انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

کیبوردهای فارسی برای iOS 8 به بعد

گفتگوهای مربوط به آیپاد، آیفون، آیپد، آیتیونز، آیکلاد و محصولات مشابه

پاسخ: کیبورد فارسی برای iOS 8

پستتوسط alireza3335 » 04 مارس 2015, 12:48

برای من هم بسیاری از مواقع در برنامه‌هایی مثل سافاری و Note کرش می‌کند در حالی که اول این طور نیست. دلیلش را نمی‌دانم. به تنظیمات هم اصلاً دست نزده‌ام.
علیرضا
نماد کاربر
alireza3335

پست‌ها : 677

پستتوسط sadeghi » 04 مارس 2015, 15:24

من هم همین مشکل را دارم روی آیفون شش. این مساله اوایل بود. مدتی بود حل شده بود اما دوباره با آپدیت جدید برگشته. متاسفانه مجبور شدم کیبرد را حذف کنم تا مشکل حل شود.
sadeghi

پست‌ها : 344

پستتوسط sdtaheri » 04 مارس 2015, 18:25

image.jpg

[نمایش]
آقای طاهری با سلام،

مشکل من با اصدار اخیر کیبورد شما این است کہ کیبورد بنحوی کرش کرده و در این حال امکان عوض کردن بہ کیبورد دیگر را «قفل» می‌کند. تنہا راه پس از این پیشامد رفتن بہ تنظیمات سیستم و حذف کیبورد شما است تا دوباره بشود از کیبوردهای دیگر سیستم (سوئدی و انگلیسی) استفاده کرد. این اشکال روی آیفون ۵ اس و آخرین اصدار سیستم عامل پیش می‌آید. حدود دوهفتہ بود کہ کیبوردتان بدون مشکل کار می‌کرد ولی از یکی دو روز پیش این مشکل بروز کرده است. من تنظیمات کیبورد را بہ تنظیمات پیش فرض قرار دادم ولی این هم مشکل را حل نکرد.

احمد

سلام. راستش زیاد متوجه مشکلی که فرمودید نشدم. اما اگر درست فهمیده باشم، این مشکل مربوط به کیبورد من نیست. صرف فعال داشتن هر نوع کیبورد جانبی باعث می‌شود چنین مشکلی حتی برای کیبورد پیش‌فرض نیز رخ دهد.
یک تصویر در بالا قرار دادم.

برای رفع آن نیاز نیست کیبورد را حذف کنید. کافی است یک نرم‌افزار دیگر را باز کنید و کیبورد را در آن اجرا کنید تا کیبورد در جای دیگر اجرا شود.
اگر میخواهید به من کمک کنید لطفاً امکان ارسال داده‌های مربوط به کرش را فعال کنید تا اگر کیبورد کرش کرد من متوجه شوم. البته بیشترین دلیل کرش کمبود حافظه تصادفی است و سیستم عامل باعث بسته شدن کیبورد می‌شود. دارم سعی می‌کنم به نحوی مصرف حافظه‌ی نرم‌افزار را کم کنم.
برای فعال کردن این مورد به بخش زیر بروید:
Settings-> Privacy -> Diagnostics and Usage -> Automatically Send
توجه کنید حتماً گزینه Share with Developers فعال باشد.
به عنوان یک توسعه‌دهنده به شما اطمینان می‌دهم هیچ اطلاعاتی به جز گزارش کرش کردن در اختیار هیچ توسعه‌دهنده‌ای قرار نمی‌گیرد.
sdtaheri

پست‌ها : 60

پستتوسط Arzhang » 05 مارس 2015, 01:01

من پست‌های قبلی را یک بار دیگر خواندم اما چیزی درباره‌ی این نکته‌ای که می‌خواهم بگویم ندیدم امیدوارم تکراری نباشد.
در فارس تپ، وقتی از بین کلمات پیشنهادی یکی را انتخاب می‌کنم، آن کلمه با فاصله‌ای پس از آن وارد متن می‌شود. حالا اگر این کلمه‌ای که انتخاب شده آخر جمله باشد و بخواهم نقطه‌ای پس از آن بگذارم، دیگر با دو بار فشار روی دکمه‌ی فاصله، نقطه تایپ نمی‌شود. آیا بهتر نیست این امکان هم محیا بشود؟ در حال حاضر اگر چنین شرایطی باشد، باید با لغزاندن انگشت روی حرف «پ» نقطه را گذاشت که در این صورت فاصله‌ی قبلی حذف شده و بعد از نقطه فاصله‌ای اضافه می‌شود. اشکال کار این ‌جاست که آدم باید مرتب یادش باشد الآن از چه چیزی باید برای نقطه‌گذاری استفاده کند: دو بار فشردن دکمه‌ی فاصله یا لفزاندن روی «پ»؟
این‌جا یک چیز دیگر را هم بگویم و روش استفاده از لغزش است که آقای طاهری در کیبوردش گذاشته. من پیش از این اصلاً نمی‌توانستم از این امکان استفاده کنم چون نفهمیده بودم انگشت را باید از روی کلید به بیرون آن بکشم. انگشت را روی محدوده‌ی هر کلید می‌کشیدم و نتیجه نمی‌گرفتم. از وقتی این کشف برایم حادث شده از این امکان کیبورد فارس تپ خیلی لذت می‌برم چون بسیار سریعتر کار می‌کنم و نیازی به صفحه‌ی دوم رفتن مداوم نیست. این جور وقت‌ها با خودم فکر می‌کنم یعنی واقعاً همه‌ی خلق خدا دچار چنین گیج‌بازی‌هایی می‌شوند ؟:)
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1450

پستتوسط Ahmad » 05 مارس 2015, 01:30

جناب طاهری با سلام
کیبوردهای جانبی دیگر مثل کیبورد سنگ-ایلیا(بلک کیز) و پرشن‌تایپر مشکلی ایجاد نمی‌کنند. لذا مشکل فعلا محدود است به کیبورد شما و فقط روی آیفون، روی آیپد، کیبورد شما فعلا درست عمل می‌نماید و من مشغول تایپ این نوشته روی آیپد توسط کیبورد شما هستم.
نیز با باز کردن برنامه دیگر حالت «کرش» کیبورد شما، من بکرات آنرا تست کردم ولی مشکل رفع نمی‌شود و تنها راه باقی‌‌مانده حذف کیبورد شما است.
امکان ارسال داده‌ها را طبق پیشنهاد شما فعال کردم.
ممنون بابت پیگیری موضوع.
احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط sdtaheri » 05 مارس 2015, 01:42

Ahmad نوشته است:[نمایش]
جناب طاهری با سلام
کیبوردهای جانبی دیگر مثل کیبورد سنگ-ایلیا(بلک کیز) و پرشن‌تایپر مشکلی ایجاد نمی‌کنند. لذا مشکل فعلا محدود است به کیبورد شما و فقط روی آیفون، روی آیپد، کیبورد شما فعلا درست عمل می‌نماید و من مشغول تایپ این نوشته روی آیپد توسط کیبورد شما هستم.
نیز با باز کردن برنامه دیگر حالت «کرش» کیبورد شما، من بکرات آنرا تست کردم ولی مشکل رفع نمی‌شود و تنها راه باقی‌‌مانده حذف کیبورد شما است.
امکان ارسال داده‌ها را طبق پیشنهاد شما فعال کردم.
ممنون بابت پیگیری موضوع.
احمد

راستش هنوز هم متوجه مشکل نشده‌ام. اگر توانستید چند تصویر یا یک فیلم برایم بفرستید. ممنونم.
sdtaheri

پستتوسط Masiha » 06 مارس 2015, 00:27

Ilia نوشته است:[نمایش]
آپدیت امروز Swype زبان فارسی و عربی را هم شامل میشود.

حرف «ژ» را گذاشته است زیر دکمهٔ «ر». همزهٔ تنها و نیم‌فاصله را هم ندارد، اما برای کلمه‌های رایج، نیم‌فاصله را اتوماتیک وارد میکند.

ایلیا جان
ممنون از اطلاع رسانیت
من این را امتحان کردم، در نوع خود جذاب و نحوه شناسایی کلماتش حتی در فارسی هم خوب است
نکته جالب در این صفحه‌کلید این است که با نوشتن کلماتی مانند happy‌ و امثالهم، ایموجی (اسمایلی) مربوط را نشان می‌دهد.
ولی دو مورد که در حالت فارسی با آن مواجه شدم این بود که جهت متن همچنان چپ به راست باقی می‌ماند
و دیگر اینکه قلم استفاده شده برای فارسی را نپسندیدم.
 MacBook Air MC504LL/A (Late 2010) - iPhone 6 Plus
نماد کاربر
Masiha
Site Admin

پست‌ها : 279

پستتوسط AmiN.D » 12 مارس 2015, 03:02

من میخواستم خبر اینو که swype فارسی و اضافه کرده رو بزارم که دوستان سریعتر گفتن (و ممنون)* البته هنوز امتحان نکردم اما فکر کنم اگر این موارد گفته شه سریع رفعش خواهد کرد پس دوستان بعد نیست ه پیشنهاد های خودشون به سازنده ی اپ swype بگن
Apple MacBook Pro Core i7 -HDD 1 TB -4GB
iPhone 5s
AmiN.D

پست‌ها : 1041

پستتوسط Pooria Azimi » 13 مارس 2015, 01:30

آقای طاهری - چند دقیقه پیش نکته‌ای به ذهنم رسید و وقتی چک کردم دیدم که حدسم درست بوده؛ در کیبرد «فارس‌‌تپ»، شما در خود پلاگین هم از نسخهٔ کامل قلم‌ها استفاده می‌کنید! اگر به داخل com.saeedtaheri.FarsTap.Persian-Keyboard.appex برید، می‌بینید که حجم ۲۰ قلمِ «توکار»‌ (embedded) شما ۳٫۵ مگابایته! درحالی‌که شما فقط به درصد اندکی از حروف موجود در قلم نیاز دارید؛ مثلاً در کلیدهای کیبرد شما هرگز « ـبـ » یا « ـا» یا گلیف‌های انگلیسی استفاده نمی‌شه؛ شما فقط به گلیف تنهای حروف فارسی، اعداد فارسی، و برخی علائم نگارشی نیاز دارید. این‌ها رو اگر از فایل‌هایی ttf ـتون حذف کنید حجم تمام قلم‌هاتون شاید به ۱۰۰ کیلوبایت یا کمتر کاهش پیدا بکنه. اگر یک‌قدم جلوتر رفته و تمام دستورهای موجود در فایل‌های ttf رو هم حذف کنید (دستوراتی که می‌گه وقتی «ب» به حرفی چسبید از فلان گلیف استفاده کنه) حجمش شاید کمتر هم بشه. ممکنه اگر از svg استفاده بکنید حجم حتی کمتر هم بشه.

این کار خیلی به کم‌حجم‌تر شدن کیبرد شما کمک می‌کنه. به‌جای این‌که (احتمالاً) در هر بار لود شدن کیبرد ۳٫۵ مگابایت فایل ttf رو وارد حافظه کنید (شامل ده‌ها هزار گلیف) و بعد کلی وقت صرف پردازش اون‌ها بشه (فکر کنم لخاطر sandbox بودن کیبرد این اتفاق هر بار می‌افته)، ۱۰۰ کیلوبایت وارد حافظه می‌کنید (۴۰-۵۰ گلیف برای هر قلم). این احتمالاً به کمتر شدن کرش‌ها هم کمک می‌کنه (چون اپل اجازهٔ استفادهٔ محدود از رم و پردازنده رو به اکسنتشن‌ها می‌ده).

در مورد حذف کردن گلیف‌های غیرلازم از قلم در http://irmug.com/forum/viewforum.php?f=39 باید مطالبی باشه، یا دوستانی که برنامه‌های ساخت فانت دارند می‌تونن به شما کمک بکنند.

-----------

ما در ایرماگ برای نمایش اعداد در قالب (مثلاً «تاریخ عضویت: 06 اکتبر 2010, 17:04») از ترفندی مشابه استفاده می‌کنیم: ایلیا قلمی به‌نام XBZar-FakeNumerals.ttf ساخته که به‌جای گلیف 9 انگلیسی، ۹ فارسی (با «زر») رو قرار داده و به‌این‌شکل اعداد انگلیسی در قالب انجمن با زر نمایش داده می‌شن! این قلم فقط همین ۱۰ گلیف (اعداد ۰ تا ۹) رو داره، و حجمش فقط ۹ کیلوبایته؛ درحالی‌که XBZar عادی تقریباً ۱ مگابایت حجم داره...

پ.ن: چرا عنوان این تاپیک «کیبورد فارسی»‌ـه؟! مطمئناً باید «کیبرد فارسی» یا «صفحه‌کلید فارسی» باشه... البته من عنوان رو عوض نکردم، اما به‌نظرم بهتره که تغییر بکنه :)
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط Ahmad » 13 مارس 2015, 02:06

آقای طاهری با سلام،

در مورد کرش کیبورد کہ عکس و یا فیلم خواستہ بودید باید عرض کنم کہ کرش بصورت عدم ظہور کیبرد شما انجام می‌گیرد.

مثلا فرض کنید من فایل جدیدی را در برنامہ pages یا note یا ایمیل باز می‌کنم، با تپ کردن روی نقشۂ کره زمین کیبورد شما را انتخاب می‌کنم اما کیبورد ظاهر نمی‌شود. در این حالت حتی دیگر امکان عوض کردن کیبورد نیز وجود ندارد حتی کیبورد انگلیسی نیز قابل دسترس نیست. تنہا راه چاره خروج از برنامہ و خروج از سیستم و دوباره لاگ این کردن است. چنانکہ قبلا نیز بعرض رساندم کیبورد شما بروی آیپد من بدون مشکل کار می‌کند و من با این مشکل فقط در آیفون خودم مشکل دارم.

احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط sdtaheri » 13 مارس 2015, 03:06

Ahmad نوشته است:[نمایش]
آقای طاهری با سلام،

در مورد کرش کیبورد کہ عکس و یا فیلم خواستہ بودید باید عرض کنم کہ کرش بصورت عدم ظہور کیبرد شما انجام می‌گیرد.

مثلا فرض کنید من فایل جدیدی را در برنامہ pages یا note یا ایمیل باز می‌کنم، با تپ کردن روی نقشۂ کره زمین کیبورد شما را انتخاب می‌کنم اما کیبورد ظاهر نمی‌شود. در این حالت حتی دیگر امکان عوض کردن کیبورد نیز وجود ندارد حتی کیبورد انگلیسی نیز قابل دسترس نیست. تنہا راه چاره خروج از برنامہ و خروج از سیستم و دوباره لاگ این کردن است. چنانکہ قبلا نیز بعرض رساندم کیبورد شما بروی آیپد من بدون مشکل کار می‌کند و من با این مشکل فقط در آیفون خودم مشکل دارم.

احمد

سلام
این مورد اصلاً به کیبورد ربطی نداره. من دقیقاً از زمانی مسئول هستم که کیبورد ظاهر بشه. وقتی ظاهر نمیشه ایراد از سیستم عامله که هنوز نتونسته این کار رو انجام بده. کرش‌ها رو بررسی کردم. هیچ کرشی به دلیل نقص در کد من نبوده. عمدتاً این پیغام دریافت میشه: Extension failed to initialize
این پیغام از طرف سیستم عامل ارسال میشه. قطعاً اذعان دارید این اتفاق در نسخه‌های اولیه آی او اس ۸ بیشتر رخ میداد. حتماً دستگاهتان را به نسخه ۸.۲ آپدیت کنید. وضعیت خیلی بهتر شده. حتی توی ۸.۳ بتا به نظرم بهتر هم هست. من الآن از کیبورد سوئیفت‌کی هم استفاده میکنم و بارها و بارها به این مشکل برخوردم. حتی این مورد در صفحه‌ی مشکلات موجود در سایت اون کیبورد هم ذکر شده. فکر میکنم چند صفحه قبل لینک اون صفحه رو گذاشتم.
این که این مشکل رو روی آیپد نمیبینید و تنها روی آیفون میبینید تنها به دلیل غیرقابل پیشبینی بودن آی او اس در این API است و ربطی به کد ندارد. زیرا که دقیقا یک کد برای کیبورد روی تمام دستگاه‌ها اجرا می‌شود.
همان طور که گفتید تنها راه چاره بستن نرم‌افزار میزبان است.
sdtaheri

پستتوسط sdtaheri » 13 مارس 2015, 03:32

Pooria Azimi نوشته است:[نمایش]
آقای طاهری - چند دقیقه پیش نکته‌ای به ذهنم رسید و وقتی چک کردم دیدم که حدسم درست بوده؛ در کیبرد «فارس‌‌تپ»، شما در خود پلاگین هم از نسخهٔ کامل قلم‌ها استفاده می‌کنید! اگر به داخل com.saeedtaheri.FarsTap.Persian-Keyboard.appex برید، می‌بینید که حجم ۲۰ قلمِ «توکار»‌ (embedded) شما ۳٫۵ مگابایته! درحالی‌که شما فقط به درصد اندکی از حروف موجود در قلم نیاز دارید؛ مثلاً در کلیدهای کیبرد شما هرگز « ـبـ » یا « ـا» یا گلیف‌های انگلیسی استفاده نمی‌شه؛ شما فقط به گلیف تنهای حروف فارسی، اعداد فارسی، و برخی علائم نگارشی نیاز دارید. این‌ها رو اگر از فایل‌هایی ttf ـتون حذف کنید حجم تمام قلم‌هاتون شاید به ۱۰۰ کیلوبایت یا کمتر کاهش پیدا بکنه. اگر یک‌قدم جلوتر رفته و تمام دستورهای موجود در فایل‌های ttf رو هم حذف کنید (دستوراتی که می‌گه وقتی «ب» به حرفی چسبید از فلان گلیف استفاده کنه) حجمش شاید کمتر هم بشه. ممکنه اگر از svg استفاده بکنید حجم حتی کمتر هم بشه.

این کار خیلی به کم‌حجم‌تر شدن کیبرد شما کمک می‌کنه. به‌جای این‌که (احتمالاً) در هر بار لود شدن کیبرد ۳٫۵ مگابایت فایل ttf رو وارد حافظه کنید (شامل ده‌ها هزار گلیف) و بعد کلی وقت صرف پردازش اون‌ها بشه (فکر کنم لخاطر sandbox بودن کیبرد این اتفاق هر بار می‌افته)، ۱۰۰ کیلوبایت وارد حافظه می‌کنید (۴۰-۵۰ گلیف برای هر قلم). این احتمالاً به کمتر شدن کرش‌ها هم کمک می‌کنه (چون اپل اجازهٔ استفادهٔ محدود از رم و پردازنده رو به اکسنتشن‌ها می‌ده).

در مورد حذف کردن گلیف‌های غیرلازم از قلم در http://irmug.com/forum/viewforum.php?f=39 باید مطالبی باشه، یا دوستانی که برنامه‌های ساخت فانت دارند می‌تونن به شما کمک بکنند.

-----------

ما در ایرماگ برای نمایش اعداد در قالب (مثلاً «تاریخ عضویت: 06 اکتبر 2010, 17:04») از ترفندی مشابه استفاده می‌کنیم: ایلیا قلمی به‌نام XBZar-FakeNumerals.ttf ساخته که به‌جای گلیف 9 انگلیسی، ۹ فارسی (با «زر») رو قرار داده و به‌این‌شکل اعداد انگلیسی در قالب انجمن با زر نمایش داده می‌شن! این قلم فقط همین ۱۰ گلیف (اعداد ۰ تا ۹) رو داره، و حجمش فقط ۹ کیلوبایته؛ درحالی‌که XBZar عادی تقریباً ۱ مگابایت حجم داره...

پ.ن: چرا عنوان این تاپیک «کیبورد فارسی»‌ـه؟! مطمئناً باید «کیبرد فارسی» یا «صفحه‌کلید فارسی» باشه... البته من عنوان رو عوض نکردم، اما به‌نظرم بهتره که تغییر بکنه :)

سلام. من تا به حال به این مسئله فکر نکرده بودم اما بعد از پست شما کمی بررسی انجام دادم. چند نکته رو خدمتتون عرض می‌کنم.

• من هیچ با آشنایی با فونت‌ها ندارم. اگر کسی فرصتش رو داره و میتونه این کار رو انجام بده من ممنون میشم. از svg نمیتوان در شرایط معمول استفاده کرد. اگر قراره این کار انجام بشه باید همون فایلهای ttf کوچک بشن. البته یک نکته دیگه هم هست. به نظرم من به تمام یک فونت نیاز دارم. نوار پیشبینی رو فراموش نکنید. اونجا کلمه‌های کامل نشون داده میشن. پس تمام قوانین مربوط به گلیف‌ها مورد نیاز هستن.

• قطعاً تمام فونت‌ها با هم در رم قرار نمی‌گیرند. به این دلیل که حجم رم مصرفی با وجود ۲۰ قلم در نرم‌افزار یا یک قلم در شرایط مشابه تفاوتی نمی‌کند. فقط از فونت انتخاب شده در تنظیمات استفاده می‌شود.

• مشکل حافظه با این چند کیلوبایتها حل نمیشود. کرشهای ناگهانی در خلال تایپ به دلیل کمبود حافظه است. اپل در هیچ جا مقدار دقیق مجاز در استفاده از حافظه را مشخص نکرده است. واقعاً سیستم عامل در زمینه کیبورد به طرز احمقانه‌ای کار می‌کند. آی او اس هر هنگام که صلاح ببیند برای جبران کمبود حافظه، نرم‌افزارها را در اصطلاح میکشد. معمولاً کاندید کشته شدن از بین فرایندهای پس‌زمینه انتخاب میشود. طبیعتاً شما دیده‌اید که بعضاً وارد یک بازی می‌شوید که چند ساعت قبل آن را بازی می‌کردید اما میبینید بازی از ابتدا اجرا میشود. این به همان دلیلی است که گفتم. نمیدانم چرا آی او اس به جای کشتن فرایندهای پس زمینه در هنگام استفاده از کیبوردهای جانبی ابتدا به سراغ خود کیبورد میرود!! یعنی هر وقت رم کم بیاورد اول خود کیبورد را میکشد! این اتفاق واقعاً عجیب است. به این دلیل که اولاً معمولاً آی او اس نرم‌افزار فعال را نمیکشد. ثانیاً ماکزیمم رم مصرفی کیبورد من ۱۴ مگ است!! با اینکه کاندیداهای مفیدتری برای آزاد کردن رم وجود دارد سیستم عامل به این ۱۴ مگ طمع دارد!

چند وقت است راه‌های مختلف برای کم کردن مقدار رم مصرفی را امتحان کرده‌ام. بهبودهایی هم حاصل شده که ان‌شاءالله در صورت تکمیل به صورت آپدیت عرضه خواهم کرد.
sdtaheri

پستتوسط hamidrezamt » 02 آوریل 2015, 16:01

سلام دوستان
من حدود ۸ ماه هست که یه مک بوک پرو تهیه کردم و برای آشنایی بیشتر با سیستم عامل مک با گشت و گذار در اینترنت با این فروم آشنا شدم.
باعث افتخارم هست که با انسان هایی فرهیخته ای چون شما آشنا شدم و از خواندن پست هایتان بسیار لذت می برم.
..............................................................
اخیرا با کیبوردی آشنا شدم که حروف فینگلیش را به فارسی آن هم با دقت خوبی تبدیل می کند و می تواند چاره ای باشد برای کسانی که از روی بی حس و حالی هم که شده فارسی را با رسم الخط انگلیسی می نویسند، البته پیش از این هم برنامه هایی در اپ استور با کاربرد مشابه بوده است ولی این یکی یک کیبورد است:
Persian Transliteration Keyboard by KeyNounce by Abdulla Al-Shurafa
https://appsto.re/us/QaS75.i
MacBook Pro Retina MR932 (2018), macOS Sonoma
iPhone 13 Pro, iOS 17
iPad Pro 9.7", iOS 17
نماد کاربر
hamidrezamt

پست‌ها : 131

پستتوسط Ilia » 03 آوریل 2015, 00:20

حمید رضا جان، به ایرماگ خوش آمدی.

کیبورد SwiftKey امروز آپدیت شد و حالا فارسی را هم شامل میشود!
پیوست‌ها
image.jpg
image.jpg
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6176

پستتوسط Arzhang » 03 آوریل 2015, 00:52

خیلی منتظر بودم که آپدیت سوئیفت با زبان فارسی برسد و با وجودی که برای آزمون زبان فارسی اش اعلام آمادگی کردا بودم و هیچ جوابی نگرفته بودم، دوست داشتم هر چه زودتر نتیجه را ببینم. علتش این بود که خاطره‌ی خوبی از این کیبورد روی گوشی اندرویدی ام داشتم. بنابراین الآن که آپدیت کیبورد را دیدم معطل نکردم. خلاصه بگویم: نتیجه ناامیدکننده بود
من نمی دانم چه طور تجربیات قبلی روی محصولات جدید اثر نمی گذارند؟ تجربیاتی که در ایرماگ برای کیبورد فارس تپ با آقای طاهری داشتیم، میتوانست مرجع خوبی برای سوئیفت کی باشد خصوصاً که گویا آزمونگر فارس زبان هم داشته اند
تنها مزیت این کیبورد به نظرم دو زبانه بودن آن و همزمان داشتن ایموجی ست. به طری که عملاً شما را از کیبوردهای دیگر بی نیاز میکند. البته از واکنش دقیق و قدرتمندش حرفی نمیزنم چون اساساً انتظاری که از آن میرفت همین بود
این کیبورد نیم فاصله ندارد، اعدادش عربی ست، پرانتز و گیومه را برعکس تایپ میکند، هنگام تایپ متونِ راست به چپ، متن کماکان چپ به راست است بنابراین نقطه ها و علامات وارونه تایپ میشوند، امکان دو بار تپ کردن فقط برای زدن روی کلید فاصله و تایپ نقطه دیده شده و خبری از خلاقیتهایی مثل انگشت کشیدن برای کاراکترهای دوم (که در فارس تپ هستند) خبری نیست هم چنین در متن های تر کیبی فارسی و انگلیسی، درست عمل نمیکند و متن به هم میریزد.
این کیبورد پیشنهاد لغت هم دارد که بد عمل نمیکند.
خلاصه این که اگر این کیبورد در همان ابتدایی که ساخت کیبورد جانبی برای آی اُ اس آزاد شد، بیرون می آمد ذوق انگیز بود اما امروز معلوم نیست چرا باید کسی سراغ نصبش برود.
------------
پ ن: من پیش از مطلب ایلیا نوشتن مطلب را شروع کردم ولی بعد که آمدم آن را در سایت بگذارم دیدم ایلیا گویا با سوئیفت کی راست به چپ تایپ کرده. آیا این مشکل من بوده؟
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1450

قبلیبعدی

بازگشت به آیپاد، آیفون، آیپد، آیتیونز و آیکلاد

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 29 مهمان