انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

کیبوردهای فارسی برای iOS 8 به بعد

گفتگوهای مربوط به آیپاد، آیفون، آیپد، آیتیونز، آیکلاد و محصولات مشابه

پاسخ: کیبورد فارسی برای iOS 8

پستتوسط iShahin » 22 ژوئیه 2015, 20:13

ایلیا جان تبریک! با آن که هنوز تست نکرده‌ام اما از ضواهر پیداست که کاری کردی کارستان! 8) خسته نباشی!

یک نکته را فقط میخواستم بگویید که به سنگ منتقل کنی. معمولا کسی در اپ‌استور به فارسی سرچ نمیکنه (۹۹٪ به انگلیسی سرچ میکنند) و این بودن تایتل به فارسی میتونه به نقطه آشیل کیبورد تبدیل بشود. اگر یه تحقیق کوچک بکنی میبینی ۹۰٪ اپ‌هایی که با تایتل فارسی در اپ‌استور عرضه شدند محجور (مهجور؟) مانده‌اند. چون کسی آن‌ها را پیدا نکرده. این نکته را ضاهرا اکثر بچه‌های برنامه نویس داخل میدانند و همانطور که میبنی همه کیبورد‌های فارسی هم با حرف لاتین و اسم انگلیسی عرضه شده.

Keywords یا همان کلید‌واژه امروزه یکی از بزرگترین و مهمترین بخش‌های بازاریابی هستند.
میتونه اسم کیبورد رو در اپ‌استور به Persian Swipe Keys و یا Farsi Swipe Keys تغییر بده.

[url=https://mobile.twitter.com/S3micolon]follow me on twitter: @s3micolon[/url

نماد کاربر
iShahin

پست‌ها : 453

پستتوسط Ilia » 22 ژوئیه 2015, 20:58

شاهین جان ممنون. کی‌ورد انگلیسی‌اش را هم دارد و اگر به انگلیسی جستجو کنید، بایستی پیدا بشود.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Amir_S » 22 ژوئیه 2015, 21:03

شاهین جان، من الان امتحان کردم و با جستجوی Persian keyboard هم «سوایپ کیز فارسی» تو نتایج هست… احتمالاً اپل هم به اهمیت کلمات کلیدی پی برده و جایی برای این کلمات در اطلاعات برنامه ها در اپ‌استور در نظر گرفته ;)
و حالا که ارژنگ کاراکتر دو نقطه رو سفارش داده، منم نقطه ویرگول می‌خوام ((: این کاراکتر «•» رو هم من زیاد استفاده می‌کنم و اگه زیر یکی از علائم صفحه دوم قرار بگیره بد نیست.
یه کشف دیگه هم کردم: صفحه سوم (صفحه دوم علائم سوایپی‌ه! یعنی باید از روی اون شروع به کشیدن کنید و اگه ولش کنید برمیگرده به صفحه قبل… این کلاً خوبه، ولی اگه بشه مثلا به hold کردن روی دکمه‌ش ثابت‌ش کرد ممکنه یه روز به درد بخوره
حالا که اینو نوشتم، شاید اگه ایموجی ها هم اینطوری بشن (با سوایپ از ریترن موقتی باشن) بهتر باشه؛ چون یه تپ کمتر می‌خواد.
پ.ن: آقای طاهری، ما مشتاقانه منتظر کیبورد جدید شما هستیم ((:
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط Ilia » 22 ژوئیه 2015, 21:37

امیر جان مطمئن نیستم منظورت را درست فهمیده باشم، اما بولت زیر ستاره است در صفحهٔ علائم، سمت راست دکمهٔ @.

خوب همه چیز را که نمیشود آورد به صفحهٔ اول، اما ؛ و : جای چندان دوری هم نیستند. یک کلیک راهست. اما شاید این دو را در آپدیت با " و ' عوض کردم. تا ببینم سنگ قبول بکند یا نه.

در مورد صفحهٔ اموجی‌ها؛ نمیدانم میدانی که اگر دکمهٔ ریترن را بالا بکشی موقتا به آن صفحه میروی. اما اگر ریترن را برای لحظه‌ای نگه دارید، در صفحهٔ اموجی‌ها خواهید ماند.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Amir_S » 22 ژوئیه 2015, 22:19

منظورم همون بولت‌ه ولی پیداش نمی‌کنم!
- ویرایش: الان چک کردم، تو آیفون هست ولی تو آیپد همونطور که گفتم صفحه دوم علائم که ستاره هم اونجاست ثابت نمی‌نمونه (رفتارش شبیه کلید همزه/اعراب‌ه)! من اول فکر کردم این عمدی بوده، ولی الان که آیفون رو دیدم بنظر میاد اینطور نباشه!؟
در مورد ایموجی ها، من خیلی استفاده نمی‌کنم و برام خیلی مهم نیست ولی برای کسی که زیاد استفاده می‌کنه، فکر کنم یه سوایپ راحتر تر از یه سوایپ به اضافه یه تپ باشه!؟ (یعنی مثل همون همزه و اعراب)
برای اضافه کردن کاراکتر هم قطعا منظور ارژنگ و من همین کاری بود که خودت گفتی؛ اینطو ی به فرهنگ استفاده از «و» به جای "و' هم کمک میشه:)
MacBook Pro 990:
OSX 10.15.3
•••
iOS 9.5.3
•••
iOS 14.2
•••
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پستتوسط Arzhang » 22 ژوئیه 2015, 23:42

sdtaheri نوشته است:[نمایش]

کلاً بعد از نصب و آپدیت کیبوردهای جانبی در نسخه ۸.۳ و ۸.۴ می‌بایست دستگاه خود را خاموش و روشن کنید تا کیبورد در اسپات‌لایت ظاهر شود. ایراد از کیبورد نیست.

اما روی آی‌پد این طور نیست. داره کار می‌کنه بدونو خاموش و روشن کردن!!
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط sdtaheri » 22 ژوئیه 2015, 23:51

Arzhang نوشته است:[نمایش]

کلاً بعد از نصب و آپدیت کیبوردهای جانبی در نسخه ۸.۳ و ۸.۴ می‌بایست دستگاه خود را خاموش و روشن کنید تا کیبورد در اسپات‌لایت ظاهر شود. ایراد از کیبورد نیست.

باگ هست دیگه. اگر خاموش و روشن کنید این مشکل رو نمی‌بینید. بعضاً بدون خاموش و روشن کردن هم ظاهر میشه اما اون درمان قطعیشه
sdtaheri

پست‌ها : 60

پستتوسط Amir_S » 22 ژوئیه 2015, 23:56

Arzhang نوشته است:[نمایش]

برای من هم روی آیفون و هم آیپد مشکل داشت و با خاموش و روشن کردن درست شد.
MacBook Pro 990:
OSX 10.15.3
•••
iOS 9.5.3
•••
iOS 14.2
•••
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پستتوسط Ilia » 23 ژوئیه 2015, 00:44

Amir_S نوشته است:[نمایش]
… در مورد ایموجی ها، من خیلی استفاده نمی‌کنم و برام خیلی مهم نیست ولی برای کسی که زیاد استفاده می‌کنه، فکر کنم یه سوایپ راحتر تر از یه سوایپ به اضافه یه تپ باشه!؟ (یعنی مثل همون همزه و اعراب) …

مردم معمولا با یک اموجی دلشون خنک نمیشه و دوست دارند که چند تا پشت سر هم بزنند. برای همینه که نگذاشتیم که صفحه‌اش اتوماتیک بسته بشه.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Arzhang » 23 ژوئیه 2015, 12:39

ایلیا جان فکر کنم کیبوردتان در عکس‌العمل نشان به تایپ سریع حروف ضعیف است. توی این چند روزی که از کیبورد شما استفاده می‌کنم غلط‌های تایپی‌ام به مراتب بیش‌تر شده. هنوز دلیلش را نمی‌توانم توضیح بدهم. شاید به دلیل کم دقتی کیبورد در لمس حروف است چون یکی از شایع‌ترین مشکلاتی که برام پیش میاد تایپ نشدن حروفه. کلاً عکس‌العمل نشون دادن کیبورد خیلی خوبه و اگه با فارس تپ هم همین مشکل رو داشتم می‌گفتم اشکال از منه.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط Ilia » 23 ژوئیه 2015, 16:50

ارژنگ جان، این کیبورد برای تایپ به روش سوایپ ساخته شده. البته سعی شده که برای تایپ معمولی هم جواب بده، اما مبنای کیبورد بر سوایپ کردنه.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Arzhang » 23 ژوئیه 2015, 17:35

درسته. متوجه شدم. الحق سوایپ کردنش خوب است.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط AmiN.D » 24 ژوئیه 2015, 12:03

من امروز کیبورد ایلیا و سنگ و نصب کردم، الان هم با همون میخوام نظر بدم
علاوه بر این کیبورد من از کیبورد سوآیپ استفاده میکنم. اول اینکه ممنون این همه وقت گذاشتید ایلیا عزیز به همراه دوستت سنگ و امیدوارم نظرم باعث بهتر شدن کیبورد باشه
۱ اولین چیزی که من متوجه شدم عدم سریع بودن تایپ لغزشی نسبت به کیبورد سوایپ هست و البته پر اشتباه بودنش هست
مثال با شما: نت هلو خو هین
مثال با سویپ: من حالم خوب هست
سرعت و نحوه ی تایپ یکی بود اما در کیبورد شما حتما باید لغزشها دقیقا از روی کلمه‌ی مورد نظر رد شن ولی در سوایپ الزامی نیست و حدسش خیلی قوی تر هست، به نظرم وجود بانک لغات قوی معضلی برای کیبورد شما شده،چون در واقع قدرت حدس پایین اومده( هین و خو کلمه های به شدت قدیمی هستن که در فارسی امروزه شاید به ندرت استفاده شه، ولی چون در بانک شما وجود دارند کیبورد اینهارو تشخیص داده)
شما سه تا خونه برای حدس لغات قرار دادین اما در اکثر موارد خالی هست یا بی استفاده
مثال: لعات! من نوشتم لعات اما هیچ تصحیحی صورت نگرفت و هیچ پیشنهادی هم در مورد کلمه ی دیگه داده نشد، وجود زیاد کلمات خازجی (باز هم نه تصحیح نه پیشهاد(همون مشکل )) هم جالب نیست چون باز حدس و میاره پایین.
پاک کردن لغات با کشیدن به چپ هم فکر خوبی هست اما اشکال اینجاس که کل کلمه پاک میشه، مثلا من فقط یک کلمه اشتباه تایپ کردم اما کلش پاک میشه(احتمالا میگین از دکمه دیلیت استفاده کنم اما اون به شدت کوچیک هست و امکان اشتباه بالا. در کیبورد سوایپ کلمه ی ژ به زیر ر اضافه شده تا اندازه ی دیلیت بزرگتر شود(هرچند باز هم باید بزرگترش کنند چون جای کافی دارند و واقعا هم ژ همیشه استفاده نمیشه و دوم اینکه با لغزشی نیازی به نگه داشتن ر نیست و کند نمیکنه )
به نظرم کییورد شما در زمینه شورتکات و نیم فاصله و کلا بهترین هست ولی نسبت به سوایپ کندتر( حدس کلمه ی ضعیف به دلیل بانک قوی و تایپ لغزشی کند )
پ ن:
۱۰ بار خواستم بنویسم پاک و کیبورد نوشت پتک، به نظرم اگر تعداد کلمات بانک لغات کم شود خیلی خوب تر هست. من ۱۰ سال یک بار هم شاید از کلمه ی پتک استفاده نکنم. و اگر هم خواستم بکنم سریع میتونم اضافه کنم این کلمه رو. اما برای یک کاربر عادی فقط باعث میشه پاک به پتک تبدیل شه.

اگر تونستید کیبورد swype و نصب کنید و فارسیش و امتحان کنید. به نظرم با ترکیب این سرعت با خلاقیت های کیبورد شما در زمینه ی شورت کات ها و نیم فاصله ها یک چیز کاملی به وجود میاد.

دلیل ویرایش اضافه کردن لینک کیبوردی که من استفاده میکنم:
https://itunes.apple.com/us/app/swype/id916365675?mt=8

باز هم ممنونم
Apple MacBook Pro Core i7 -HDD 1 TB -4GB
iPhone 5s
AmiN.D

پست‌ها : 1041

پستتوسط Amir_S » 24 ژوئیه 2015, 13:11

فکر نمیکنم لازم باشه کلمات موجود رو کم کنیم، نمی‌دونم سیستم انتخاب لغات چطور کنار میکنه و چقدرش مال اپل‌ه و چقدرش مال سنگ! اما با فرض داشتن یه سیستم فازی، با در نظر گرفتن وزن خیلی بیشتر برای لغات متداول، مشکل حل می‌شه. و اگه چند کلمه قبلی رو هم در انتخاب کلمات مؤثر کنید دقت بازم بالاتر میره و همینطور اگه آموزش آنلاین داشته باشید تا به مرور زمان برای کاربر خاص بهینه بشه… و البته این دو مورد آخر حافظه و پردازش بیشتری میخواد و کیبورد خیلی سنگین تر میشه.
MacBook Pro 990:
OSX 10.15.3
•••
iOS 9.5.3
•••
iOS 14.2
•••
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پستتوسط sdtaheri » 24 ژوئیه 2015, 13:25

Pooria Azimi نوشته است:[نمایش]
چیزی که منظورم بود (adaptive target resizing) در ۲:۴۰ در ویدئوی زیر (از خود اپل) توضیح داده می‌شه:

https://www.youtube.com/watch?v=a-9UggQV9BM

۳۰ ثانیهٔ مربوطه اینه:

iPhone Keyboard Video-a-9UggQV9BM.mp4

از ۲:۱۰ تا ۲:۴۰ در مورد یک مسألهٔ دیگه صحبت می‌شه که پیاده‌سازی‌ش به‌مراتب مشکل‌تره، اما موردی که مدنظر منه پیاده‌سازی بسیار ساده‌ای داره (راحت‌ترینش استفاده از n-gram یا حتی bigram های زبان فارسیه). بخش Dynamic Key Resizing در پست زیر هم در همین زمینه‌ست: http://ignorethecode.net/blog/2009/08/0 ... d-android/

همچنین: http://research.microsoft.com/pubs/1183 ... -final.pdf و http://homes.cs.washington.edu/~shiri/p ... ci2012.pdf

این امکان در نسخه جدید فارس‌تپ که تحت بررسی اپل است، وجود دارد.
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط sdtaheri در 24 ژوئیه 2015, 14:38.
sdtaheri

پست‌ها : 60

قبلیبعدی

بازگشت به آیپاد، آیفون، آیپد، آیتیونز و آیکلاد

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 18 مهمان