انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

کیبوردهای فارسی برای iOS 8 به بعد

گفتگوهای مربوط به آیپاد، آیفون، آیپد، آیتیونز، آیکلاد و محصولات مشابه

پاسخ: کیبورد فارسی برای iOS 8

پستتوسط iShahin » 14 دسامبر 2014, 02:22

Arzhang نوشته است:[نمایش]
شاهین جان مطمئنی درباره‌ی فارس تپ درست نوشته‌ای؟ آخر من علامت سؤال را زیر «ث» ندارم و نیئ اعراب را زیر نیم‌فاصله. شما آخرین ورژن آن را داری؟

iShahin نوشته است:[نمایش]
هر چند که فارس‌تپ به نظر من بهترین و کم نقص‌ترین کیبورد فارسی هست، اما خلاقیت‌هایی که در کیبوردهایی مثل مداد و سیبورد رو خیلی میپسندم. (به طور مثال قرار دادن کیبورد انگیسی در مداد که باعث میشود که یوزر مجبور نباشه بین تایپ کردن مرتب بین کیبورد‌ها حرکت کند، که بسیار به حفظ وقت کمک میکند). و یا قرار دادن علامات پر کاربرد مثل «؟ ! . ...» در زیر «ث» و یا اعراب در زیر نیم‌فاصله که بسیار سرعت تایپ رو افزایش میدهد.

ازژنگ جان فکر کنم باز الکنیِ من در نوشتن کار دستم داد و منظورم بد منتقل شد. در جمله دوم، مثل جمله اول که اسم کیبورد مداد را آوردم بعد از پرانتز و نقطه باید اسم سیبورد را میآوردم که خواننده رو به اشتباه نیاندازد. :innocent:

به هر حال اشاره‌ی من در جمله دوم به کیبود سیبورد بود!

-----

راستی از دوستان اگر کسی adaptxt را امتحان کرده لطفا نظرش رو اینجا بنویسه؟ با این که اشکالاتی زیادی داره (نبود نیم‌فاصله و نبود اعراب و غیره) اما به نظر من پتانسیل بهتر شدن رو داره (من به سازنده ایمیل زدم و این اشکلات و گوشزد کردم منتظر هستم ببینم تا چه میزان پاسخگو هستند). نقاط قوتش این هست که یکی پیش‌بینی کلمات هم داره و دوم این‌که چون انگلیسی و فارسی را همزمان ساپورت میکند لازم نیست برای تعویض زبان به کیبورد دیگر سوییچ کرد (همانند کیبورد مداد).
پیوست‌ها
FullSizeRender.jpg
آخرین ویرایش توسط iShahin on 14 دسامبر 2014, 11:55, ویرایش شده در 2.

[url=https://mobile.twitter.com/S3micolon]follow me on twitter: @s3micolon[/url

نماد کاربر
iShahin

پست‌ها : 453

پستتوسط Arzhang » 14 دسامبر 2014, 11:35

نه شاهین جان به خودت نگیر. من یک وقت هایی گیج بازی در میآورم که بعدش خودم متحیر میشوم.
و اما بعد...
من adaptxt را نصب کردم. راستش به نظرم خیلی خوب آمد. از نظر سرعت و عملکرد دکمه ها به نظرم در میان دیگران بی نظیر است. امکان لغزش انگشت هم دارد که گر چه مثل نمونه های مشابه چندان درست کار نمیکند، اما برای خودش چیزی ست. یک چیز جالب هم دارد و آن این که بعد از تایپ نقطه و پرانتز و مانند این ها، خودش یک فاصله اضافه می کند که باز به سرعت کمک میکند. به نظرم اگر چند چیز را درست کند بهترین میشود و من یک نفر که میروم سراغ آن:
١- همان طور که گفته ای اضافه کردن نیم فاصله
٢- فارسی کردن اعداد. در حال حاضر عربی ست (من این متن را با این کیبورد تایپ کرده ام)
٣- درست کردن جهت پرانتزها و گیومه ها که در حال حاضر برعکس اند
٤- استاندارد کردن جای حروف. مشخصا حرف «چ» (در این مورد کیبورد فارس تپ مثال درستی ست)
٥- آوردن علامت گیومه به جایی دم دست تر
٦- دو بار لمس برای تایپ حرف «آ»
٧- اضافه کردن اعراب
خب نمی دانم میشود این همه چیز را از او خواست؟
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط iShahin » 14 دسامبر 2014, 12:42

نه شاهین جان به خودت نگیر. من یک وقت هایی گیج بازی در میآورم که بعدش خودم متحیر میشوم.
و اما بعد...
من adaptxt را نصب کردم. راستش به نظرم خیلی خوب آمد. از نظر سرعت و عملکرد دکمه ها به نظرم در میان دیگران بی نظیر است. امکان لغزش انگشت هم دارد که گر چه مثل نمونه های مشابه چندان درست کار نمیکند، اما برای خودش چیزی ست. یک چیز جالب هم دارد و آن این که بعد از تایپ نقطه و پرانتز و مانند این ها، خودش یک فاصله اضافه می کند که باز به سرعت کمک میکند. به نظرم اگر چند چیز را درست کند بهترین میشود و من یک نفر که میروم سراغ آن:
١- همان طور که گفته ای اضافه کردن نیم فاصله
٢- فارسی کردن اعداد. در حال حاضر عربی ست (من این متن را با این کیبورد تایپ کرده ام)
٣- درست کردن جهت پرانتزها و گیومه ها که در حال حاضر برعکس اند
٤- استاندارد کردن جای حروف. مشخصا حرف «چ» (در این مورد کیبورد فارس تپ مثال درستی ست)
٥- آوردن علامت گیومه به جایی دم دست تر
٦- دو بار لمس برای تایپ حرف «آ»
٧- اضافه کردن اعراب
خب نمی دانم میشود این همه چیز را از او خواست؟

ارژنگ جان من یک ایمیل خیلی کلی به ایشان دادم و تشکر کردم بابت ساپورتش از فارسی و چند نمونه از این مورادی رو که شما اینجا ذکر کردید به ایشان منقل کردم، حالا باید منتظر پاسخشون باشم تا ببینم که چقدر راغب هستند و تا چه مقدار میشود با ایشان تعامل کرد. اگر رغبت و تمایل از طرف دیدم حتما این موارد رو منتقل خواهم کرد و بهترین سعی خودم را خواهم کرد.

اما به غیر از این، به نظر من، و خیلی‌های دیگر کیبورد Swiftkey یکی بهترین، کاملترین وکم نقص‌‌ترین کیبورد‌های 3d party هست و توسط اپل هم جزء بهترین اَپ‌های سال ۲۰۱۴ انتخاب شده است. در حال حاظر تعداد کمتری از زبان‌ها را نسبت به ورژن اَندروید آن را ساپورت میکند و گمانم این هست که به مرور به ورژن iOS آن زبان‌های بیشتری اضافه خواهد شد که با توجه به این‌که در ورژن اَندرویدی آن فارسی را ساپورت میکند پس فارسی هم به احتمال غریب به یقین یکی از آن‌ها خواهد بود! امیدوام این اتفاق به زودی بیافتد!

[url=https://mobile.twitter.com/S3micolon]follow me on twitter: @s3micolon[/url

نماد کاربر
iShahin

پست‌ها : 453

پستتوسط Arzhang » 14 دسامبر 2014, 19:39

من پس چیزی نمی‌فرستم. صبر می‌کنم ببینیم چه برخوردی می‌کنند. از کجا معلوم، شاید این کیبورد هم مثل سنگ ـ ایلیا، شد کیبورد ادپت ـ شاهین ;) .
اما من Swiftkey را که نمی‌شناختم، نصب کردم. روی iOS که همان طور که گفته‌ای فارسی ندارد و هنوز نمی‌شود چیزی گفت. اما روی اندروید به شکل واضحی کارکردش روان و عکس‌العملش بسیار هوشیارانه است. پیشنهادهای لغاتش هم پرت و پلا نیست. درضمن نیم‌فاصله هم یک دکمه‌ی مجزا دارد که نیازی نیست رویش نگه داری. ضمن این که امکان بزرگ و کوچک کردن کل کی‌بورد، دو تکه کردن و جا به جا کردنش هم هست.
اما به نظرم کیبورد ناقصی‌ست. از آن‌هایی‌ست که نمی‌شود باهاش کاملاً کار کرد. «ئ»، «ؤ» و همزه‌ی روی «ه» را ندارد (که من از بابت این آخری ناراحت نیستم :twisted:) اما این که «ژ» و «پ» و «ض» و «ث» و «ظ» همگی در زیر کلید اصلی قرار دارند، به نظرم بسیار ناخوشایند است. شاید بشود با «ظ» کنار آمد ولی «پ» و «ض» به نظرم نه.
این کیبورد پرانتز و گیومه را هم برعکس می‌زند. فعلاً گذاشته‌ام بماند و قدری باهاش کار کنم تا اگر روزگاری روی iOS آمد حداقل بتوانیم خطاهایش را زود خبر بدهیم. حالا چرا روی اندروید این‌ها را خبر ندهیم؟ خدا می‌داند.
تا این‌جایش Multiling O Keyboard در اندروید برای من بهترین بوده است. امکان تنظیماتش به شکل اعجاب‌آوری متنوع است، نیم‌فاصله و کلیه‌ی کاراکترهای فارسی را دارد و البته به سرعت و هوشیاری Swiftkey نیست.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط Amir_S » 14 دسامبر 2014, 21:09

در مورد سرعت و هوشیاری swift همین بس که رابط جدید (پیش بینی کلمات) استیون هاوکینگ (درست نوشتم!؟) رو هم اینا به سفارش اینتل توسعه دادن!
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط Ahmad » 15 دسامبر 2014, 03:43

iShahin نوشته است:[نمایش]
-----

راستی از دوستان اگر کسی adaptxt را امتحان کرده لطفا نظرش رو اینجا بنویسه؟ با این که اشکالاتی زیادی داره (نبود نیم‌فاصله و نبود اعراب و غیره) اما به نظر من پتانسیل بهتر شدن رو داره (من به سازنده ایمیل زدم و این اشکلات و گوشزد کردم منتظر هستم ببینم تا چه میزان پاسخگو هستند). نقاط قوتش این هست که یکی پیش‌بینی کلمات هم داره و دوم این‌که چون انگلیسی و فارسی را همزمان ساپورت میکند لازم نیست برای تعویض زبان به کیبورد دیگر سوییچ کرد (همانند کیبورد مداد).

شاهین گرامی،
من امروز کیبورد adaptxt را روی آیپد خود نصب کردم و پنج دقیقهٔ بعد آنرا حذف کردم. با وجودیکه زبان فارسی را در آن فعال کرده بودم فقط حروف انگلیسی روی این کیبورد نشان داده می‌شد. البته اگر یک ربع ساعتی با آن ور می‌رفتم شاید می‌‌توانستم فارسی را نیز با آن تایپ کنم. ولی کیبوردی که حتی برای نصبش کاربر باید سعی بیش از اندازهٔ لزوم بکند ارزش زیادی ندارد.

در هر صورت تا کنون کیبورد «سنگ- ایلیا» (Blackleys) بهترین کیبوردی است که برای آی‌او‌اس ساخته شده‌است. این کیبورد هم از نظر گرافیک و هم از نظر جای حروف بینظیر است‌. دوستمان هنرمندمان ایلیا با دقتی ستودنی آن را طراحی کرده و آقای «سنگ ویتنامی» آنر از نظر برنامه نویسی اجرا نموده‌است.
تنها چیزی که من در این کیبورد جایش را خالی می‌دانم امکان predictive کلمات است که آنهم امیدوارم با پیگیری ایلیا در آینده به این کیبورد اضافه شود.
احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط Arzhang » 15 دسامبر 2014, 15:42

من یک مدتی‌ست کیبورد سنگ ـ ایلیا را از روی آی‌پدم برداشته‌ام. علتش این بود که مدتی بود به اصطلاح خودم ویندوزی شده بود. یعنی همین جوری مثل ابله‌ها نگاه می‌کرد و لَختی‌های احمقانه از خودش نشان می‌داد. خانمم گفت او هم این مشکل را داشته و از وقتی کیبورد سنگ ـ ایلیا را حذف کرده درست شده. اما زیر بار نمی‌رفتم، بالاخره رفیق‌مان یک کاری کرده بود باید ازش دفاع می‌کردیم. اما راستش دیگر کلافه شدم و بالاخره (بدون این که لایش را بالا بیاورم) کیبورد را حذف کردم. خب درست شد. اشکالاتی مثل غیب شدن کیبوردها، عدم پاسخگویی به لمس‌ها و رفتارهای ویندوزی تقریباً به صفر رسید. آیا شما احمد جان (یا دیگران) از این نظر مشکلی ندارید؟ الآن adaptxt و فارس تپ را نصب دارم و گرچه نسبت به موقعی که کلاً کیبوردهای غیر اپلی را نداشته باشی، حدود ۱۰ ـ ۱۵ درصدی مشکل کندی و گیجی دارم، اما در برابر امکاناتی که بهم می‌دهد قابل تحمل است.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط ali.messi10 » 16 دسامبر 2014, 21:04

چند تا نکته راجع به کیبرد فارس تپ که من یه مدتی میشه ازش استفاده میکنم:
تو وایبر من بعضی اوقات مشکلاتی دارم باهاش از جمله تایپ نشدن حرف اول از کلمه ی اول متن! / کار نکردن دکمه ی فاصله بعضی اوقات / وقتی تنوین تایپ میکنم و پاکش میکنم حرف قبل از تنوین هم پاک میشه که این نقص فکر میکنم مربوط به وایبر بشه چون من روی ios6 و کیبرد خود اپل هم این مشکل رو داشتم.
اخیرا در دو برنامه ی وایبر و persian music quiz کیبورد کلا بالا نیومد و عملا نمیشد روی کیبورد انگلیسی هم رفت و کلا مجبور شدم برنامه را از بک گراند ببندم و دوباره باز کنم
برخی اوقات هم در spotlight search باهاش مشکل دارم که کیبور نمایش داده نمیشه
این تاخیر در ظاهر شدن هم که بالاخره نمیدونم مشکل اپل هست یا مشکل برنامه، هم کم اذیت نمیکنه

ولی با این حال من خیلی کیبورد خوبی میبینم فارس تپ رو. مخصوصا بزرگ شدن حروف وقتی لمسشون میکنی و شباهتش به کیبورد اپل خیلی خوبه. این واقعا حس خوبی به آدم میده حین تایپ کردن. همین موضوع مشکل من با کیبورد مداد هست. با اینکه بسیار کیبورد خوب و خلاقانه ای هست ولی واقعا حین تایپ کردن احساس میکنم حروف کوچک زیر انگشتان من گم میشن و من حس نمیکنم مثلا الان حرف دال رو لمس کردم. در حالی که در کیبورد فارس تپ این مشکل رو نداشتم
کیبورد سیبورد و Blackleys رو هنوز تست نکردم ولی در بین مداد، فارس تپ و پرشین تایپر من با فارس تپ راحت ترم.
ali.messi10

پست‌ها : 16

پستتوسط sdtaheri » 17 دسامبر 2014, 03:26

من خیلی خوشحالم که بعد از آپدیت اخیر از فارس‌تپ رضایت نسبی پیدا کرده‌اید. اگر مشکلی مشاهده می‌کنید یا پیشنهادی دارید از طریق گزینه‌ی تماس با من موجود در نرم‌افزار با من تماس بگیرید تا سریع‌تر راجع بهشان با هم تبادل نظر کنیم. باز هم ممنونم.
sdtaheri

پست‌ها : 60

پستتوسط sdtaheri » 17 دسامبر 2014, 03:34

همون طور که دوستان راجع به کیبورد سوئیفت‌کی گفتند، این کیبورد از مشهورترین و بهترین کیبوردهای اندروید و آی او اس است. در سایتشان صفحه‌ای دارند که در آن مشکلات معمول پیش آمده برای کیبوردشان را نوشته‌اند. این مشکلات عمدتاً با مواردی که راجع به فارس‌تپ ذکر کرده‌اید تشابه دارند. پیشنهاد می‌کنم آن را مطالعه بفرمایید.
https://support.swiftkey.com/hc/en-us/s ... leshooting

نکته‌ی دیگری که ذکر آن خالی از لطف نیست این است که کیبورد از نرم‌افزاری که در آن اجرا می‌شود اطلاعی ندارد. فلذا اگر مشکلی را تنها در نرم‌افزاری خاص مشاهده می‌کنید، ایراد از کیبورد نیست و کاری از دست امثال من برنمی‌آید. یکی از عوامل معمول بروز این مشکلات، استفاده‌ی تیم برنامه‌نویسی نرم‌افزار مورد نظر از تکست باکس‌های غیر استاندارد (غیر از آنی که اپل به صورت استاندارد در اختیار برنامه‌نویسان قرار داده است) است. در این گونه موارد، امکان دارد شما نتوانید از کیبوردهای جانبی یا مثلاً ذره‌بین جابجایی مکان‌نما، یا دکمه‌های انتخاب مکان‌نما و … استفاده کنید. مثال مشهور این مورد، وایبر است که تا دو نسخه‌ی قبل چنین وضعیتی داشت. متأسفانه نرم‌افزارهایی با چنین خصوصیتی کم نیستند.
sdtaheri

پست‌ها : 60

پستتوسط Ahmad » 18 دسامبر 2014, 01:23

.آیا شما احمد جان (یا دیگران) از این نظر مشکلی ندارید؟ الآن adaptxt و فارس تپ را نصب دارم و گرچه نسبت به موقعی که کلاً کیبوردهای غیر اپلی را نداشته باشی، حدود ۱۰ ـ ۱۵ درصدی مشکل کندی و گیجی دارم، اما در برابر امکاناتی که بهم می‌دهد قابل تحمل است.

ارژنگ جان،
من هم ابتدا با بلک کیز مشکلاتی داشتم که عجیب‌ترینشان عدم امکان تغییر کیبورد بود پس از استفاده از بلک کیز. این کیبورد باعث کرش آیفون و آیپدم می‌شد. اما بمرور زمان و پس از بروز رسانی‌های متعدد این مشکل بنظر می‌آید که رفع شده باشد.
جدا از اینکه دوستمان ایلیا برای بهینه کردن این کیبورد زحمت کشیده امکانات این کیبورد از لحاظ چیدمان حروف و امکانات ادسترسی به بعضی از حروف از طریق دوبار تپ کردن کار را بسیار راحت می‌کند ولی اگر این کیبورد بروی دسنگاههای شما با ثبات نیست البته برایتان قابل نمی‌باشد.
احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط jwa » 01 ژانویه 2015, 01:07

من کی بورد FarsiPad را نصب کردم و سرعت خوبی دارد. فعلا که کلید ها هرکدام یک حرف بیشتر وارد نمیکند و برای کلیدهایی مثل آ و ي و ء و غیره باید به یک صفحه جداگانه وارد شد. اگر قدری روی آن کار شود شاید کی بورد خوبی بشود. گمانم تا چند روز دیگر نصف قیمت باشد. (فعلا یک دلار است.)
برای دیدن تصویرهای کی بورد و توضیحات نویسنده کی بورد به لینک زیر مراجعه کنید:

http://www.i-phone.ir/forums/thread99864.html
jwa

پست‌ها : 32

پستتوسط AliGhz » 03 ژانویه 2015, 14:36

قرار بود امروز تا ساعت ۱۲ ظهر مقاله‌ای را به روزنامه برسانم. در خانه لپ‌تاپ یا کامپیوتر ندارم و فقط آیفون است و آیپد. صبح دیدم تا به کارهایم برسم و بروم دفتر، دیروقت می‌شود. تصمیم گرفتم با همان آیپد و برنامۀ Notes*، مقاله را بنویسم. گفتم کیبرد ایلیا-سنگ هست و سر نیم‌فاصله هم به مشکل نمی‌خورم ;)

خب اولین بار بود که یک مقالۀ جدی و کامل ۱.۰۰۰ کلمه‌ای را روی آیپد می‌نوشتم، و با وجود کیبرد پیش‌گفته، چیزی از علائم و اعراب کم نیاوردم و حتی سرعت تایپم هم شاید مثل مک و در حد همان بود. به عبارت دیگر، کیبرد مانعی میان افکار من و متن نبود. نبودِ آتوکارکشن هم کمک بزرگی بود! وجود این قابلیت خیلی‌ وقت‌ها سرعت را کم می‌کند و اعصاب را خراب :confused:

خلاصه، خواستم یک بار دیگر اهمیت این کیبرد را برای نوشتن جدی یادآوری کنم. اگر خودم هم نشد به آقای سنگ ایمیل بزنم، از ایلیا که با ایشان در ارتباط است خواهش می‌کنم این نکات و سپاسگزاری‌ها را به ایشان برساند.

* من اپ‌های iA Writer و ByWord را هم روی آیپد دارم. ولی نسخۀ جدید اینها روی آیپد ۳، دست‌کم با زبان فارسی، بسیار کُند و عملا بی‌استفاده است. باز هم دم همان Notes گرم :thumbs_up:
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط Ilia » 03 ژانویه 2015, 23:55

علی جان، ممنونم! به سنگ پیغام شما را در مورد کیبورد Black Keys اش خواهم داد و مطمئنم که خوشحال خواهد شد. او این روزها شدیدا مشغول کار بر روی پروژهٔ بعدیش است.

اینکه شما از این کیبورد ابراز رضایت کرده‌ای، کلی برای من ارزش داشت. امیدوارم که همیشه موفق و شاد باشی.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Masiha » 16 ژانویه 2015, 13:14

ایلیا جان، واقعا کیبورد معرکه‌ایست،
به راحتی نقطه و ویرگول و نیم‌فاصله می‌گذارم و از آن لذت می‌برم.
چند نکته در جهت بهبود آن به ذهنم رسید که به آن‌ها اشاره می‌کنم:

در کیبوردهای اصلی اپل، وقتی آیکون تغییر کیبورد (کرهٔ زمین) را نگه دارید، لیست کیبوردهای موجود را نمایش می‌دهد ولی در این و تمام کیبوردهای فارسی که نصب کردم، اینگونه نبوده است.
مورد بعدی درباره صدای کلیک کیبورد است. در مواقع تایپ سریع یا کمی نگه داشتن روی یک کلید، صدای کلیک به صورت ممتد شنیده می‌شود. (برخلاف کیبورد اپل)
قلم زر زیباست ولی ای کاش امکان تغییر قلم حروف مثل کیهان نیز وجود داشت.

با همه این تفاسیر به نظر من، بهترین کیبورد فارسی موجود در حال حاضر برای آیفون، کیبورد سنگ ـ ایلیاست.
 MacBook Air MC504LL/A (Late 2010) - iPhone 6 Plus
نماد کاربر
Masiha
Site Admin

پست‌ها : 279

قبلیبعدی

بازگشت به آیپاد، آیفون، آیپد، آیتیونز و آیکلاد

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 15 مهمان