انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

کیبوردهای فارسی برای iOS 8 به بعد

گفتگوهای مربوط به آیپاد، آیفون، آیپد، آیتیونز، آیکلاد و محصولات مشابه

پاسخ: کیبورد فارسی برای iOS 8

پستتوسط AmiN.D » 24 ژوئیه 2015, 14:25

امیر جان وجود کلمات مهجور و خارجی الزامی نداره
اگر کسی مایل بود خودش راحت اضافه میکنه
Apple MacBook Pro Core i7 -HDD 1 TB -4GB
iPhone 5s
AmiN.D

پست‌ها : 1041

پستتوسط Ilia » 24 ژوئیه 2015, 16:45

امین جان خیلی ممنون از پست شما.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط sdtaheri » 31 ژوئیه 2015, 12:41

سلام. نسخه جدید فارس‌تپ در اپ‌استور قرار گرفت. خوشحال می‌شوم نظرات شما را بدانم.
sdtaheri

پست‌ها : 60

پستتوسط jwa » 31 ژوئیه 2015, 15:02

سلام آقای طاهری. یک مورد اشکال که روی آیفونم دیدم اینه که با نگه داشتن دکمه حذف تعدادی کاراکتر حذف میشه و وقتی به مرحله حذف کلمات میرسه صدای حذف میاد ولی کرسور متوقف میشه و کلمه ای حذف نمیشه. بقیه چیزها فعلا خیلی خوب به نظر میاد. البته ایموجی هوشمند هم هنوز نفهمیدم چطوری فعال میشه. یک وقتی یک چیزهایی ظاهر میشه ولی اونی که من احتیاج دارم نیست.
jwa

پست‌ها : 32

پستتوسط sdtaheri » 31 ژوئیه 2015, 15:09

jwa نوشته است:[نمایش]
سلام آقای طاهری. یک مورد اشکال که روی آیفونم دیدم اینه که با نگه داشتن دکمه حذف تعدادی کاراکتر حذف میشه و وقتی به مرحله حذف کلمات میرسه صدای حذف میاد ولی کرسور متوقف میشه و کلمه ای حذف نمیشه. بقیه چیزها فعلا خیلی خوب به نظر میاد. البته ایموجی هوشمند هم هنوز نفهمیدم چطوری فعال میشه. یک وقتی یک چیزهایی ظاهر میشه ولی اونی که من احتیاج دارم نیست.

چنین مشکلی را در هیچ نرم‌افزاری اعم از ورد، پیجز، نوت، مشاهده نمی‌کنم. تنها در محل تایپ پست در این سایت این مشکل را از قبل می‌دیدم و حتی نمی‌دانم باید راجع به آن چه بکنم. اصلاً نمی‌دانم که آیا مربوط به کیبورد می‌شود یا خیر. شاید این تکست باکس تفاوت‌هایی با تکست باکس‌های سیستمی دارد. اطلاع دقیق ندارم.
در این نسخه هیچ تغییری در نحوه‌ی حذف ایجاد نکرده‌ام که باعث بروز مشکل شود.
sdtaheri

پستتوسط sdtaheri » 31 ژوئیه 2015, 15:20

اموجی هوشمند: کافی است هر اموجی را که در نظر دارید تایپ کنید. مثلاً تعجب، خنده، کفش، ایران، طالبی، ....
sdtaheri

پستتوسط Arzhang » 31 ژوئیه 2015, 15:29

من اتفاقاً نیم ساعت قبل داشتم باهاش کار می‌کردم و قصد داشتم یک چیزی این‌جا بنویسم.
من همیشه از این که بیش از دو کیبورد داشته باشم شاکی بوده‌ام. اما از آن‌جایی که نمی‌توانم بیماری ایموجی را هم درمان کنم (قابل توجه پوریا) پس همیشه حداقل سه کیبورد دارم. فرانسوی و انگلیسی را می‌شود با هم ترکیب کرد ولی ایموجی و فارسی را نه. برای همین وقتی ایلیا با سنگ کیبوردشان را ارائه کردند که ایموجی در خودش هم داشت، خیلی خوشحال شدم. از آن‌جایی که لغزش برای تایپ روش مورد پسند من نیست، این کیبورد هم مرا راضی نکرد. اما فارس‌تپ جدید روش نویی را ارائه می‌کند به من را امیدوار به داشتن دو کیبورد می‌کند. شما تایپ می‌کنید (عصبانی) و یکی از پیشنهادهایی که در بالای کیبورد می‌شود، ایموجی عصبانی‌ست! ایده‌ی قابل قبولی‌ست اما یک اشکال دارد و آن این که ایموجی خیلی وقت‌ها خودش می‌آید که ما زیادی تایپ نکنیم (برای همین هم من دوستش دارم) اما نوشتن عصبانی برای آمدن ایموجی‌اش یک کم طولانی‌ست گر چه هنوز از تعویض کیبورد بهتر است. ایراد دوم (که البته ایراد نیست و شاید نیاز به اصلاح بشود گفت) این است که با آزمون و خطا باید تست کنیم ببینیم برای هر کلمه‌ای چه ایموجی‌ای می‌آید. می‌شد یک فهرستی ارائه می‌شد در بخش اطلاعات تا این آزمون و خطا کم شود. مثلاً من خیلی علاقه‌مند به این ایموجی عزیز هستم:
ایموجی.jpg
ایموجی.jpg (5.58 KiB) - بازدید 14243 بار

اما نمی‌دانم کلمه‌ی مرتبطش چیست؟ یا اصلاً وجود دارد؟
امکان جدید دیگر این کیبورد که در کیبورد ایلیا ـ سنگ ۲٫۰ هم بود، امکان تایپ «می» و «نمی» است. امکانی که من اصلاً‌ بهش فکر نکرده بودم اما حالا می‌بینم چه‌قدر به دردبخور است.
جا به جایی کرسر با لغزش دست هم ایده‌ای بود که در کیبورد ایلیا ـ سنگ ۲٫۰ دیده بودم اما نمی‌توانستم باهاش خوب کار کنم. این کارکرد توی فارس‌تپ بهینه‌سازی شده یا حداقل می‌توانم بگویم من باهاش مشکلی ندارم.
برخلاف آقای طاهری، معتقد نیستم طراحی کیبورد بهبود پیدا کرده باشد. به نظرم با کلیت طراحی‌ای که iOS به دنبالش می‌رود و تخت شدن و سادگی‌ست منافات دارد. برای همین هم بود که ایلیا در مورد کیبوردشان گفته بود که نخواسته کاراکترهای سطح دوم دیده شوند (که مشکلات خودش را دارد). اما به نظرم استفاده از مستطیل‌های گوشه گرد برای کلمات پیشنهادی، چندان جذاب نیامد. وجود علامت paste در کنار آن‌ها هم نه تنها زیبا نیست که به نظرم کلید چندان پرکاربردی هم نیست. (البته می‌شود با خاموش کردن دسترسی کامل آن را مخفی کرد)
اما من حتی یک کیبورد زشت کارآمد را به کیبورد زیبای پر از محدودیت ترجیح می‌دهم. این که دیگر خداییش زشت هم نیست.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط sdtaheri » 31 ژوئیه 2015, 15:35

Arzhang نوشته است:[نمایش]
من اتفاقاً نیم ساعت قبل داشتم باهاش کار می‌کردم و قصد داشتم یک چیزی این‌جا بنویسم.
من همیشه از این که بیش از دو کیبورد داشته باشم شاکی بوده‌ام. اما از آن‌جایی که نمی‌توانم بیماری ایموجی را هم درمان کنم (قابل توجه پوریا) پس همیشه حداقل سه کیبورد دارم. فرانسوی و انگلیسی را می‌شود با هم ترکیب کرد ولی ایموجی و فارسی را نه. برای همین وقتی ایلیا با سنگ کیبوردشان را ارائه کردند که ایموجی در خودش هم داشت، خیلی خوشحال شدم. از آن‌جایی که لغزش برای تایپ روش مورد پسند من نیست، این کیبورد هم مرا راضی نکرد. اما فارس‌تپ جدید روش نویی را ارائه می‌کند به من را امیدوار به داشتن دو کیبورد می‌کند. شما تایپ می‌کنید (عصبانی) و یکی از پیشنهادهایی که در بالای کیبورد می‌شود، ایموجی عصبانی‌ست! ایده‌ی قابل قبولی‌ست اما یک اشکال دارد و آن این که ایموجی خیلی وقت‌ها خودش می‌آید که ما زیادی تایپ نکنیم (برای همین هم من دوستش دارم) اما نوشتن عصبانی برای آمدن ایموجی‌اش یک کم طولانی‌ست گر چه هنوز از تعویض کیبورد بهتر است. ایراد دوم (که البته ایراد نیست و شاید نیاز به اصلاح بشود گفت) این است که با آزمون و خطا باید تست کنیم ببینیم برای هر کلمه‌ای چه ایموجی‌ای می‌آید. می‌شد یک فهرستی ارائه می‌شد در بخش اطلاعات تا این آزمون و خطا کم شود. مثلاً من خیلی علاقه‌مند به این ایموجی عزیز هستم:
فایل ضمیمه ایموجی.jpg دیگر موجود نیست.

اما نمی‌دانم کلمه‌ی مرتبطش چیست؟ یا اصلاً وجود دارد؟
امکان جدید دیگر این کیبورد که در کیبورد ایلیا ـ سنگ ۲٫۰ هم بود، امکان تایپ «می» و «نمی» است. امکانی که من اصلاً‌ بهش فکر نکرده بودم اما حالا می‌بینم چه‌قدر به دردبخور است.
جا به جایی کرسر با لغزش دست هم ایده‌ای بود که در کیبورد ایلیا ـ سنگ ۲٫۰ دیده بودم اما نمی‌توانستم باهاش خوب کار کنم. این کارکرد توی فارس‌تپ بهینه‌سازی شده یا حداقل می‌توانم بگویم من باهاش مشکلی ندارم.
برخلاف آقای طاهری، معتقد نیستم طراحی کیبورد بهبود پیدا کرده باشد. به نظرم با کلیت طراحی‌ای که iOS به دنبالش می‌رود و تخت شدن و سادگی‌ست منافات دارد. برای همین هم بود که ایلیا در مورد کیبوردشان گفته بود که نخواسته کاراکترهای سطح دوم دیده شوند (که مشکلات خودش را دارد). اما به نظرم استفاده از مستطیل‌های گوشه گرد برای کلمات پیشنهادی، چندان جذاب نیامد. وجود علامت paste در کنار آن‌ها هم نه تنها زیبا نیست که به نظرم کلید چندان پرکاربردی هم نیست. (البته می‌شود با خاموش کردن دسترسی کامل آن را مخفی کرد)
اما من حتی یک کیبورد زشت کارآمد را به کیبورد زیبای پر از محدودیت ترجیح می‌دهم. این که دیگر خداییش زشت هم نیست.

اموجی مورد نظر شما در فهرست فارس‌تپ نیست.
کیبورد دقیقاً به شکل کیبورد موجود در آی‌اواس ۹ است. نظر شما در زمینه طراحی محترم است اما شکل کیبورد فعلاً تغییری نخواهد کرد.
پیوست‌ها
IMG_4777.JPG
sdtaheri

پستتوسط jwa » 31 ژوئیه 2015, 15:57

من فایل کلمات شخصی را ادیت کردم و لغات اشتباه را حذف کردم و ذخیره اش کردم و بعد به ایمیل خودم فرستادم. بعد کلمات شخصی را کلا حذف کردم و از ایمیل دوباره به کی‌بورد اضافه کردم. لغات اشتباهی که حذف کرده بودم مجددا در لغات شخصی ظاهر شد.
jwa

پستتوسط sdtaheri » 31 ژوئیه 2015, 16:01

من فایل کلمات شخصی را ادیت کردم و لغات اشتباه را حذف کردم و ذخیره اش کردم و بعد به ایمیل خودم فرستادم. بعد کلمات شخصی را کلا حذف کردم و از ایمیل دوباره به کی‌بورد اضافه کردم. لغات اشتباهی که حذف کرده بودم مجددا در لغات شخصی ظاهر شد.

بعد از اعمال حذف و ذخیره کیبورد را باز کنید تا تغییرات اعمال شود. از آن جایی که امکان ارتباط آنلاین نرم‌افزار فارس‌تپ و کیبورد وجود ندارد، به این شکل عمل شده است.
کلمات مد نظر را حذف کرده، ذخیره را فشار دهید. کیبورد را باز کنید و ببندید. این بار لغات شخصی به روز هستند و می‌توانید هر کاری که می‌خواهید با آن انجام دهید.
sdtaheri

پستتوسط jwa » 31 ژوئیه 2015, 17:47

لغات اضافه و اشتباه را حذف کردم و ذخیره کردم و بعد در اسپات لایت کیبورد را باز کردم و بعد وارد برنامه کیبورد شدم و دوباره همون لغات اشتباه ظاهر شد.
jwa

پستتوسط sdtaheri » 31 ژوئیه 2015, 17:53

لغات اضافه و اشتباه را حذف کردم و ذخیره کردم و بعد در اسپات لایت کیبورد را باز کردم و بعد وارد برنامه کیبورد شدم و دوباره همون لغات اشتباه ظاهر شد.

من باز هم روی دو دستگاه تست کردم. مشکلی نیست به نظرم. اگر اجازه‌ی دسترسی کامل صادر نشده باشد اتفاقی نمی‌افتد.
من این کار را می‌کنم:
لغات را حذف و سپس ذخیره می‌کنم. در همان نرم‌افزار فارس‌تپ کیبورد را باز می‌کنم. کره‌ی زمین را می‌زنم و به کیبورد لاتین می‌روم. لغات شخصی را باز می‌کنم. لغات مربوط حذف شده‌اند.
sdtaheri

پستتوسط Amir_S » 01 اوت 2015, 09:19

جناب طاهری،
کلید بستن کی‌بورد برای آیفون خیلی خوب و کاربردی‌ه، ایده گذاشتن «می» و «نمی زیر حروف هرچند سرعت کمتری نسبت به روش کی‌بورد «سوایپ کیز» داره، ولی فکر کنم راحت‌تر باهاش کنار بیام، چون هم جاش طوری‌ه که وقتی میخوای تایپ رو شروع کنی و میری سراغ اون کلید، یادت می‌افته که این هم هست و هم تو روش «سوایپ کیز»من اکثراً «control center» رو هم باهاش باز میکنم!
استفاده روش شما برای جابجایی مکان‌نما با کلید اسپیس هم راحتتره، چون عملا با کشیدن دست کار میکنه در حالی که اون یکی روش با کشیدن و نگه داشتن بود! مخصوصا که کی‌بورد شما به سرعت کشیدن هم حساسه و با جابجایی کم ولی با سرعت زیاد، می‌شه مکان‌نما رو مقدار زیادی جابجا کرد.
اما متاسفانه هنوز مشکل بسته شدن کی‌بورد وجود داره، طوری که در همین یک پاراگراف که با کی‌بورد شما نوشتم، سه بار کی‌بورد (روی آیپد ایر ۲) بسته شد! (و الان هم برای بار چهارم و پنجم!)
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط sdtaheri » 01 اوت 2015, 09:27

Amir_S نوشته است:[نمایش]
جناب طاهری،
کلید بستن کی‌بورد برای آیفون خیلی خوب و کاربردی‌ه، ایده گذاشتن «می» و «نمی زیر حروف هرچند سرعت کمتری نسبت به روش کی‌بورد «سوایپ کیز» داره، ولی فکر کنم راحت‌تر باهاش کنار بیام، چون هم جاش طوری‌ه که وقتی میخوای تایپ رو شروع کنی و میری سراغ اون کلید، یادت می‌افته که این هم هست و هم تو روش «سوایپ کیز»من اکثراً «control center» رو هم باهاش باز میکنم!
استفاده روش شما برای جابجایی مکان‌نما با کلید اسپیس هم راحتتره، چون عملا با کشیدن دست کار میکنه در حالی که اون یکی روش با کشیدن و نگه داشتن بود! مخصوصا که کی‌بورد شما به سرعت کشیدن هم حساسه و با جابجایی کم ولی با سرعت زیاد، می‌شه مکان‌نما رو مقدار زیادی جابجا کرد.
اما متاسفانه هنوز مشکل بسته شدن کی‌بورد وجود داره، طوری که در همین یک پاراگراف که با کی‌بورد شما نوشتم، سه بار کی‌بورد (روی آیپد ایر ۲) بسته شد! (و الان هم برای بار چهارم و پنجم!)

از شما ممنونم. راجع به بسته شدن کیبورد چندین نفر به من ایمیل زدن و گفتن مشکلشون رفع شده. راستش برای خودم هم دیگه اتفاق نمیفته. سه تا درخواست دارم از شما:
۱- تمام نرم‌افزارها رو ببندید و دستگاهتون رو خاموش و روشن کنید و باز تست کنید.
۲- یک متن نسبتاً طولانی (مثلاً شبیه همین پست) رو جایی غیر از یک تکست باکس وب (مثلاً در نوت یا ورد یا پیجز) تایپ بفرمایید و نتیجه رو اطلاع بدید.
۳- در منوی Privacy وارد Diagnostics & Usage شده و گزینه‌های Automatically Send و Share With Developers را فعال کنید. مطمئن باشید چیزی به غیر از گزارش کرش کردن ها چیزی از دستگاه شما به کسی ارسال نمی‌شود.
پی نوشت: در این متن حتی کیبورد یک بار هم بسته نشد. آیپد ایر ۱
sdtaheri

پستتوسط Masiha » 01 اوت 2015, 11:27

آقای طاهری، خیلی ممنون بابت این بروزرسانی
قابلیت‌های خوب و کاربردی به آن اضافه شده و ظاهر فارس‌تپ مثل کیبورد اصلی اپل زیباست
همانطور که مستحضرید، استفاده از ایموجی‌ها بین کاربرانی که چت می‌کنند متداول است و تغییر چرخشی کیبورد برای انتخاب آن‌ها، از کارهای نچندان دلچسب است
ابتدا با خواندن اضافه شدن ایموجی در فارس‌تپ خوشحال شدم ولی این خوشحالی دیری نپایید
به نظرم روش درج ایموجی‌ها جالب نیست، چراکه اولا انتخاب یک شکل سریع‌تر از نوشتن نام آن است، ثانیا تکرار یک ایموجی یا درج چند ایموجی، ملال‌آور می‌شود. ثالثا مرجعی برای پیدا کردن نام ایموجی‌های موردنظر وجود ندارد.
در میان کیبورد‌های موجود، سوئیفت‌کی، این امکان را فراهم کرده که بدون تغییر کیبورد بتوان تمام ایموجی‌ها را انتخاب کرد.
لطفا در پیاده‌سازی آن تجدیدنظر نمایید.
 MacBook Air MC504LL/A (Late 2010) - iPhone 6 Plus
نماد کاربر
Masiha
Site Admin

پست‌ها : 279

قبلیبعدی

بازگشت به آیپاد، آیفون، آیپد، آیتیونز و آیکلاد

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 11 مهمان