انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

کیبوردهای فارسی برای iOS 8 به بعد

گفتگوهای مربوط به آیپاد، آیفون، آیپد، آیتیونز، آیکلاد و محصولات مشابه

پاسخ: کیبوردهای فارسی برای iOS 8 به بعد

پستتوسط Arzhang » 07 ژوئن 2017, 08:07

من از توییتر این عزیز خبر نداشتم. رفتار آقای طاهری بسیار احترام برانگیز است. راستش اگر این چند اشکال کوچک در آن برطرف شود حتی با آمدن کیبورد رسمی اپل، من ترجیح می‌دهم به پاس زحمات سازنده‌اش تا می‌توانم به آن پای‌بند بمانم اما خب با این خبری که شما دادی گویا دوستمان آقای طاهری پیشاپیش تصمیمش را گرفته.
علی ایحال امیدوارم ایشان با ساخت برنامه‌های خوب دیگر مثل این کیبورد، حضورش را کماکان حفظ کند.
اما در مورد «جرنپبق» این به نظرم چندان درست نمی‌آید. مثلاً چرا من که ده‌ها بار «متأسفانه» را تایپ کرده‌ام، هنوز آن را یاد نگرفته و با یک بار تایپ جرنپبق آن را یاد گرفته؟ کلماتی هستند که من بارها آن‌ها را در پیشنهاد لغات انتظار کشیده‌ام و نیامده‌اند. حالا اگر این رفتار مربوط به سیستم عامل باشد، چرا در زبان‌های فرانسوی و انگلیسی به شکل عجیب و غریبی عالی عمل می‌کنند؟ من متن‌های فرانسوی‌ام را سعی می‌کنم با تبلت بنویسم چون پیشنهادهایش آن قدر عالی‌ست که سرعت تایپ مرا چندید برابر می‌کند.
سؤالم این است که آیا این پیشنهاد لغات طبق یک نظامی‌ست که تحت سیستم عامل است یا از طریق اپلیکیشن عمل می‌کند؟ اگر از طریق اپلیکیشن عمل کند پس گلایه‌ی من درست است چون آدم انتظار دارد این برنامه از نظامی پیروی کند که خطای بزرگی نداشته باشد بنابراین کلمه‌ی جرنپبق توی لغات شخصی نمی‌رود.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط hamidrezamt » 07 ژوئن 2017, 15:03

Arzhang نوشته است:[نمایش]
اما در مورد «جرنپبق» این به نظرم چندان درست نمی‌آید. مثلاً چرا من که ده‌ها بار «متأسفانه» را تایپ کرده‌ام، هنوز آن را یاد نگرفته و با یک بار تایپ جرنپبق آن را یاد گرفته؟ کلماتی هستند که من بارها آن‌ها را در پیشنهاد لغات انتظار کشیده‌ام و نیامده‌اند. حالا اگر این رفتار مربوط به سیستم عامل باشد، چرا در زبان‌های فرانسوی و انگلیسی به شکل عجیب و غریبی عالی عمل می‌کنند؟ من متن‌های فرانسوی‌ام را سعی می‌کنم با تبلت بنویسم چون پیشنهادهایش آن قدر عالی‌ست که سرعت تایپ مرا چندید برابر می‌کند.
سؤالم این است که آیا این پیشنهاد لغات طبق یک نظامی‌ست که تحت سیستم عامل است یا از طریق اپلیکیشن عمل می‌کند؟ اگر از طریق اپلیکیشن عمل کند پس گلایه‌ی من درست است چون آدم انتظار دارد این برنامه از نظامی پیروی کند که خطای بزرگی نداشته باشد بنابراین کلمه‌ی جرنپبق توی لغات شخصی نمی‌رود.

پیشنهاد لغات فارس‌تپ مربوط به خود اپ می‌شود و دستپخت آقای طاهری است (حدس می‌زنم از مفاهیم شبکه‌های عصبی استفاده کرده باشند) که با توجه به این که زمانی دانشجوی گرایش هوش مصنوعی بوده‌اند چندان عملکرد بدی ندارد اما خوب انتظار هم نداشته باشیم که ایشان بتواند با تیم مختص به هوش مصنوعی در اپل رقابت کند.
MacBook Pro Retina MR932 (2018), macOS Sonoma
iPhone 13 Pro, iOS 17
iPad Pro 9.7", iOS 17
نماد کاربر
hamidrezamt

پست‌ها : 131

پاسخ: استفاده از فاصلهٔ کوتاه نشکن بجای نیم فاصله

پستتوسط Ahmad » 13 ژوئن 2017, 13:17

Ilia نوشته است:[نمایش]
بعد از کلی تلاش، من توانستم که Sang را متقاعد کنم که یکبار دیگر کیبورد سوایپ کیز فارسی اش را آپدیت و این «فاصلهٔ نشکن کوتاه» را به آن اضافه کند.

در نسخهٔ اخیر که امروز منتشر شد، کشیدن انگشت از راست به چپ روی دکمهٔ فاصله، این فاصلهٔ نشکن کوتاه را تایپ خواهد کرد.

همچنین «خط تیرهٔ نشکن» (بالای دکمهٔ خط تیره) و «فاصلهٔ نشکن» (در داخل صفحهٔ اِعراب) هم به کیبورد اضافه شده.

بهر حال، خوب یا بد، احتمالا این آخرین آپدیت این کیبورد خواهد بود. منکه مدیون سانگ هستم که این چند سال من را از عصبانیت در موقع تایپ کردن روی آیفون نجات داد…

سوایپ کیز فارسی by LE SANG
https://appsto.re/ca/v26K6.i

ایلیا عزیز ممنون بابت بروز کردن کیبورد سنگ-ایلیا.
گرچه طبق خبر منتشر شده اپل قرار است که در سیستم iOS11 کیبورد فارسی بگنجاند و این البته امری مثبت است ولی هنوز ممکن است افرادی بخواهند از کیبوردهای خوبی مانند «کیبورد سنگ-ایلیا» و «فارس تپ» کماکان استفاده کنند. این به این دلیل ساده است که در کیبورد اپل هنوز امکان پیشنهاد کلمه مهیا نیست و این البته سرعت تایپ را در ادوات قابل حمل اپل در مقایسه با این دو کیبورد کند می‌کند. لذا بنظر من تاریخ انتهای عمل این دو کیبورد هنوز بسر نرسیده و ممکن است هنوز سالها کاربرد داشته باشند.

احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط alireza3335 » 13 ژوئن 2017, 13:23

من با سعید طاهری عزیز صحبت میکردم ظاهراً تمایلی به توسعه فارس تپ نداشت
علیرضا
نماد کاربر
alireza3335

پست‌ها : 677

پستتوسط Ilia » 13 ژوئن 2017, 17:08

احمد جان، متشکر!

کیبورد اپل مسلما در نهایت خوب کار خواهد کرد، اما همانطور که شما گفتید، همیشه جا برای کیبوردهای دیگر هست. یک علت دیگرش نبودن خیلی از کاراکترهایی است که برای کسی مانند من وجودشان مهم است، مثل همین فاصله ها و خط تیرهٔ نشکن و همزه و غیره.

بهر حال من خودم بصورت غیرلغزشی از همین کیبورد استفاده میکنم. بعد از منتشر شدن کیبورد اپل هم احتمالا آنرا برای نیاز به همین کاراکترها و حروف نگه خواهم داشت.

امیدوارم روزی برسد که کیبورد فارسی اپل چنان خوب و کامل باشد که واقعا نیازی به کیبورد ثانوی نباشد.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط saeidk » 13 ژوئن 2017, 17:15

این تأخیر چندلحظه‌ای کیبوردهای غیراپلی واقعاً‌ آزادهنده است :(
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط hamidrezamt » 15 ژوئن 2017, 01:59

saeidk نوشته است:[نمایش]
این تأخیر چندلحظه‌ای کیبوردهای غیراپلی واقعاً‌ آزادهنده است :(

در تجربه‌ی من با افزایش قدرت پردازشی و میزان رم در iDeviceها تا حد زیادی این مشکل رفع شده است.
iPhone 13 Pro, iOS 17
iPad Pro 9.7", iOS 17
نماد کاربر
hamidrezamt

پستتوسط Arzhang » 15 ژوئن 2017, 06:51

Ahmad نوشته است:[نمایش]
ولی هنوز ممکن است افرادی بخواهند از کیبوردهای خوبی مانند «کیبورد سنگ-ایلیا» و «فارس تپ» کماکان استفاده کنند.

یک چیزی که در کیبوردهای اپل من را ملول می‌کند این است که برای جا به جا کردن کرسر (نشانگر) باید حتماً از کشیدن انگشت روی متن استفاده کرد که آن ذره‌بین عصبانی‌کننده گاهی می‌رود یک جایی گم می‌شود و گاهی رفتارهای احمقانه ازش سر می‌زند و گاهی هم در مکان‌هایی مثل مترو که دست تکان می‌خورد مایه‌ی مصیبت است. اما کیبورد سعید طاهری، یک مزیت بزرگ دیگر دارد که فراموش کرده بودم بگویم و آن دو دکمه‌ای بود که با آن‌ها می‌شود کرسر را حرف به حرف به چپ یا به راست برد. گاهی آدم فکر می‌کند واقعاً در آن کمپانی معظم یکی نیست عقلش به این بدیهیات برسد؟
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط hamidrezamt » 15 ژوئن 2017, 13:31

یک چیزی که در کیبوردهای اپل من را ملول می‌کند این است که برای جا به جا کردن کرسر (نشانگر) باید حتماً از کشیدن انگشت روی متن استفاده کرد که آن ذره‌بین عصبانی‌کننده گاهی می‌رود یک جایی گم می‌شود و گاهی رفتارهای احمقانه ازش سر می‌زند و گاهی هم در مکان‌هایی مثل مترو که دست تکان می‌خورد مایه‌ی مصیبت است. اما کیبورد سعید طاهری، یک مزیت بزرگ دیگر دارد که فراموش کرده بودم بگویم و آن دو دکمه‌ای بود که با آن‌ها می‌شود کرسر را حرف به حرف به چپ یا به راست برد. گاهی آدم فکر می‌کند واقعاً در آن کمپانی معظم یکی نیست عقلش به این بدیهیات برسد؟

از آی‌او‌اس ۹ به بعد اپل راه‌حل جایگزینی را هم برای آیپد و هم برای آیفون معرفی کرد.
در این لینک کامل توضیح داده شده است که چه باید کرد:
iPhone 13 Pro, iOS 17
iPad Pro 9.7", iOS 17
نماد کاربر
hamidrezamt

پستتوسط Arzhang » 16 ژوئن 2017, 03:09

حمید رضا جان ممنونم واقعاً. جداً متحیرم که چرا این چیزهای کاربردی و مهم را باید از توی صندوقخانه‌ها پیدا کرد؟
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط hamidrezamt » 16 ژوئن 2017, 17:28

حمید رضا جان ممنونم واقعاً. جداً متحیرم که چرا این چیزهای کاربردی و مهم را باید از توی صندوقخانه‌ها پیدا کرد؟

خوشحالم که کمکی از دستم برآمده.
من هرسال با دیدن نطق اصلی کنفرانس WWDC و کمی کنجکاوی مطمئن می‌شوم که با امکانات جدید سیستم‌عامل‌ها آشنا شده‌ام.
iPhone 13 Pro, iOS 17
iPad Pro 9.7", iOS 17
نماد کاربر
hamidrezamt

پستتوسط alireza3335 » 18 ژوئن 2017, 06:02

سلام
جیبورد فارسی رو معرفی کرده؟
من چند بار نصب کردم ولی داخل برنامه چیزی نبود :|
پیوست‌ها
IMG_1966.PNG
علیرضا
نماد کاربر
alireza3335

پست‌ها : 677

پستتوسط iShahin » 19 ژوئن 2017, 04:29

alireza3335 نوشته است:[نمایش]
سلام
جیبورد فارسی رو معرفی کرده؟
من چند بار نصب کردم ولی داخل برنامه چیزی نبود :|

نه هنوز

[url=https://mobile.twitter.com/S3micolon]follow me on twitter: @s3micolon[/url

نماد کاربر
iShahin

پست‌ها : 453

پستتوسط Ilia » 14 ژوئیه 2017, 01:34

گوگل امروز کیبورد Gboard را آپدیت و فارسی را اضافه کرده.

منکه هنوز نیم‌فاصله را در آن پیدا نکردم.
پیوست‌ها
IMG_0042.jpg
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط hamidrezamt » 14 ژوئیه 2017, 07:20

Ilia نوشته است:[نمایش]
گوگل امروز کیبورد Gboard را آپدیت و فارسی را اضافه کرده.

منکه هنوز نیم‌فاصله را در آن پیدا نکردم.

ظاهرا ً فراموش کرده‌اند که زبان فارسی را در نسخه‌ی آیپد قرار دهند. :|
iPhone 13 Pro, iOS 17
iPad Pro 9.7", iOS 17
نماد کاربر
hamidrezamt

قبلیبعدی

بازگشت به آیپاد، آیفون، آیپد، آیتیونز و آیکلاد

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 4 مهمان