انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

کیبوردهای فارسی برای iOS 8 به بعد

گفتگوهای مربوط به آیپاد، آیفون، آیپد، آیتیونز، آیکلاد و محصولات مشابه

پاسخ: کیبورد فارسی برای iOS 8

پستتوسط aamir » 05 نوامبر 2014, 16:53

من تا به حال از بین کیبوردهایی که امتحان کرده ام از سیبورد و PersiaTyper خوشم اومده.

PersianTyper

امکان Quicktype رو داره که من در کیبوردهای دیگه ندیدم.
نیاز به دسترسی کامل نداره.
از نیم فاصله و اعراب هم پشتیبانی میکنه .
تصویر
اما چیزی که خیلی توی ذوق من میزنه اون رنگ های کلید هاست، هنوز هیچ منطقی برای اون رنگ ها پیدا نکردم تا بتونم خودم رو قانع کنم. شاید طراح برنامه خواسته پرچم ایران رو تداعی کنه؟

Seeboard
خیلی ساده و clean به نظر میرسه و شباهتش به کیبورد اپل باعث میشه کمی native تر به نظر بیاد.
اما با اینکه طراحی فانت این برنامه یکی از خصوصیت های بزرگ شده این برنامه توی وبسایتشون هست اما واقعا توی ذوق من میزنه، و ترجیح میدم مثلا فانت زر باشه.
و اینکه بد نیست که از Quicktype هم پشتیبانی کنه.
امیر
نماد کاربر
aamir

پست‌ها : 514

پستتوسط Ilia » 05 نوامبر 2014, 18:06

متشکر jwa!

در نسخهٔ بعدی Black Keys که خواهد آمد، صفحهٔ علائم نقطه‌گذاری خودبخود بسته خواهد شد. و همچنین جای بعضی از کلیدها تعویض و بهتر شده.

چند نکته که گفتنش باز ضرری ندارد؛
- اگر روی ا دوبار بزنید آ را تایپ خواهد کرد.
- اگر روی دکمهٔ کاما دوبار بزنید کاما بعلاوهٔ اسپیس تایپ میکند و اگر یکبار بزنید صفحهٔ پانکچویشن باز میشود.
- متاسفانه عوض کردن رنگ کیبورد به سفید بدون دادن اکسس به کیبورد ممکن نیست. علتش هم این است که بدون اجازه، کیبورد دسترسی برای انجام اینکار را ندارد.

راستی امیر، این بلک کیز را امتحان کرده‌ای؟
پیوست‌ها
image.jpg
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6176

پستتوسط Ahmad » 06 نوامبر 2014, 01:54

ایلیا عزیز
من امروز کیبورد بلک کیز را بروز کردم. واقعا پیشرفت انجام شده در این مورد قابل تحسین است، پیشرفت و بہینہ سازی کہ در درجۂ اول مدیون زحمت‌های خودت است و نیز توانائی بسیار بالایت در زمینہ طراحی گرافیک. دستت درد نکند و ممنون بابت تمام زحمت‌هایت در اینمورد
احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط Ilia » 06 نوامبر 2014, 03:55

متشکرم احمد جان. لطف داری.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط AliGhz » 06 نوامبر 2014, 13:10

من در این پست دارم جدیدترین نسخهٔ کی‌برد بلک‌کیز را امتحان می‌کنم که واقعا بسیار سریع‌تر شده است. به‌راحتی می‌توان متن پارسی/فارسی را با نیم‌فاصله نوشت (یافتن علائم نقطه‌گذاری با تپ روی ، کمی tricky بود!)؛ یا مثلا تایپ آ با دو بار تپ روی ا واقعا هوشمندانه است.

فقط گویا این نسخه هنوز صدا ندارد.

در هر صورت، همین الان هم بلک‌کیز تبدیل به کی‌بردی شده که بین همهٔ کی‌بردهای پارسی که تا الان امتحان کرده‌ام، بهتر از همه است و از این پس از این کی‌برد استفاده خواهم کرد.

سپاس از ایلیا و سنگ :)
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط AliGhz » 06 نوامبر 2014, 13:43

یکی دیگر از خوبی‌های بلک‌کیز، بزرگ بودن دکمه‌های اعراب‌گذاری است که دیدن و انتخاب آنها را بسیار آسان می‌کند. فقط تصور می‌کنم اگر در ردیف پایین، علامت تشدید به انتهای سمت چپ منتقل شود، بسیار بهتر است. پُرکاربردترین اعراب در پارسی، کسره است، فتحه و ضمه هم جایشان خوب است، و اگر تشدید برود آن آخر، با توجه به این‌که خیلی استفاده نمی‌شود، راحتیِ کار با کی‌برد افزون‌تر خواهد شد. (باز هم باید تاکید کنم این کی‌برد خیلی سریع شده است. در تایپ دکمه‌ها عملا هیچ کُندی یا تاخیر دیده نمی‌شود و این امر راحتی استفاده و لذت کار با بلک‌کیز را واقعا بی‌نظیر کرده است.)

image.jpg
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط jwa » 06 نوامبر 2014, 20:04

بنابراین تا اینجا پیشنهادهای اصلاحی را به این صورت میتوان جمع بندی کرد:

۱-انتقال حروف زیر ه به سمت چپ کی بورد.
۲-برگشتن به صفحه حروف از صفحه اعداد و علامات بعد از فشار دادن space و enter
۳-انتقال تشدید به سمت چپ ردیف خودش

علاوه بر اینها رفع مشکل صدای تکراری کلیدها و مشکل گاهی کار نکردن یا کندی کلید حذف.
jwa

پست‌ها : 32

پستتوسط Ilia » 07 نوامبر 2014, 23:24

ممنون علی جان. خوشحالم که خوشحالی. این نسخهٔ بلک کیز صدا دارد، اما برای فعال شدنش به فول اکسس نیاز است. اگر دادید و نشد، در ستینگ دستگاه، قسمت صدا را چک کنید.

jwa جان، با کلید حذف، من مشکلی نداشته‌ام. آیا کسان دیگر هم مشکل دارند؟

تشدید رو من خودم بیشتر از کسره استفاده میکنم. اما چشم، جایش رو با سکون عوض خواهم کرد و کسره را به جای اون منتقل میکنم.

دبل اسپیس باید سریع و با قاطعیت زده بشود و قبلش هم نوشته باشد تا کار کند.

همانطور که قبلا گفتم در نسخهٔ بعدی که به اپل فرستاده شده، کل صفحهٔ علائم نقطه‌گذاری بجز چند کلید آن، اتوماتیک بسته خواهد شد.

متاسفانه فکر نمیکنم که گذاشتن همهٔ هه‌ها در طرف چپ، بهبود عمده‌ای باشد چون آنهم یکجور مشکل خواهد داشت. اما جای ة و ھ را بخاطر بیشتر مورد استفاده بودن ة شاید عوض کنم. صدا را هم قبلا به سنگ گفته‌ام. اما کلا مشکل جدی‌ای نیست.

اما اینها در این آپدیت بعدی که خواهد آمد نخواهد بود، چون آن قبلا فرستاده شده.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Arzhang » 10 نوامبر 2014, 01:52

ایلیا جان، آیا برای تایپ کردن همزه‌ی روی الف باید از همان کلید همزه‌ی روی «ه» استفاده کرد؟ اگر این طور باشد غلط نیست؟ مگر «أ» خودش یک کاراکتر نیست؟
اما باید بگویم به شکل شدیداللحنی از کلیدهای تکان‌دهنده‌ی کرسر خوشم آمد. گاهی که آی‌پدم در جا به جایی محل تایپ احمق می‌شود دوست دارم به زمین بکوبمش. این کلید مایه‌ی خیرات و باقیات صالحات برای تو و سنگ است.
ایضاً دو بار تپ کردن برای آ نیز هم.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1450

پستتوسط Ilia » 10 نوامبر 2014, 03:31

بله نتیجه‌اش یکی است. اگر الف+ٔ را بزنید همان «الف با همزهٔ بالا» که کدش U+0623 است را به شما خواهد داد. در مک هم همین است.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Amir_S » 10 نوامبر 2014, 09:39

من این کی‌بورد swype که این هفته مجانی شده رو نصب کردم، کلا خیلی ازش خوشم نیومده و مخصوصا چون فارسی نداره، حداقل فعلا به دردم نمیخوره، ولی سرعت باز شدن‌ش خیلی بهتر از کی‌بورد های دیگه‌ای‌ه که تا امروز امتحان کردم و تقریبا به کی‌بورد خود اپل نزدیک‌ه! اگه بقیه دوستان هم تجربه مشابهی دارن، میشه نتیجه گرفت که بخش زیادی از سرعت لود شدن به خود کی‌بورد برمی‌گرده و اپل خیلی هم مقصر نیست!؟
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط MirMEHDi » 10 نوامبر 2014, 13:11

سلام به همه
من همه کیبوردهای فارسی موجود رو روی گوشی تست کردم. به جرأت میتونم بگم فعلاً و تا اطلاع ثانوی بهترین کیبورد، کیبورد سنگیلیا (بلک کیز) است. یه کم مشکلات داره که نشستم به امید آپدیت بعدی که انشالله این مشکلات ریز هم برطرف بشه.
سرعت سوئیچ این کیبورد که مهمترین مسئله توی کیبوردهای شخص ثالث هست، به طرز محسوسی از سایر کیبوردها بالاتره و این خودش مهمترین مزیته. و این در تأیید فرمایش امیرآقا است که فرمودند: بخش زیادی از سرعت لود شدن به خود کی‌بورد برمی‌گرده و اپل خیلی هم مقصر نیست!
ضمن اینکه چینش حروف و علائم مطابق انتظاره و تعدادشون هم کم و کسری خاصی نداره. با یه آپدیت که برای حل مشکلات ریز باقیمانده بیاد + قابلیت پیش‏‎بینی کلمات، کیبورد سنگیلیا میتونه بهتر از قبل هم بشه و صدر جدول بهترین کیبوردهای فارسی آیفون رو محکم‎تر از قبل حفظ کنه! :)
کماکان از جناب ایلیا (و آقای سنگ) بابت ساپورت مداوم و توجه به علایق و سلایق کاربران و رفع مشکلات ریز و درشت کیبورد، سپاسگزارم.
MirMEHDi

پست‌ها : 7

پستتوسط jwa » 11 نوامبر 2014, 17:14

من یک مشکل روی برنامه Ghollak که برای حسابداری است دیدم. اگر کی بورد Black Keys فارسی فعال باشد و وارد برنامه Ghollak بشویم و یک قلک را باز کنیم در قسمتی که باید مبلغ سندی را وارد کنیم کی بورد فارسی ظاهر میشود. با لمس علامت کره برای تغییر کی بورد، کی بورد عددی ظاهر میشود و بعد که قسمت توضیح سند را لمس میکنیم کی بورد انگلیسی فعال است و اگر بخواهیم توضیح فارسی بنویسیم باید دوباره علامت کره را لمس کنیم.
این مشکل با کی بورد عربی و انگلیسی اپل وجود ندارد و در قسمت ورود مبلغ خودبخود کی بورد عددی و در قسمت توضیح سند کی بورد حروف ظاهر میشود.
مشکل را با گروه تمشکیها که نویسنده این برنامه است مطرح کردم و گفتند که اشکال از کی بورد است. مجددا با کی بورد FarsTap امتحان کردم و عینا مشکل بالا را داشت و بعد از نامه نویسی دوباره به گروه تمشکیها گفتند که مشکل را با بخش مهندسیشان مطرح کرده اند و آنها هم تایید کرده اند که مشکل از کی بوردهاست و نه برنامه قلک.
اگر دوستان برنامه دیگری دارند که کی بورد عددی بطور اتوماتیک در آن ظاهر میشده و این مشکل را تست کنند ممنون میشوم. در صورتیکه مشکل از کی بورد های جدید باشد لازم است به نویسنده های کی بورد گزارش شود تا آن را اصلاح کنند. برنامه Ghollak یک ورژن مجانی هم دارد که احتمالا میشود این مشکل را در آن هم تست کرد.
jwa

پست‌ها : 32

پستتوسط Ilia » 11 نوامبر 2014, 23:02

چشم من این مشکل رو به سنگ خواهم گفت.

میرمهدی جان، بسیار ممنون!
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Ilia » 12 نوامبر 2014, 06:28

این برنامهٔ قلک، اتوماتیک کیبورد اعداد انگلیسی رو لود میکنه. حتی اگر توش فارسی هم بزور بزنی کار نمیکنه. نمیدونم چقدر ممکن یا منطقی باشه که این تبدیل رو از کیبوردهای ثالث انتظار داشت.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

قبلیبعدی

بازگشت به آیپاد، آیفون، آیپد، آیتیونز و آیکلاد

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 11 مهمان