انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

iOS 6

گفتگوهای مربوط به آیپاد، آیفون، آیپد، آیتیونز، آیکلاد و محصولات مشابه

Re: iOS 6

پستتوسط Nav ! D » 29 ژانویه 2013, 12:22

واسه آیفون هم عوض شده
تصویر

مشکل موزیک اپ در آیپد چیه ؟
Apple iMac MC814 - MacBook Air MD760 - iPhone 11 Pro Max - iPod Nano 6G
نماد کاربر
Nav ! D

پست‌ها : 216

Re: iOS 6

پستتوسط Pooria Azimi » 29 ژانویه 2013, 21:22

از کجا شروع کنم؟ :-)

۱. کلاً برنامه بسیار زشت، فاقد هرگونه امکانات و «کند» هست.
مثلاً صفحهٔ اصلیِ نمای Playlists ـش نسبتاً قشنگه، اما وقتی روی یک پلی‌لیست کلیک می‌کنید با یه لیست طولانی از آهنگ‌ها روبرو می‌شید. تقریباً ۱۰ ساله آیتیونز کامپیوتر این قابلیت رو داشته که در نمای پلی‌لیست، بشه بر اساس آلبوم مرتب کرد (یعنی، آهنگ‌هایی که در یک آلبوم هستند کنار هم نمایش داده بشن). این برنامه این قابلیت رو نداره. حتی این قابلیت که بر اساس نام خواننده، نام آلبوم یا تعداد ستاره‌ها مرتب بشن رو هم نداره. در حقیقت، هیچی نداره؛ فقط یه لیست از آهنگ‌هاست! وقتی داخل یک پلی‌لیست باشید هم سرچ فقط نام پلی‌لیست‌ها رو جستجو می‌کنه. یعنی، اگر داخل پلی‌لیست x هستید که می‌دونید آهنگ y رو داره، برای پیدا کردنش باید روی spotlight تپ و بعد y رو بزنید و دستی به قسمت Songs برید. طبیعتاً ممکنه کلی آهنگ y دیگه هم وجود داشته باشند و کلاً سرچ سخت‌تر می‌شه. راه‌حل چیه؟ همون‌چیزی که از سال ۲۰۰۷ در آیفون بوده: مرتب‌سازی بر اساس نام و نمایش a b c d ... z به‌صورت عمودی در سمت راست صفحه که راحت بشه رفت به مثلاً آهنگ‌هایی که با y شروع می شن (این قابلیت در نمای Songs وجود داره). و همچنین با کشیدنِ لیست به پایین، باید در اون‌بالا یک سرچ‌باکس نمایان بشه که با کمک اون بشه «فقط» در لیستی که الآن داره نمایش داده‌میشه جستجو کرد (و نه تمام برنامه). این پارادایم از سال ۲۰۰۷ در iPhone OS 1 تا الآن وجود داشته، و اکثر برنامه‌های درست‌و حسابی این رو کاملاً رعایت می‌کنند. طبق معمول، اپل خودش رو بالاتر از این قوانینِ دنیوی می‌دونه.
برنامه فاقد امکاناته. هم از دید consume (مثل مثال بالا؛ یعنی، روی کامپیوترتون کلی پلی‌لیست و آلبوم درست‌وحسابی ساخته‌اید، اما به‌خاطر این‌که اپل به طراحی ساده و خوشگل بیشتر از usability اهمیت می‌ده، برای انجام ساده‌ترین کارها هم باید کلی دست‌وپا بزنید) و هم از دید edit (مثلاً تا iOS 6 امکان ساخت پلی‌لیست روی دستگاه‌ها نبود؛ و الآن هم که هست فقط می‌شه پلی‌لیست دستی ساخت و خبری از Smart Playlist نیست. چرا؟ دوباره، چون سادگی رو ارجح می‌دونند به کارائی.
و برنامه کلاً بسیار «کند» هست. برای ساده‌ترین کارها باید کلی «تپ» انجام بدید. تغییر rating یک آهنگ؟ روی کاورِ ۳۰ پیکسلی‌ش در اون بالا کلیک کن، بعد دابل‌تپ انجام بده تا وارد نمای سیاهِ «آلبوم» بشی، و بعد از اون‌جا rating رو تغییر بده. این شد ۴ تپ، و مجموعاً حدود ۴ ثانیه طول می‌کشه (چون انیمیشن برگشتن کاور به اون پنجرهٔ سیاه، خیلی خیلی کند انجام می‌شه). در سه‌عکس زیر، این سه‌مرحله آورده شده‌ن:
1.PNG

2.PNG

3.PNG

در مورد بقیهٔ موارد هم همین‌طوره. در نمای Albums وقتی یک آلبوم رو انتخاب می‌کنید، تقریباً ۱ ثانیه طول می‌کشه تا آهنگ‌هاش نمایش داده بشن. وقتی سویچ می‌کنید به یه برنامهٔ دیگه (با gesture چهارانگشتی) و بلافاصله بر می‌گردید به موزیک، باز هم تأخیر حداقل ۳ تا ۵ ثانیه‌ای در نمایش UI وجود داره (روی آیپد ۲ من، که تا ۲ ماه پیش سریع‌ترین دستگاه iOS ـی بود).

-----

۲. اگر گناهی بزرگتر از گناه بالا بشه برای یک برنامهٔ iOS متصور شد، شکستن پارادایم back button ـه که تقریباً هیــــــچ برنامه‌ای (از ۸۰۰٫۰۰۰ برنامهٔ موجود!) اون رو نمی‌شکنند. تنها موردی که در سالهای اخیر دیده‌م، نسخهٔ جدید Instapaper ـه و iPad Music.app بوده.

منظورم از این پارادایم چیه؟ وقتی از یک لیست کلی وارد یک لیست detailed می‌شید، باید در بالا، سمت چپ یک دکمه برای بازگشت به لیست قبل وجود داشته باشه. هر برنامه‌ای، از Settings گرفته تا Mail تا iBooks تا Keynote تا OmniFocus و حتی Music.app آیفون (و literally صدها هزار برنامهٔ دیگه) رو که نگاه بکنید، این «اصل» رو رعایت کرده‌ن. اما Music.app آیپد تافتهٔ جدابافته‌ست و لزومی نداره این اصلی که شاید مهمترین اصلِ طراحی UX برای آیفون/آیپد باشه رو رعایت بکنه!

در پایین-سمت چپ صفحه، یک دکمهٔ Store وجود داره. وقتی وارد نمای آلبوم (تصویر سوم در بالا) می‌شید، به‌طرز جالبی دکمهٔ Back در پایین، سمت راست قرار داره! و اگر بعد از سالها کار با iOS و حک‌شدن این پارادایم در muscle memory ـتون ناخودآگاه دستتون به‌سمت بالا-سمت‌چپ برای بازگشت می‌ره، اتفاقی که می‌افته اینه که آهنگ رو به ابتدا بازمی‌گردونید :-)

همیشه یکی از بزرگترین افتخارات اپل، consistency در UI ـش بوده. اما این‌جا بدون هیچ دلیل منطقی‌ای این اصلِ ۶ ساله رو می‌شکونه!

----

۳. این نمای سیاه‌رهنگ آلبوم یک ایراد دیگه هم داره. در آیفون، اگر در نمای آهنگ باشید و به راست درگ کنید (همون جسچری که در Mail.app آیپد در نمای پرتره استفاده می‌شه)، به صفحهٔ قبلی بر می‌گرده. همین‌کار رو اگر در آیپد (در تصاویر ۱ و ۳ در بالا) انجام بدید، می‌ره آهنگ قبلی/بعدی! consistency در UI اینجا هم رعایت نشده.

----

۴. یک مسألهٔ خیلی اعصاب‌خردکن دیگه‌ای هم در مورد این صفحهٔ سیاه‌رنگ وجود داره: فقط از طریق تپ روی کاور آهنگ در CD Tray بالا و دابل‌تپ روی کاور بزرگ می‌شه به اون صفحه رسید :-) فرض کنید در نمای آلبوم هستید و آهنگ اول رو انتخاب می‌کنید برای پخش. اگر بعد از ۵ ثانیه دوباره روی همین آهنگ که در حال پخشه کلیک کنید، به‌جای رفتن به صفحهٔ سیاه (که اتفاقیه که من انتظار دارم بیافته)، آهنگ از اول پخش می‌شه!

----

۵. نکتهٔ ناراحت‌کننده‌ای که در مورد تمام صفحات (صفحات روشن و سیاه) وجود داره اینه که فهمیدن این‌که کدوم آهنگ الآن داره پخش می‌شه تقریباً غیرممکنه. معمولاً، آهنگی که داره پخش می‌شه رو با یه رنگ پس‌زمینهٔ دیگه مشخص می‌کنند (مثلاً‌آبی). اما در این برنامه، ظاهر آهنگِ درحال‌پخش مانند بقیه‌ست و فقط یک علامت بلندگو به‌جای مدت‌زمانِ پخشش قرار گرفته. اگر ۲۰ یا ۵۰ آهنگ در یک آلبوم باشند، پیدا کردن این‌که کدوم آهنگ الآن داره پخش می‌شه کار بسیار سختیه.

----

۶. اگر در نمای Playlist آهنگ x رو پخش کنید و بعد برید به نمای Albums و آلبومِ اون رو انتخاب کنید، همین علامت بلندگو هم کنار نام x نمایش داده نمی‌شه!

----

۷. من کوچکترین علاقه‌ای به نمای Songs (که یک میلیون آهنگ رو به‌ترتیب نام لیست کرده) ندارم، و دوست دارم Audiobooks رو به‌جای اون بگذارم. اما برخلاف تقریباً تمام برنامه‌های دیگه‌ای که از tab bar استفاده می‌کنند (مثل برنامهٔ موزیک آیفون)، موزیک آیپد امکان شخصی‌سازیِ لیست tab ـها رو نمی‌ده.

----

۸. این ایراد همین دیروز (بالاخره!) برطرف شد. در نمای Artists فقط نام کسانی که یک آلبوم به‌نامشون بوده رو می‌نوشت و اگر فرضاً آلبومی داشتید که دو آرتیست (فرض کنید موتزارت و بتهوون) در اون آهنگ داشتند، نام هیچ‌کدوم رو نمی‌نوشت! الآن این ایراد برطرف شده و مثلاً نام موتزارت هست که وقتی داخلش برید، می‌نویسه در آلبوم x و آلبوم y ایشون آهنگ داشته.

----

۹. اگر آلبومی یک compilation باشه (یعنی، album artist نداره ولی تک‌تک آهنگ‌ها artist دارند)، در قسمت Albums، در زیرِ نامِ آلبوم به‌جای این‌که مثلِ آیتیونز کامپیوتر بنویسه Varous Artists، به‌طور تصادفی نام یکی از همون آرتیست‌ها رو می‌نویسه (که کاملاً غلطه).

----------

شاید ۲۰ مورد دیگه هم هست که حوصلهٔ نوشتنش رو ندارم. و این‌ها به‌جز ایراداتش در نمایش و پخش آدیوبوک‌ها هستند! ایراداتش در پخش آدیوبوکها به‌قدری زیاد و عجیب و show-stopper ـند که این ایراداتش اصلاً در مقابل اونها حساب نمی‌شه! من در مورد آدیوبوک‌ها چیزی نمی‌گم چون می‌ترسم از شدت عصبانیت سکته کنم :-)
در صفحات زیر، ایراداتی که من می‌خوام بگم گفته شده:
https://discussions.apple.com/thread/33 ... 0&tstart=0
http://www.tuaw.com/2011/10/12/ios-5-fe ... -for-ipad/

من فقط به‌خاطر مشکلات عدیدهٔ برنامهٔ Music.app با پخش آدیوبوک‌ها رفتم یک آیفون خریدم...!
چیزی که من رو خیلی ناراحت می‌کنه اینه که خود اپل آدیوبوک می‌فروشه (و من ابله هم کلی از آیتیونز آدیوبوک خریده‌م). چرا در همچین بلایی سر پخش آدیوبوک در آیپد (و تا حدودی آیفون)‌ آورده؟

------------------

من از دومین بتای iOS 5 (که می‌شه تیر پارسال!) این موارد رو بعنوان feedback و همچنین از درگاه developer ـها گزارش داده‌م. هزاران نفر دیگه هم (به گواه اون تاپیک در discussions.apple.com) همین کار رو کرده‌ن. MacWorld و TUAW و Cult of Mac و TNW و Ars Technica و هزار سایت دیگه هم در مورد ایرادات Music.app مطلب نوشته‌اند. یعنی فکر نکنید که اپل از این ایرادات باخبر نیست - مسأله اینه که وقت رسیدگی بهش رو ندارند و به‌جای فیکس کردن این ایرادات، دارن روی چیزهای مهمتری مثل انیمیشن خرد کردن کاغذ در Passbook کار می‌کنند.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

قبلی

بازگشت به آیپاد، آیفون، آیپد، آیتیونز و آیکلاد

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 10 مهمان