انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

iOS 6

گفتگوهای مربوط به آیپاد، آیفون، آیپد، آیتیونز، آیکلاد و محصولات مشابه

iOS 6

پستتوسط Ilia » 12 ژوئن 2012, 22:58

بررسی نسبتا مفصلی از iOS 6 توسط مک استوریز:
http://www.macstories.net/stories/ios-6 ... -overview/

تصویر
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

Re: iOS 6

پستتوسط Pooria Azimi » 13 ژوئن 2012, 10:32

iOS 6 بر روی آی‌فون ۳جی‌اس و جدیدتر، آی پاد تاچ نسل ۴ و آی‌پد ۲ و ۳ نصب خواهد شد، اما تمام ویژگی‌هاش برای تمام دستگاه‌ها کار نمی‌کنه:

تصویر

http://www.macrumors.com/2012/06/12/new ... r-devices/
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط Pooria Azimi » 13 ژوئن 2012, 11:51

من ندیدم در سایت‌های شایعه‌پراکن که تصاویر زیادی از iOS 6 قرار بدن. برای همین، یه‌سری تصویر که با آی‌پد ۲ گرفتم رو ضمیمه می‌کنم.

home-screen.PNG
آیکن‌های جدید در Home Screen
settings-privacy.PNG
تنظیمات جدید Privacy
pages-access-photos.PNG
درخواست Pages برای دسترسی به عکس‌ها
settings-privacy-photos.PNG
نمایش برنامه‌هایی که به Photos دسترسی داشته‌اند
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط Pooria Azimi » 13 ژوئن 2012, 11:59

لازم به‌ذکره که کی‌بورد فارسی همچنان در لیست زبان‌ها وجود نداره، اما با روش گفته‌شده در viewtopic.php?f=26&t=3069 می‌شه فعالش کرد. اگر آپگرید بکنید نیازی به این کار نیست و کی‌بورد اتوماتیک اضافه می‌شه.

Region ایران (و افغانستان) هم اگر اشتباه نکنم جدیدن. اعداد و مقیاس‌ها و تاریخ‌های نسبی («دیروز») و روزهای هفته رو فارسی می‌کنه، و در Calendar هفته رو از روز شنبه نشون می‌ده - اما خبری از تقویم شمسی (یا حتی قمری) نیست.

region-iran.PNG
Iran Region

farsi-lock-screen.PNG
farsi-lock-screen.PNG (29.82 KiB) - بازدید 11200 بار

farsi-calendar.PNG
farsi-calendar.PNG (18.74 KiB) - بازدید 11200 بار

farsi-mail.PNG
farsi-mail.PNG (42.28 KiB) - بازدید 11200 بار

spotlight-folders.PNG
اسپات‌لایت فولدری که برنامه در آن قرار دارد را نشان می دهد
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط Pooria Azimi » 13 ژوئن 2012, 12:08

برنامهٔ Clock هم خوشبختانه به آی‌پد اضافه شده:
world-clock.PNG
ساعت و دمای هوا در شهرهای مختلف - اگر دقت کنید، ناحیه‌ای که الآن روز هست هم مشخص شده
alarm.PNG
بالاخره الارم هم اضافه شده! برنامه‌ش خیلی باگ داره، اما اگر باگ‌هاش برطرف بشن برنامهٔ خوبی می‌شه
stopwatch.PNG
Stopwatch
timer.PNG
تایمر
timer-pause.PNG
تایمر - paused
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط Pooria Azimi » 13 ژوئن 2012, 12:33

جالب‌ترین چیز iOS 6 نقشهٔ جدیدشه.

دقت نقشه‌ش در تهران خیلی خوب نیست، اما خیلی هم بد نیست و احتمالاً بهتر می‌شه. کیفیت ستلایتش خیلی بدتر از گوگله، اما اون هم کاملاً قابل انتظاره که بهتر بشه. چون نقشه‌ها همه وکتوری هستند، سرعت لود شدن فوق‌العاده بالاست؛ و وقتی لود شد، زوم کردن هم با سرعت بالا (تقریباً بدون معطلی) انجام می‌شه.

در کلی شهر (در خارج از ایران) تست کردم و نقشه‌های سه‌بعدی‌ش درست کار می‌کردند. واقعاً بی‌نظیره... نقشه‌های سه‌بعدی هم وکتوری هستند و علاوه بر لود شدن خیلی خیلی سریع، چرخاندن یا زوم کردن هم بدون معطلی انجام می‌شه. کیفیت ستلایت در آمریکا هم به‌نظر من خوب نبود، اما احساس می‌کنم این به‌خاطر سرعت اینترنت پایین من باشه چون در دموهای خودشون که کیفیت ستلایت خیلی خوب بود. وقتی texture سه‌بعدی رو روی نقشهٔ سه‌بعدی می‌اندازید، با چرخاندن زاویهٔ دید می‌شه به‌طور ۳۶۰ درجه ساختمون‌ها رو دور زد. این دور زدن خیلی smooth ـه و واقعاً لذت‌بخشه :-)

برخلاف نقشهٔ گوگل، Directions در تهران کار نمی‌کنه (مال گوگل هم خیلی البته خوب کار نمی‌کرد). تعدادی از خیابون‌های یک‌طرفه رو هم خوشبختانه مشخص کرده (اما مثل گوگل کامل نیست). طبیعتاً سرویس‌هایی مثل business cards و نقشه‌های سه‌بعدی و ترافیکش هم در ایران کار نخواهند کرد.

tehran-map.PNG
نقشهٔ تهران، که دقت خیلی بالایی نداره
tehran-vanak.PNG
سعی کنید میدان ونک رو پیدا کنید!
tehran-far.PNG
تهران - دورتر
tehran-3d-map.PNG
تهران - سه‌بعدی!
tehran-enghelab-satellite.PNG
کیفیت ستلایت بسیار پایینه
tehran-hybrid.PNG
مُد hybrid ـش خنده‌داره - جالبه که همه‌جای دنیا همین‌جوریه و فقط ایران نیست
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط Pooria Azimi » 13 ژوئن 2012, 12:56

apple-business-card.PNG
Apple - Business Card
apple-3d-vector.PNG
مدل سه‌بعدی اپل - به‌خاطر وکتور بودن، کمتر از ۲۰ ثانیه طول کشید تا تمام این صفحه لود بشه
apple-3d-far.PNG
مدل سه‌بعدی اپل و حومه
apple-3d-satellite.PNG
اعمال texture بر روی مدل سه‌بعدی
apple-3d-far-satellite.PNG
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط Pooria Azimi » 13 ژوئن 2012, 13:04

App Store و بقیهٔ فروشگاه‌ها هم «کمی» بهتر شده‌ن. ظاهرشون قشنگ‌تر شده، اطلاعات بیشتری رو نشون می‌دن (مثل update history)، با tap روی اسکرین‌شات‌ها، به‌طور تمام صفحه نشون داده می‌شن، و «بالاخره»، بعد از تپ روی دکمهٔ Update یک برنامه (و احتمالاً Install، که تستش نکرده‌م)، از برنامه خارج نمی‌شه و می‌شه چندین برنامه رو بدون دردسر با هم آپدیت کرد! باید ۶ نسل از سیستم‌عاملشون می‌گذشت تا متوجه می‌شدن که آپدیت باید چطوری باشه...

من هنوز documentation ـها رو نگاه نکرده‌م، اما به‌نظر نمی‌رسه که delta updates هنوز به iOS اضافه شده باشند. و متأسفانه علاوه بر اون، برنامه‌های Universal که برای رتینا بهینه شده‌ن هنوز هم روی دستگاه‌های غیررتینا به‌طور کامل آپدیت می‌شن...

یک دکمهٔ Open هم اضافه شده که برنامه رو باز می‌کنه.

app-store.PNG
اپ استور
app-store-app-details.PNG
توضیحات برنامه‌ها
app-store-updates.PNG
آپدیت چندین برنامه با هم
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط Amir_S » 13 ژوئن 2012, 15:44

گزارش خیلی خوبی بود...
فقط این رو تصحیح کنم که ناحیه ایران (با تغییراتی که در نوشته های و تقویم و... میده) حداقل تو ios 5.0.1ی که من آیفونم‌رو باهاش حریدم وجود داشت!
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط Pooria Azimi » 13 ژوئن 2012, 16:03

Amir_S نوشته است:[نمایش]
گزارش خیلی خوبی بود...
فقط این رو تصحیح کنم که ناحیه ایران (با تغییراتی که در نوشته های و تقویم و... میده) حداقل تو ios 5.0.1ی که من آیفونم‌رو باهاش حریدم وجود داشت!

من هم تقریباً یادم می آد که در بتاهای iOS 5 وجود داشت، اما هنگام نوشتن چک کردم و مطمئن شدم که در آیفون 4 من که 5.1 داره ناحیه ایران وجود نداره.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط Pooria Azimi » 13 ژوئن 2012, 16:11

الآن یادم افتاد قضیه از چه قرار بود: در بتاها ناحیۀ ایران وجود داشت در تنظیمات، اما بعد حذف شد؛ اما همچنان با روش تغییر فایل بک آپ می شد برگردوندش. جالبترین نکته این بود که در Setting.app اثری از ناحیه ایران نبود، اما اگر دستگاه رو بعنوان یک آیفون جدید آپگرید می کردیم، میشد در صفحۀ نصب ناحیۀ ایران رو انتخاب کرد.

-----

این رو هم باید اضافه کنم که Music.app کوچکترین تغییری نداشته. نه تنها feature ـهاییش که حذف شده بودند بر نگشته ن، بلکه حتی باگهای قبلی ش هم رفع نشده ن.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط Pooria Azimi » 16 ژوئن 2012, 00:39

من تغییرات خیلی زیاد دیگه ای که در iOS 6 در آیپد داده شده رو یکی-دو روز دیگه مینویسم (یعضی هاشون از مشکلاتی هستند که سالهاست وجود داشته ن!)، فقط جدیدترین کشفی (که باعث شد از خوشحالی تقریباً سکته کنم) رو میگم (امیدوارم کسی واقعاً سکته نکنه): بالاخره میشه در سافاری بیشتر از 9 تب باز کرد!!! الآن تا 24 تب میشه باز کرد که کاملاً کافیه. البته نحوۀ نمایش دادن تبهای اضافه دقیقاً مثل سافاری دسکتاپه (یک arrow که لیست بقیه تبها رو می آره) که خیلی جالب نیست، اما هزار بار بهتر از نبودنشه.

امیدوارم کسی که اولین بار این محدودیت رو گذاشت (یا در حقیقت، گفت که این مسأله مهم نیست و بعداً حلش می کنیم) از اپل اخراج شده باشه - یا از اون بهتر، مرده باشه.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط AliGhz » 17 ژوئن 2012, 00:21

Pooria Azimi نوشته است:[نمایش]
من تغییرات خیلی زیاد دیگه ای که در iOS 6 در آیپد داده شده رو یکی-دو روز دیگه مینویسم (یعضی هاشون از مشکلاتی هستند که سالهاست وجود داشته ن!)، فقط جدیدترین کشفی (که باعث شد از خوشحالی تقریباً سکته کنم) رو میگم (امیدوارم کسی واقعاً سکته نکنه): بالاخره میشه در سافاری بیشتر از 9 تب باز کرد!!! الآن تا 24 تب میشه باز کرد که کاملاً کافیه. البته نحوۀ نمایش دادن تبهای اضافه دقیقاً مثل سافاری دسکتاپه (یک arrow که لیست بقیه تبها رو می آره) که خیلی جالب نیست، اما هزار بار بهتر از نبودنشه.

امیدوارم کسی که اولین بار این محدودیت رو گذاشت (یا در حقیقت، گفت که این مسأله مهم نیست و بعداً حلش می کنیم) از اپل اخراج شده باشه - یا از اون بهتر، مرده باشه.

شاید علتش این بود که تا قبل از نسخه ۵، سفاری تب نداشت و صفحات رو به شکل کوچک نشان میداد و لابد فکر میکردند در آن حالت، بیشتر از ۹ تا اونقدر ریز میشه که عملا قابل استفاده نیست. بعدش هم یادشون رفت وقتی اون رو tab-based کردند، این رو رفع کنند :-) جمله آخر هم بامزه بود!
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط Pooria Azimi » 18 ژوئن 2012, 16:59

Pooria Azimi نوشته است:[نمایش]
الآن در حال گشت‌وگذار در iOS 6 SDK بودم، که متوجه شدم اپل تغییراتی داده و پشتیبانی از زبان‌های راست‌به‌چپ رو بهتر کرده:

CTParagraphStyle.h
Added kCTTextAlignmentRight
===
NSLayoutConstraint.h (Added)
Added NSLayoutAttributeRight
Added NSLayoutFormatAlignAllRight
Added NSLayoutFormatDirectionRightToLeft
===
NSText.h (Added)
Added NSRightTextAlignment
Added NSTextAlignmentRight
Added NSWritingDirectionRightToLeft

اضافه‌شده LayoutConstraints هم چیز خوبیه (در لاین Auto layout به مک اضافه شد که خیلی چیز خوبیه)، و شاید نشان‌گر آی‌فون با صفحهٔ بلندتر باشه.

من الآن کمی بیشتر documentation ـها رو نگاه کردم. در مورد Auto Layout ـها، مثل لاین امکان mirroring المنت‌های صفحه هم اضافه شده (یعنی، کنترل‌ها حول یک محورد عمودی بچرخند که به دید زبان‌های راست-به-چپ قشنگ‌تر برسه). چیز جالبیه، اما متأسفانه در هیچ کدوم از برنامه‌های اپل که تست می‌کردم (از Settings گرفته تا تقویم)، عربی با انگلیسی تفاوت ظاهری نداشت.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط Pooria Azimi » 21 ژوئن 2012, 10:08

چند نکتهٔ دیگه:

۱) در Mail.app الآن می‌شه با «راست کلیک» و انتخاب Insert Photo or Video مستقیم عکسها/ویدئوها رو از Photos.app ایمپورت کرد.

۲) می‌شه بیشتر از ۵ تا عکس/ویدئو رو یکجا با هم کپی و در میل paste کرد.

۳) در حالت Airplay، الآن آیکنش نارنجی می‌شه نه آبی.

orange-airplay.png

۴) در آی‌پد، زمانی که در حال پخش آدیوبوک هستید، دکمه‌های «۱۵ ثانیه به عقب/جلو» نمایش داده می‌شن.
audiobooks-15-sec.png
audiobooks-15-sec.png (45.22 KiB) - بازدید 11005 بار

۵) کاراکترهای جدید Emoji
emoji.png

۶) در میل با نگه‌داشتن tap روی سطل آشغال، امکان آرشیو هم هست
hold-to-archive.png

۷) statusbar با توجه به برنامه‌ای که هستید تغییر رنگ می‌ده (البته انقدر این تغییر رنگش بده که مطمئناً تغییراتی در الگوریتمشون خواهند داد)
red-statusbar.png

orange-statusbar.png

۸) در iOS 6، کنترل‌های عادی سیستم‌عامل هم همه امکان استفاده از متون rich (یعنی متن + رنگ + استایل) رو هم دارند.
rich-text-everywhere.png

۹) وقتی برنامه‌ای رو از اپ‌استور دانلود می‌کنید (یا آپدیتش می‌کنید)، از اپ‌استور خارج نمی‌شه، و بعد از دانلود علامت New روی آیکنش نمایش داده می‌شه.
twitter-new.png

۱۰) تم برنامه‌های پیش‌فرض در آی‌فون تغییرات محسوسی داشته‌ن (دیگه از تب‌بار سیاه و navigation bar آبی خبری نیست).
stock-apps-theme.png

۱۱) در ضمیمه هم یک ویدئوی خیلی کوتاه از pull to refresh جدید میل (که در برنامه‌های دیگه هم قابل استفاده‌ست) گذاشته‌م. به‌نظر من جالبه، اما اگر ساده‌تر بود بهتر می‌شد.
Pull-to-refresh.zip
(462.3 KiB) دانلود 247 بار
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

بعدی

بازگشت به آیپاد، آیفون، آیپد، آیتیونز و آیکلاد

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 11 مهمان