انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

ساخت و نمایش کتاب‌های epub

گفتگوهای مربوط به آیپاد، آیفون، آیپد، آیتیونز، آیکلاد و محصولات مشابه

ساخت و نمایش کتاب‌های epub

پستتوسط Pooria Azimi » 05 اکتبر 2010, 01:24

برنامهٔ iBooks بر روی آی‌فون و آی‌پد، کتاب‌ها با دو فرمت PDF و epub رو می‌تونه نمایش بده. اما خوندن کتابی که در فرمت epub ـه خیلی لذت بخش‌تره، چون font اون قابل تنظیمه، پس‌زمینهٔ اون رو می‌شه تغییر داد (به رنگ sepia در آورد که برای چشم راحت‌تره) و حتی برای زبان انگلیسی، یک دیکشنری زیبای built in داره، قابل bookmark کردنه، افکت تغییر صفحاتش قشنگ‌تره (مثل ورق زدن عادی می‌مونه) و ...

IMG_0001.PNG
Bookshelf

IMG_0002.PNG
Bookmarking

IMG_0003.PNG
Table of Contents

IMG_0004.PNG
Dictionary

همین‌ها کافیه که آدم ترغیب بشه اگر براش امکان داره، کتاب رو بجای فرمت PDF در فرمت epub بخونه. البته مسلمه که PDF ـهایی پیچیدگی‌هایی در صفحه‌بندیشون دارن، این کار ممکن نیست، اما برای «داستان‌ها» و این‌جور مطالب که فقط شامل متن و عکس های ساده هستند، ایده‌آل ترین حالت اینه که اون‌ها رو به فرمت epub در بیاریم و در برنامهٔ iBooks بریزیمشون و بخونیمشون. این کاریه که من برای تعدادی از کتاب‌هام کرده‌م.

برای این کار، متن رو به نرم‌افزار Pages برده (دقت کنید که جدیدترین آپدیت - ۹٫۰٫۴ - برای این کار لازمه) و اون رو به فرمت epub اکسپورت می‌کنیم (از منوی File و گزینهٔ Export). اگر بخواهیم، با کمک گزینهٔ Section Break در منوی Insert می‌تونیم فصل‌بندی اصلی کتاب رو حفظ بکنیم. یعنی، اول تمام متن کتاب رو کپی و paste بکنیم و بعد، ابتدای هر فصل، یک‌بار گزینهٔ Section Break رو می‌زنیم تا بگیم که فصل جدید شروع شده (در عکس بالا می‌بینید که فصل‌بندی کتاب حفظ شده و می‌شه سریع به بخش مورد نظر رفت).
عکسی از یک کتاب نمونه الحاق کرده‌ام که خودم ساخته‌م و خوندنش روی آی‌فون (و امیدوارم، iPad 2 !) خیلی راحت‌تر از خوندن PDF ـه.

Pages.png
ویرایش و ساخت فایل در Pages

هر چند واقعاً نیازی نداشتم، اما خیلی برام عجیب بود که چرا برنامهٔ درست‌و حسابی‌ای برای مک (یا حتی ویندوز) وجود نداره که فایل‌های epub رو روی PC هم نشون بده. به طرز عجیبی، نه آی‌تیونز و نه Pages هیچ‌کدوم این کار رو نمی‌کنند. البته، برنامه‌های اپن‌سورسی وجود دارن که این کار رو می‌کنن، اما واقعاً برنامه‌های عتیقه‌ای هستند.

تا این که مدتی پیش، برنامهٔ رایگان Adobe Digital Editions رو دیدم که یک برنامهٔ نوشته شده تحت تکنولوژی Adobe Air ـه و خیلی خوب از پس این کار بر می‌آد. برای دانلودش، به http://www.adobe.com/products/digitaleditions/#fp برید و برنامه رو دانلود بکنید. حجم برنامه در مک حدود ۱۷ مگابایته و با آی‌پی ایران قابل دانلود نیست. اگر کسی به این برنامه نیاز داشت و نمی‌تونست دانلودش بکنه، بگه تا من در Dropbox قرارش بدم برای دانلود راحت‌تر.
اسکرین‌شاتی از این برنامه رو در زیر گذاشته‌م:
Adobe Digital Editions.png
نمایش کتاب در Adobe Digital Editions

و فقط محض اطلاع، روش ساخت epub با کمک Pages، برای متن‌های فارسی هم جواب می‌ده و متن، به زیبایی روی آی‌فون (و منطقاً، آی‌پد) نشون داده می‌شه. البته با دو محدودیت: یک اینکه برنامهٔ Adobe Digital Editions متون فارسی رو نشون نمی‌ده و به‌جای اون‌ها ؟؟؟ قرار می‌ده. و دوم اینکه سطرهایی که متنِ ترکیبیِ فارسی و انگلیسی دارند، به‌هم‌ریخته نشون داده می‌شه (مثلاً همین خط که سه کلمهٔ انگلیسی داره). البته، این مشکل بزرگی نیست، چون که در داستان‌های فارسی، به ندرت کلمات انگلیسی به‌کار رفته‌ن :-)
برای تست، یک متن فارسی ( از http://1pezeshk.com/archives/2008/07/post_887.html ) رو با کمک Pages به فرمت epub بردم و روی آی‌پادم ریختم:

IMG_0005.PNG
متن نمونهٔ فارسی - سلاخ‌خانهٔ شمارهٔ ۵
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

Re: ساخت و نمایش کتاب‌های epub

پستتوسط saeidk » 05 اکتبر 2010, 13:22

با برنامه کالیبر هم می‌شود ایبوک ساخت و با خود برنامه هم می‌شود آن را دید برای هر سه سیستم عامل هم هست. ولی این برنامه هم نمی‌تواند پاراگراف راست به چپ بسازد و متن درهم ریخته می‌شود
http://calibre-ebook.com/
والبته این برنامه هم هست که در i-phone.ir معرفی شده بود
http://code.google.com/p/sigil/
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

ساختن ebook از pdf

پستتوسط Ahmad » 04 سپتامبر 2011, 15:31

دوستان سلام،

من خودم هنوز نہ آیپد دارم نہ آیپاد تاچ ولی دیروز دوستی با من تماس گرفتہ و از امکان تبدیل فایلہای پی دی اف بہ فرمت ebook سئوال کرد. وی گفت کہ عادت دارد بروی آیپاد تاچ خود کتابہای فارسی بہ فرمت پی دی اف را هنگام رفتن بہ سرکار در حال نشستن در قطار مترو بخواند ولی مشکلی کہ دارد این است که مثلا هر وقت کہ بخواهد بہ صفحہ‌ای کہ آخرین بار در آن بوده مجبور است کہ دوبار از صفحۂ یک ورق بزند تا مثلا صفحۂ ۱۵۰ کہ البتہ اینکار راحتی نیست.

من پس از جستجو در اینترنت بہ برنامہ‌ای برخوردم کہ می‌تواند از جملہ فایلہای پی دی اف را بہ فرمت ebook در آورد. نام این برنامہ Calibre است و ابتداَ برای پلاتفرم کینوکس نوشتہ شده است ولی سازندهٔ آن برنامۂ خود را بہ محیط مک «پورت» کرده است. این برنامہ هنوز از لحاظ رابط گرافیکی کاربر از رهنمود اپل Apple guideline for human interface پیروی نمی کند و لذا ظاهرش برای ما کاربران مک ناماَنوس است ولی کار خود را بہ خوبی انجام می‌دهد. این برنامہ مجانی است و از زبانہای خاورمیانہ نیز پشتیبانی می‌کند می‌شود از لینک پایین آنرا دریافت کنید.
http://www.macupdate.com/app/mac/30657/calibre

اما قبل از استفاده از آن توصیہ می‌کنم کہ بہ فیلم آموزشی‌ای کہ طرز کار این برنامہ را نشان می‌دهد نگاه کنید، لینک فیلم
http://calibre-ebook.com/demo

نیز در لینک پایین طرز استفاده از آنرا گام بہ گام شرح داده شده است
http://www.trickyways.com/2010/04/how-t ... pub-format

احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط Pooria Azimi » 04 سپتامبر 2011, 15:54

ممنون احمد جان. پست شما رو با این پست خودم ادغام کردم (البته، تقصیر من بود که شما این رو ندیده بودید، چون اینو در بخش برنامه‌های مک گذاشته بودم که الآن آوردمش به بخش iDevice ـها).

بد نیست روش خودم رو هم کمی بهبود ببخشم: خیلی‌اوقات، PDF ـی که قصد نسخهٔ epub ساختنش رو داریم، سربرگ و شماره صفحه و ... داره؛ این باعث می‌شه با انتخاب تمام متن اون، این بخش‌ها هم ناخواسته وارد متن بشن که خیلی عذاب‌آوره. برای رفع این مشکل، در Sidebar، حالت نمایش رو Thumbnails قرار بدید، در همون سایدبار «تمام» صفحات رو انتخاب کنید و با ابزار Select، قابی دور اون قسمت از صفه که متن اصلی در اون قرار داره بکشید (در تصویر زیر این حالت اومده):
Screen shot 2011-09-04 at 3.45.44 PM.png

اگر دقت کنید، می‌بینید که در تمام صفحات، این بخش از صفحه انتخاب شده. حالا کلید Command+K رو براز Crop کردن بزنید. نتیجه در عکس زیر اومده:
Screen shot 2011-09-04 at 3.45.49 PM.png

یک بار فایل رو سیو کنید (اگر این کار رو نکنید، تأثیری نداره). بعد از این، می‌تونید کل متن رو انتخاب کنید و سربرگ و شماره صفحه و ... دیگه کپی نمی‌شن. برای بازگشت به حالت قبلی، از منوی View، در قسمت PDF Display گزینهٔ Media Box رو انتخاب کنید.

بعد از انجام این مراحل، می‌تونید متن رو با خیال راحت به Pages یا Calibre یا Sigil ببرید.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط Ahmad » 04 سپتامبر 2011, 17:43

pooriaazimi نوشته است:[نمایش]
ممنون احمد جان. پست شما رو با این پست خودم ادغام کردم (البته، تقصیر من بود که شما این رو ندیده بودید، چون اینو در بخش برنامه‌های مک گذاشته بودم که الآن آوردمش به بخش iDevice ـها).

ممنون پوریای عزیز از اینکہ این پست من را بہ بخش مناسب منتقل کردی و نیز با عرض معذرت از سعید کہ این برنامہ را قبل از من معرفی کرده بود و من اینرا نمی‌دانستم.

احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پستتوسط saeidk » 04 سپتامبر 2011, 18:55

همه مطالب بالا درباره زبانهای لاتین بود. چون هنوز برنامه‌ای که این کار را برای فارسی کامل انجام دهد نیامده است. اگرچه sigil این کار را به صورت ساده انجام می‌دهد.
نکته دیگر این که متاسفانه هنوز نمایش epub های فارسی در آی‌پد و آی‌فون (برخلاف‌گوشی‌های اندروید)خیلی کند و تحمل ناپذیر است.
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

Re: ساختن ebook از pdf

پستتوسط Arzhang » 06 سپتامبر 2011, 17:41

Ahmad نوشته است:[نمایش]
این برنامہ مجانی است و از زبانہای خاورمیانہ نیز پشتیبانی می‌کند

احمد آقای عزیز. من دانلود کردم و کانورت هم شد اما فونت‌های فارسی رو به شکل عجیب و غریبی تبدیل به مزخرفات می‌کنه :-( علاوه بر این که متن چپ به راست می‌شه، برخی حروف از هم جدا می‌افتند و برخی می‌چسبند و برخی به صورت چسبان‌اند اما جدا افتاده! خلاصه هیچ جوری نمی‌شود خواندش. فقط عکس‌ها را به صورت قشنگ و خوبی تبدیل می‌کند.
آیا من در تبدیل خطا کرده‌ام یا این که فوت کوزه‌گری‌ای در کار است یا...؟
این رو هم بگم من در گالاکسی سامسونگ کتاب تبدیل شده را دیدم. آیا به آن مربوط می‌شود؟
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط Ahmad » 06 سپتامبر 2011, 20:01

ارژنگ جان با سلام مجدد،

من چنانکہ گفتم خودم آیپد، آیفون و آیپاد تاچ را ندارم کہ این مسئلہ را تست کنم. این مطلب نیز با توجہ بہ اطلاعاتی کہ در سایت سازندهٔ این برنامہ درج شده بود در اینجا نوشتم. چنانکہ دوستمان سعید نیز اشاره کرده این تبدیل کردن پی دی اف بہ فرمت epub گویا با سیستم نگارش عربی (فارسی، عربی، کردی اردو) مشکل دارد. احتمالا دوستمان پوریا در این مورد اطلاعات بیشتری ممکن است داشتہ باشد.

احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پستتوسط Pooria Azimi » 14 سپتامبر 2011, 10:18

این برنامهٔ Calibre رو من قبلاً‌ به‌خاطر این‌که نیازی نداشتم و حجمش هم زیاد بود دانلود نکرده بودم. خیلی برنامهٔ جالب و قدرتمندی به‌نظر می‌آد.

من هم یک PDF فارسی رو سعی کردم باهاش تبدیل به epub بکنم (این فایل رو خودم در مک ساخته بودم)، و همین مشکل برای من هم پیش اومد. مثل این‌که میونه‌ش با فارسی خیلی خوب نیست، اما چون من هیچ کتاب PDF فارسیِ دیگه‌ای ندارم، نمی‌تونم بیشتر تست بکنم. ارژنگ‌جان، در خود برنامهٔ Calibre که امکان مشاهدهٔ فایل تبدیل‌شده هست هم مشکل داری (روی EPUB در سایدبار سمت راست باید کلیک کنید)؟ در Adobe Digital Editions چی؟ اگر امکانش هست که فایل epub رو برای من بفرستید (pooriaazimi@gmail.com)، من روی آی‌پد هم می‌تونم تستش بکنم... خودم همون‌جور که گفتم کتاب فارسی ندارم که تست بکنم.

من الآن کتاب بی‌نظیر Mac OS X Internals رو که به فرمت CHM داشتم، باهاش تبدیل به epub کردم (تا فصل‌های انتهایی‌ش رو که قبلاً نخونده بودم، این‌بار با iBooks بخونم)، و راستش تعجب کردم انقدر این برنامه قشنگ کتاب رو تبدیل به epub کرد...با این‌که CHM عملاً HTML ـه (با خرابکاری‌های همیشگی مایکروسافت البته)، اما تجربیاتی که قبلاً روی ویندوز از تبدیل CHM به فرمت‌های دیگه داشتم باعث شده بود حتی تصور این‌که تبدیلش بکنم به epub رو هم نکرده بودم. اما تصمیم گرفتم تست کنم و نتیجهٔ کار عالی بود. تمام عکس‌ها، زیرنویس‌ها و لینکهای فراوان کتاب (به بخش‌های دیگهٔ کتاب) در آی‌پد هم درست کار می‌کنند.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط Arzhang » 15 سپتامبر 2011, 13:28

ممنون از پوریای عزیز. من فایل epub خودم را برای ایشان فرستادم و نتیجه‌اش را به دیگر دوستان هم اطلاع خواهم داد. این را هم برای اطلاع بگویم که فایل epub من که فارسی بود، گرچه در تبلت گالاکسی من باز می‌شود (به همان طرز فجیع) اما توی خود برنامه‌ی Calibre اصلاً باز نمی‌شود و هنگ می‌کند و کار به Force quit می‌کشد. من احتمال دادم این امر به خاطر حجم بالای کتاب (حدود ۶۰۰ صفحه) است. اندازه‌ی صفحات را کم کردم و دیدم حدسم درست بوده.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط Pooria Azimi » 15 مه 2012, 18:06

در این سایت می‌تونید کتاب‌های epub ـتون رو قرار بدید برای مطالعهٔ آنلاین.

الآن نمی‌تونم بهش متصل بشم (به‌خاطر مشکلات اینترنت ایران)، اما مدتی پیش که ازش استفاده می‌کردم کارش رو خیلی خوب انجام می‌داد. حتی امکاناتی مثل جستجوی کامل متن و بوکمارکینگ رو هم داره:

http://booki.sh
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط Pooria Azimi » 17 مه 2012, 04:28

الآن در یکی از سایت‌های وابسته به اپل که در مورد Automator ـه، در مورد یک امکان جالب در Automator خوندم که تابه‌حال نشنیده بودم: امکان تبدیل ترکیب متن/تصویر/فیلم به کتاب‌های EPUB! کتاب‌ها می‌تونن چندین فصل داشته باشند و کلی متادیتا می‌شه براشون تعیین کرد:

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

راهنمای اصلی: http://www.macosxautomation.com/lion/epub/index.html

دو دمو هم داره که یکی‌ش ساده‌ست و دومی، یه کتاب مفصل رو تبدیل کرده:

http://www.macosxautomation.com/lion/ep ... index.html

http://www.macosxautomation.com/lion/epub/demo.html

----

من هنوز این رو تست نکرده‌م. در متن راهنما گفته شده با متون عربی مشکلی نداره.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط Pooria Azimi » 18 اکتبر 2012, 20:24

تصویر

من بالاخره برنامه‌ای که epub روی مک باز بکنه و مثل Calibre نفرت‌انگیز نباشه پیدا کردم: BookReader، با قیمت ۱۰ دلار:

https://itunes.apple.com/us/app/bookrea ... 3039?mt=12
پیوست‌ها
Screen Shot 2012-10-18 at 7.15.16 PM.png
Screen Shot 2012-10-18 at 7.16.50 PM.png
Screen Shot 2012-10-18 at 7.13.57 PM.png
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط Pooria Azimi » 18 اکتبر 2012, 21:03

:-( از این برنامه هم که تعریف کردم تو زرد از آب در اومد! این برنامه نابخشودنی‌ترین گناهی که یک برنامهٔ مک می‌تونه انجام بده رو مرتکب می‌شه: یک پوشه به نام Books در Home Folder ـتون می‌سازه و کتاب‌هاش رو اون‌جا قرار می‌ده. باورش سخته که چطور سازندهٔ یک برنامه به‌ذهنش ممکنه برسه که همچین کاری، کار درستیه... یعنی واقعاً از پوشهٔ Application Support آگاه نیست؟ اگر هم نیست، فکر نمی‌کنه بهتره در Documents یک پوشهٔ BookReader بسازه و کتاب‌هاش رو اون‌جا بریزه؟!!

به‌هر حال، اگر مایل نیستید پوشهٔ Books در home folder ـتون باشه، یا برنامه رو حذف کنید یا در ترمینال تایپ کنید chflags hidden ~/Books تا این پوشه در فایندر مخفی بشه.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط AliGhz » 22 اکتبر 2012, 18:37

Pooria Azimi نوشته است:[نمایش]
الآن در یکی از سایت‌های وابسته به اپل که در مورد Automator ـه، در مورد یک امکان جالب در Automator خوندم که تابه‌حال نشنیده بودم: امکان تبدیل ترکیب متن/تصویر/فیلم به کتاب‌های EPUB! کتاب‌ها می‌تونن چندین فصل داشته باشند و کلی متادیتا می‌شه براشون تعیین کرد...
...من هنوز این رو تست نکرده‌م. در متن راهنما گفته شده با متون عربی مشکلی نداره.

با متن خام (plain text) مشکلی ندارد، ولی برای متن‌های rtf، به‌هم‌ریخته می‌شود. رنگ‌ها و هایپرلینک‌ها و... درست است، اما متن فارسی، فاصله‌هایش به‌هم می‌ریزد، بعضی جاها در انتهای سطرها حروف خورده می‌شوند، Page Breakها اصلا اعمال نمی‌شوند و...
پیوست‌ها
image-1.png
فایل rtf، متن به‌هم ریخته است
image.png
فایل plain text، متن سالم است
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

بعدی

بازگشت به آیپاد، آیفون، آیپد، آیتیونز و آیکلاد