انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

ساخت و نمایش کتاب‌های epub

گفتگوهای مربوط به آیپاد، آیفون، آیپد، آیتیونز، آیکلاد و محصولات مشابه

Re: ساخت و نمایش کتاب‌های epub

پستتوسط AliGhz » 22 اکتبر 2012, 18:47

Pages (روش گفته‌شده در پست اول) هم تمام نیم‌فاصله‌ها را از بین می‌برد. جهت پاراگراف هم چپ به راست است. یعنی هیچ روش سرراستی وجود ندارد برای تبدیل یک متن فارسی rtf به یک epub درست و حسابی؟
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط Pooria Azimi » 22 اکتبر 2012, 21:36

راه سر است، خیر

راه غیر سر راست اما (فکر کنم) باشه. برنامه ای به اسم eCub برای مک و همون Calibre منفور، هر دو امکان explode کردن epub ها رو دارند. Epub یک چیزی مثل zip می مونه. وقتی بترکونیدش داخلی یه سری فایل متادیتا، عکس کاور، فایلهای HTML/XML برای فصل ها و همچنین فایل XHTML برای هر فصل وجود داره.

می شه با یکی از همین راه های پرخطای گفته شده یه ساختار نصفش نیمه از کتاب ساخت، بعد در Calibre اون رو explode کرد و دستی فایلهای XHTML داخلش رو فارسی کرد. با نیم فاصله و تمام چیزهای دیگه ای که برای فارسی لازمه. بعدش میشه اون epub رو دوباره ساخت و اکسپورت کرد.

من روی مک نیستم الآن و توضیحاتم کامل نیست. اگر منظورم واضح نیست بگید که بعداً کاملش کنم.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط saeidk » 22 اکتبر 2012, 22:29

alighz آیا sigil را امتحان کردی؟
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط AliGhz » 22 اکتبر 2012, 22:46

Sigil را نه، ممنون که گفتی. پوریا از توضیحات تو هم ممنون. این تاپیک در کل امروز خیلی برایم مفید بود. فردا امتحان میکنم ببینم به چه نتیجه ای می رسم.
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پستتوسط AliGhz » 23 اکتبر 2012, 18:11

Sigil هم که چیزی که به‌درد فارسی بخورد ندارد! حتی هایپرلینک هم نمی‌شود ایجاد کرد، یا تغییر رنگ فونت. فقط بهترین ویژگی‌اش، امکان ادیت کد xhtml کتاب است که می‌شود آنجا جهت پاراگراف، هایپرلینک و... را در کدهای آن تعریف کرد. یعنی همان کاری که پوریا نوشته (explode فایل ای‌پاب). البته برای یک کتاب متنی،کار سختی نیست. بیشتر چند تا دستور Find/Replace است.
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پاسخ: ساخت و نمایش کتاب‌های epub

پستتوسط saeidk » 02 ژانویه 2014, 20:26

نسخه این برنامه iBook برای خود مک هم آمد. سرعت نمایش صفحات طبیعتاً مثل آی‌پد کند نیست ولی همچنان امکان تعیین این که صفحات راست به‌چپ باشد وجود ندارد و خواندن کتاب دوصفحه‌ای آزاردهنده است. چند فونت هم که با برنامه آمده در همه آنها فارسی همان جیزه است و امکان تغییر فونت هم نیست. این قلم کمی زوایای تند دارد و ی آن هم که گوژپشت است. کاش بشود که فونت صفحات را لوتوس (نیلوفر) یا نازنین (کیهان) که فونتهای خوبی برای خواندن متن به فارسی است گذاشت.

تصویر

تصویر

برای آزمایش یک کتاب فارسی تر و تمیز را با دو فرمت epub و pdf هم اینجا می‌گذارم. اگر احتمالاً‌ ندیده‌اید. هم جلد دارد هم فهرست و هم این که فصل‌ها از هم جدا شده‌اند تا سرعت خواندن در iDevice هم بالاتر بشود. البته خود کتاب هم خواندنی است.
(فایل epub رو نمی‌شد ضمیمه کرد)
http://s4.picofile.com/file/7830990535/Human2.epub.html
http://s1.picofile.com/file/7830998595/Meaning.pdf.html
نماد کاربر
saeidk

پستتوسط Pooria Azimi » 03 ژانویه 2014, 01:23

[نمایش]
(فایل epub رو نمی‌شد ضمیمه کرد)

(من فرمت epub و همچنین فرمتهای iWork رو به لیست اتچمنتهای انجمن اضافه کردم)
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط Ahmad » 03 ژانویه 2014, 02:00

دوستان عزیز،
من سعی کردم کہ اشکالاتی کہ سعید بہ آنہا اشاره کرده‌است را بہ سازندگان سیگیل گزارش کنم ولی در هنگام کلیک روی گزارش اشکال از من می‌خواهد کہ بہ حساب جیمیل خود وارد شوم از طریق دادن پاسورد و غیره. آیا اینکار امن است؟

از آنجائیکہ این برنامہ اپن سورس است فکر کنم کہ اگر تعدادی از ما مشکلات مربوط بہ زبان خودمان را گزارش کنیم و پیگیر کار باشیم احتمالا این مشکلات را بزودی برطرف کنند.

دیگر اینکہ مواردی کہ می‌خواهم گزارش کنم بقرار زیر است:
۱. تعین جہت صفحہ بہ «راست بہ چپ» و نہ فقط جہت پاراگراف
۲. تعین جہت خواندن کتاب بہ «راست بہ چپ» (آیا حل مشکل ۱ بطور اتوماتیک مشکل ۲ را نیز برطرف می‌کند؟)
۳. عدم امکان استفاده از خط‌های دیگر بجز خط جیزه کہ بصورت دیفالت متن فارسی/عربی بہ آن نمایش داده می‌شود (راستی روی ویندوز متن بہ چہ خطی نمایش داده می‌شود؟ تایم نیو رمان یا تاهوما؟)
احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط Ilia » 03 ژانویه 2014, 04:57

احمد جان. اگر خود گوگل نمیپرسد در سایت دیگری تایپ نکن. یعنی مثلا اگر سایتشان از گروههای گوگل است و غیره و خود گوگل است که دارد میپرسد که مشکلی ندارد. اما اگر نه من که نمیدهم.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Ahmad » 03 ژانویه 2014, 05:29

ایلیا جان بنظر می‌آید که از گروه گوگل باشد(آدرس در پایین) ولی از آنجائیکه من قبلا یک چنین خبطی را کرده بودم محض احتیاط فکر کردم قبل از اقدام به وارد کردن اطلاعات با دوستان مشورت کنم، با اینحال اگر کسی حساب جی‌میل نداشته‌باشد نمی‌تواند با این گروه تماس بگیرد!
احمد

code.google.com/p/sigil
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پستتوسط saeidk » 03 ژانویه 2014, 14:20

احمدجان این اشکالهاکه من گفتم به iBook مربوط است یا سیگیل؟
نماد کاربر
saeidk

پستتوسط Ahmad » 03 ژانویه 2014, 16:03

سعید جان با سلام،
طبق گفته دوستمان علی(ر) این مشکلات مربوط می‌شود به iBook. ولی آیا در مورد کتابهائی که به زبان انگلیسی مثلا هستند این مشکلات نیز وجود دارند، از نظر نوع خط؟ آیا نباید مدارکی که در اینگونه برنامه‌ها درست می‌شوند، مانند مدارک pdf، تمام اطلاعات فونت‌ها بکار رفته را در خود داشته باشد؟ نیز جهت صفحه و غیره. آیا در موارد بحث شده در اینجا، همین مشکلات بر روی سیستم اندروئید نیز وجود دارد؟ پاسخ به این سئوالات کمک می‌کند به شناسائی درست مشکل و گزارش آنها به امید رفعشان.
احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پستتوسط Pooria Azimi » 03 ژانویه 2014, 17:46

در epub میشه از قلم توکار وب (webfont) استفاده کرد، که البته خیلی ویژگی های پیشرفتۀ قلم (هینتینگ، ...) رو نداره. من امتحان نکرده ام که آیا وب فانت فارسی رو میشه در iBooks آیفون درست نمایش داد یا خیر (چون در سافاری آیفون نمیشه از وب فانت فارسی استفاده کرد، و دلیل اینکه ما آخرش در ایرماگ از وب فانت زر استفاده نکردیم هم همین بود).

فایل epub یه پوشۀ zip شده از چند فایل HTML ـه، و در مک و آیفون، عملاً سافاری رندرشون میکنه. پس (از نظر تئوری - در عمل متأسفانه محدودیتهای بیشتری هست) هر چیزی که در یک صفحۀ وب میشه داشت، در epub هم میشه داشت، و برعکس، (تقریباً) هر چیزی که در صفحۀ وب نمیشه داشت، در epub هم نداریم. و همون طوری که صفحۀ وب در سافاری و کروم و فایرفاکس متفاوت دیده میشه، در epub reader ـهای مختلف هم در نحوۀ نمایش تفاوتهایی هست و یک صفحه که در iBooks درست نشون داده می شه، در کیندل ممکنه خراب باشه، یا یکی از فارسی بهتر از بقیه پشتیبانی بکنه.

البته پاراگراف بالا کمی ساده شده ست و با واقعیت تفاوت داره، اما خواستم ماهیت epub و تفاوتش با PDF رو توضیح بدم، که سازنده کنترل دقیق روی نحوۀ نمایش (در حد پیکسل) داره.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط saeidk » 03 ژانویه 2014, 18:04

در تنظمیات pdf می‌شود که جهت صفحه رو تعریف کرد. (در اکروبات ادوبی)

تصویر

ولی مثل این که چنین تنظیمی در ePub نیست و در خود iBook هم نیست. به جز webfont گزینه embed شدن فونت در خود فایل هم هست که فونتها پیوست فایل می‌شوند ولی در iBook این موضوع هم پشتیبانی نمی‌شود.
نماد کاربر
saeidk

پستتوسط saeidk » 13 فوریه 2014, 17:44

نسخه ۹.۲ ایندیزاین منتشر شده است. در این نسخه امکان ساخت Epub 3 وجود دارد. دو تا ویژگی در این نسخه هست یکی همین مبحث راست به چپ و دیگری امکان نمایش زیرنویس به‌صورت بالن در وسط متن (شبیه دیکشنری خود مک). البته باید iBook هم برای نمایش این نسخه روز‌آمد شود.

Epub_3_Indesign.png

صفحه راست عدد کوچکتر است (راست به چپ) و زیرنویس هم با بالن نمایش داده شده (ولی متاسفانه راست به چپ نیست)

یک نکته دیگه هم در نسخه ۹ هست که به این مبحث ربطی نداره ولی شاید برای شما جالب باشه و اون امکان ساخت قلم ترکیبی است مثلاً قلم نوشته‌های فارسی-عربی یک چیز باشه و انگلیسی در همان پاراگراف چیز دیگری.
Composite-font.png
امکان ساخت قلم ترکیب شده از چند قلم برای نوشته فارسی و انگلیسی
نماد کاربر
saeidk

قبلیبعدی

بازگشت به آیپاد، آیفون، آیپد، آیتیونز و آیکلاد

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 22 مهمان