انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

مک بوک پرو من خودش شب ها روشن میشه!

بخش فنون تشخیص مشکل، تعمیر و نگهداری

Re: مک بوک پرو من خودش شب ها روشن میشه!

پستتوسط AliGhz » 12 ژانویه 2011, 21:31

sa3er نوشته است:[نمایش]
من از گذشته اطلاعی ندارم ولی قربان این چیزی که الان جلوم هست فرقی با بقیه لب تاپ های بازار نداره و چیزی الان من توش نمیبینم که ساخت شرکت اپل باشه تا بهینه بخواهد بشه. قطعات اصلی مثل سی پی یو و کارت گرافیک و رم و غیره که همش مارک های معتبر مثل اینتل و ان ویدیا و غیره هست که نه فرقی با بقیه لب تاپ ها داره نه ساخت اپل هست. فکر کنم اپل فقط قاب دورش رو ساخته (مطمئن نیستم) ولی اون رو هم درست انجام نداده چون این لبه های مک بوک خیلی تیزه و من جرات نمیکنم سریع دستم رو بزارم روش ... ! درضمن بدبختی چون آهنی هست همیشه هم جرقه میزنه چون رو موکت راه میرم ... کلا کابوسی هست واسه خودش :lol:

ضمنا شما را کاملا مطمئن می‌کنم که اپل خودش هیچ چیزی نمی‌سازد. اگر به داخل جعبه مک‌بوکتان دقت کنید، نوشته شده که
Designed by Apple in California
Assembled in China

قدرت و شکوه اپل، در اینه که می‌تونه عالی‌ترین دیزاین‌های هنری و مهندسی رو انجام بده و تولید اونها را به درجه یک ترین شرکت‌های دنیا سفارش بده. حتی بسته‌بندی‌های اپل و حتی جزئی‌ترین موارد در بسته‌بندی‌های اپل هم با شکوه هستند!

و جز این، قدرتمندی اصلی اپل اینه که جریان‌سازه و پیش‌رو؛ نه شرکتی دنباله‌رو.

حیف، حیف، حیف آن مک! :-)
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط Ali.Rastegar » 12 ژانویه 2011, 21:35

شما احتمالا یا از جدیدترین درایورهای Boot Camp استفاده نکردید یا اینکه جدیدترین نسخه‌ها هم خیلی کارایی بدی دارن و برای سیستم شما بهینه نشدن. مشکل حرارت بیش از حد، باتری دو ساعته (برای لپ‌تاپی که به عمر بالای باتری معروفه! فکر کنم بالای ۸ ساعت باید باشه)، مشکل خروجی صدا، یکسان بودن سرعت لپ‌تاپی با Core i7 با لپ‌تاپ ۶۰۰ تومنی قبلی شما(!!!) و... .
فکر می‌کنم با این وضعیت اگر از نو Mac OS X Snow Leopard رو نصب کنید و بعد ویندوز رو داخل Parallels Desktop یا VMWare Fusion اجرا و Full Screen کنید همچنان کارایی بهتری داشته باشید!
البته اگر همین مشکلات رو در Mac OS X Snow Leopard که همراه سیستم شما عرضه شده بود هم داشته باشید بحثش فرق می‌کنه.
در مورد کیفیت رایتر هم نمی‌دونم در لپ‌تاپ‌های دیگه چطوریه اما من شخصا از رایتر مک‌بوک خودم راضی نبودم و از همون اول یه رایتر اکسترنال گرفتم.
در مورد جنس بدنه کاری نمی‌شه کرد جز استفاده از case یا coverهای مخصوص.(بهتر بود قبل از خرید اقلا یکبار به Macbook Pro مورد نظر دست می‌زدید!)

چیزهایی که لپ‌تاپ اپل رو از بقیه متفاوت می‌کنه معمولا مسائلی مثل ترک‌پد Multi touch، صفحه‌کلید خوب با نور پشت زمینه، باتری خوب، هماهنگی کم‌نظیر نرم‌افزار و سخت‌افزار، استفاده از EFI به جای BIOS، در مواردی دریافت نسخه‌های بهبود یا تغییر یافتهٔ چیپ‌ها و... از nVidia و امثال اون، علاوه بر طراحی ظاهری که خیلی طرفدار داره.
همهٔ اینها وقتی معنا میده که شما MacBook رو با سیستم عامل خودش استفاده کنید. وقتی ویندوز رو به تنهایی استفاده کنید همه یا اکثر اینها رو خنثی می‌کنید. در حالی که با ۳ میلیون می‌تونستید لپ‌تاپی رو که برای ویندوز طراحی شده و حتی بعضی از اون موارد خاصی که اشاره کردم رو داشته باشه بخرید.
به هر حال توصیهٔ من اینه که دلیلی نداره این وضعیت رو تحمل کنید، دنبال راههایی باشید که از این لپ‌تاپ در نهایت قدرت و امکاناتش استفاده کنید. چیزی که الان شما بیان می‌کنید نصف کارایی مک‌بوک عادی من که بیشتر از ۲ سال عمر داره هم نیست.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط Pooria Azimi » 12 ژانویه 2011, 21:43

مک‌بوک ها برای اجرای سیستم‌عامل ویندوز ساخته نشده‌اند. می تونن اون رو اجرا بکنند، اما نتیجه‌ش اصلاً خوب نخواهد بود.

همون مک‌بوک شما، اگر به جای ویندوز، از میکنتاش استفاده کنید، باطریش ۶ تا ۷ ساعت دووم می آره (استفادۀ نسبتاً سنگین)، شاید هر دو-سه روز یک بار، اون‌هم فقط هنگام اجرای یک کار سنگین، داغ بکنه و بهتون اطمینان می دم که تحت هیچ شرایطی، هدفونش مسخره بازی های ویندوزی رو در نمی آره؛ حداقل من که در این چند هزار باری که تا به‌حال از هدفونش استفاده کرده‌م، ندیده‌م رفتار نامعقولی از خودش نشون بده، و مثلاً وقتی که یک فیلم در حال اجراست و صداش از اسپیکرهای لپتاپ بیرون می آد، بلافاصله با وصل کردن هدفون خارجی، صدا دیگه از هدفون شنیده می شه و نیازی به تنظیم دستی هم نیست!

شما هم نباید از حرفها و احیاناً کنایه های دوستان ناراحت بشید، چون همۀ ما (کاربران ایرماگ) شاید علایق فردی متفاوتی داشته باشیم، اما از یک چیز هست که همه مون به شدت بیزاریم و اون هم ویندوزه، و مشکلاتی که شما گفتید همه ناشی از اون سیستم عامل نفرت آوره که همچین بلایی رو تونسته سرِ (به قول شما) گرونترین مدل مک بوک بیاره؛ مک بوکی که اگر شما پایین ترین مدلش (که تازه دست دوم باشه) رو هم بخرید و با مکینتاشش کار بکنید، یک درصد اون مشکلات رو نخواهید داشت.

اگر مثل خیلی از کاربران دیگۀ ویندوزی، انقدر با ویندوز کار کرده اید که اشکالات و باگها و هنگ کردن های ویندوز براتون عادی شده و اون رو جزئی از کار با کامپیوتر می‌دونید، که خوب به این هم عادت می‌کنید. اما اگر دوست دارید از این به بعد، دیگه این مشکلات رو نداشته باشید، تنها راهی که دارید، جدا شدن از ویندوز و پیوستن به دنیای مکینتاش باشه. این انجمن هم دقیقاً هدفش همینه، و اگر در یک تاپیک مجزا، کارهایی که الآن با ویندوزتون انجام می دید رو بنویسید، دوستان شما رو راهنمایی می‌کنند که چطور و چگونه می‌تونید کارهاتون رو از این به بعد روی مکینتاش انجام بدید.

می‌تونید مطمئن باشید که ما کاربران ایرماگ و میلیونها نفر دیگه، افراد دیوانه‌ای نیستیم که فقط شیفتۀ ظاهر اپل و محصولاتش شده باشیم، و چیزی که باعث شده که ما دو برابر پول بدیم و مکینتاش بخریم، اینه که ما از مکینتاشمون ده برابر یک ویندوزی می تونیم کار بکشیم؛ اما در داخل سیستم عامل مکینتاش. و نه ویندوز. ویندوز مثل یک بیماری عفونیه که با استفاده از اون، تمام جنبه های سخت افزاری و نرم افزاری دیگۀ مکینتاش رو می تونه آلوده بکنه (و می کنه) و این بستگی به شما و اراده تون داره که تا کی بخواهید (و بتونید) این وضعیت رو تحمل بکنید.

و من هم به نوبۀ خودم، اون فروشنده رو لعنت می کنم که چرا اینها رو موقع خرید به شما نگفته بود! :-)
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط Ilia » 12 ژانویه 2011, 22:06

sa3er نوشته است:[نمایش]
درضمن بدبختی چون آهنی هست همیشه هم جرقه میزنه چون رو موکت راه میرم ... :lol:

این جرقه زدن به علت آهنی بودن آن نیست. علتش این است که اگر دقت کرده باشید دوشاخهٔ برق آن ۳ شاخه دارد و الان شما آن را به پریز دو شاخه وصل کرده‌اید و سیم اتصال به زمین آن وصل نیست. اگر آن سیم سوم لازم نبود درستش نمیکردند.

اما در بارهٔ بقیه مشکلات همانطور که دوستان توضیح داده‌اند بیشترش به ویندوز، درایورهای آن و احتمالا نصب نادرست آنها برمیگردد. آلمینیومش را هم هیچ جا نگفته‌اند که قرار نیست خش بیفتد. فولاد که نیست.

البته هنوز دیر نشده است. DVD اصلی کامپیوتر را بگذاریدش داخلش. کامپیوتر را restart کنید دکمهٔ C را فشار بدهید و آن را به روز اولش در بیاورید. بعد با ده در صد ضرر بفروشیدش و با پولش بروید و ۲ تا آخرین مدل توشیبا یا سونی یا یک مدل مرغوب دیگر را بخرید.

البته شوخی نمیکنم و قصد جسارت هم ندارم.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6178

پستتوسط Hosein89 » 12 ژانویه 2011, 22:20

دوست عزیز من به شما توصیه میکنم اگر از نرم افزاری خاصی که معادل مک ندارد استفاده نمیکنید سعی کنید رو مک کار کنید و مدتی بیخیال ویندوز شو
البته که اولش سخته
ولی بعد از ۱ماه قول میدم غرق در لذت شی و اصلا دنبال ویندوز نری (مگر در شرایط خاص)

وگرنه که با ایلیا موافقم بفروشش و یه pc خیلی خوب و high end از سونی بگیر
Hosein89

پست‌ها : 48

پستتوسط sa3er » 12 ژانویه 2011, 23:32

یعنی میگین اگه من الان مک نصب کنم سیستمم از این رو به اون رو میشه با اینکه از نظر سخت افزاری با لب تاپ های دیگه فرقی نداره ؟ (اونطور که من یادم هست اولش خریدم روش مک نصب بود و مثل برنامه های ساده ای رو که اون پایین بودن باز میکردم و نمیدونم چی بود هی بالاپایین میپریدن تا باز بشن! که خوب نشون میده سرعتش فرقی با الان من نداشته. مثلا یک نرم افزار بود عکس گیتار روش بود که وقتی میزدم اندازه فتوشاپ ویندوز طول میکشید تا بیاد بالا)

اگر هم سیستم عامل مک خیلی کارش درسته خوب من الان یه کارت DVB دارم که شب تا صبح روشنه و باهاش منوتو رو تماشا میکنم. خوب تو مک که قطعا کار نمیکنه چون حتی تو ویندوز XP هم کار نمی کرد فکر کنم. این رو چی میگین ؟ بعد کلی نرم افزار و غیره الان اینجا نصبه که تو مک همه اونها رو نخواهم داشت. الان این ویندوز استیکی همیشه بازه چیز میز هامو توش مینویسم یادم نره، در ضمن تسک ایچلودر هم داره کار های روزانه ام رو بهم یادآوری میکنه و کلا الان تو بهشتم (هرچند سرعت سیستم با لب تاپ دل فرقی نداره)
نماد کاربر
sa3er
Banned

پست‌ها : 123

پستتوسط sa3er » 13 ژانویه 2011, 00:14

دو چیز حیاتی یکی همین کارت DVB هست و یکی یک نرم افزار به نام virtual cable که میکروفون مجازی هست و توسط اون با یک نرم افزار text2speech (که اون هم لازمه) میتونم با اسکایپ با خارجی ها تماس داشته باشم و تایپ میکنم اون خودش صحبت میکنه ... ! خود همین مارو کلی تو زندگی جلو انداخت
(الان گفتین حیف اون مک یعنی من ویندوز که روش ریختم تمام این مدت خراب شده و دیگه مثل اولش نمیشه ؟)
نماد کاربر
sa3er
Banned

پستتوسط Ilia » 13 ژانویه 2011, 00:59

بنظر می‌آید که شما به ویندوزتان خیلی وابستگی دارید. من اصراری ندارم که به شما برنامه‌های مشابه مک یا راه‌های استفاده از ویندوز روی مک را معرفی کنم. اما بنظرم می‌آید که معیارهای شما برای خرید سیستمتان فقط سخت‌افزار بوده است. این سخت‌افزار خاص همانطور که سازنده‌اش پیشنهاد میکند، بازدهی‌اش با نرم‌افزار و سیستم عامل خودش بهتر است.

پیشنهاد من سر جای خودش است. چرا پول زیادی خرج میکنید. مطمئن باشید که اگر با این پول یک کامپیوتری بخرید که با ویندوز می‌آید، بازدهی و سرعت آن بیشتر خواهد بود و چه بسا که بیشتر از ۳ پورت usb گیرتان بیاید. یک ۲،۳ کیلویی سنگینتر خواهد بود، ولی فکر نکنم که این برای شما مشکلی باشد.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Ali.Rastegar » 13 ژانویه 2011, 01:26

اینها رو نوشتم که تا حد توان همکاری کرده باشم، اما اگر حوصلهٔ این کارها و تجربه کردن رو ندارید بهتره همون راه حل ایلیا برای فروش رو انجام بدید.
-----
سرعت اولین‌بار اجرا شدن هر برنامه‌ای به خصوص در مورد برنامه‌هایی که با storage deviceها زیاد کار دارن به سرعت هارد دیسک(HDD) و SSD ربط داره. هارد دیسک اکثر لپ تاپ‌ها از جمله مدل شما ۵۴۰۰ دور هست. بنابراین لپ‌تاپی به مراتب ارزونتر و با CPU و RAM پایینتر اگر با SSD به جای هارد ارائه شده باشه می‌تونه در اجرای اولیهٔ برنامه‌ها بسیار سریعتر از مال شما باشه. احتمالا در مورد Macbook Air جدید هم همینطور باشه به خاطر SSD!
شما می‌تونستید لپ‌تاپ ارزونتری از اپل یا سایر شرکت‌ها بگیرید و باقی پول خودتون رو SSD بگیرید اگر این موضوع براتون خیلی مهمه. اما یکی از شیوه‌های رایج استفاده از سیستم عامل مک اینه که برنامه‌هایی که دائما لازمشون داریم رو یکبار اجرا می‌کنیم(و اگر بار اول کمی طول بکشه قابل تحمله) و دیگه نمی‌بندیم و در پشت زمینه هستن و معمولا برای هفته‌ها و شاید بیشتر نیازی به restart و shutdown نمیشه. اما این بسته به نوع استفادهٔ شما هم داره. ضمن اینکه نصب updateهای خود سیستم‌عامل restart می‌خواد.
اون برنامه‌ای که عکس گیتار داره اسمش Garage Band هست و برای ساخت موسیقی هست.
برای کارت DVB بسته به مدل داره، اگر از اول موقع خرید مدلی رو می‌خریدید که با مک سازگار باشه خیالتون راحت بود. یا اگر اون استفادهٔ اصلیتون بود اصلا مک نمی‌خریدید. به هرحال اینجا لیست محصولات سازگار با eyeTV هست(که نسخهٔ اصلیش خودش ۸۰ دلاره):
http://www.elgato.com/elgato/na/mainmen ... t3.en.html
اگر می‌خواهید صدای خروجی برنامه‌های در حال اجرا رو ضبط کنید این دو رو من می‌شناسم:
http://www.rogueamoeba.com/audiohijackpro/
http://www.ambrosiasw.com/utilities/wiretap/
برای text2speech علاوه بر راه حلهای تجاری، امکانات داخلی خود سیستم عامل مک هست. معمولا هرجا متنی رو انتخاب کنید و کلیک راست کنید گزینهٔ speech دارید که براتون با صدای نسبتا طبیعی می‌خونه.(در صورت انتخاب Alex به عنوان صدای پیش‌فرض)
حالا ترکیب این دو رو به Skype می‌دادید؟ ظاهرا راه حل داره اما زیاد آسون نیست:
http://forum.skype.com/index.php?showtopic=318781
در صفحهٔ سوم این برنامه رو هم یه نفر معرفی کرده که فکر کنم درست معادل Virtual Audio Cable باشه:
http://cycling74.com/products/soundflower/
-----
برای استیکی و برنامه‌های یادآوری بی نهایت گزینه در مک هست. از امکانات اولیه‌ای که همراه خود سیستم عامل هست(widget و برنامهٔ Stickies، امکانات iCal) تا راه حل‌های حرفه‌ای تر. امیدوارم دوستانی که چنین کاربردی دارن راهنمایی کنن.
-----
در مورد سرعت هم که باید دید با چه وضعیت، معیار و مقایسه‌ای می‌سنجید که تفاوتی با لپ‌تاپ قبلی براتون نداره.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط elho » 13 ژانویه 2011, 01:30

سلام من کوچیکتر از این هستم که نظر بدم میون این همه صاحب نظر اما این چیزهایی که من توی مک خودم میبنم توی هیچ کدوم از لپ تاب های دوستام نمی بینم از کیفیت مانیتور گرفته تا مشخصات نرم افزاری و سخت افزاری و خواهش میکنم این قدر توی سر مال نزنید به قول هم شهری های ما.....
elho

پست‌ها : 26

پستتوسط sa3er » 13 ژانویه 2011, 01:49

ببین آقا ایلیا شما هم کم اغراق نمیکنی ها، آخه پسر خوب من چیزی رو که چند هفته است با ذوق و شوق خریدم برم بفروشم و کلی از قیمتش بره که یک چیز دیگه بخرم اونوقت نمیگن مغزم خورده جایی ؟! پس خواهشا از این حرف های بنی اسرائیلی نزنید ....

حالا که این رو من گرفتم (چه خوب باشه چه بد) پس رو همین بحث کنید. بالاخره این مک بوک سه میلیارد ریالی ما سریع هست یا نه ؟ صفحه قبل که میگفتن مشکل از ویندوز هست حالا که دیدن دارم کوتاه میام میخواهم مک نصب کنم میگن نه مال شما فلان دور در ثانیه هست باید SSD میگرفتی و فلان و بهمان و خاک تو سرت ...
بالاخره این مک من سریع اصلا هست واقعا یا فقط یه جعبه جرقه گیرمون اومده ؟؟
نماد کاربر
sa3er
Banned

پستتوسط Ilia » 13 ژانویه 2011, 01:57

اغراق نمیکنم!

من آرزو میکنم که این جعبه جرقهٔ شما مال من بود! راستش پولش را نداشتم که بخرمش و به یک مینی رضایت دادم!

بهت بر نخوره اما اغراق میخواهی این اغراق:

داستان شما من را یاد یکی از آشنایان قدیم انداخت که خانم مسنی بود که الان مرحوم شده. این داستان واقعیست و مربوط به حدود بیست سال پیش است. یکبار که من به منزل ایشان رفته بودم، با ذوق و شوق آمد و قابلمهٔ تفلونی که تازه خریده بود را آورد و نشانم داد و گفت؛

آقا ایلیا ببین تهش سیاه سیاه بود، چنان با سیم برقش انداختم که از استیل روشن‌تر شده! فقط نمیدانم که چرا غذا بهش میچسبد. این تفلون که میگویند همچین مالی هم نیست، قابلمه مسی‌های خودمان از اینها بهتر بود! :-)

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Ali.Rastegar » 13 ژانویه 2011, 02:03

[نمایش]
حالا که این رو من گرفتم (چه خوب باشه چه بد) پس رو همین بحث کنید. بالاخره این مک بوک سه میلیارد ریالی ما سریع هست یا نه ؟ صفحه قبل که میگفتن مشکل از ویندوز هست حالا که دیدن دارم کوتاه میام میخواهم مک نصب کنم میگن نه مال شما فلان دور در ثانیه هست باید SSD میگرفتی و فلان و بهمان و خاک تو سرت ...
بالاخره این مک من سریع اصلا هست واقعا یا فقط یه جعبه جرقه گیرمون اومده ؟؟

شما دنبال جواب می‌گردی یا امیدواری پولت رو اینجا زنده کنی؟ حیف وقتی که برای نوشتن اون جواب گذاشتم.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط sa3er » 13 ژانویه 2011, 02:37

مگه پول من از بین رفته که بخواهم زنده کنم ؟؟!! :o
والا به الله من فقط جواب میخواهم نه داستان و راستان. خاک پای همتون هم هستم
نماد کاربر
sa3er
Banned

پستتوسط Ilia » 13 ژانویه 2011, 04:02

- پولت از بین نرفته فقط خوب خرجش نکرده‌ای.

- کامپیوترت سالم است و میشود به حالت روز اول که خریدی درش‌بیاوری که راهش را هم قبلا گفته‌ام که البته فایل‌هایت پاک خواهند شد.

- اگر کامپیوترت زیادی داغ کند مخصوصا وقتی که درش بسته است، ممکن است خراب بشود مخصوصا مانیتور آن.

- جواب‌هایت را همه داده‌اند فقط شما در خواندنشان دقت نمی‌کنید.

- کامپیوتر شما کلا کامپیوتر سریعی است. اما سرعت اولا، نسبیست، دوما میشد بهتر هم باشد، اگر قبل از خریدش تحقیق میکردی نه بعدش. سوما این کامپیوتر شما بیشتر از لحاظ قدرت جالب است نه از لحاظ سرعت صرف. سرعت آنهم بستگی به برنامه‌ای که با آن کار میکنید ممکن است خودش را نشان بدهد یا ندهد. یعنی برنامه‌هایی که از چند هسته بودن آن استفاده میکنند، سرعت انجام کارشان بطور چشمگیری بالاتر میرود تا برنامه‌های یک هسته‌ای.

- نوتبوک منجمله و بخصوص ساخت اپلش مجبور است که یک سری چیزها را فدای قابلیت حمل و نقل و اندازه و مصرف باتری و قیمت و خیلی چیزهای دیگر بکند. سرعت صرف نه آنقدر مهم است نه آنقدر هدف.

من آنچیزی که بنظرم درست می‌آید را گفتم. این که شما کامپیوتری را که درست از آن استفاده نمیکنی را اگر الان که یک هفته بیشتر از خریدش نگذشته با کمترین ضرر بفروشی و آن که واقعا راضیت میکند را بخری، بنظر من کار درستیست. جلوی ضرر را از هر جا بگیری منفعت است و کلی هم هنوز پول توی جیبت باقی خواهند ماند. عوضش این تجربه را کرده‌ای که مک خریدی و بدردخور نبود و دیگر چشمت دنبال آلمینیوم جرقه‌ای نخواهد بود.

اگر یک هفتهٔ پیش می‌آمدی اینجا و میپرسیدی که من میخواهم بروم سه میلیارد ریال (که البته درستش سی میلیون ریال است) بدهم و آخرین مدل مک را بخرم و رویش فقط ویندوز نصب کنم، شما چه فکر میکنید. من آن موقع هم همان چیزی را به شما میگفتم که امروز گفتم؛ یعنی حیف مک!

موفق باشی،
ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

قبلیبعدی

بازگشت به تعمیر و نگهداری

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 8 مهمان