انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

کیبوردهای فارسی برای iOS 8 به بعد

گفتگوهای مربوط به آیپاد، آیفون، آیپد، آیتیونز، آیکلاد و محصولات مشابه

پاسخ: iOS 8

پستتوسط Arzhang » 22 مه 2015, 14:35

من روی آیفون ۵ خودم iOS 8.3 را دارم و سه کیبورد روی آن فعال است: انگلیسی، فارس تپ و ایموجی. وقتی می‌خواهم برای یک پیامک به کسی بفرستم، اگر بروم در messages و روی علامت مداد بزنم تا یک پیامک جدید ایجاد شود، کلید فارسی‌ام در قسمت وارد کردن نام افراد ظاهر نمی‌شود و با توجه به این که من نام افراد را فارسی ثبت کرده‌ام، فرستادن پیامک به افراد از این طریق برایم ممکن نیست و باید از طریق کانتکت‌ها عمل کنم. این در حالی‌ست که روی آی‌پدم که عیناً همین شرایط است، چنین مشکلی را ندارم. هم چنین، روی گوشی خانمم که آیفون ۶ دارد و همین شرایط را دارد، این مشکل دیده نمی‌شود. عجیب نیست؟
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1450

پستتوسط eysun » 22 مه 2015, 20:18

Arzhang نوشته است:[نمایش]
من روی آیفون ۵ خودم iOS 8.3 را دارم و سه کیبورد روی آن فعال است: انگلیسی، فارس تپ و ایموجی. وقتی می‌خواهم برای یک پیامک به کسی بفرستم، اگر بروم در messages و روی علامت مداد بزنم تا یک پیامک جدید ایجاد شود، کلید فارسی‌ام در قسمت وارد کردن نام افراد ظاهر نمی‌شود ...

یک بار برنامه Messages را ببند (دو بار کلیک روی دکمه Home و ...) و دوباره باز کن. من هربار با کیبورد فارسی به مشکل می خورم این راه حل جواب می ده.
نماد کاربر
eysun

پست‌ها : 359

پستتوسط sdtaheri » 22 مه 2015, 20:48

من روی آیفون ۵ خودم iOS 8.3 را دارم و سه کیبورد روی آن فعال است: انگلیسی، فارس تپ و ایموجی. وقتی می‌خواهم برای یک پیامک به کسی بفرستم، اگر بروم در messages و روی علامت مداد بزنم تا یک پیامک جدید ایجاد شود، کلید فارسی‌ام در قسمت وارد کردن نام افراد ظاهر نمی‌شود و با توجه به این که من نام افراد را فارسی ثبت کرده‌ام، فرستادن پیامک به افراد از این طریق برایم ممکن نیست و باید از طریق کانتکت‌ها عمل کنم. این در حالی‌ست که روی آی‌پدم که عیناً همین شرایط است، چنین مشکلی را ندارم. هم چنین، روی گوشی خانمم که آیفون ۶ دارد و همین شرایط را دارد، این مشکل دیده نمی‌شود. عجیب نیست؟

نه اصلا عجیب نیست. اصولا نباید کیبورد فارسی در اونجا ظاهر بشه. اینکه نرم‌افزار رو می‌بندید و دوباره ظاهر می‌شه در واقع ایراد هست.
در مستندات مربوط به تولید کیبوردهای جانبی در بخش توسعه‌دهندگان سایت اپل این جمله وجود داره:
Your custom keyboard is also ineligible to type into so-called phone pad objects, such as the phone number fields in Contacts.

اصولا در دو جا کیبوردهای جانبی نباید ظاهر بشن. ۱: محلی که مربوط به تایپ رمز عبور باشه. ۲: محلی که مربوط به تایپ شماره تلفن باشه.
در نرم‌افزار مسیج هم در نوار بالایی هم میتونید شماره تلفن تایپ کنید هم اسم مخاطب. فلذا طبق نوشته بالا نباید کیبورد جانبی ظاهر بشه. این که ظاهر میشه عجیبه. البته به نظر میرسه خود اپل تکلیفش با خودش مشخص نیست.
sdtaheri

پست‌ها : 60

پستتوسط Ahmad » 25 مه 2015, 18:34

... کلید فارسی‌ام در قسمت وارد کردن نام افراد ظاهر نمی‌شود و با توجه به این که من نام افراد را فارسی ثبت کرده‌ام، فرستادن پیامک به افراد از این طریق برایم ممکن نیست و باید از طریق کانتکت‌ها عمل کنم. ... عجیب نیست؟

ارژنگ عزیز،
من نیز البته متوجه این نقیصه شده‌ام ولی در حال حاضر از صفحه کلید سنگ-ایلیا (اصدار منتشر نشده بتا) استفاده می‌کنم و با استفاده از این صفحه کلید می‌توانم شماره افراد را وارد بخش شماره بکنم از طریق وارد کردن حرف اول اسم افراد به فارسی.

در مورد نکته‌ای که آقای طاهری به آن اشاره کرده باید بگویم که عدم امکان وارد کردن پاسورد توسط صفحه کلید غیر اپلی از لحاظ امنیتی درست است ولی بنظرم عدم امکان وارد کردن شماره تلفن افراد در فیلد شماره در برنامه اس ام اس غیر ضروری است.
احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط Ali.Rastegar » 29 مه 2015, 01:34

sdtaheri نوشته است:[نمایش]
نه اصلا عجیب نیست. اصولا نباید کیبورد فارسی در اونجا ظاهر بشه. اینکه نرم‌افزار رو می‌بندید و دوباره ظاهر می‌شه در واقع ایراد هست.
در مستندات مربوط به تولید کیبوردهای جانبی در بخش توسعه‌دهندگان سایت اپل این جمله وجود داره:
Your custom keyboard is also ineligible to type into so-called phone pad objects, such as the phone number fields in Contacts.

اصولا در دو جا کیبوردهای جانبی نباید ظاهر بشن. ۱: محلی که مربوط به تایپ رمز عبور باشه. ۲: محلی که مربوط به تایپ شماره تلفن باشه.
در نرم‌افزار مسیج هم در نوار بالایی هم میتونید شماره تلفن تایپ کنید هم اسم مخاطب. فلذا طبق نوشته بالا نباید کیبورد جانبی ظاهر بشه. این که ظاهر میشه عجیبه. البته به نظر میرسه خود اپل تکلیفش با خودش مشخص نیست.

فکر می‌کنم منظور اپل از محل وارد کردن شماره تلفن چیزی مثل تصویر زیر باشد:
phonepad-ios83.jpg

نه محلی که ارژنگ عزیز می‌گوید، یعنی محل تعیین گیرندهٔ پیام هنگام نوشتن پیام جدید در Messages، چرا که در آن امکان استفاده از کیبورد عادی برای وارد کردن شماره و همینطور نام افراد وجود دارد.
(من از روز شنبه تا امروز فراموش کرده بودم این پاسخ را بفرستم).
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط sdtaheri » 29 مه 2015, 01:40

Ali.Rastegar نوشته است:[نمایش]

فکر می‌کنم منظور اپل از محل وارد کردن شماره تلفن چیزی مثل تصویر زیر باشد:
phonepad-ios83.jpg

نه محلی که ارژنگ عزیز می‌گوید، یعنی محل تعیین گیرندهٔ پیام هنگام نوشتن پیام جدید در Messages، چرا که در آن امکان استفاده از کیبورد عادی برای وارد کردن شماره و همینطور نام افراد وجود دارد.
(من از روز شنبه تا امروز فراموش کرده بودم این پاسخ را بفرستم).

Phone Pad Object موردی رو که مثال زدم شامل میشه.
من تلاش کردم این باگی که وجود داره توجیه کنم وگرنه من هم ترجیح میدم بدون مشکل بتونم در بخشی که مورد بحثه فارسی تایپ کنم.
sdtaheri

پستتوسط Ali.Rastegar » 29 مه 2015, 01:56

من تلاش کردم این باگی که وجود داره توجیه کنم وگرنه من هم ترجیح میدم بدون مشکل بتونم در بخشی که مورد بحثه فارسی تایپ کنم.

ببخشید اگر منظور شما را درست متوجه نمی‌شوم، اما آیا منظور شما این است که برای قسمت :To در برنامهٔ Messages یکی از دو نوع کیبورد زیر نمایش داده می‌شود؟
UIKeyboardTypePhonePad
UIKeyboardTypeNamePhonePad
چون حداقل روی iPhone 5C من با iOS 8.3 اینگونه نیست، البته اگر عملکرد UIKeyboardTypeNamePhonePad در نسخه‌های جدید iOS همچنان مانند راهنمای تصویری زیر باشد:
http://www.globalnerdy.com/2013/02/18/t ... catalogue/
یعنی برای حروف مثل صفحه کلید عادی باشد ولی برای اعداد Phone Pad را بیاورد.

البته در باگ‌های iOS 8.x با کیبوردهای جانبی و باگ‌های مختص Messages شکی نیست.
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط Ali.Rastegar در 29 مه 2015, 01:56.
دلیل: اضافه کردن نسخهٔ iOS
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط sdtaheri » 29 مه 2015, 02:06

Ali.Rastegar نوشته است:[نمایش]

ببخشید اگر منظور شما را درست متوجه نمی‌شوم، اما آیا منظور شما این است که برای قسمت :To در برنامهٔ Messages یکی از دو نوع کیبورد زیر نمایش داده می‌شود؟
UIKeyboardTypePhonePad
UIKeyboardTypeNamePhonePad
چون حداقل روی iPhone 5C من با iOS 8.3 اینگونه نیست، البته اگر عملکرد UIKeyboardTypeNamePhonePad در نسخه‌های جدید iOS همچنان مانند راهنمای تصویری زیر باشد:
http://www.globalnerdy.com/2013/02/18/t ... catalogue/
یعنی برای حروف مثل صفحه کلید عادی باشد ولی برای اعداد Phone Pad را بیاورد.

البته در باگ‌های iOS 8.x با کیبوردهای جانبی و باگ‌های مختص Messages شکی نیست.

به نظر میرسد کیبوردی که در بخش پیام جدید ظاهر میشود نوع خاصی از کیبورد است که در بین کیبوردهای قابل دسترس برای توسعه‌دهندگان وجود ندارد. دلیل حرفم هم در آیپد پیدا میشود. در صفحه اول علایم ایمیل وجود دارد (برای تایپ اپل آی دی) و در صفحه دوم علایم مربوط به تلفن (مثل * و #)
البته حدس میزنم چنین باشد.

شاید به همین دلیل است بعضی مواقع کیبوردهای جانبی نشان داده میشوند و بعضی مواقع نه.
sdtaheri

پستتوسط Ali.Rastegar » 29 مه 2015, 02:17

به نظر میرسد کیبوردی که در بخش پیام جدید ظاهر میشود نوع خاصی از کیبورد است که در بین کیبوردهای قابل دسترس برای توسعه‌دهندگان وجود ندارد. دلیل حرفم هم در آیپد پیدا میشود. در صفحه اول علایم ایمیل وجود دارد (برای تایپ اپل آی دی) و در صفحه دوم علایم مربوط به تلفن (مثل * و #)
البته حدس میزنم چنین باشد.

شاید به همین دلیل است بعضی مواقع کیبوردهای جانبی نشان داده میشوند و بعضی مواقع نه.

برای من در آیفون کیبورد UIKeyboardTypeEmailAddress را نمایش می‌دهد، iOS 8 را روی آیپد ندارم که نگاه کنم، اما با iOS 7 چیزی مشابه همان کیبورد ایمیل است.
ضمنا کلا در برنامه Messages در iOS 8، حتی موقع نوشتن متن پیام پیش می‌آید که کیبوردهای جانبی کار نمی‌کنند، و من این مشکل را با کیبوردهای جانبی دیگران داشته‌ام و گمان می‌کنم مشکلی همه‌گیر باشد (چند ماهی است که کیبورد شما را روی دستگاهم ندارم و اخیرا امتحان نکرده‌ام).
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پاسخ: کیبورد فارسی برای iOS 8

پستتوسط ali.messi10 » 17 ژوئیه 2015, 01:43

یه سوالی : کیبرد های خوب که توسط دولوپر های ایرانی ساخته شدن قرار نیست آپدیت بشن؟؟!!
ali.messi10

پست‌ها : 16

پستتوسط sdtaheri » 17 ژوئیه 2015, 01:53

ali.messi10 نوشته است:[نمایش]
یه سوالی : کیبرد های خوب که توسط دولوپر های ایرانی ساخته شدن قرار نیست آپدیت بشن؟؟!!

آپدیت تو راهه. همین الان دارم آپلود می‌کنم. ان‌شاءالله‡ تا کمتر از دو هفته دیگه در دسترسه
sdtaheri

پستتوسط Ilia » 21 ژوئیه 2015, 07:30

خواستم این خبر خوب را به دوستان بدهم که بالاخره کیبورد جدید دوستمان Sang برای آیفون و آیپد در اپ‌استور منتشر شد:
https://itunes.apple.com/app/id982756757

سعی زیادی شده که با وجود ارائهٔ امکانات خوب، ظاهر کیبورد تمیز و ساده باقی بماند.
SKP_5_1.jpg

کیبورد سوایپ‌کیز از نوع لغزشی است. بانک کلمات خوبی با قابلیت یادگیری کلمات دارد. برای کار معمولی ابدا احتیاجی به Full Access ندارد. جستچرهای خوبی را ارائه میکند. خیلی از اموجی‌های رایج را سریع در اختیارتان میگذارد. تم‌هایش را بسرعت با کشیدن دکمهٔ گلوب به بالا میشود عوض کرد و خیلی چیزهای دیگر.
SKP_5_2.jpg

با نگهداشتن دکمهٔ گلوب، به تنظیمات کیبورد میشود دسترسی داشت:
SKP_5_3.jpg

و در آیپد، برای سهولت تایپ یک‌انگشتی لغزشی، میشود کیبورد را کوچک کرد.
SKP_iPad.jpg

و سنگ تصمیم گرفته که ۱۰۰ نسخه از آن را مجانی توزیع کند. برای دریافت کد هدیه، یک ایمیل با عنوان:
IRMUG.COM - Free Persian Keyboard
به آدرس زیر بنویسید:
support@swipekeys.com

یک کد به شما ایمیل خواهد شد که با وارد کردن آن در Redeem در برنامهٔ App Store (در پایین صفحه در قسمت Featured)، برنامه را مجانی دریافت خواهید کرد.
خبرش را به دوستانتان بدهید.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6176

پستتوسط jwa » 21 ژوئیه 2015, 08:09

سلام ایلیای عزیز.
به لطف شما مجانی دریافتش کردم. کی بورد خوبیه و برای اطلاع دوستان، مثل کی بورد آقای طاهری متن را هم از راست به چپ مینویسه و کرسور را در سمت چپ متن نشان میده. فقط کاش اعداد و علامات را هم که با کشیدن کلیدهای ردیف بالا و پایین مینویسه مثل کی بورد آقای طاهری روی کلیدها نشان میداد.
خیلی متشکرم
jwa

پست‌ها : 32

پستتوسط Amir_S » 21 ژوئیه 2015, 20:44

دست هر دو شما درد نکنه…
کیبورد فوق العاده سبک و سریعی‌ه، و البته پر از خلاقیت!
اما چند تا نکته تو این چند دقیقه به ذهنم رسید:
اول اینکه نشون داده نشدن اعداد و علائم در ردیف بالا و پایین، هر چند به خلوتی کیبورد کمک کرده، ولی پیدا کردن کاراکتر مورد نظر رو سخت می‌کنه حتی ممکنه کسی متوجه وجودشون نشه (که نمونه‌ش هم پست بالا هست).شاید اگه خیلی کوچک و کمرنگ و بصورت انتخابی بشه نشونشون داد بد نباشه
اینکه می‌شه تم رو روی خود کیبورد تغییر داد شاید برای کار در محیط تاریک و روشن بدرد بخوره، ولی تو این مدت چند دقیقه من چندین بار به اشتباه این کار رو کردم، برای همین اگه می‌شد خاموشش کرد خیلی خوب بود. مخصوصاً که تنظیمات هم همینجا در دسترسه (که ابتکار خیلی خوبی‌ه)
علائم صدا گذاری هم با اینکه از جای خوبی درسترسی دارن، ولی خودشون خیلی از هم دور هستن و اگه به شکل حباب چند سطری ظاهر می‌شدن کار راحت تر بود.
من نتونستم کیبورد رو برای آیپد کوچیک کنم و در راهنما هم چیزی ننوشته!
اگه بشه بانک لغات از طریق آیکلاد سینک بشه عالیه!
اعداد انگلیسی هم اگه با سوییپ به بالا روی اعداد فارسی تایپ بشن خیلی خوبه.
اینکه قاعده فاصله نگذاشتن قبل از علائم نگارشی رو رعایت می‌کنه هم عالیه، فقط حیف که فاصله بعدشون و گذاشتن و نگذاشت فاصله قبل و بعد از پرانتز ها رو بلد نیست!
اما مشکلات… اولین مشکلی که دیدم اینه که این کی‌بورد تو صفحه اسپات‌لایت نشون داده نمی‌شه (حتی با فول‌اکسس!)
وجود میانبر برای «می» و «نمی» هم از اون ابتکار های خیلی کار راه انداز‌ه، مخصوصاً که نیم‌فاصله هم بهش چسبیده، ولی نمی‌دونم چرا گاهی برای «نمی» اگه بعدش کلمه رو با سوییپ بنویسیم، یه فاصله هم بینشون می‌ذاره!
این قابلیت های جدید اسپیس خیلی خوب هستند، ولی جابجایی کرسر برای من گیج میزنه و صرف نظر از اینکه من انگشتم رو به کدوم سمت (بالا، پایین، چپ و راست) به عقب یا جلو میره و یا اصلا حرکت نمی‌کنه!
و آخرین مشکل اینکه تصحیح خودکار با اینکه روشنه، برای من کار نمی‌کنه… یا اینکه من بلد نیستم استفاده کنم!؟
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط jwa » 21 ژوئیه 2015, 22:19

[نمایش]
اولین مشکلی که دیدم اینه که این کی‌بورد تو صفحه اسپات‌لایت نشون داده نمی‌شه (حتی با فول‌اکسس!)

برای من هم بعد از نصب در اسپات لایت ظاهر نمیشد ولی با یک بار ری استارت کردن آیفون درست شد.
jwa

پست‌ها : 32

قبلیبعدی

بازگشت به آیپاد، آیفون، آیپد، آیتیونز و آیکلاد

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 20 مهمان