انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

کیبوردهای فارسی برای iOS 8 به بعد

گفتگوهای مربوط به آیپاد، آیفون، آیپد، آیتیونز، آیکلاد و محصولات مشابه

پاسخ: کیبورد فارسی برای iOS 8

پستتوسط Ilia » 21 ژوئیه 2015, 22:34

با تشکر امیر عزیز!

من و سنگ سر گذاشتن یا نگذاشتن علائم ریز برای کلیدهای ثانویه بسیار بحث کرده‌ایم. ایشان در آخر من را مجاب کرد به نگذاشتن آنها. اما گفت اگر از کیبورد استقبال خوبی شد و درخواست برای این مورد زیاد بود، شاید امکان بود و نبود آنها را در ستینگ فراهم کند. اما راستش بعد از مدتی استفاده، آنها را حفظ میشوید. کافیست که یادتان بماند که علامت تعجب زیر ذال است و دست چپ ذال علامت سؤال و بعدیش کاماست. چهار تای راست و چپ هم پرانتز هستند.:-) خود من اینطوری حفظ شدم.

برای کوچک کردن کیبورد در آیپد، دکمهٔ پایین منتهی الیه سمت راست که علامت کیبورد دارد را چند لحظه فشار بدهید و نگهدارید تا آپشنش ظاهر بشود.

در مورد نگذاشتن اسپیس بعد از علائم، اینکار عمدی بوده. چون خیلی از مواقع (مثل نوشتن شکلک‌ها) این موضوع را نمیخواهیم.

در مورد محدود بودن اتوکورکت، کار میکند، اما فعلا محدود به حرف اول و آخر کلمه است. یک علتش محدود بودن حافظه است.

برای حرکت کرزر، اسپیس را چند لحظه نگهدارید و بعد به چپ یا راست بکشید. کرزر بالا و پایین امکانش در iOS نیست.

در مورد امکان عوض نشدن تم‌ها، این از مواردی بوده که خودم هم از سنگ خواسته‌ام و موکولش کرده به خواست کاربران.

در مورد اسپیس ناخواسته قبل از نمی، به سنگ خواهم گفت.

برای سینک بانک لغات با آیکلاد، باز هم من از او خواسته بودم. اگر درخواست و استفاده کننده زیاد باشد، اینجور چیزها را میشود بمرور اضافه کرد.

برای نشان داده نشدن در اسپات‌لایت، باید نشان داده بشود. کیبورد را در مثلا note عوض کنید، یا آیپدتان را یکبار ری‌استارت کنید و ببینید که مشکل حل میشود یا نه.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6176

پستتوسط Amir_S » 21 ژوئیه 2015, 23:45

مشکل اسپات‌لایت با ری‌استارت کردن حل شد؛
اسپیس ناخواسته بعد از «نمی» در سفاری نمی‌آد ولی در چند جای دیگه که امتحان کردم میاد! (این رو گفتم شاید تو پیدا کردن منشا مشکل کمک کنه)
در مورد کرسر هم فکر می‌کردم متوجه شدم، ولی الان فهمیدم که توضیح کافی نبوده، این رو می‌نویستم برای آیندگان:
برای حرکت کرسر به عقب و جلو، کلید اسپیس رو نگه دارید و بعد به چپ یا راست بکشید؛ اگر در داخل کلید اسپیس یا فضای بالای اون باشید، با حرکت انگشت به چپ و راست، مکان نما هم به همون سمت حرکت می‌کنه. برای حرکت بیشتر، انگشت رو از فضای کلید خارج کنید، در این حالت نیازی به حرکت دادن انگشت نیست و مکان‌نما بطور خودکار به سمت مورد اشاره حرکت می‌کنه (توضیح اضافی: اگر مثلا سمت راست اسپیس باشید، حتی در حین حرکت به چپ هم مکان‌نما به راست حرکت می‌کنه)
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط Arzhang » 22 ژوئیه 2015, 02:22

من فکر می‌کنم کلیه‌ی کیبوردهای فارسی را نصب و تست کرده‌ام. از بین آن‌ها فارس تپ به نظرم کامل‌ترین آمد. اما فکر کنم با این کیبورد Sang-Ilia 2.0 به نظرم آقای طاهری رقیب قَدَری پیدا کرده است.
این کیبورد یک تفاوت با نحوه‌ی تایپ کردن مقصود من دراد که عیب به حساب نمی‌آید و آن ارجحیت همزه بر تنوین است.
از این مورد سلیقه‌ای که بگذریم تمهیدات دیگر به نظرم خیلی خوب آمدند. خصوصاً ایموجی‌ها که بابتش باید یک کیبورد داشته باشی که مایه‌ی دردسر است.
به نظرم ایده‌ی نمایش ندادن کاراکترهای اعداد و نشانه‌های دیگر اصلاً منطقی نیست. من روی کامپیوتر ده انگشتی و خیلی سریع تایپ می‌کنم اما روی تبلت کلیدها را نگاه می‌کنم چون نمی‌شود مثل کامپیوتر هم کرد. بنابراین لازم است بدانم هر کاراکتری کجاست. این که جای حدود بیست کاراکتر را حفظ کنم جز اخلال در سرعت، نتیجه‌ی دیگری ندارد. خیلی دوست دارم بدانم منطق این کار چه بوده. من از اعداد فارس تپ مرتباً به همین روش استفاهده می‌کردم اما هنوز هم نمی‌دانم جایشان کجاست. نقطه و ویرگول و غیره هم به این‌ها اضافه شده.
به نظرم «نمی» می‌شد با پایین کشیدن نیم‌فاصله تایپ شود.
من با فارس تپ خیلی مشکل تایپ «الآن» را داشتم. نمی‌دانم چرا «الاان» تایپ می‌شد و باید پاکش می‌کردم و دفعه‌ی دوم درست می‌شد. این کیبورد به نظرم این اشکال را ندارد.
به نظرم وقتی کلمه‌ای را با لغزش تایپ می‌کنیم خوب است با یک حرکت بک اسپیس پاک شود چون خیلی پیش می‌آید که اشتباه تایپ می‌شود. الآن باید تک به تک حروف را پاک کرد.
به نظرم لغات پیشنهادی‌اش از فارس تپ بهتر است
کلاً به نظرم روان‌ترین کیبورد فارسی‌ای‌ست که تا به حال دیده‌ام
هنوز درباره‌ی کاربرد اصلاحگر لغاتش نمی‌توانم نظر بدهم. فکر کنم باید یک قدری بگذر تا کلماتی را مطابق کاربردهای من یاد بگیرد
ایده‌ی نگه داشتن اسپیس و کرسر خوب بوده اما در عمل درست و دقیق نیست. همان روش فارس تپ را من بیش‌تر می‌پسندیدم یعنی زدن روی علامت‌های مربوطه ب ها ازای یک حرکت به چپ یا راست
کاش یک ورژن تنوین‌دارش را هم برای من درست می‌کردید :)
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1450

پستتوسط Ilia » 22 ژوئیه 2015, 04:02

ارژنگ جان، دکمهٔ اسپیس را به سمت راست بکش تا آخرین کلمه را سریع برایت پاک کند.

در مورد همزه و تشدید، اگر میخواست همزه آنجا نباشد، قاعدتا بایستی کسره آنجا میبود چون استفاده‌اش از تنوین بیشتر است. اما مطمئنم که شما هر چیزی (حتی سکون) را به همزه که استفاده نمیکنی در آنجا ترجیح میدادی. :-)

در مورد بانک لغاتش، اگر بدانی که در چند ماه گذشته چه بر من گذشته تا راست و ریستش کرده‌ام، دلت به حالم کباب میشود. اینکه این کیبورد این قدر درست کردنش طول کشیده، بیشتر بخاطر همین بانک لغاتش بوده.

در مورد حروف کوچک ثانویه، همانطور که قبلا گفتم، اگر تقاضا برایش زیاد باشد، امکانش هست که سنگ امکان نشان داده شدنش را روی کیبورد فراهم کند. اما راستش کیبورد را بسیار شلوغ و زشت میکند.

برای کشیدن نیم‌فاصله به پایین برای تایپ «نمی»، بعلت تداخل با کشیده شدن حروف ردیف بالایش از اینکار پرهیز شده.

برای حرکت کرزر، اگر یادت باشد، من خودم اولین کسی بودم که آنرا به کیبوردی (در بلک کیز) اضافه کردم. در نسخه‌های اولیه هم شاستی‌هایش را در صفحهٔ اموجی‌ها نگه داشته بودیم، اما آخر تصمیم به این تغییر گرفتیم. علتش هم این است که آنقدری از آن استفاده نمیشود که ارزشش را داشته باشد که دو شاستی دیگر کیبورد را شلوغتر بکند. حتی در یک نسخه، دکمهٔ نیم‌فاصله را هم حذف و بجایش جستچر کشیدن اسپیس به بالا را گذاشته بودیم که خیلی هم خوب عمل میکرد، اما آخرش دیدیم که خیلی‌ها تا بفهمند که داستان چیست، فکر خواهند کرد که اصلا نیم‌فاصله وجود ندارد. و از خیرش گذشتیم.

راستی الان کشیدن اسپیس به بالا کشیده را تایپ میکند. و باز هم برای اینکه ممکن بود که کسی دوزاریش نیفتد، یک دکمه هم برای کشیده در کنار تشدید و غیره هم هست.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Arzhang » 22 ژوئیه 2015, 09:15

یک چیزی که یادم رفت در یادداشت قبل بنویسم این بود که از ابداعات جالب این کیبورد خیلی لذت بردم مثل همین کشیده و این‌ها.
در مورد استفاده‌ی کسره بیش‌تر از تنوین باهات موافق نیستم و به نظرم کاربرد تنوین بیش‌تر است. اما اگر من هم از همزه به جای «ی» استفاده می‌کردم این کیبورد را همین شکلی می‌پسندیدم.
اما نشانه‌های حرکت کرزر به نظرم کاربردش از این تمهید الآن بهتر است. من مشکلم این است که این تمهید کنونی چندان درست عمل نمی‌کند. اولاً باید مدت زمانی بیش‌تر برایش صرف کرد و ثانیاً کرزر یک باره به سرعت می‌رود و برای بردنش در جایی که می‌خواهی یک کمی روی اعصاب آدم می‌رود. من اصلاً با خود تمهید اپل هم برای این امر به این دلیل مشکل دارم: داری به سرعت تایپ می‌کنی و می‌خواهی کرزر را یک جایی ببری، وسط آن تایپ سریع باید آرام و با دقت کرزر را جا به جا کن. اعصابت خرد می‌شود. این تمهید شما هم همین مشکل را دارد. با تایپ سریع هم‌خوانی ندارد. گذاشتن آن دو تا شستی به قول تو، خوبی‌اش این است که وسط آن تایپ سریع دقت عمل دارد و نیازی به ظرافت کاری ندارد. راستش مشکل من با تمهید کنونی این است که عملاً با وجود نداشتنش فرقی ندارد چون آن جا که می‌خواهی، به سرعت کار نمی‌کند.
راستی «دستیازی» هم خیلی عالی بود. به جا و گویا!
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط sdtaheri » 22 ژوئیه 2015, 09:26

سلام. اگر کسی دوست دارد نسخه بعدی فارس‌تپ را تست کند از طریق گزینه تماس با من در نرم‌افزار به من اطلاع دهد. خیلی ممنونم.
در ضمن کیبورد جدید بسیار عالیست. قطعاً اگر فارس‌تپ وجود نداشت از این استفاده می‌کردم. خسته نباشید.
sdtaheri

پست‌ها : 60

پستتوسط Amir_S » 22 ژوئیه 2015, 12:09

ارژنگ جان اون توضیح پست قبلی من در مورد کرزر رو بخون… فکر کنم برای کنار اومدن با روش جدید کمک کنه.
توضیح بیشتر: گه نزدیک جایی که میخوای بری هستی، داخل اسپیس بمون و اگه دوری و می‌خوای سریع حرکت کنی برو بیرون.
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط Masiha » 22 ژوئیه 2015, 14:08

خیلی ممنون از سنگ و ایلیا بابت این صفحه کلید فوق‌العاده
حدس کلمات را به خوبی انجام می‌دهد
کاش دسترسی بیشتری به ایموجی‌ها داشت یا حداقل قابلیت شخصی‌سازی داشت
به عنوان پیشنهاد، پیاده‌سازی سوئیفت‌کی در این زمینه خوب است.
 MacBook Air MC504LL/A (Late 2010) - iPhone 6 Plus
نماد کاربر
Masiha
Site Admin

پست‌ها : 279

پستتوسط Arzhang » 22 ژوئیه 2015, 14:25

Amir_S نوشته است:[نمایش]
ارژنگ جان اون توضیح پست قبلی من در مورد کرزر رو بخون.

امیر جان توضیحت را خواندم. مشکل من این است که این مکث کردن روی یک کلید، با سرعت زیاد تایپ هم‌خوانی ندارد و مزاحم است. دقیقاً به همین دلیل است که من از ایده‌ی لغزش روی حروف برای تایپ اعداد و دو بار لمس «ا» برای تایپ «آ» خیلی موافقم چون ریتم تایپ کردنت را ثابت نگه می‌دارد. این که مجبور باشی برای یک کاری، انگشتت را روی کلیدی نگه داری، آن هم وسط متنی که داری به سرعت تایپ می‌کنی، کلافه‌کننده است. من فکر کنم ایلیا و سنگ شاید بیش از حد نگران زیبایی بوده‌اند و آن دو کلید آن بالا که مزاحمتی برای کلمات پیشنهادی نداشت را صرفاً به خاطر زیبایی حذف کرده‌اند. ایضاً کاراکترهای زیر هر کلید را که با لغزش تایپ می‌شوند. من حرفم این است که این دو گزینه، مهمند و نباید صرفاً برای خاطر زیبایی حذفشان کرد (که تازه با زیبا نبودنش هم موافقتی ندارم)
از نظر اقتصادی هم به نظرم کار مقبولی نیست چون همه که حوصله‌اش را ندارند کلید را نصب کنند و شروع کنند به کشف امکانات آن. گاهی همان اسکرین شات‌ها را می‌بینند و وقتی نگاه می‌کنند که در ظاهر شبیه کلیدهای اولیه است که باید برای خیلی از کاراکترها به صفحه‌ی دوم می‌رفتی، بی‌خیالش می‌شوند در صورتی که اگر آن کاراکترهای کوچک دیده شوند،مخاطب می‌فهمد این کاراکترها در صفحه‌ی اول هستند و برای خرید راغب‌تر می‌شود.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط Arzhang » 22 ژوئیه 2015, 14:41

دو نکته‌ی دیگر:
به نظرم کاراکتر دو نقطه مهم است. ان را بهتر است به جای ' در صفحه‌ی اول وارد کنید.
در ایموجی‌ها وقتی من روی کاراکتر دی انگلیسی کپیتال با دو نقطه که نشانه‌ی خنده است، لمس می‌کنم اشتباهاً دو نقطه آن طرف حرف دی می‌رود و علامت نارضایتی می‌شود. اما ایموجی‌ ایجاد شده درست است. در مورد جاهایی که ایموجی مربوطه اتوماتیک درست می‌شود مهم نیست اما جایی که متن باشد و ایموجی ایجاد نشود،اثرش برعکس خواهد بود.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط Ilia » 22 ژوئیه 2015, 17:27

مسیحا جان و جناب طاهری متشکر!

ارژنگ جان، ممنون!

در مورد اموجی‌ها، بنابر نظر سنگ، فعلا همینطور خواهند ماند. ایرادهایی که پیدا بشود را به سنگ خواهم گفت تا در آپدیت رفع شود.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Arzhang » 22 ژوئیه 2015, 19:04

من الآن متوجه شدم در صفحه‌ی اصلی آیفون که سرچ می‌کنیم یعنی همان اسپات لایت، کیبورد Sang-Ilia 2.0 جزو کیبوردهای انتخابی نیست و اگر فقط انگلیسی و این کیبورد را داشته باشید، در اسپات لایت امکان تایپ فارسی ندارید. برای دیگران هم همین طور است؟
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط sdtaheri » 22 ژوئیه 2015, 19:08

Arzhang نوشته است:[نمایش]
من الآن متوجه شدم در صفحه‌ی اصلی آیفون که سرچ می‌کنیم یعنی همان اسپات لایت، کیبورد Sang-Ilia 2.0 جزو کیبوردهای انتخابی نیست و اگر فقط انگلیسی و این کیبورد را داشته باشید، در اسپات لایت امکان تایپ فارسی ندارید. برای دیگران هم همین طور است؟

کلاً بعد از نصب و آپدیت کیبوردهای جانبی در نسخه ۸.۳ و ۸.۴ می‌بایست دستگاه خود را خاموش و روشن کنید تا کیبورد در اسپات‌لایت ظاهر شود. ایراد از کیبورد نیست.
sdtaheri

پستتوسط alireza3335 » 22 ژوئیه 2015, 19:50

یه سوال. من کیبورد آقای طاهری را نصب کرده‌ام و خیلی وقت است که آن را دارم و بارها خاموش و روشن نیز کرده‌ام. ولی تا جایی که یادم می‌آید هنگامی که می‌خواستم SMS را از صفحه Lock Screen، پاسخ بدهم امکان انتخاب کیبورد دیگری وجود نداشت. آیا باید دسترسی خاصی ایجاد بشود یا کلاً این محدودیت وجود دارد؟
علیرضا
نماد کاربر
alireza3335

پست‌ها : 677

پستتوسط sdtaheri » 22 ژوئیه 2015, 19:54

alireza3335 نوشته است:[نمایش]
یه سوال. من کیبورد آقای طاهری را نصب کرده‌ام و خیلی وقت است که آن را دارم و بارها خاموش و روشن نیز کرده‌ام. ولی تا جایی که یادم می‌آید هنگامی که می‌خواستم SMS را از صفحه Lock Screen، پاسخ بدهم امکان انتخاب کیبورد دیگری وجود نداشت. آیا باید دسترسی خاصی ایجاد بشود یا کلاً این محدودیت وجود دارد؟

این یکی دیگر از محدودیت‌های کیبوردهای جانبی است. تا وقتی دستگاه آنلاک نشده باشد، کیبوردهای جانبی قابل استفاده نیستند.
sdtaheri

قبلیبعدی

بازگشت به آیپاد، آیفون، آیپد، آیتیونز و آیکلاد

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 52 مهمان