انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

کیبوردهای فارسی برای iOS 8 به بعد

گفتگوهای مربوط به آیپاد، آیفون، آیپد، آیتیونز، آیکلاد و محصولات مشابه

پاسخ: iOS 8

پستتوسط jwa » 21 سپتامبر 2014, 20:32

Ilia نوشته است:[نمایش]
این سایت میگه که از فردا (۲۸ شهریور) این کیبورد فارسی Persian Typer فروخته خواهد شد:
http://www.persiantyper.com

من این سایت را باز کردم و ظاهرا جایی ندیدم که این کی بورد برای آی او اس ۸ نوشته میشود. یعنی ممکن است مثل بعضی از کی بوردهای قبلی که باید برنامه آن را باز میکردیم و در آن مطلبی را مینوشتیم و بعدا به برنامه های دیگر مثل ایمیل یا میسج کپی میکردیم باشد. عکسی هم که نشان داده به نظر میرسد که همین مطلب را تایید میکند. ولی ظاهرش و امکاناتی که برای آن ذکر شده که خیلی خوبه. خدا کنه برای آی او اس ۸ نوشته بشه.
jwa

پست‌ها : 32

پاسخ: کیبورد فارسی برای iOS 8

پستتوسط saeidk » 21 سپتامبر 2014, 21:19

طراح اين برنامه از مديران سايت آيفون فارسي است و آنجا مطلب هم زياد نوشته شده كه براي ios 8 است
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پاسخ: iOS 8

پستتوسط Ilia » 22 سپتامبر 2014, 16:59

Ahmad نوشته است:[نمایش]
ممنون ایلیا جان بابت تست Black Keys و در میان گذاشتن نتیجہ آن با ما…

متشکر احمد جان!
دولپر این بلک کیز یک صفحهٔ ساپورت در فیسبوک دارد. دیشب قبل از خواب مشکلات اساسی کیبوردش را در آنجا به او گفتم. در جا تشکر کرد و گفت رویش کار خواهد کرد. و صبح که از خواب بیدار شدم، یک ویدئو برایم فرستاد که نشان میداد که تمام اشکالاتی که من گفته بودم را رفع کرده بود. یعنی نیم‌فاصله را اضافه کرده (با نگهداشتن اسپیس تایپ میشود) و ژ را برده و گذاشته زیر ز و از دکمهٔ آن برای نقطه و کاما و غیره استفاده کرده و بعلاوه یک سری تغییرات دیگر.

البته هنوز چند اشکال دیگر هم هست (مثل بر عکس بودن پرانتزها). اما اینطور که من دیدم، ایشان (بر عکس اپل) خیلی سریع رفع اشکال میکند. دمش گرم!
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط perse » 22 سپتامبر 2014, 17:56

چقدر جالب ! انگار ایشون از تیم های ایرانی بیشتر به فکر ما هستن !
نماد کاربر
perse

پست‌ها : 188

پستتوسط Ahmad » 22 سپتامبر 2014, 18:25

عالی ایلیا جان،
من هم الان آنرا خریدم ولی احتمالا این تغییراتى که در صفحه کلید بلک‌ کیز طبق نظر شما داده شده است اندکی طول می کشد تا در اصدار جدید پیاده کند و در دسترس عموم باشد.

نظر من این است که ZWNJ باید در صفحه اول باشد بدلیل استفاده زیاد از آن در زبان فارسی
نیز نقطه (.)و کما (،) در صورت امکان باید در صفحه اول باشد بدلیل کاربرد زیاد آن. دو کلیک روی کلید فاصله برای وارد کردن نقطه چنانکه با کیبوردهای لاتین ممکن است در بلک کیز ممکن نمی باشد و البته این یک اشکال است. اگر امکان قرار دادن کما و نقطه در صفحه اول بدلیل کمبود جا نیست باید یک شرت کتی مانند دوبار کلیک برای وارد کردن نقطه برای کما نیز درست شود.

دیگر اینکه از آنجائیکه حدود کلیدها در این کیبورد مشخص نیست، به صفحه کلید عربی به عنوان مثال نگاه شود، بلکه حرف روی پس زمینه سیاه قرار می گیرد کار با آن، خصوصا در محیط آیفون سخت است.
با نگاه داشتن انگشت روی کره زمین لیست کلیدها ظاهر نمی شوند، که این برخلاف عملکردی است که از صفحه کلید انتظار می رود. به عبارت دیگر باید چند بار بر روی نشان کره زمین زد تا بلاخره کیبورد فارسی نمایان شود. این برای کسانی که بیش از دو کیبورد دارند عمل تایپ کردن را بسیار مشکل می کند. من مثلا کیبورد انگلیسی، سوئدی، عربی، فارسی و emoji دارم. کیبورد انگلیسی و سوئدی را تواما باید داشته باشم بدلیل تصحیح املایی در این دو زبان.

من فعلا منتظر صفحه کلید پرشن تایپر ساخته آقای علیرضا خودام هستم. از اطلاعاتی که توسط وی منتشر شده بنظر کیبورد وی ارجحیت دارد به دیگر کلیدها تا کنون.

ممنون از اینکه ما را در جریان قرار می دهی
احمد
پ . ن
من رفتم و کامنت شما را درسایت فیس بوک سازنده این کیبورد خواندم. متاسفانه چون من حساب فیسبوک ندارم نتوانستم گزارش شما را تکمیل کنم. این است که ممنون می شوم یکی دو مورد من را نیز به او اطلاع دهی.
راستی این کیبورد همزه نیز ندارد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط Ilia » 22 سپتامبر 2014, 23:16

منهم فقط بخاطر این داستان حساب فیسبوک متروکی که برای اینجور کارها درست کرده‌ام و هیچوقت چک نمیکنم را از بایگانی در آوردم.

احمد جان همزه دارد. اگر دکمهٔ ء را نگهداری، اولین دکمهٔ داخل پاپ آپ است که درست زیر انگشت شما در سمت راست دکمه‌ای که فشار میدهی پنهان است. این هم جزو چیزهاییست که قرار است درستش کند.

ایرادهای دیگری هم پیدا کرده‌ام که به او گفته و خواهم گفت.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Ahmad » 23 سپتامبر 2014, 12:36

ممنون ایلیا جان بابت راهنمایی، امیدوارم که در بروزرسانی های آینده بقیه مشکلات این کیبورد نیز رفع شود.

در ضمن این ایده نگه داشتن کلید فاصله برای وارد کردن فاصله صفر (نیم فاصله) بسیار جالب و منطقی است. دستت درد نکند!
بنظرم بهتر است جای آن حمزه ء که در سمت چپ کلید فاصله قرار دارد با کما ، عوض شود

احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پستتوسط Ilia » 25 سپتامبر 2014, 09:28

کیبورد FarsTap در اپ استور عرضه شد:
https://itunes.apple.com/app/farstap/id916456771?mt=8
پیوست‌ها
FarsTap.jpeg
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط perse » 25 سپتامبر 2014, 12:08

ممنون ایلیا جان!
الان دارم با همین کیبورد تایپ میکنم،.
اولین نکته ای که نظر منو جلب کرد اینه که یکم کند کار میکنه و کار باهاش به آسونی و لذت بخشی کیبرد اصلی نیست. گاهی اوقات هم انگار حرفی که میزنم نمیگیره که این هم بخاطر همون سرعت باید باشه..
نماد کاربر
perse

پست‌ها : 188

پستتوسط alireza3335 » 25 سپتامبر 2014, 13:58

با تشکر
من هم نصبش کردم و الان دارم با آن تایپ میکنم. درسته که خیلی ایراد داره و بسیار هم کنده ولی بعد از مدتی به نظرم از بین کیبوردهای فارسی بالاخره یکی غالب میشه و احتمالا کیبورد خیلی خوبی خواهد بود.
البته اگر فرآیند تولید کیبورد سخت نباشد چقدر خوب است که با همکاری بچه های این انجمن این کار صورت پذیرد.
علیرضا
نماد کاربر
alireza3335

پست‌ها : 677

پستتوسط Arzhang » 25 سپتامبر 2014, 18:17

دو پست اخیر را که خواندم حدس زدم این کیبورد باید نیم فاصله نداشته باشد، درست است؟
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط Ilia » 25 سپتامبر 2014, 18:47

این کیبورد نیم فاصله دارد. اگر اسپیس را نگهدارید آنرا خواهید دید.

اما یک خبر خوب اینکه من با دولپر Black Keys که بسیار شخص نازنین و پرکاریست در تماس هستم و در چند روز گذشته ایشان تمام پیشنهادهای من را تا حد امکان انجام داده و کیبورد فارسی ایشان بسیار بسیار بهتر از آنچه بود شده.

ایشان بزودی آپدیتش را به اپل خواهد فرستاد. راستش فکر میکنم که باید واقعا از این شخص قدردانی و حمایت کرد. چون با توجه که اصلا ایشان فارسی نمیداند، اما زحمت بسیاری در این مورد کشیده و بسیار هم با من همکاری کرده است.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Ilia » 25 سپتامبر 2014, 19:54

راستی این هم اسنپ شات کیبورد ایشان است بعد از تغییرات اخیر!

BlackKeys.jpg
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Ahmad » 25 سپتامبر 2014, 20:54

با سلام ایلیا جان،

کاملا حق با شماست در مورد پشتیبانی از سازندهٔ این کیبورد. واقعا عکس بالا که از این کیبورد پس از پیاده کردن پیشنهادات شما روی آن گرفته شده است نشان از تغییرات مهمی دارد در مقایسه با انسخه‌ای که من در اختیار دارم.

من نیز با آقای طاهری سازندهٔ کیبورد FarsTap از طریق ایمیل تماس گرفته و مشکلاتی که کیبورد ایشان دارد را به اطلاعشان رساندم.

احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پستتوسط Masiha » 25 سپتامبر 2014, 21:12

خیلی ممنون از شما دوستان
و تشکر ویژه از ایلیا جان عزیز که با صرف وقت، موارد را خیلی دقیق به سازنده Black Keys گزارش کرده است. از ظاهر صفحه‌کلید پیداست که عالی از آب درآمده است. :)
 MacBook Air MC504LL/A (Late 2010) - iPhone 6 Plus
نماد کاربر
Masiha
Site Admin

پست‌ها : 279

قبلیبعدی

بازگشت به آیپاد، آیفون، آیپد، آیتیونز و آیکلاد

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 9 مهمان