAME/private/var/vm to get there or use an application that lets you view invisble folders like PathFinder
4) delete the sleepimage file
5) delete the /system/library/extensions.mkext file
6) eject the drive (drag to the trash
7) press the power button to turn off the non working computer
8-) turn the nonworking computer back on normally(cross your fingers) then if it works
9) open up the the terminal.app in /applications/utilities
10) type sudo pmset -a hibernatemode 0
11) make sure there is no sleepimage file again

این از این لینک اپل بود:
http://discussions.apple.com/thread.jsp ... 4&tstart=0

این راه حل بالا رو کسی بنام Clemson47 روی این فوروم اپل نوشته و بنظر میاد که مشکل یک عده رو حل کرده.

برای Firmware Restoration هم این رو:
http://support.apple.com/kb/HT2213?viewlocale=en_US

حالا وقتی درستش کردی دیگه خودت میتونی تعمیراتی اپل بزنی انقدر که این چند وقت با کامپیوترت سر و کله زدی! :-)

امیدوارم که کامپیوترت درست بشه، ما برات دعا میکنیم.

موفق باشی،
ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6176

پستتوسط Behnam » 24 اوت 2008, 16:54

نه nvidia و در نتیجه نه اپل به اشکال ساختی کارت گرافیک اعتراف نکرده‌اند. در لینکی که از لینک علی به گفتگوهای اپل می‌رود، بسیاری از همین مشکل شکایت کرده اند و در آخرین پُست‌ها اعتراض شده است که چرا اپل یک recall اعلام نمی‌کند. کسانی شانس این را داشته‌اند که هنوز در گارانتی باشند و تا چهار بار مادربوردشان را اپل عوض کرده است که هر بار پس از چند روز صفحه دوباره سیاه شده است.
کسی هم که از اپل اعلام recall می‌خواهد خبر داده است که اگرچه هنوز nvidia خود را بی‌گناه می‌داند، ولی Dell اعلام recall کرده است. وی معتقد است که اپل هم همین کار را باید بکند.
کسی هم به این نکتهٔ عجیب اشاره کرده که اکثر کسانی که با این مشکل روبرو شده‌اند ساکن اروپا (و کلاً خارج از امریکا) هستند.
http://direct2dell.com/one2one/archive/ ... dwide.aspx
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط pedramp » 24 اوت 2008, 17:46

Ilia جان ممنونم
اما با همین روش من یک بار تونستم مکم رو برگردونم اما از دفعه دوم به بعد دیگه نشد. و این راهم مشکلی رو برام حل نکرد.
متشکرم.
pedramp

پستتوسط Ali.Rastegar » 24 اوت 2008, 21:02

pedramp نوشته است:[نمایش]
سلام
من os رو عوض کردم ولی هیچ اتفاقی نیوفتاد!!! و این کار هم کاملا بی نتیجه بود.
خب حالا چه باید کرد؟
علی جان یعنی باید کارت گرافیک من عوض بشه؟ که این در ایران یعنی اینکه عملا باید لپ تاپ رو انداخت دور؟

واقعا که ناراحت کنندست.

متاسفانه من فکرم میکنم این مشکل مربوط به همون کارت گرافیک هست. جایی که مک بوک پرو رو ازش خریدید چی میگه؟ دستگاه شما گارانتی ایران داشته؟(هرچند بی فایده؟)
من فکر میکنم بعد از اینکه nVidia اعتراف به همه‌گیر بودن موضوع کنه اپل هم برنامه‌ی تعویض بذاره.
این اتفاق خیلی ناراحت کننده‌ای هست، من در مورد iPod shuffle که یک بیستم مک بوک پرو شما قیمت داشت اتفاق مشابهی برام افتاد و قطعا ضرر و ناراحتی من قابل مقایسه با شما نبود.
دستگاه روشن میشد، اما هیچ آهنگی پخش نمیکرد و به کامپیوتر هم که وصل میکردم mount نمیشد. هر راهی رو امتحان کردم و آخرش بیخیال دستگاه شدم. چند ماه بعد اپل بالاخره یه ابزار نرم‌افزاری داد که مشکل رو حل کرد. حالا شاید هنوز هم امیدی برای دستگاه شما باشه.
فکر نکنم به تغییر firmware فعلی هم امیدی باشه:
[نمایش]
[left]You can only use this to restore the firmware after an interrupted or unsuccessful update[/left]
[نمایش]
[left]Note: This CD cannot be used to return an Intel-based Macintosh computer's firmware to a previous version if a successful update has already been performed.[/left]

http://support.apple.com/kb/HT2213?viewlocale=en_US
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط GK » 24 اوت 2008, 21:40

پدرام سلام
آخرین سوالات :
آیا صقحه سفید می ماند یا سیاه ؟
آیا ram به آن اضافه کرده اید ؟ در این صورت ram های خودتان را دربیاورید و یک تلاش دوباره !!!

باز یک سوال
آیا Apple Hardware Test را انجام داده اید ؟
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
GK
مدیر بازنشسته

پستتوسط pedramp » 24 اوت 2008, 22:33

از شما متشکرم
GK جان صفحه سیاه است (یعنی هیچ تغییری نمیکند)
نه رم اضافه نکردم و در چند ماه پیش هم هیچ آپدیتی روش انجام ندادم
در باره Apple Hardware Test اطلاعاتی ندارم؟
الان یک جستجو ساده کردم به نظر نیاز به نرم افزار (Bootable CD) دارم؟

اما برام عجیبه که این کارت گرافیک به همین سادگی دچار مشکل بشه.
مثل اینکه باید لپ تاپ رو بفرستم کشور دیگه تا درست بشه و در این فرصت هم باید فکر یک مک دیگه باشم :-(
جدا از اعصاب خوردی، اتلاف وقت فراوان؛ عقب افتادن از کارام؛ صرف هزینه میلیونی آینده، این موضوع خیلی ناراحت کنندست که این لپ تاپ حتی یک سال هم برام کار نکرد. درست شهریور سال پیش خریده بودمش!
متشکرم.
pedramp

پستتوسط Behnam » 24 اوت 2008, 22:44

پدرام وقتی فرستادی کشور دیگه، اگر امکانش بود چونه بزن که اپل اون رو مجانی تعمیر کنه. اگر هم امکانش نبود حتماً رسید صورت حسابش رو نگه دار برای روز مبادا. اینگونه اشکالات نباید شامل مهلت گارانتی باشه.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط GK » 24 اوت 2008, 22:44

این یک راهنما برای apple Hardware test
http://support.apple.com/kb/HT2644?viewlocale=en_US
است. ببین می تونی با یک مک دیگر راهش بیاندازی (پایین صقحه رو بخوان)
من apple care و نرم افزار آن را دارم. اگر فکر می کنی مشکلت را حل می کند بگذارمش در یک ftp تا تو از ایران بگیری اش
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
GK
مدیر بازنشسته

پستتوسط pedramp » 24 اوت 2008, 22:51

سلام
ممنون از شما
برم ببینم با این راهنمای Apple Hardware Test میشه کاری کرد. هرچند که بعید میدونم من که صفحه نمایش ندارم بتونم بدون دیدن کاری از پیش ببرم
GK جان من درباره apple care هم چیزی نمیدونم(ببخشید). اگر فکر میکنی میشه باهاش کاری کرد. لطف کن یک توضیح کوتاه بده.
pedramp

پستتوسط pedramp » 24 اوت 2008, 23:15

خیر
نشد. برای ریموت وصل شدن و انجام تست هم باز باید مانیتور کار کنه!.
pedramp

پستتوسط GK » 24 اوت 2008, 23:16

apple Hardware test یک تست سخت افزاری اپل است. apple care گارانتی دراز مدت اضافی اپل. کسانی که گارانتی اپل کر را می خرند نرم افزار سی دی آنرا دریافت می کنند. ولی حقیقت امر که بخش عمده ی همین نرم افزار در دی وی دی osx نیز هست.
شما موفعی که apple Hardware test را با دگمه D راه می اندازید دو نوع تست می توانید انجام دهید : تست ساده، یعنی کوتاه. تست وسیع (که طولانی ست...)
در پایین آن مطلب لینکی بالا، گویا که می شود از طریق یک مک دیگر این تست را راه انداخت
اگر سخت افزار شما ایراد داشته باشد، قاعدا در نتیجه تست درج خواهد شد.
والله بغیر از این دیگر راه چاره ای به فکر من نمی رسد
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
GK
مدیر بازنشسته

پستتوسط GK » 25 اوت 2008, 13:55

پدرام سلام
اگر مشکلت هنوز حل نشده، آخرین راه چاره (که من زیاد خوشم نمی آید)‌بروزرسانی efi هست. در این مورد خوب باید دقیق باشید. در لینک پایین بدقت عملکرد را خوانده و مطمئن شوید که ابزار دقیق مدل مک خود را گرفته اید.
این بروزرسانی نیاز به مک دیگر و حتی صفحه نمایش ندارد، ولی نباید خطا کنید :
http://www.apple.com/support/downloads/ ... ncd14.html
قبل از عمل، دو سه بار متن را خوب خوانده و مراحل را ازبر کنید
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
GK
مدیر بازنشسته

پستتوسط pedramp » 25 اوت 2008, 14:37

سلام
از چند روز پیش به فکر این کار افتادم و این کار را چند بار با نسخه های 1.3 و 1.4 انجام دادم (مو به مو) اما نمدونم چرا عمل نمیکنه و فکر نمیکنم که من جایی رو خطا کرده باشم
از وقتی که برای این موضوع میزارین بسیار متشکرم.
pedramp

قبلیبعدی

بازگشت به تعمیر و نگهداری

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 13 مهمان