انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

کیبوردهای فارسی برای iOS 8 به بعد

گفتگوهای مربوط به آیپاد، آیفون، آیپد، آیتیونز، آیکلاد و محصولات مشابه

پاسخ: کیبورد فارسی برای iOS 8

پستتوسط AliGhz » 27 سپتامبر 2014, 00:03

آیفون ۴ من که به iOS 8 آپدیت نمی شود. اما روی آیپد ۳ به این سیستم عامل رفتم. کند و ناخوشایند است. در سفاریِ حال به هم زن، برای این که پسوردها auto fill شوند حتما باید یک بار کی برد را بالا آورد و روی عبارت auto fill تپ کرد. دو کی برد پارسی بلک کیز و فارس تپ را هم نصب کردم. در کل، افتضاح است. آن کی برد پارسی قبلی که با ترفند نصب کزده بودیم، کلی کلمه را یاد کرفته بود. سگ توی روح اپل. برای نوشتن همین متن کوتاه سرویس شدم. دلم می خواهد آیپد را توی سطل آشغال بیندازم.
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط Ahmad » 27 سپتامبر 2014, 01:41

Arzhang نوشته است:[نمایش]
حرفی نیست امیدوارم مایه ی رنجش دیگران نشود.
....

حدود ۳۰ تا ۴۰ سال پس از مرگ محمد و در زمان خلیفۂ سوم عثمان، بہ دستور وی جمعی بہ سرپرستی زید ابن حارثہ، فرزندخواندۂ محمد، تشکیل شد کہ وظیفہ‌اش جمع‌آوری و تدوین قرآنی موحد بود. تا آن زمان از هر آیہ‌ای روایت‌های متعددی وجود داشت و این امر طبیعتا نمی‌توانست ادامہ پیدا کند.

این کمیتہ از تمام کسانی کہ مدعی حفظ آیات بودند و نیز کسانی کہ گفتاری از محمد بر پوست، چوب و یا استخوان ثبت کردہ‌ بودند خواست کہ آنہا را برای تقییم در اختیار کمیتہ مذبور قرار دهند. سپس اعضای این کمیتہ تک بہ تک این روایات را بررسی کردہ و آنچہ را کہ بہ عنوان آیہ تشخیص می‌داند ثبت نمودہ و بقیہ روایات را آتش زدند. بدین سان بود کہ اولین قرآن تدوین گردید. روایت است کہ ۶ نسخہ از این قرآن تہیہ شد و هر کدام را بہ ناحیہ‌ای کہ تحت سلطہ مسلمان در آن زمان بودند مانند بغداد، شام و … فرستادہ شد.

از نکات قابل توجہ در مورد این متن این بود کہ حروف عربی در آن دوران نہ نقطہ‌ داشتند و نہ اِعراب (یا بہ تعبیر عرب‌ها تشکیل و یا حرکات) و این کار خواندن متن را نہ تنہا برای غیر عربہا مشکل می‌کرد بلکہ برای خود عربہا نیز خواند و فہم آن سادہ نبود. مثلا عبارت «شیطان الرجیم» بدون نقطہ ممکن بود «شیطان الرحیم» خواندہ شود و این البتہ قابل قبول نبود. برای رفع این نقیصہ «نقطہ» ابداع شد و دردهہ‌ها و سدہ‌های بعد نیز «اِعراب» بتدریج بر آن افزودہ گردید.

اصولا در اکثر زبانہا بمنظور راحتی در امر تلفظ و رساندن معنی خاصی نشانہ‌هائی موسوم بہ Diacritic در حروف الفبا وجود دارد. مثلا در زبان سوئدی، کہ بندہ با آن آشنا هستم، حرف A با دایرۂ گرد کوچکی روی آن Å صدائی نزدیک بہ O انگلیسی می‌دهد یا حرف A با دو نقطہ روی آن Ä صدائی کہ تقریبا نزدیک بہ E انگلیسی است می‌دهد. در هر دو این مثالہا با وجود اینکہ اساس همان A است ولی آن دو نشانۂ اضافی بطور کامل صدای جدیدی را بہ آن حرف می‌دهد. لذا وجود اینگونہ نشانہ‌ها کاملا طبیعی و ضروری است و نباید حساسیت زیادی در مورد بکاربردن آنہا داشت. در زبان فارسی نیز این موضوع صدق می‌کند.

من اصطلاح «ی» سرگردان ایلیا را بسیار رسا می‌دانم و آنرا خیلی پسندیدم چرا کہ وجود آنرا خوب توضیح می‌دهد. مثلا در کلمۂ «همہ‌ی» این «ی» هیچ سنخیتی با حرف قبل از خود ندارد و از لحاظ حسی وجودش تحمیلی بہ نظر می‌آید. نیز در مثالی کہ خودت بہ نقل از شاملو بہ آن اشارہ کردہ‌ای کہ وی «ماهیِ» را می‌نویسد «ماهی‌ی».

ارژنگ جان، مثلا در همین پست بالا شما اشارہ‌ای کردہ‌اید بہ وجود تنوین «(ــًـ)» و اینکہ چقدر این نشانہ مورد استفادۂ شما هست. در اینجا نیز همان مشکل کماکان وجود دارد؛ مثلا چرا شما بعوض «حتماً» نمی‌نویسید«حتمن»و «نسبتاً» «نسبتن» ؟ اگر گرایشی برای جایگزین کردن تمام Diacriticها وجود دارد پس این موضوع در مورد تنوین شما نیز می‌باید صدق کند. یا مثلا در کلمۂ «الاغ» فردی کہ بہ مفہوم این کلمہ آشنا نیست آنرا ممکن است «اَلاغ» یا «اِلاغ» یا «اُلاغ» تلفظ کند. در عوض اِعراب ضمہ «اُ» چہ جایگزینی ممکن است؟ «و» «ولاغ» مثلا؟

اما در مورد نشانۂ ــٔ کہ در واقع نام آن ARABIC HAMZA ABOVE است نہ «ی کوچک» و کد آن نیز U+0654 است موضوع دقیقا شبیہ بہ دیگر نشانہ‌های اِعراب است؛ قرار گرفتن آن روی حرف «ہ» بہ آن صدای «ی» می‌دهد چنانکہ قرار دادن دو خط تیرۂ مورب ــً صدای «ن» را بہ حرف «تحمیل» می‌کند.

احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط Behnam » 27 سپتامبر 2014, 04:34

فارسی تنها زبانی است (به غیر از اردو که گویا عیناً همینطور است) که میان واژه‌های آن یک «چیزی» دارد. این «چیز» پس از حرف باصدا صدای «ی» می‌گیرد و پس از حرف بی‌صدا صدای «اِ». این مقوله‌ای متفاوت با اِعراب حروف درون یک واژه است. «اضافه» است که چون «اضافه» بر اساس رابطه‌اش با باصدایی و بی‌صدایی حرف آخر تعریف نشده است، من نام آن را «علامت پیوند» گذاشته‌ام. اگر می‌خواهید بدعت بگذارید کاری کنید که به درد جایی بخورد :)
http://irmug.com/forum/viewtopic.php?f=20&t=1491&hilit
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Arzhang » 27 سپتامبر 2014, 12:46

من لینکی را که بهنام داده بود تماماً خواندم. بسیار برایم آموزنده و راهگشا بود. به نوعی همه ی بحث ما را در بر میگیرد. چیز زیادتر از بحثهای مطرح شده در آنجا ندارم که اضافه کنم بنابراین تا زمانی که تکلیف آن علامت پیوند مشخص شود، ترجیح میدهم با متابعت از گویش، آن چه شنیده میشود را بنویسم به جای این که جایی بنویسم «پای» و جای دیگری «همهٔ» دلیلم هم سادگی و یکدستی بیشتر است. عجالتاً تا پیگیریهای بهنام و آشنایان امر به جایی برسد به نظرم این کار منطقی تر میرسد.
اما استفاده از تنوین حکایت دیگری ست. کلمات تنوین دار کلماتی هستند که عیناً از زبان عربی وارد فارسی شده اند چنان که در زبانهای دیگر هم این امانت گیری کلمات مرسوم است. «بالاخره» هم جزو این دسته است.
اما احمد جان داستانی که از گردآوری قرآن نقل کرده ای چه قدر برای من راهگشا بود. حالا میفهمم چرا برخی بر سر ماهیت قرآنی که در دست ماست بحث دارند.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط Amir_S » 02 اکتبر 2014, 14:42

امروز فارس تپ آپدیت شد و مهم​ترین پیشرفتی که داشته قابلیت قطع صدای دکمه ها بوده که باعث شد بتونم تحمل ش کنم و تایپ کردن رو باهاش امتحان کنم!
یک از مزیت هایی که داره قابلیت تغییر تم (تیره و روشن) بر اساس تم محیط ه که از این نظر مشابه کی بورد خود اپل عمل میکنه
تغییرات جزیی مثل فانت و رنگ و… رو هم که قبلا گفته بودم.
مجموعه کاراکتر هاش هم تقریبا کامل ه (اعداد انگلیسی رو زیر اعداد فارسی داره) و جا گذاری نزدیک به اپل داره
نیم فاصله هم تو کی بورد ش قرار داده، ولی تو مثلا سفری کار نمیکنه! در حالی که تو محیط تست خودش و اسپات لایت مشکلی نداره!!!
پیوست‌ها
image.jpg
image.jpg
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط Ilia » 02 اکتبر 2014, 23:21

این FarsiKeys هم امروز در اومده:
https://itunes.apple.com/us/app/farsike ... 03825?mt=8
قیمت ۹۹ سنت.
تصویر

تصویر
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط iShahin » 03 اکتبر 2014, 09:34

در این کیبود​ها​ی معرفی شده من اون کیبرد که اتوکتارکشن داره رو بیشتر میپسندم، اما متاسفانه خیلی ناقص و بد​ریخت هست و البته پر باگ.

از حق نگذریم فارسی​ تب هم با همه نواقصی که داره در حال حاضر کاملترین هست و خوبیش اینه که دولوپرش داره مشکلاتش رو به تدریج برطرف میکنه. امیدوارم سرعتش بیشتر بشود به زودی و امکان اتوکارکشن هم اضافه بشود. کاش دولوپرش به ایرماگ بپیونده که ما راحت​تر بتونیم باهاش رابطه برقرار کنیم!

[url=https://mobile.twitter.com/S3micolon]follow me on twitter: @s3micolon[/url

نماد کاربر
iShahin

پست‌ها : 453

پستتوسط Masiha » 03 اکتبر 2014, 15:06

صفحه‌کلید Black Keys برای فارسی آپدیت شده است:

[نمایش]
What's New in Version 1.3
-Update for Persian
Add 11x4 keyboard, add miss letters, refine interface
-Fix bug for Amharic iPad keyboard
-Add Burmese Unicode keyboard
If you use Zawgyi before, please remove font config before install Myanmar Unicode
-Fix interface for Lao 10x4

البته با سپاس از پیگیری مستمر ایلیاجان
در ضمن Sang در پاسخ من که درخواست صفحه‌کلید روشن داشتم نوشته بود که در آینده آن قابلیت را خواهد افزود.
 MacBook Air MC504LL/A (Late 2010) - iPhone 6 Plus
نماد کاربر
Masiha
Site Admin

پست‌ها : 279

پستتوسط Ahmad » 03 اکتبر 2014, 15:54

با سلام،
همانطور که مسیحا نیز در بالا اشاره کرده است Black Keys امروز آپدیت شد. در بین تمام کیبوردهای فارسی این کیبورد بنظرم بهترین است.

امکانات آن از قبیل:
نیم فاصله، از طریق نگه داشتن چند لحظه کلید فاصله
دو بار کلیک روی کلید فاصله بمنظور وارد کردن نقطه
وجود کلید کاراکتر ARABIC HAMZA ABOVE « ٔ » با کد U+0654در صفحه اول
وجود کما؛ ویرگول در صفحه اول
بهبود سرعت کیبورد نسبت به اصدار قبلی
وجود خط تعین مرز کلیدها
....
تمام اینها را ما مدیون دوستمان ایلیا هستیم که با پیگیری خود و راهنمایی آقای Sang امکانات بالا، که همگی برای فارسی زبانان کاربر iOS ضروری است، را در این کیبورد گنجانده شده است.

احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط Ilia » 03 اکتبر 2014, 18:46

با تشکر از همهٔ دوستان و مخصوصا Sang عزیز!

اگر این بلک‌کیز را از قبل نصب کرده‌اید، توجه کنید که الان یک صفحهٔ کیبورد جدید ۱۱×۴ هم دارید که میتوانید با رفتن به ستینگ کیبوردتان نصبش کنید.
image.jpg

صفحهٔ کلید ۱۰ دکمه‌ای را Sang برای آیفون درست کرده که در حالت عمودی دکمه‌ها زیادی نزدیک هم هستند. این فرق دو کیبورد است:
image.jpg

image.jpg

همینطور زیر دکمهٔ «،» یک دکمهٔ NBS هم داریم که فاصلهٔ نشکن است. این از آن چیزهاییست که مثلا بین « و کلمهٔ داخلش باید بجای فاصلهٔ معمولی تایپ کرد تا از هم جدا نیفتند.

Sang بعدا کیبورد روشن را هم اضافه خواهد کرد. نواقص این هم بتدریج برطرف میشود.

شما هم خبر وجود این کیبورد را اگر میتوانید به دیگران اطلاع بدهید:
https://itunes.apple.com/us/app/black-k ... 94778?mt=8
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Mehdi.y » 03 اکتبر 2014, 21:09

ممنون از دوستان مخصوصا ایلیا جان من هم این کیبورد را خریدم از بقیه کیبوردهای فارسی تا الان بهتر است.
راستی این کیبورد چرا صدا ندارد؟
Mehdi.y

پست‌ها : 557

پستتوسط AliGhz » 03 اکتبر 2014, 21:48

این بلک کیز حالا یک کی‌برد بهتر شده است. فقط حداقل روی آیپد ۳ کُند مخصوصا برای تایپ فاصله است؛ و البته بهترین کی‌برد هم بدون آتوکارکشن تقریبا ۹۰٪ استفاده‌اش بسیار دشوار است. گذاشتن کاما در ص اول دکمه‌ها و نحوهٔ استفاده از نیم‌فاصله و نیز ٔ بسیار هوشمندانه است. نیز استفادها ز فونت زر. سپاس ازا یلیا. ولیب دون بالا رفتنسر عت تایپد کمه‌ها ون یز آتوک اشکن،برایک ارع ملیبی ا ستفادهاس ت. دقیقاب هه یند لیل کهتی ن جمله های آخرب اسز عت تایپم عقول، قابل خواندن نیست.٭

٭ ولی بدون بالا رفتن سرعت تایپ دکمه‌ها و نیز آتوکارکشن، برای کار عملی بی‌استفاده است. دقیقا به همین دلیل که این جمله‌های آخر با سرعت تایپ معقول، قابل خواندن نیست. (دکمه‌ها را مخصوصا فاصله را باید با نیرویی بسیار بیشتر از معمول فشار داد تا عمل کند، در حالی که مثلا فارس تپ این طور نیست. برای همین فعلا بلک‌کیز را مجبورم فعلا بیندازم دور تا آپدیت بعدی.)
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پستتوسط AliGhz » 03 اکتبر 2014, 21:54

تست این کی برد فارس تپ که خیلی سریع تر و بهتر از بلک کیز عمل می کند. واقعا خیلی سریع تر است و این جمله ها را بسیار سریع و فقط با شاید پنج اصلاح تایپ کردم. ولی بلک کیز مرا به معنای واقعی کلمه سرویس کرد برای تایپ آن چند جمله. اشکم را درآورد!

فقط این کی برد هم هنگام سوییچ بین کی بردها، بسیار کند است. فعلا همچنان توی روح اپل که پارسی زبان ها را هنوز داخل آدم حساب نمی کند و اگر چیزی بهتر از آیپد/آیفون و iOS وجود داشت، می گفتم گور بابای اپل و می رفتم سراغ آن. حیف که فعلا اپل پادشاهِ یک چشمِ سرزمینِ کورهاست!
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پستتوسط Amir_S » 03 اکتبر 2014, 23:19

منم فعلا روی فارس تپ موندم، کندی فکر کنم از اپل باشه چون توهمه کی برد ها هست. اما این فارس تپ برای من گاهی حروف اضافه میزنه و حتی گاهی کلید پاک کردن به جای پاک کردن حرف اضافی، اون رو تکرار می کنه!
جهت فلش این کلید هم فعلا رو اعصاب ه… با این حال همین که حتی بدون اتو کارکشن اینقدر خوب کار میکنه جای امیدواری ه.
و در نهایت من هم شدیدا به اون جمله ای که علی قزوینی نه تنها یک بار، که در کمال تعجب (از ادبیات بکار رفته توسط علی) دو بار در این فاصله کم و در یک تاپیک، گفت! شدیدا باور دارم…
تو روح اپل که تقویم و کی بورد خوبم رو که کلی هم کلمه یاد گرفته بود پاک کرد!!!
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط Arzhang » 04 اکتبر 2014, 01:09

ممنون از زحمات ایلیای عزیز. متأسفانه من هم متوجه شدم بلک کیز در تایپ سریع خیلی پر اشکال است. خیلی حیفم می‌آید آن را عوض کنم چون شکل و شمایلش واقعاً فارسی‌ست که مدیون ایلیاست و نیم‌فاصله و غیره. سازنده‌اش هم پاسخگوست. از نظر ظاهر فقط به نظرم می‌رسد خطهای زیر حروف اضافی‌ست. اما با علی ق موافقم، کندی‌اش واقعاً کلافه‌کننده است

پی‌نوشت: گویا خطهای زیر حروف اشکالی‌ست که به سیستم من برمی‌گردد.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

قبلیبعدی

بازگشت به آیپاد، آیفون، آیپد، آیتیونز و آیکلاد

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 17 مهمان