انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

iOS

گفتگوهای مربوط به آیپاد، آیفون، آیپد، آیتیونز، آیکلاد و محصولات مشابه

Re: بروز رسانی برنامه‌ها

پستتوسط Pooria Azimi » 14 سپتامبر 2011, 02:03

اگر اپل کیبورد فارسی رو در iOS 5 دوباره قرار نده (این کیبورد از بتا ۶ به‌طرز مرموزی حذف شد)، من دیگه بدون هیچ عذاب وجدانی تمام برنامه‌هام رو کرک‌شده می‌ریزم (و عمداً هنوز لاین رو نحریده‌م تا اگر چنین اتفاقی افتاد، لاین رو هم نخرم). من الآن برای هر کارت هدیهٔ ۱۰۰ دلاری آی‌تیونز (که با قیمت بالای برنامه‌های آی‌پد، حدود ۲۰ تا برنامه/مجله هر دفعه می‌تونم بخرم)، دارم بین ۱۴۰ تا ۱۶۰ هزار تومان می‌دم و اگر قرار باشه هنوز هم برای داشتن یک کیبورد فارسی که شکنجه‌م نده مجبور باشم دستگاهم رو جیلبرک کنم (که هم از نظر امنیتی مشکلاتی داره، هم از نظر stability)، برنامه‌هام رو هم کرک‌شده می‌ریزم، به‌حال من که دیگه فرقی نمی‌کنه.
عمدهٔ ناراحتی من، از جواب ندادن به باگ‌ریپورت‌هایی بود که هر دفعه (با ریلیز هر نسخهٔ جدید بتای iOS) انجام می‌دادم و در اون، هر دفعه براشون در مورد مشکلات کیبورد که ساخته‌ن، خیلی طولانی و مفصل توضیح می‌دادم و دریغ از یک جواب (باگ‌ریپورت رو با اکانت developer انجام می‌دادم)! حالا به‌قول علی رستگار اگر باگ‌ریپورت در مورد AVFoundation یا UIKit بود، در عرض ۲۰ دقیقه بهش پاسخ می‌دادن...

من درک می‌کنم که آمریکا، صادرات به ایران رو منع کرده و اپل باید تابع این قوانین باشه، اما مگر این ممنوعیت شامل حرف زدن با ایرانی‌ها هم می‌شه، یا در اون اومده که اذیت کردن ایرانی‌ها مستحبه(!) که اپل همچین کارهایی می‌کنه؟! در iOS 4 کیبوردی برای قبیلهٔ‌سرخپوستیِ چروکی (با جمعیت کل ۲۰۰ نفر) اضافه شد، اما فارسی... من که امیدم به افغانستانه، چند سال دیگه افغانستان کشور پیشرفته‌ای می‌شه و شرکت‌های خارجی زبان فارسی رو هم به‌عنوان یک زبان زنده می‌شناسند.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط javadkh65 » 14 سپتامبر 2011, 02:26

پوریا جان من همین الان هم همش رو کرک شده دارم و هیچ عذاب وجدانی هم ندارم! به اندازه کافی از آمریکا و انگلیس و متفقین و روسها و ... ضربه خوردیم که حالاحالاها به ماها بدهکارن این‌ها!
Mac mini - iBook G4 - iPhone 4S
Mac OS X 10.9.4 & 10.5.8 - iOS 6.1.3
javadkh65

پست‌ها : 671

پستتوسط Pooria Azimi » 14 سپتامبر 2011, 02:39

:-) من بیشتر عذاب وجدانم به‌خاطر برنامه‌سازهاست. مثلاً Instapaper برای من بیشتر از ۲۰۰ دلار ارزش داره (در حالی که یک برنامهٔ Universal ـه که همه‌ش ۵ دلاره قیمتش)، و اگر نخرمش (که البته خریده‌م)، احساس خوبی بهم دست نمی‌ده. البته developer ـهای عادی (که خیلی‌هاشون صبح سر کار تمام‌وقت می‌رن و شب‌ها برنامه می‌سازن) با اپل (که نقدینگی‌ش الآن فکر کنم ۱۵ رقمی باشه) فرق داره و موافقم که کرک‌کردنِ (مثلاً) لاین نباید باعث عذاب وجدان بشه!

و دلیل دیگه‌ای که به‌نظر من خوبه حتی ما ایرانی‌ها هم برنامه‌ها رو بخریم، اینه که در این‌صورت می‌تونیم پشتیبانی فارسی رو ازشون درخواست کنیم. نمونه‌ش برنامه‌ای مثل Mellel ـه که اگر این‌کار در موردش انجام نمی‌شد، الآ چنین پشتیبانی خوبی از فارسی نداشت. یا در مورد Instapaper من به Marco Arment ای‌میل زده‌م و ازش درخواست کرده‌م در برنامه‌ش به‌جای دیکشنری انگلیسیِ فعلی، یک دیکشنریِ قابل‌تغییر توسط کاربر قرار بده که با دیکشنری‌های StarDict هم کار بکنه (و مشخصاً ازش دیکشنری فارسی رو خواستم) که گفت حتماً در نسخهٔ بعدی (یا نسخهٔ بعدترش) این کار رو می‌کنه...
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط Behnam » 14 سپتامبر 2011, 04:27

javadkh65 نوشته است:[نمایش]
پوریا جان من همین الان هم همش رو کرک شده دارم و هیچ عذاب وجدانی هم ندارم! به اندازه کافی از آمریکا و انگلیس و متفقین و روسها و ... ضربه خوردیم که حالاحالاها به ماها بدهکارن این‌ها!

در دههٔ چهل خورشیدی که در امریکا هنوز مرسوم بود شیر فروش هر صبح بطری شیر را دم در خانه‌های مردم بگذارد و بطری‌های خالی شیر را از همان دم در جمع کند، دانشجویان کنفدراسیون مخالف دولت راه می‌افتادند و شیر مردم را از در خانه‌ها می‌دزدیدند و می‌گفتند این طلب ما از امپریالیسم است.

دزد همان دزد است. پالانش عوض شده.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Ilia » 14 سپتامبر 2011, 06:46

pooriaazimi نوشته است:[نمایش]
…عمدهٔ ناراحتی من، از جواب ندادن به باگ‌ریپورت‌هایی بود که هر دفعه (با ریلیز هر نسخهٔ جدید بتای iOS) انجام می‌دادم و در اون، هر دفعه براشون در مورد مشکلات کیبورد که ساخته‌ن، خیلی طولانی و مفصل توضیح می‌دادم و دریغ از یک جواب (باگ‌ریپورت رو با اکانت developer انجام می‌دادم)! حالا به‌قول علی رستگار اگر باگ‌ریپورت در مورد AVFoundation یا UIKit بود، در عرض ۲۰ دقیقه بهش پاسخ می‌دادن...

من درک می‌کنم که آمریکا، صادرات به ایران رو منع کرده و اپل باید تابع این قوانین باشه، اما مگر این ممنوعیت شامل حرف زدن با ایرانی‌ها هم می‌شه، یا در اون اومده که اذیت کردن ایرانی‌ها مستحبه(!) که اپل همچین کارهایی می‌کنه؟! در iOS 4 کیبوردی برای قبیلهٔ‌سرخپوستیِ چروکی (با جمعیت کل ۲۰۰ نفر) اضافه شد، اما فارسی... من که امیدم به افغانستانه، چند سال دیگه افغانستان کشور پیشرفته‌ای می‌شه و شرکت‌های خارجی زبان فارسی رو هم به‌عنوان یک زبان زنده می‌شناسند.

حدس من اینه که بالاخره یکی در اپل فهمیده که بایستی زیربنایی‌تر این فارسی رو درست کنند و این را موقتی بیرونش‌کشیده‌اند و دوباره برمیگرده. این حقیقت که دکمهٔ فاصله رو فضا اسم گذاشته بودند، نشون میده که کسی که روی این موضوع کار میکرده احتمالا اصلا فارسی رو هم درست و حسابی بلد نبوده. پوریا جان، ممکنه که گزارش باگ‌های شما باعث شده باشه که متوجه این موضوع بشوند! :-)

پوریا، از من میشنوی با همین غیض و عصبانیت یک ایمیل به کله گنده‌های اپل بزن و ببین که کسی جوابت رو میده یا نه. بقول معروف از این بدتر که نمیشه.

اما من مطمئنم که فارسی بالاخره به iOS خواهد اومد مخصوصا که اندروید از آن بزودی بخوبی پشتیبانی خواهد کرد. همانطور که این رو در وبلاگ فارسی گوگل نوشته:
[نمایش]
آیا می‌دانستید سیستم عامل Android زبان فارسی را در رایانه‌های لوحی (tablet) پشتیبانی می‌کند (و این پشتیبانی به زودی برای یک سری از تلفن‌های Android هم ارائه می‌شود)؟

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6178

Re: iOS

پستتوسط saeidk » 14 سپتامبر 2011, 18:43

[نمایش]
یا می‌دانستید سیستم عامل Android زبان فارسی را در رایانه‌های لوحی (tablet) پشتیبانی می‌کند

الان سامسونگ گوشی ها (و تبلت) اندروید خودش رو در ایران با پشتیبانی کامل فارسی و منوی فارسی می فروشد و خیلی هم پیشتاز است
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط fovi » 14 سپتامبر 2011, 22:18

یه سوال.شاید من درست متوجه نمی شم اما من جیلبریک نکردم و به راحتی هم با آیفون ۴ فارسی مینویسم.پس منظور از اینکه کیبورد فارسی نیس چیه؟
نماد کاربر
fovi

پست‌ها : 84

پستتوسط Mehdi.y » 14 سپتامبر 2011, 22:59

اگر ورژن ۵ از بتای ۱ تا ۵ باشید بله کیبورد فارسی دارد اما اگر ورژن ۴ هستید آن کیبورد کیبرد شما عربی است که با نگه داشتن مثلا ج ، چ را هم نشان می‌دهد.
Mehdi.y

پست‌ها : 557

پستتوسط Pooria Azimi » 14 سپتامبر 2011, 23:02

اشکالش اینه که اون کیبورد، کیبورد عربیه. برای نوشتن پ چ گ ژ باید چند ثانیه دست رو روی کلیدهای ک و ... نگه داریم، چینشش مناسب کار فارسی‌زبان‌ها نیست، نیم‌فاصله نداره، ما فارسی‌زبان‌ها فقط از تنوین « ـً » استفاده می‌کنیم و نیاز به یک گالری از هزار جور علامتِ نشانه‌گذاریِ عربی نداریم، «ک»ـش کاف فارسی نیست «ك»، «ی» اون هم استاندارد نیست(«ي»)، اعداد ۴ و ۵ و ۶ ـش عربی هستند (٤ ٥ ٦)، اتوکارکشنش دیوانه کننده‌ست (گذشته از کلمات عربی که پیشنهاد می‌ده، بعضی چیزها رو بدون پیشنهاد دادن خودش عوض می‌کنه، مثل «از» که تبدیل می‌شه به « إز»)، و مشکلاتی از این قبیل. ب
رای خیلی افراد این مسائل مهم نیستند، اما من رو واقعاً از نظر روحی شکنجه می‌کنند. هیچ چیز به اندازهٔ دیدن اعداد انگلیسی، یا «ك»، یا «٦» در یک متن فارسی من رو اذیت نمی‌کنه؛ مگر پینگلیش! مواقعی هم که مجبورم از طریق آی‌پد یا ویندوز جواب ای‌میل بدم، با کلی شرمندگیِ روحی این کار رو می‌کنم...
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط GK » 14 سپتامبر 2011, 23:18

با سلام به همه
زیاد دلواپس نباید بود: گاه‌گاهی در نسخه‌های بتا برخی از برنامه‌ها تقریبا به عمد نیستند، شاید به خاطر ارزیابی واکنش برنامه‌های دیگر... در نسخه بتای آندروید ۲.۳ هم زبان فارسی نبود. در حالی که در نسخه رسمی کاملا حاضر است. اگر خوب یادم باشد، باز در یکی از بتاهای قبلی ios هم همین اتفاق برای فارسی پیش آمد
به هر حال، به قول رئیس شرکت تلفنی اورانژ فرانسه: کافی‌ست تا پانزده اکتبر بصبریم!!!!! روز آیفون پنج :-D :-D
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
iMac Intel 2.66GHz, Osx 10.7.3
GK
مدیر بازنشسته

پست‌ها : 954

پستتوسط iShahin » 01 اکتبر 2011, 12:39

اگر رو نسخه فاینال فارسی نباشه واقعا خیلی ضد حاله!

[url=https://mobile.twitter.com/S3micolon]follow me on twitter: @s3micolon[/url

نماد کاربر
iShahin

پست‌ها : 453

پستتوسط iShahin » 01 اکتبر 2011, 12:41

بچه ها مخصوصا بهنام و ایلی عزیز شماها بیایید یک فکری کنید یک متن خپب بنویسید اینجا بزارید همه به کله گنده های اپل ایمیلش و فکس کنیمش شاید کاری از دستمون بر اومد؟

[url=https://mobile.twitter.com/S3micolon]follow me on twitter: @s3micolon[/url

نماد کاربر
iShahin

پست‌ها : 453

پستتوسط fovi » 12 اکتبر 2011, 21:50

iOs 5 اومده و قابل داونلوده الان.
فقط یه لینک رسمی ای چیزی نیست که بشه با download manager دانلودش کرد تا بشه وسطش pause کرد یا مشکلی پیش اومد نره از اول؟
نماد کاربر
fovi

پست‌ها : 84

پستتوسط aamir » 12 اکتبر 2011, 22:12

fovi نوشته است:[نمایش]
iOs 5 اومده و قابل داونلوده الان.
فقط یه لینک رسمی ای چیزی نیست که بشه با download manager دانلودش کرد تا بشه وسطش pause کرد یا مشکلی پیش اومد نره از اول؟

http://osxdaily.com/2011/10/12/ios-5-download-available
امیر
نماد کاربر
aamir

پست‌ها : 514

پستتوسط eysun » 12 اکتبر 2011, 23:17

سلام

من نسخه ۵ رو نصب کردم و متاسفانه خبری از کیبورد فارسی نیست.
نماد کاربر
eysun

پست‌ها : 359

قبلیبعدی

بازگشت به آیپاد، آیفون، آیپد، آیتیونز و آیکلاد

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 3 مهمان