انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

فعال‌سازی کیبرد فارسی در iOS بدون نیاز به جیلبرک کردن

گفتگوهای مربوط به آیپاد، آیفون، آیپد، آیتیونز، آیکلاد و محصولات مشابه

پستتوسط Pooria Azimi » 10 نوامبر 2011, 13:36

۱. اول از iDevice ـتون یه بک‌آپ کامل بگیرید. حتماً باید این‌جا بک‌آپ بگیرید از آخرین تغییراتتون، چون در مرحلهٔ آخر قراره ریستور کنید، و اگر بک‌آپ کامل نگیرید، اطلاعات دستگاهتون از بین می‌رن.
توجه کنید که باید تیک کنار Encrypt iDevice Backup رو برداشته باشید (اگر دوست ندارید بک‌آپ ناامن روی سیستمتون داشته باشید، در پست بعدی می‌گم که چجوری این کار رو بکنید. فعلاً برای فعال‌سازیِ کیبرد فارسی لازمه که این تیک رو غیرفعال کنید).

------------------------------------------

۲. برنامهٔ http://www.icopybot.com/itunes-backup-manager.htm رو (برای مک/پی‌سی) دانلود کنید (نسخهٔ ترایالش هم کار رو راه می‌اندازه و نیاز به خرید یا دانلود نسخهٔ کرک‌شده‌ش نیست!). بازش بکنید و مثل عکس زیر،از منوی سمت چپ جدیدترین بک‌آپ رو انتخاب کنید - این بک‌آپ، باید ساعت و دقیقه‌ای رو داشته باشه که شما در مرحلهٔ قبل یک‌آپ‌گیری رو انجام داده‌اید (کمی طول می‌کشه لود شدنش). بر اساس ستون Path اون ردیف رو مرتب بکنید.

۳-۱. در iOS 5 و iOS 6، این‌جا ۲ فایلِ همنامِ
کد: انتخاب همهٔ
Library/Preferences/.GlobalPreferences
باید وجود داشته باشه. جفتشون رو باز کنید.

MainWindow.png

یکی‌شون خیلی کوچیکه و مثل عکس زیره:

GlobalPreferences1.png

دومی باید بزرگتر باشه، مثل عکس زیر:

GlobalPreferences2.png

۳-۲. به‌نظر می‌رسه در دستگاه‌هایی که از ابتدا همراه iOS 7 عرضه شده‌اند، محل این فایل تغییر کرده و الآن باید اون رو در آدرس زیر پیدا کنید (اگر این‌طوری نبود، مرحلهٔ ۳-۱ رو انجام بدید):
System Files/HomeDomain/Library/.GlobalPreferences

MainWindow-iOS 7.png

۴. در فایل بزرگتر در مرحلهٔ ۳، اسکرول کنید به پایین تا به قسمت Apple Keyboards برسید. اون‌جا رو مانند شکل زیر تغییر بدید تا هر دو کیبرد فارسی و انگلیسی رو داشته باشید.

GlobalPreferences2.png

یعنی،
<string>fa@hw=Persian;sw=Persian</string>
باید به وسط array مربوط به AppleKeyboards اضافه بشه. طبعاً اگر کیبرد عربی دارید، باید خط مربوط به اون رو حذف کنید.

۵. دکمهٔ save (فلاپی دیسک) رو بزنید و خارج بشید.

۶. در آی‌تیونز، در سمت راست، راست‌کلیک کنید روی iDevice ـتون و Restore From Backup رو بزنید و بک‌آپی که مربوط به همین تاریخی که تغییر دادید هست رو انتخاب کنید و کمی صبر کنید تا ریستور بشه (برای آی‌پد ۲ من کمتر از ۲ دقیقه طول کشید).

Restore.png

الآن دیگه باید کیبرد فارسی براتون فعال شده باشه، بدون نیاز به جیلبرک کردن دستگاه! در ضمیمه چند تصویر از کیبرد فعلی فارسی گذاشته‌م، که کمی با نسخهٔ دولوپر ۵ تفاوت داره (عمداً عکسها رو ۵۰٪ کوچیک کرده‌م).
PersianKeyboard.zip
(701.07 KiB) دانلود 965 بار
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

Re: iOS

پستتوسط Pooria Azimi » 10 نوامبر 2011, 13:50

اگر در حال حاضر بک‌آپ‌هاتون رو انکریپت‌شده ذخیره می‌کنید، موقتاً لازمه که یک بک‌آپِ انکریپت‌نشده روی سیستمتون داشته باشید تا برنامهٔ iBackupBot بتونه فایل‌های بک‌آپتون رو بخونه. برای این‌کار:

۱. همون‌جور که گفتم، تیک کنار Encrypt iDevice Backup رو بردارید (باید این‌جا پسوردی که قرار داده بودید رو دوباره بزنید) و Apply و بعد Sync بکنید. یه چند دقیقه طول می‌کشه تا بک‌آپ‌هاش رو از انکریپت‌بودن در بیاره. حالا اگر در تنظیمات iTunes به تب Devices برید، باید جدیدترین بک‌آپ دستگاهتون کنارش علامت قفل وجود نداشته باشه (مثل عکس زیر).

Screen Shot 2011-11-10 at 12.36.08 PM.png

۲. حالا مراحل ۲ تا ۶ از بالا رو انجام بدید.

۳. بعد از اون‌که دستگاهتون ریستور شد و کی‌بورد فارسی رو توش دیدید، برگردید به آی‌تیونز و این‌بار تیک کنار Encrypt iDevice backup رو فعال کنید و Apply و بعد Sync بکنید. صبر کنید تا یه بک‌آپ کامل بگیره دوباره، منتها این‌دفعه انکریپت‌شده. الآن در قسمت Devices در تنظیمات iTunes، باید آخرین بک‌آپتون هم قفل داشته باشه، اما احتمالاً بک‌آپِ ماقبل‌آخر قفل نداره (یعنی، انکریپت‌شده نیست و اگر کسی دسترسی به کامپیوتر داشته باشه، می‌تونه تمام اطلاعات آی‌فون یا آی‌پد (شامل ای‌میل‌ها، پسوردها، sms ـها و ...) رو به‌دست بیاره). یعنی مثل عکس زیر:

Screen Shot 2011-11-10 at 12.45.29 PM.png

۴. بعد از اون که مطمئن شدید دستگاهتون آخرین بک‌آپش encrypt شده‌ست، بک‌آپ ماقبل‌آخر رو با انتخاب کردن و زدن Delete Backup حذف کنید و OK رو بزنید.

Screen Shot 2011-11-10 at 12.46.30 PM.png
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

Re: فعال‌سازی کیبورد فارسی در iOS 5 بدون نیاز به جیلبرک کردن

پستتوسط Ilia » 10 نوامبر 2011, 18:50

با تشکر از پوریا و علیرضا شفائی، من این بحث را حداقل موقتا جدا کردم تا وسط مبحث طولانی iOS گم نشود.

من مطمئنم که بالاخره یک روزی اپل کیبورد و زبان فارسی‌اش را هم مثل بچهٔ آدم معرفی خواهد کرد. البته بعد از درست کردن کیبورد برای چند تا قبیلهٔ دیگر که در آمازون و صحرای آفریقا باقی مانده‌اند.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط CAZADOR » 10 نوامبر 2011, 19:27

سلام
توی تاپیک قبلی پست دادم نیومده
--------------------
دست شما و دوست خوبمون علیرضا درد نکنه
نمیشه کیبورد رو ادیت کرد؟ میخام نیم‌فاصله داشته باشه
نماد کاربر
CAZADOR

پست‌ها : 14

پستتوسط Ilia » 10 نوامبر 2011, 20:27

این کیبورد اپله و در دستگاه‌های جیلبریک نشده نمیشود ادیتش کرد.

اما شما میتوانید پیشنهادهایتان را در موردش به اپل ایمیل کنید.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط CAZADOR » 10 نوامبر 2011, 20:38

ای بابا اپل جواب شما دولوپرها رو نمیده چه رسد به ما :دی
خب من دستگاه رو جیلبرک کردم، دیدم که واسه آی‌اواس۴ کیبورد بود واسه آی‌اواس۵ دنباله یه راه میگردم که با کیبورد بشه تایپ کرد. الان از طریق یه اپپ این کار رو انجام میدم ولی این کجا و آن کجا
من یه کم حس کنجکاوی دارم اگه سرنخ بهم داده بشه ممکنه بتونم کاری کنم :دی حالا اگه راهش رو میدونید بگید تا بزنم تو کار ادیت :دی
پ.ن: از لحن پست دادن من ناراحت نشید لطفا :دی
نماد کاربر
CAZADOR

پستتوسط 7i7GRiFFiN » 10 نوامبر 2011, 22:28

یک سوال دارم با تشکر از شما پوریا و علیرضا جان.

ایلیا جان و آقای کازادور مگر خود کیبورد فارسی اپل به‌صورت پیش‌فرض نیم‌فاصله نداشت؟ تعجب می‌کنم که میگید نداره!
امیرسام، پرشین گریفین...!
نماد کاربر
7i7GRiFFiN

پست‌ها : 65

پستتوسط Ilia » 10 نوامبر 2011, 22:39

من الان سر كارم هستم و هنوز نصب نكردمش. و از جايى كه دولپر هم نيستم، بتاهايش را هم نداشته‌ام و نميدانم كه دارد يا نه.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط CAZADOR » 10 نوامبر 2011, 23:01

7i7GRiFFiN نوشته است:[نمایش]
یک سوال دارم با تشکر از شما پوریا و علیرضا جان.

ایلیا جان و آقای کازادور مگر خود کیبورد فارسی اپل به‌صورت پیش‌فرض نیم‌فاصله نداشت؟ تعجب می‌کنم که میگید نداره!

من زیر و رو کردم پیدا نکردم. ینی شما میگی داره؟
نماد کاربر
CAZADOR

پستتوسط Pooria Azimi » 11 نوامبر 2011, 01:22

CAZADOR نوشته است:[نمایش]
نمیشه کیبورد رو ادیت کرد؟ میخام نیم‌فاصله داشته باشه

من هم... چندین بار بهشون گفتم که فارسی‌زبان‌ها نیاز به نیم‌فاصله دارند، اما از طرف دیگه نه تشدید لازم دارند، نه تنوین ٍ و ٌ و نه إ، برای نقل‌قول از «» استفاده می‌کنن، نه " "، علامت ضربشون × ـه، نه *... البته چند مورد دیگه بود که در طول بتاها رفعشون کردند، مثل علامت‌سؤال برعکس (?) و علامت درصد غیرفارسی (% به‌جای ٪).

پیشنهادم اینه که هر ایرادی که می‌بینید رو به http://www.apple.com/feedback گزارش کنید (متأسفانه بخشی مجزا برای iOS نداره، و باید در درگاه آی‌فون یا آی‌پد این کار رو بکنید). ده دقیقه هم بیشتر زمان نمی‌بره... شاید با گزارشات بیشتر بفهمن که چقدر ایراد دارن...
... و لطفاً اگر دارید در مورد آی‌پد گزارش می‌دید، لطف کنید و هر چقدر می‌تونید در مورد تغییرات مسخره و حذف feature ـهای برنامهٔ Music آی‌پد هم بهشون فحش بدید:‌ http://www.tuaw.com/2011/10/12/ios-5-fe ... p-for-ipad

----

من چون کوچکترین امیدی به اپل ندارم، خودم در حال ساخت یه برنامه‌ای بودم و هنوز هم هستم (هر چند چون سرم شلوغه، شاید یک ماهی طول بکشه)، که یکی از قابلیت‌ها‌ش اضافه‌شدن این کاراکترهای مورد غضب اپله (نیم‌فاصله و ...). البته اون یه برنامه‌ست و در App Store قرار خواهد گرفت و system-wide نمی‌تونه باشه.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط Pooria Azimi » 11 نوامبر 2011, 01:24

Ilia نوشته است:[نمایش]
من مطمئنم که بالاخره یک روزی اپل کیبورد و زبان فارسی‌اش را هم مثل بچهٔ آدم معرفی خواهد کرد. البته بعد از درست کردن کیبورد برای چند تا قبیلهٔ دیگر که در آمازون و صحرای آفریقا باقی مانده‌اند.

مریخی‌ها هم نباید فراموش بشن... مگه اون بنده‌های خدا دل ندارن؟!

---

من الآن از روی دستگاه به 5.0.1 آپگرید کردم و خوشبختانه این کی‌بورد هنوز سر جاش بود... تا ببینیم توی ۵٫۱ حذفش می‌کنن یا نه!
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط Ilia » 11 نوامبر 2011, 03:19

نمردیم و این روز را دیدیم و بالاخره از شر Auto Correct عربی و ي و ك و غیره‌اش خلاص شدیم… :-)

نه تا جایی که من میبینم، اثری از نیم‌فاصله نیست. اما اون رو میشه فعلا Paste اش کرد.
در ضمن من که فرقی بین دو جور کیبوردش‌ ندیدم. شاید برای من کار نکرده. برای شما هم همینطور است؟

من تا وقتی که مطمئن نشوم که این کیبورد نمیپرد، دیگر آیفونم را آپدیت نخواهم کرد.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Pooria Azimi » 11 نوامبر 2011, 03:42

اون دو نوع کی‌بوردها، اگر اشتباه نکنم layout کی‌بورد خارجی (بلوتوث یا متصل شده از طریق iPad dock) رو مشخص می‌کنن و فقط یه نوع کیبورد نرم‌افزاری داریم.

برای نیم‌فاصله، الآن به‌فکرم رسید که می‌شه اون رو بعنوان یه شورتکات تعریف کرد. من احتمالاً می‌ذارم «،،» نیم‌فاصله رو تایپ بکنه. فقط الآن مشکلم اینه که نمی‌دونم چجوری یه نیم‌فاصله رو توی آی‌پد در کلیپ‌برد نگه دارم تا بتونم در قسمت شورتکات‌ها paste ـش کنم!

عجب بدبختی‌ایه‌ها... ایلیا جان شما که ید طولانی در کار با برنامه‌های کیبورد داری، یه برنامهٔ مجانی که بشه باهاش نیم‌فاصله رو تایپ و کپی کرد کدومه؟!
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط Ilia » 11 نوامبر 2011, 04:09

مجانیش این Unicode Table:
http://itunes.apple.com/us/app/unicodet ... 67925?mt=8

مثل این عکس search اش کن:
UnicodeTable_Search.PNG

اما شورتکات برایش کار نخواهد کرد. علتش دو چیز است،
- اپل این کاراکتر را در آن جا بعنوان یک کاراکتر قبول نمیکند، حتی اگر Paste اش کنی.
- این شورتکات‌ها برای اینکه کار کنند، حتما باید بینشان با کلمهٔ قبلی یک فاصله باشد. اگر میشد که دیگر من این همه عز و جز نمیکردم و مدتها قبل این کار را با Text Expander انجام میدادم! :-)

راستی پولیش را هم بخواهی این برنامهٔ Characters عالیست:
http://itunes.apple.com/ca/app/characte ... 46826?mt=8

ولی ۲ دلار خرجش است.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Pooria Azimi » 11 نوامبر 2011, 04:27

[نمایش]
- این شورتکات‌ها برای اینکه کار کنند، حتما باید بینشان با کلمهٔ قبلی یک فاصله باشد. اگر میشد که دیگر من این همه عز و جز نمیکردم و مدتها قبل این کار را با Text Expander انجام میدادم!

من هم همین‌فکر رو می‌کردم، اما حداقل روی آی‌پد من که می‌شه. مثلاً من گذاشته‌م «،،» تبدیل بشه به «؟»، و بدون فاصله گذاشتن این تبدیل اتفاق می‌افته. فقط بعدش باید «فاصله» رو بزنیم تا تبدیل انجام بشه که یه فاصلهٔ الکی ایجاد می‌شه، اما می‌شه اون رو هم delete کرد و ...

IMG_0018.PNG
IMG_0018.PNG (20.69 KiB) - بازدید 22257 بار
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

بعدی

بازگشت به آیپاد، آیفون، آیپد، آیتیونز و آیکلاد

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 13 مهمان