انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

iOS 7

گفتگوهای مربوط به آیپاد، آیفون، آیپد، آیتیونز، آیکلاد و محصولات مشابه

پاسخ: iOS 7

پستتوسط alireza3335 » 12 مارس 2014, 19:11

به کیبورد 7.1 نیم فاصله اضافه نشده؟
علیرضا
نماد کاربر
alireza3335

پست‌ها : 677

پستتوسط Arzhang » 15 مارس 2014, 14:13

من به همان روش قدیمی ساخت شورتکات نیم فاصله را دارم و نیم فاصله‌ای در صفحه کلید نمی‌بینم اما ظاهر حروف فارسی در صفحه کلید از آن شکل ابتدایی‌اش بیرون آمده و زیباتر شده. از آن‌جایی که هنوز صفحه کلید فارسی به شکل رسمی روی این سیستم عامل نیست، به نظرم توقع افزودن نیم‌فاصله قدری رؤیاپردازی‌ست. اما یک اتفاق عجیب برای من چند روز پیش افتاد و آن این که در حین تایپ سریع، یک باره متوجه شدم که بدون اجرای شورتکاتی که ساخته‌ام، و احتمالاً با یک کلید ترکیبی که تصادفی زده‌ام، نیم‌فاصله‌ای به متنم اضافه شده. مطمئن هستم که شورتکاتم را اجرا نکرده‌ام (یعنی همان پیشنهاد ایلیا تایپ ؛؛ و سپس فاصله) اما نیم‌فاصله را داشتم. هر چه تلاش کردم تا بفهمم چه کرده‌ام، دوباره میسر نشد به شکلی که حتی شک کردم نکند واقعاً شورتکات را اجرا کرده‌ام!
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط Ilia » 15 مارس 2014, 21:18

من حدس میزنم که اتوکورکت iOS کلمهٔ شما را با همان نیم فاصله اش یاد گرفته و جایگزین کرده.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Pooria Azimi » 09 آوریل 2014, 00:50

در iOS 7 (روی آیپد نسل ۴) داشتن بیشتر از ۴ تب در سافاری بدون ریفرش شدن تب پنجم برای من تبدیل به آرزو شده (حتی سایت فوق‌العاده سبکی مثل ایرماگ!) و این در حالیه که تمام برنامه‌های دیگه بسته هستند و فقط سافاری و این ۵ تب باز هستند و باز هم ۱ گیگ رم دستگاه پر شده؛ در حالی که در iOS 6 من هیچ موقع برنامه‌ها رو نمی‌بستم و با این حال سافاری ۱۰-۱۲ تب رو بدون مشکل و بدون نیاز به ریلود کردن نمایش می‌داد.

اپلی که من ۶-۷ سال پیش بهش علاقه‌مند شدم افتخارش این بود که صد نسخهٔ داخلی از یک محصول بیرون می‌ده، و فقط وقتی همه‌چیز و همهٔ جزئیات perfect شدند محصول رو به بازار می‌فرسته. همین باعث شد از ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۷ طول بکشه تا آیفون رو بیرون بدن، و تا ۲۰۱۰ که آیپد اول بیرون اومد. مقایسهٔ اون اپل با اپل فعلی واقعاً تراژیکه.

در فوروم‌های ساپورت اپل یک thread هست با چند هزار پاسخ، در مورد مشکلاتی که Mail.app در موریکس با جیمیل داره، و هنوز بعد از ۶ ماه برطرف نشده‌اند. thread ـهای مشابهی هم برای iOS با قبل از ۷٫۱ وجود داشت. من ۶ ماهه نمی‌تونم از آدرس جیمیلم برای ارسال میل استفاده کنم چون Mail.app در اکثر مواقع نمی‌تونه به Gmail SMTP server وصل بشه، و اپل هنوز نتونسته مشکل رو برطرف بکنه! میل iCloud هم که بیشتر شبیه جوکه از نظر اعتماد (دو ایمیل بسیار بسیار مهم من با این که در صندوق Sent آیکلاد من در مک و آیفون و آیپد و icloud.com هستند، اما به دست طرف مقابل نرسیده بودند و همین چقدر هزینهٔ مالی و زمانی به طرفِ مکالمهٔ من تحمیل کرد چون مجبور شده بود یک کارِ پیچیده رو خودش هم دوباره انجام بده چون فکر کرده بود من انجامش نداده بودم!)

خیلی سخته بعد از حدود ۱۰٫۰۰۰ دلار هزینهٔ سخت‌افزار و ۱۰۰۰ دلار هزینهٔ نرم‌افزار دادن (گذشته از هزاران ساعت یادگیری ریزترین جزئیات سیستم‌عامل)، اما واقعاً من دیگه دلیلی برای باقی ماندن در پلتفرم اپل نمی‌بینم. چند ماه پیش که آیفون ۴ ـم لاک شده بود می‌خواستم ۵اس بخرم و تا مرز خرید هم پیش رفتم، اما بخاطر مشکلات iOS 7 این کار رو نکردم و فعلاً آیفون ۴ ـم رو دارم تا چند وقت دیگه گوشی‌ای مبتنی بر Firefox OS یا ویندوز فون یا اندروید بگیرم. در مورد سخت‌افزار هم بجای خرید یک مک‌بوک رتینای ۱۵ اینچ که مدتی بود قصدش رو کرده بودم هنوز مدل ۲۰۰۹ ـم رو دارم وصله‌پینه می‌کنم تا ۶ ماه دیگه که احتمالاً یه Thinkpad یا دل بخرم و لینوکس روش نصب کنم... حداقل در لینوکس می‌تونم ایمیل ارسال بکنم. اما اپلی که در طول ۵ سال براش ۱۱٫۰۰۰ دلار خرج کرده‌ام ظاهراً نمی‌تونه این کار پیچیده رو انجام بده، و خودش رو هم موظف به پاسخ‌گویی به بیش از ۲۰ ایمیل شکایت من نمی‌دونه. ظاهراً premium pricing که ما می‌پردازیم دیگه شامل premium features و premium support نمی‌شه.

زمانی که من به اپل علاقه‌مند شدم (۶-۷ سال پیش)، این افراد مدیران و تصمیم‌گیران اپل بودند: استیو جابز، آوی تونین (سازندهٔ سیستم‌عامل Mach در دانشگاه کارنگی‌ملون و از بزرگان علم کامپیوتر!)، برتراند سرله، و اسکات فورستال. الآن آقای کِرِگ فِدِریگی مسئول هستند! واقعاً راست می‌گن که اگر می‌خواهید محصول (یا مملکتی) رو خراب کنید فقط کافیه یه آدم کوچیک رو مدیر کنید... سقوط آزاد خودش رخ خواهد داد.

آقای کوک هم شک نکنید در کنفرانس ماه آینده با افتخار و خوشحالی از بالا بودن customer sat اپل و آیفون تعریف می‌کنه و همچنان خودش رو گول می‌زنه (کوک به customer satisfaction می‌گه customer sat) - هر چی باشه ساعت مچی که ضربان قلبتون رو نشون بده و CarPlay خیلی مهمتر از نیم میلیارد iDevice هستند و بهتره انرژی‌مون رو روی اونها بذاریم تا نکنه سایت‌های گجت ناراحت بشن و ازمون بد بگن...

(end rant) :)
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط alireza3335 » 09 آوریل 2014, 09:51

باید صبر کنیم تا یه نابغه دیگه بیاد!
راستی پوریا پلتفرم را عوض کردی به ایرماگ هم سر بزن!
علیرضا
نماد کاربر
alireza3335

پستتوسط AliGhz » 09 آوریل 2014, 11:26

پوریا جان همۀ اینها که می‌گویی بجاست. اپل هم گل بی‌خار نیست و گاهی خارهایش آن‌قدر زیاد می‌شود که نمی‌گذارد عطر گل را استشمام کنی. یک ویژگی که قبلا بوده و مفید بوده، حذف می‌شود. نرم‌افزارها آپدیت می‌شوند و باگ‌ها برطرف نمی‌شوند. اما زمان جابز هم از اینها بود. مثل باگ نمایش تقویم فارسی یا موارد دیگر. البته شاید به این گستردگی نبود. با همۀ اینها، من نمی‌توانم هنوز سخت‌افزاری جز اپل را تصور کنم که در برابرم باشد. لپ‌تاپ‌های دیگر آن‌قدر زمخت و زشت هستند که تصور کار کردن با آنها هم جانکاه است. به نرم‌افزارهای خاص این پلتفرم هم وابسته شده‌ام. مثل ملل و Byword و Writer… اپلیکشن Notes و… مک‌بوک ۲۰۰۹ من هم کند شده؛ حتی با ۸ گیگ رم و یک ترابایت هارد. آیفون ۴ کند شده. آیپد نسل ۳ آن‌قدر که باید روان نیست. ولی هنوز در این خارزار، باز هم اپل غنیمتی است. شرکت‌ها هم دوران اوج و فرود دارند. امیدوارم فرود اپل آن‌قدر ممتد نباشد که مجبور به مهاجرت به پلتفرمی دیگر شوم. هرچند از این مهاجرت، اگر به نفعم باشد، در نهایت ترسی ندارم. همان‌طور که زمانی وابستۀ مایکروسافت و ویندوز بودم و سرانجام به اپل رو آوردم.
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط alireza3335 » 09 آوریل 2014, 14:34

ولی جداً اپل این روزها بد جوری مردم را اذیت می‌کند. مثلا همین رفرش شدن صفحات وب خیلی اذیت کننده است، مخصوصاً هنگام خواندن مطلبی باشد. مهم‌تر اینکه اگر از قابلیت Reader استفاده می‌کنید، هنگامی که صفحه رفرش می‌شود به آن جایی که صفحه را رها کرده بودی، باز نمی‌گردد که این خیلی آزار دهنده است.
باید توجه داشت که پلتفرم‌های دیگر نیز پلتفرم فاضله نیستند که ارزش آن را در زمان کنونی داشته باشد تا به آن‌ها مهاجرت کرد. در این صورت باید قید این همه برنامه و کلی هماهنگی که با محصولات ایجاد شده را زد.
علیرضا
نماد کاربر
alireza3335

پستتوسط Ahmad » 09 آوریل 2014, 17:37

پوریای عزیز
من واقعا شوکه شدم از این تصمیم گرچه هر تصمیمی که بگیری برای من قابل احترام است. من نیز آیپد دارم و فکر کنم نسل ۳ باشد، همانی که اپل آنرا new ipad می‌نامد ولی هیچکدام از این مشکلاتی که شما و دیگر دوستان در اینجا به آن اشاره کرده اید را ندارم، مانند کندی در ریفرش کردن صفحه. به احتمال قریب به یقین این مشکل شما مربوط است به کندی اینترنت در ایران و مسائل زیربنائی تکنیکی/سیاسی.
کلا همانطوری که دوستمان علی نیز به آن اشاره کرده، اپل شرکتی تجاری است و رفتارش نیز مانند همه شرکتهای تجاری مانند مایکروسافت، سامسونگ و غیره. مشکل ما شاید این با شد که به یک شرکت تجاری با دید ایده‌آلیستی نگاه می کنیم و زمانی که رفتاری از این شرکت سر می‌زند که منطبق با آن ایده‌آلها نباشد دلسرد می‌شویم و عصبانی. من فکر می‌کنم این دید و احساس نسبت به یک شرکت تجاری اشتباه باشد.
من البته دانش تئوریک شما را در زمینه علوم کامپیوتر ندارم ولی در دپارتمانمان حدود ۲۰ عدد کامپیوتر ویندوز داریم که من در کنار مسئولیت‌های دیگرم مسئولیت نگه‌داری و بروز کردنشان را نیز بعهده دارم، همچنین ۵-۶ یونیکس ابنتو و ... در خانه از دهه ۹۰ نیز از مک استفاده کرده‌ام. باور کن که، علیرغم تمام مشکلات موردی که گاهی در مک به آن برمی‌خوریم، که نمونه‌اش را در همین سایت می‌بینم، کار با مک برایم چنان لذتی دارد که در بین پلاتفرمهای موجود مطلقا چنین احساسی را ندارم. چنین مشکلاتی در تمام پلاتفرها وجود دارد در اینمورد کاملا مطمئن هستم.
البته شما جوانی بااستعدادی هستید و مستلزم این مرحله از عمر نیز آزمودن چیزهای جدید در زندگی است و من این را کاملا درک می‌کنم و به آن نیز احترام می‌گزارم.

احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط saeidk » 09 آوریل 2014, 21:32

مساله ریفرش که از اول در آی پد هست. وقتی چند تب را باز کنی و برگردی به اولی اونوقت بسته به سرعت اینترنت شما آن صفحه ریفرش می شود که برای ما مثلاً ده ثانیه است و برای کشوری که شما هستی مثلاً یک ثانیه.
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط Ilia » 09 آوریل 2014, 21:35

من اینقدر این پوریا را دوست دارم که او اس ایکس را دوست ندارم…

…اما راستش اصلا یادم نمی‌آید که آخرین بار کی بوده که مکم مشکل اساسی‌ای داشته. الان که این را مینویسم ۲۴ تا تب در ۴ تا صفحهٔ سفاری روی مکم باز است و مثل بچهٔ آدم کارشان را میکنند. روی آیفون 5S ام هم یازده تا تب روی سفاری باز است که هیچ مشکلی برای رفرش شدنشان ندارم.

بعضی وقتها مشکلات از چیزهایی پیش می‌آید که بار دستگاه میکنیم (مخصوصا چیزهایی از قبیل توتال فایندر و مشابهاتش)، بعضی وقتها اینترنت نکبت ایران مشکل است و این چیزیست که مسلما در مقولهٔ تسترهای اپل نمیگنجد. بعضی وقتها دستگاهمان قدیمی شده اما قبولش برای ما سخت است. بعضی وقتها هم ما زیادی نسبت به چیزی حساس میشویم و تحملش برایمان سخت میشود.

اما خُب مسلما اپل همیشه مشکلات داشته، الان هم دارد و بعدا هم خواهد داشت. بر منکرش لعنت.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Arzhang » 09 آوریل 2014, 22:30

به اضافه‌ی همه‌ی این‌ها من می‌خواهم این بخش از گفته‌ی پوریا را پررنگ کنم:
Pooria Azimi نوشته است:[نمایش]
خیلی سخته بعد از حدود ۱۰٫۰۰۰ دلار هزینهٔ سخت‌افزار و ۱۰۰۰ دلار هزینهٔ نرم‌افزار دادن (گذشته از هزاران ساعت یادگیری ریزترین جزئیات سیستم‌عامل)، اما واقعاً من دیگه دلیلی برای باقی ماندن در پلتفرم اپل نمی‌بینم.

پوریا در کشوری که هیچ‌کس حتی به حق مالکیت معنوی تولیدات فرهنگی داخلی هم توجهی نشان نمی‌دهد، با ارز گران قیمت هم‌پای مردمان دیگر، هزینه کرده و در این مدت فعالانه سعی کرده با اپل در ارتباط باشد. اما احتمالاً این حس به او دست داده که با این وجود، از طرف این شرکت (که البته تجاری‌ست و باید به نیاز مشتریانش توجه کند) اصلاً به حساب نمی‌آید. حداقل من این‌طور تصور کرده‌ام. یک اشاره‌ای هم به یادداشت بعضی دوستان بکنم: راستش من هم تصور رفتن از مکینتاش برایم ناممکن است اما آیپد و آیفون را از این امر جدا می‌کنم. هر قدر که مکینتاش برای من ذوق‌انگیز است، آی او اس به نظرم بسیار پرمحدودیت و بدقلق است (باز هم حداقل برای من!)
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط Pooria Azimi » 10 آوریل 2014, 12:25

:) احمد جان در مورد بدی‌های بقیهٔ سیستم‌ها کاملاً موافقم! من از همین الآن غصه‌ام شده که اگر ۵-۶ ماه دیگه همچنان مشکلات برپا باشند و مجبور بشم کاملاً از لینوکس یا نسخه‌های دسکتاپِ FreeBSD استفاده کنم! به‌احتمال زیاد از شدت مشکلات در ماه اول خودکشی خواهم کرد! البته مشکلِ ریلود شدن صفحات که سعید گفت درسته - مشکل اصلی سرعت اینترنت یا فیلترینگ نیست (خوشبختانه من یک سالی می‌شه که به‌هیچ‌عنوان مشکل فیلترینگ نداشته‌ام)، مشکل سافاریِ آیپده که بیشتر از ۴-۵ تب اگر باز بکنید تب‌های اولی همه ریفرش می‌شن. مثل دو سال پیش در مک که اپل تازه به WebKit2 مهاجرت کرده بود و تب‌ها دائم ریفرش می‌شدن.

صحبتی که ایلیا کرد هم دقیقاً یکی دیگر از مشکلات منه: آیفون. روی آیفون (۵ و ۵اس و ۵سی) خیلی از مشکلاتی که iOS 7 برای آیپد آورده وجود ندارند. اما چرا؟ اپل سالی ۱۰۰ میلیون آیپد می‌فروشه، و به قول یک فرد مرحوم این دستگاه قراره جایگزین PC بشه؛ چرا باید ارزشش از آیفون برای اپل کمتر باشه؟ فقط به‌خاطر این‌که بخاطر ساختار نامناسب carrier ـها در آمریکای شمالی پول بیشتری عاید اپل می‌کنه که نباید باعث بشه اپل از بقیهٔ محصولاتش غفلت بکنه. من مبلغ خیلی زیادی پول برای آیپدم داده‌ام، و با مهاجرت به سیستم‌عامل جدید دیگه تقریباً نمی‌تونم ازش استفاده بکنم (همون‌طور که گفتم این اصلاً به سرعت اینترنت و فیلترینگ ربطی نداره و مشکل از مدیریت نامناسب iOS 7 ـه). برخلاف سالهای گذشته که من هم کم‌سن‌تر(!) بودم و این دستگاه‌ها بیشتر وسیله‌ای برای اکتشاف و بازی، الآن این دستگاه‌ها شریان حیاتی ارتباطات کاری و تحصیلی من هستند. این که برای ۶ ماهه من قادر نیستم از آدرسِ جیمیل (یا آدرس‌های دیگه‌ام که از جیمیل بعنوان backend استفاده می‌کنند) روی دستگاه‌های گرون‌قیمتم استفاده کنم و مجبورم بعد از ۶ سال استفاده از Mail.app همیشه یک براوزر باز داشته باشم تا بتونم به gmail.com دسترسی داشته باشم غیرقابل‌گذشته، خصوصاً با در نظر گرفتن کیفیت پایینِ سرویسِ جایگزین اپل (iCloud Mail).

مشکل من البته این مورد خاص نیست، مشکلِ من با trend ـیه که داره تکرار می‌شه و مشکلاتِ ادامه‌دار جیمیل از زمان موریکس و iOS 7 صرفاً مطرح‌ترینشونه: «چه پراسسی در اپل داره اتفاق می‌ده که باعث چنین اتفاقاتی می‌شه؟» - منظورم از پراسس اصطلاحیه که در مدیریت پروژه‌های نرم‌افزاری استفاده می‌شه. این اتفاقات باگ نیستند که در اثر سهل‌انگاری رخ داده باشن. یک عده از مدیران پروژه در اپل نشسته‌اند و تصمیم گرفته‌اند تغییراتی بنیادین در Mail بدن، و متوجه این‌که این تغییرات مشکل‌زاست نشده‌اند. بعد این تغییرات در طول چندین ماه اجرا و پیاده‌سازی شده‌اند و باز هم کسی متوجه نشده. بعد رفته برای QA، و باز هم کسی متوجه نشده. باید موریکس می‌رسید دست مشتریان تا اپل متوجه بشه که برنامه‌ش قادر به اتصال به Gmail نیست! و سریع و در عرض چند هفته یک آپدیت نصفه-نیمه بیرون بده، که مشکل عدهٔ زیادی رو حل کرد اما صدها هزار نفر مثل من هستند که هنوز مشکل دارند، و بعد از ۶ ماه هنوز نتوانسته‌اند مشکل رو حل بکنن. این ضعف مدیریتی و priority ـهای غلط شرکت رو می‌رسونه. این رویهٔ غلط رو در خیلی موارد دیگه هم می‌شه دید. مثلاً مشکلِ امنیتی‌ای که ۶ ماه قبل در جاوا برطرف شده و برای تمام سیستم‌عامل‌ها patch ـش اومده، هنوز در مک وجود داره و فقط وقتی یک تروجان اون رو هدف می‌گیره تازه متخصصان امنیتی اپل از وجودش باخبر می‌شن (انگار اصلاً mailing list ـهای امنیتی رو چک نمی‌کنن! کاری که حتی منی که نه سر پیازم و نه ته پیاز، و از مباحث امنیت اطلاعات هم خیلی خوشم نمی‌آد و این سر دنیا زندگی می‌کنم انجام می‌دم!) - طراحی ظاهر جدید iOS 7 هم همین‌طور. آقای آیو باید ۲۰ پروتوتایپ مختلف رو امتحان می‌کرد تا به این فهم برسه که استفاده از text بعنوان دکمه کار نادرستیه و بعد از ۴ ماه استفاده از خلق‌الله بعنوان موش آزمایشگاهی در ۷٫۱ دست از کله‌شقی برداره.

بحث شیرین ۷٫۱ پیش آمد - به‌نظر شما وقتی رادیکال‌ترین تغییر سیستم در ۷ سال داره اتفاق می‌افته مهندسین اپل باید مشغول چه کاری باشند؟ مطمئنم پاسختون ساخت ساعت مچی و اینترفیس برای iOS in Car نیست. اما این اتفاقیه که افتاد. برای مدت ۴ ماه نزدیک ۶۰۰ میلیون دستگاه با iOS 7 در دنیا وجود داشت که از مشکلات خیلی زیادی رنج می‌بردند (و هر ساعت سافاری‌شون کرش می‌کرد و دستگاه respring می‌شد)؛ اما خبری از ۷٫۱ نمی‌شد چون اپل سرگرم CarPlay بود! بعد از ۴ ماه ۷٫۱ بیرون اومد، آپدیتی که صرفاً تغییرات کمی در ظاهر داشت و تعدادی از باگ‌های داخلی رو هم برطرف کرده بود، و تغییراتِ داخلی (از نظر API) نداشت. این جز مدیریت غلط منابع و اولویت‌های نامناسب چیزی نمی‌تونه باشه.

------

مشکل من دقیقاً چیزیه که ارژنگ گفت: بعنوان مشتری اپل، در طول یک سال گذشته کاملاً دارم حس می‌کنم که منافع اپل دیگه همسو با منافع من نیست. در سالهای گذشته ولی اصلاً این‌طوری نبود و حتی اتفاقات تلخی مثل Maps در iOS 6 هم با وجود مضر بودن در کوتاه‌مدت، در درازمدت به‌نفع منِ مشتریِ اپل بود (الآن کیفیت نقشهٔ اپل در اکثر جاهای دنیا به خوبیِ نقشهٔ گوگله، و برنامهٔ گوگل هم خیلی بهتر از چیزی شده که قبلاً بود، و همه یه‌جورایی سود کردیم). نبود فلش روی آیفون و آیپد هم باز به‌نفعِ من بود، و دقیقاً همون‌طور که جابز می‌گفت: «مردم به ما پول می‌دن که براشون چنین تصمیماتی رو بگیریم». من به اپل پول می‌دم که برام تصمیماتی از این دست بگیره، نه این‌که کلاسِ یادگیریِ interface design باشه برای جانی آیو، یا یادگیری مدیریت پروژه برای فدریگی.

البته یک مشکل دیگه هم هست که تأثیرش رو در درازمدت می‌گذاره، و اون هم اینه که تعداد زیادی از مهندسین اپل در دو-سه سال گذشته از شرکت خارج شده‌اند، البته عمدتاً به‌خاطر مشکلات مالی! چون میانگین حقوق در اپل نسبت به جاهایی مثل گوگل و فیس‌بوک و حتی استارتاپ‌های VC-funded نسبتاً پایین‌تره. هرچند این چیزی نیست که ما بتونیم (خارج از شرکت) تأثیراتش رو به‌طور مستقیم trace کنیم.

در ضمن، با جملهٔ‌آخر ارژنگ هم موافقم! مثلاً اندروید الآن دیگه سیستم‌عامل خیلی خوبی شده و کیفیت خودش (سیستم‌عامل، و نه برنامه‌ها) از iOS خیلی بیشتره، و محدودیت‌های خجالت‌آور iOS (مثل inter-app communication) رو نداره.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط alireza3335 » 10 آوریل 2014, 17:18

ببخشید می‌شود لطف بفرمایید که همین موضوع رفرش شدن صفحات سافاری دقیقا از کجا ناشی می‌شود؟ یعنی من با جستجو‌هایی که انجام دادم فهمیدم که در آیپد کمبود رم وجود دارد و از طرفی پوریا جان اشاره به webkit کرد. به نظرم مشکل از هر دو ناشی شده است اما می‌خواهم که یاد بگیرم چگونه؟
از طرف دیگر اگر ریشه اصلی این مشکل، سخت‌افزاری باشد، و اپل بخواهد در آیفون و آیپدهای نسل بعدی‌اش از رم بیشتری استفاده کند، این‌هایی که آیفون 5S و آیپد ایر خریده‌اند مرتکب اشتباه نشده‌اند؟ (یعنی اشتباه را در اصل اپل انجام داده است؟) یا اقتضای بهبود نرم‌افزار این است که سخت‌افزارهای قدیمی با یک شیب نسبتا تندی فدای آن شود؟
علیرضا
نماد کاربر
alireza3335

پستتوسط Pooria Azimi » 10 آوریل 2014, 19:41

همون‌طور که می‌دونید گوگل کروم ار ابتدا برپایهٔ وب‌کیت ساخته شده بود، اما فقط از بعضی قسمت‌هاش استفاده می‌کرد (تفسیر صفحات HTML و CSS و مشخص کردن ساختار صفحات) و کارهایی مثل networking و نمایش/رندر فانت‌ها (http://www.chromium.org/developers/desi ... s-and-skia که در مقایسه با سافاری واقعاً افتضاحه!) رو خودشون نوشته بودند و تحت پروژهٔ Chromium منتشر می‌کردند، و صدالبته موتور پردازش جاوااسکریپت V8 که از جواهراتِ دنیای کامپیوتره و برخلاف ادعاهای اپل در کنفرانس‌هاش، همیشه سرعت بسیار بسیار بیشتری از JavaScriptCore (یا Nitro) اپل داشته و هنوز هم داره و خواهد داشت.
اگر اشتباه نکنم حدود سال ۲۰۰۹ بود که به کرومیوم چند ویژگی خیلی مهم اضافه شد: multiprocess رندرینگ (منظور ایجاد پراسس‌های مختلف در سطح سیستم‌عامل برای رندر و پردازش هم صفحه جدا از صفحات دیگه‌ست، تا اگر فرضاً یکی کرش کرد بقیه آسیب نبینن. و البته با multiprocess در سی‌پی‌یوها نباید اشتباهش بگیرید که کلاً یه چیز دیگه‌ست!) و sandboxing (برای ایزوله کردن این پراسس‌ها). این دو قابلیت باعث شدند که کروم از نظر سرعت و ثبات و امنیت به‌مراتب از سافاری بهتر باشه (هرچند، من همون موقع و همین الآن سافاری رو از نظر اینترفیس ترجیح می‌دم و براوزر اصلیمه)، و اپل برای عقب نماندن بیشتر پروژهٔ WebKit2 رو راه‌اندازی کرد که سعی می‌کرد sandboxing و رندرینگ مبتنی بر پراسس رو وارد وب‌کیت بکنه. این مربوط به دورهٔ تلخِ حدوداً یک ساله‌ای می‌شه که بعد از آمدن سافاری ۵، دائم پراسسِ رندرینگ کرش می‌کرد و لازم می‌شد تا «تمام» تب‌های سافاری ریلود بشن! بعد از حدود ۱ سال اپل مشکل رو تا حد زیادی حل کرد، و الآن در موریکس دیگه این مشکل وجود نداره (و بهبودهای خوبی هم در زمینهٔ امنیتی داده شده).

(قسمتی اطلاعات بالا رو از یک مقالهٔ خیلی مطرح Paul Irish که پارسال منتشر شد کپی کرده‌ام:‌ http://www.paulirish.com/2013/webkit-for-developers - در مورد وب‌کیت۲ هم شاید این مقاله مفید باشه: http://arstechnica.com/apple/2010/04/we ... -renderer/)

همون‌طور هم که یادتونه سال قبل گوگل از پروژهٔ وب‌کیت خارج شد و Blink رو راه‌اندازی کرد و همهٔ چیزهای خوبش رو هم با خودش برد :)

این مقدمهٔ طولانی و خسته‌کننده بود از داستان وب‌کیت۲. حالا داستان کرش‌های زیاد سافاری در iOS 7 جریانش چیه؟ راستش نمی‌دونم، و وقتی به لاگ کرش‌ها هم نگاه می‌کنم چیزی دستگیرم نمی‌شه جز این که بیشتر کرش‌های آیپد من در قسمت event-dispatcher هستند، که شاید مربوط به XPC باشه. دقیق‌ترش رو ولی نمی‌دونم. چیزی که مهمه اینه که این اتفاق واقعاً می‌افته. تاپیک زیر رو مثلاً ببینید: http://forums.macrumors.com/showthread.php?t=1672010، یا چهل صفحۀ https://discussions.apple.com/thread/53 ... 0&tstart=0 - اینها دیگه مشکلات اینترنت ایران رو هم ندارند که بخواهیم تقصیر رو گردن اون بیاندازیم.

در مورد این‌که چرا در iOS 7 تعداد ریلودها انقدر بالاست هم راستش نظر دقیقی ندارم (هرچند فرضیه کلی دارم که در ادامه توضیح می‌دم!) - فقط می‌دونم که من روی همین دستگاه و زمان iOS 6 می‌تونستم ۱۰-۱۲ تا تب سنگین رو باز کنم و برم به مثلاً برنامهٔ Documents و بعد که برمیگشتم تب‌ها سر جاشون بودن. اما الآن اگر ۵ تا تب از ایرماگ باز کنم تب اولی نیاز به ریلود داره! اگر سویچ کنم به یه برنامهٔ دیگه که حتی اگر یک تب هم باشه ریلود می‌شه. این تنها دلیلش همین «کمبود رم» می‌تونه باشه.

در آیپد حافظهٔ بین پردازشگر گرافیکی و «رم» عادی مشترکه (shared memory). این یعنی سیستم ۱ گیگابایت فضا برای ذخیرهٔ اطلاعات برنامه‌ها نداره - بسته به‌این‌که چقدر پردازش گرافیکی در اون لحظه نیاز باشه میزان رمی که برای برنامه‌ها می‌مونه کاهش پیدا می‌کنه. از طرف دیگه، به‌خاطر ساختار composite ـی که اینترفیس آیفون و مک دارند (Quartz)، پردازشگر گرافیکی ممکنه حجم خیلی زیادی رم اشغال بکنه - مثلاً فرش کنید در Home Screen داخل یک فولدر رفته‌اید و Notification Center رو باز کرده‌اید. الآن حافظهٔ پردازشگر گرافیکی شامل خیلی چیزها، از جمله موارد زیره:
۱) یک تصویر ۲۰۴۸×۱۵۳۶ پیکسلی (بدون کانال آلفا) از عکس پس‌زمینه
۲) یک لایهٔ تقریباً ۱۰۰۰×۱۰۰۰ پیکسل که پس‌زمینهٔ فولدره، و textture ـش محتوای لایهٔ قبلی (پس‌زمینه) با اعمال افکتِ blur ـه
۳) تصویر آیکن‌های فولدر (هر کدام یک لایه)
۴) تصویرلیبلِ آیکن‌ها (هر کدام یک لایه)
۵) تصویر سایهٔ لیبل‌ها (هر کدام یک لایه)
۶) تصویر نهایی، که در هر لحظه باید نشون داده بشه. اگر آیپد رو کمی بچرخونید تا افکت parallex ـش فعال بشه، این تصویر از اول ساخته می‌شه.

تصویر

اینجا تصاویر مثلاً با JPEG فشرده نشده‌اند، و وقتی تصویری ۲۰۴۸×۱۵۳۶ پیکسله با عمق ۳۲ بیتی، رسماً نیاز به ۱۲ مگابایت رم داره!

این اتفاق در تمام سیستم‌عامل می‌افته. مثلاً در Settings، تمام آیکن‌ها و دکمه‌ها و view ـها هر کدوم یک لایه هستند. وقتی تعداد لایه‌ها زیاد بشه، سیستم به رم بیشتری برای پردازش گرافیکی نیاز پیدا می‌کنه و ناچار باید اطلاعاتی رو از رم تخلیه کرد. چون در iOS چیزی به اسم virtual memory نداریم، اطلاعاتی که از روی رم باید پاکشون بکنیم «واقعاً» پاک می‌شن و مثل مک روی دیسک نوشته نمی‌شن! و وقتی دوباره بهشون نیاز هست باید از اول از اینترنت دانلود و پردازش و نمایش بشن؛ یعنی، اگر سیستم مموری کم بیاره تب‌های سافاری رو از بین می‌بره و نیاز به ریلودشون هست :)

این compositing/layered windowing system در آکوا رمز زیبایی OS X و iOS ـه، و رمز کندی سرعت OS X در سالهای اولیه (که خوشبختانه من اون موفع مک نداشتم).

حالا چه اتفاقی در iOS 7 افتاده که جدیده؟ تصاویر زیر به‌خوبی نشون می‌دن که چه چیزی جدیده:

لایه‌ها در UIDateTimePicker در iOS 6:
UIDatePickeriOS6.png

لایه‌ها در UIDateTimePicker در iOS 7 (تصویر رو باید در صفحهٔ جدید باز کنید تا دقیق بتونید ببینیدش):
UIDatePickeriOS7.png

(تصویر از http://blog.ittybittyapps.com/blog/2013 ... s-uipicker، بحث بیشتر در https://news.ycombinator.com/item?id=6416045)

همان‌طور که در تصویر بالا دیده می‌شه، برای نمایش افکت‌های «قشنگ» iOS 7، نیاز به لایه‌های بیشتر (یا «خیلی خیلی بیشتر»!) ـی هست، حتی برای چیز ساده‌ای مثل date picker. همین خودش کلی حافظهٔ بیشتر رو اشغال می‌کنه.

مسألهٔ دیگه بازتر شدن API ـهای multitasking هستند، که باعث می‌شه برنامه‌ها و سرویس‌های بیشتری در پس‌زمینه اجرا بشن (اگر هر روز ساعت ۱۰ صبح میل رو باز می‌کنید، حتی اگر الآن میل رو از قسمت multitasking بسته‌اید باز هم ممکنه میل باز بشه و در پس زمینه حافظه و سایکل CPU مصرف بکنه).

چرا در آیفون مشکل انقدر حاد نیست؟ شاید چون آیفون صفحهٔ کوچکتری داره (آیپد صفحه‌ش ۳۳۰ درصد بزرگتر، یا معادل ۴٫۳ برابر آیفونه)، اما آیفون ۵/۵سی/۵اس و آیپد ۴/ایر/مینی‌رتینا همه‌شون ۱ گیگ رم دارن! آیپد شدیداً به رم ۲ گیگ نیاز داره، خصوصاً با iOS 7، اما اضافه کردن رم بیشتر هم باعث می‌شه هزینهٔ ساخت هر آیپد ۱ تا ۲ دلار گرون‌تر بشه (که خیلی برای اپلی که بدون شرم هنوز بعد از این همه سال نه‌تنها مدل ۱۶ گیگی آیفون/آیپد رو حذف نکرده، بلکه مدتی پیش در چین و اروپا مدل ۸ گیگی رو هم دوباره شروع کرد به فروختن، سنگین خواهد بود!)، و هم روشن نگه داشتن میلیاردها ترانزیستور دیگه انرژی بیشتری مصرف می‌کنه و باطری آیپد زودتر تموم می‌شه.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط alireza3335 » 11 آوریل 2014, 00:20

اصلا از این بهتر و کامل‌تر نمی‌شد توضیح داد، فقط از آن‌جایی که با یاد گرفتن حس کنجکاوی انسان بیشتر می‌شود چند تا مطلب باقی می‌ماند که اگر فرصت داشتید لطف کنید به این‌ها هم بپردازید.
اول اینکه چرا virtual memory برای دستگاه‌های iOS وجود ندارد؟ امکانی که فکر کنم با وجود حافظه فلش چیز به درد بخوری باشد. آیا امکان دارد روند سیستم عامل به این سمت برود؟(البته این را در حد اطلاعات خودم پرسیدم، شاید امری امکان ناپذیر باشد که اصلا مطرح کردنش هم اشتباه است)
دوم اینکه واقعا راهکار برون‌رفت دستگاه‌های آیپد (با توضیحاتی که نسبت به تفاوت آن با آیفون دادید) از مشکل موجود چیست؟ یعنی همه از iOS 6 به پایین استفاده کنند؟ یا اینکه صبر کنند تا مدل جدید‌تر بیاید و آن را بخرند که رم بیشتری دارد؟ و یا اپل تغییراتی در سیستم عامل بدهد که سازگاری آن را با دستگاه‌های موجود بیشتر کند؟ اصلا لزومی به این کار هست؟ مثلا آیا اپل برای حفظ مشتریان واقعا نیاز دارد که OS X را طوری طراحی کند که بر روی مک‌های ۲۰۰۵ به قبل هم عالی کار کند؟
سوم اینکه هنگامی که داشتم کتاب استیو جابز را می‌خواندم برای اپل ۲ (اگر اشتباه نکنم) می‌خواستند همین تکنولوژی چند لایه را پیاده کنند به این ترتیب که دو تا پنجره روی هم بیافتند و افکت خاص خود را داشته باشند (که این‌قدر این روزها برای ما عادی شده که اصلا شاید به آن فکر هم نکنیم). در آن‌جا استیو جابز از مفهومی به نام چگالی پیکسل‌ها نام برد و اینکه آن موقع این امکان وجود نداشت که افکت موجود را آن‌طور که نی‌خواستند پیاده کنند و با طرفندی آن را اجرایی کردند که آن نیز بسیار برایم جالب بود. حالا سوالم که خیلی ربطی به موضوع اصلی ندارد این است که این لایه‌ها دقیقا چگونه روی همدیگر قرار می‌گیرند؟ یعنی اگر صفحه نمایش پیکسل‌های کمتری داشت، داشتن این لایه‌ها با هم سخت‌تر (نشدنی) می‌شد؟ و چرا؟
علیرضا
نماد کاربر
alireza3335

قبلیبعدی

بازگشت به آیپاد، آیفون، آیپد، آیتیونز و آیکلاد

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 6 مهمان