انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

کیبوردهای فارسی برای iOS 8 به بعد

گفتگوهای مربوط به آیپاد، آیفون، آیپد، آیتیونز، آیکلاد و محصولات مشابه

پاسخ: کیبورد فارسی برای iOS 8

پستتوسط Ilia » 25 اکتبر 2014, 19:29

من امیدوارم که رقابت در تولید کیبورد بهتر فارسی ادامه پیدا کنه و اینکه کیبورد سنگ غالب بشه هدف نیست. دست همهٔ دولپرها درد نکنه.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6176

پستتوسط sdtaheri » 27 اکتبر 2014, 09:49

من به سه نفر بتا تستر فعال با دستگاه آیفون ۵ به بالا نیاز دارم. اگر کسی حاضره لطفاً به من ایمیل بزنه.
حتماً میخوام آیفون داشته باشه چون هنوز نسخه آیپد تغییری نکرده و این که حتماً در تعامل با من باشه.
sdtaheri

پست‌ها : 60

پستتوسط Arzhang » 01 نوامبر 2014, 02:09

من تازگی با کیبورد سنگ - ایلیا یه مشکلی پیدا کردم که هر از گاهی یهو کلاً کیبوردها غیب می‌شن و دیگه لود نمی‌شن. امشب توی اینستاگرام بارها و بارها به این مشکل خوردم و با بستن برنامه معمولاً درست می‌شود‌ اما بعضی وقت‌ها کار به خاموش روشن کردن آی‌پدم می‌کشه. کسی با این مشکل رو به رو بوده؟
تصور می‌کنم با فارس تپ هم هر از گاهی مشکل مشابه رو داشتم.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1450

پستتوسط Pooria Azimi » 01 نوامبر 2014, 03:00

ارژنگ جان، این مشکل از iOS 8 ـه.

--------

یک کیبرد فارسی دیگر: http://getseeboard.com

208f9c37-c015-4415-868a-ad879f400c01.png

disclaimer: یکی از سازندگان این کیبرد از دوستان منه!

این کیبرد رایگانه و نیاز به Full Access نداره، و از همه مهمتر از نیم‌فاصله پشتیبانی می‌کنه :) دکمهٔ سمت راست «فاصله» رو اگر یک بار بزنید نیم‌فاصله تایپ می‌کنه و با نگه‌داشتنش، علائم اعراب نمایان می‌شن.

Unknown.png

Screen Shot 2014-10-31 at 3.26.15 PM.png

------

چند عکس از نسخهٔ آیپد:
پیوست‌ها
IMG_1300.PNG
IMG_1299.PNG
IMG_1298.PNG
IMG_1297.PNG
IMG_1295.PNG
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط Arzhang » 01 نوامبر 2014, 16:51

من این کیبورد را نصب کردم. این‌ها به ذهنم رسید:
الف - مزایا:
۱- در نگاه اول از این که شبیه کیبورد خود اپل است از آن خوشم آمد.
۲- این خیلی خوب است که با نگه داشتن الف، «آ» تایپ می‌شود و نیازی به کشیدن دست روی «آ» نیست.
۳- دو تکه شدن کیبورد خیلی امکان خوبی‌ست و از این نظر این کیبورد تا به حال تک است.
۴- دکمه‌ی جداگانه‌ی نیم‌فاصله سرعت تایپ را می‌افزاید.
۵- خوانایی حرف روی کیبورد به نظرم کاملاً خوب است.
۶- اگر دکمه‌ی پاک کن حروف را نگه دارید با سرعت قابل فبولی پشت هم حروف را پاک می‌کند. نه خیلی کند است که حوصله‌ات سر برود و نه آن قدر تند که بیش‌تر از اندازه‌ی لازم را پاک کند.
۷- استفاده از دکمه‌ی نیم‌فاصله برای اعرب، ایده‌ی خوبی بوده که در کم کردن دکمه‌ها و خلوت کردن کیبورد مؤثر بوده است.
ب- معایب:
۱- بر خلاف گفته‌ی سازنده، سوییچ بین زبان‌ها با نمونه‌های مشابه تفاوت چندانی ندارد.
۲- دو بار کلیک روی فاصله، نقطه را تایپ نمی‌کند که در کم کردن سرعت تایپ مؤثر است.
۳- برایم عجیب بود که حرف «ؤ» و همزه‌ی روی کرسی را ندارد. (جالب است که تازه فهمیدم کیبورد سنگ - ایلیا هم همزه‌ی روی کرسی را ندارد!)
۴- کلید فاصله‌اش با قدری لَختی عمل می‌کند و پس از زدن آن، حدود نیم ثانیه‌ای شاید طول می‌کشد تا عمل کند.
۵- نقطه و ویرگول که خیلی کاربرد دارند در صفحه‌ی دوم کیبورد هستند و سرعت تایپ را می‌کاهند.
۶- من اکثر این متن را با این کیبورد تایپ کردم و بر خلاف معمول غلط زیادی در تایپم بود. به نظرم علتش به خاطر کندی کیبورد بود.
۷- در قیاس با نمونه‌های دیگر، روی هم رفته کیبور سریعی نیست، متوسط است. فکر می‌کنم هنوز کیبورد سنگ - ایلیا اندکی سریع‌تر باشد.
۸- برای آن‌هایی که از «هٔ» به جای «ه‌ی» استفاده می‌کنند این کیبورد کارآ نیست چون نه همزه‌ی جدای بالای حروف را دارد و نه «هٔ» را.
۹- با زدن دکمه‌ی ۱۲۳، رفتن به صفحه‌ی دوم کند عمل می‌کند.
۱۰- با توجه به تنوع کاراکترهای فارسی، اگر دکمه‌ی ۱۲۳ سمت راست حذف بشود و به کاراکترهای مهم‌تری مثل ویرگول، همزه‌ی روی کرسی و بالای «ه» اختصاص داده شود، کاربردی‌تر است.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1450

پستتوسط Ilia » 01 نوامبر 2014, 19:34

ارژنگ جان متشکر از بررسی‌های خوبت!

در مورد بالا نیامدن کیبوردهای ثالث، همانطور که پوریا گفت، این باگ آی‌او‌اس است و برای همهٔٔ کیبوردهای ثالث اتفاق می‌افتد. اما وقتیکه این را به سنگ گفتم، گفت که اگر Location & Privacy را در ستیگ دستگاه ریست کنیم، به حل مشکل کمک میکند.

اما اگر میخواهی این قضیه کمتر اتفاق بیفتد، وقتی از برنامه‌ای برای مدت طولانی‌ای میخواهی خارج بیشوی، کیبورد را بگذار روی کیبورد اپل.

در مورد اینکه همزهٔ بزرگ تنها را پیدا نکرده‌ای، در کیبورد سنگ جایش زیر الف است.

و کلا در مورد آپدیت کیبورد سنگ، الان یک هفته است که به اپل برای تایید فرستاده شده و منتظریم که ریلیز شود که نمیدانیم چرا گیر است. اینکه خواهد آمد نسخهٔ ۳ خواهد بود که خیلی از این نسخهٔ ۲ که شما الان دارید استفاده میکنید سریعتر و بهتر خواهد بود. امیدوارم که اپل گیر ندهد و تاییدش کند.

اما من از جاییکه بیشتر از یک هفته است که روی آن کار میکنم، باز هم از سنگ درخواست تغییراتی را در آن کرده‌ام که نسخهٔ ۳ را الان قرار است در بیاید را بهبود خواهد داد و احتمالا دیگر آخرین تغییرات عمده در بلک‌کیز را خواهد داشت.

بعد سنگ میخواهد وقتش را برای تولید کیبوردهای پیشرفته‌تر بگذارد و راستش دیگر به آن صورت کار بیشتری هم روی این بلک‌کیز نمیشود کرد.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط iShahin » 01 نوامبر 2014, 22:50

به نظرتون این جای حرف ث در کیبورد سیبورد کمی توی ذوق نمیزنه؟

* ورژنِ آیفون و نه آیپد.
پیوست‌ها
image.jpg

[url=https://mobile.twitter.com/S3micolon]follow me on twitter: @s3micolon[/url

نماد کاربر
iShahin

پست‌ها : 453

پستتوسط Masiha » 01 نوامبر 2014, 23:42

iShahin نوشته است:[نمایش]
به نظرتون این جای حرف ث در کیبورد سیبورد کمی توی ذوق نمیزنه؟

* ورژنِ آیفون و نه آیپد.

من هم با شما موافقم
بهتر بود، مثل کیبورد مخفی سابق اپل، «ث» را در ردیف بالا جای می‌داد و به جای آن، کاراکترها یا علائم پراستفاده قرار می‌داد.
 MacBook Air MC504LL/A (Late 2010) - iPhone 6 Plus
نماد کاربر
Masiha
Site Admin

پست‌ها : 279

پستتوسط jwa » 01 نوامبر 2014, 23:55

من سی بورد را نصب کردم.
۱- سرعت باز شدن کی بورد و سرعت تایپ آن برای من خوب است و تاخیر زیادی حس نکرده ام.
۲- اگر دکمه ث را نگه دارید نقطه را تایپ میکند و همچنین علامت سوال و تعجب هم زیر همین ث است. بنابراین چندان سرعت تایپ با آن پایین نیست.
۳- حرف ي عربی زیر ی فارسی موجود نیست و اگر اضافه شود خوب است. همچنین ك عربی هم زیر ک نیست. ؤ هم زیر و نیست. همزه تنها هم ندارد. ة هم اگر زیر ه اضافه شود خوب است. این موارد با اینکه در فارسی زیاد کاربرد ندارد ولی برای جستجو در اینترنت و همچنین در بعضی برنامه ها مثل کتب لغت عربی لازم است.
jwa

پست‌ها : 32

پستتوسط Ilia » 02 نوامبر 2014, 04:53

بر طبق سنگ فقط ریست کردن Location & Privacy باید مشکل بالا آمدن کیبورد را حل کند. امتحان کنید و ببینید که مشکل حل میشود یا نه.
پیوست‌ها
image.jpg
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط perse » 02 نوامبر 2014, 15:32

نه تغییر خاصی نکرد، سرعت بالا آمدن کیبورد تقریبا همان قبلی است.
نماد کاربر
perse

پست‌ها : 188

پستتوسط Ilia » 02 نوامبر 2014, 18:17

این به سرعت عوض شدن کیبورد کاری نداره. قراره مشکل بالا نیامدن کیبورد رو حل کنه.

----------
البته بعد از اینکار فول اکسس کیبوردها از بین خواهد رفت و اگر میخواهید داشته باشند، بایستی دوباره به آنهایی که میخواهید، فول اکسس بدهید.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط perse » 03 نوامبر 2014, 12:55

اتفاقا بدتر شد! مجبور شدم خاموش روشن کنم امروز آیپدمو تا کیبورد بالا بیاد!!
نماد کاربر
perse

پست‌ها : 188

پستتوسط jwa » 05 نوامبر 2014, 09:31

Black Keys جدید را نصب کردم. خیلی بهتر از قبل شده. فقط گاهی صدای کلیدها با فشار دادن یک کلید بیش از یک بار تولید میشود و آدم خیال میکند که کلید تکراری فشار داده شده. همچنین اصلاحات و پیشنهادات زیر به نظرم می‌رسد:
۱-اگر حروف زیر ه به جای اینکه هر دو طرف انگشت ظاهر شود کلا به سمت چپ کی بورد انتقال داده شود گمانم راحت‌تر می‌شود.
۲-وقتی که در صفحه اعداد و علامات هستیم، فشار دادن کلید فاصله کی‌بورد را به صفحه حروف برگرداند.
۳-کلید حذف کند عمل میکند و گاهی با اینکه زیر انگشت آبی میشود عمل نمیکند.
۴- با دو بار فشار دادن کلید فاصله، گاهی نقطه و فاصله تولید نمی‌شود.

از ایلیا به خاطر همه سلیقه‌ای که به کار برده و نویسنده این کی‌بورد را راهنمایی کرده متشکرم.
jwa

پست‌ها : 32

پستتوسط Amir_S » 05 نوامبر 2014, 11:42

من یه پیشنهاد کلی برای همه دارم: علاوه بر فاصله، کلید اینتر هم از صفحه اعداد و علامات به صفحه اصلی برگردونه
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2