انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

آیفون و آیپاد عربی

گفتگوهای مربوط به آیپاد، آیفون، آیپد، آیتیونز، آیکلاد و محصولات مشابه

آیفون و آیپاد عربی

پستتوسط Ahmad » 11 دسامبر 2007, 11:53

دوستان با سلام،
فیلمهای زیر که در یوتیوپ منتشر شده آیفون و آیپاد را با واجههٔ (واسط نگاره‌ای کاربر) عربی را نشان می‌دهد. Just for the record

احمد

[left]Arabic iPod Nano
http://www.youtube.com/watch?v=JD0UPAgkfXE

Arabic iPhone
http://www.youtube.com/watch?v=NAMrAPoFFto
http://www.youtube.com/watch?v=q7WSAiEJ ... re=related[/left]
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پاسخ: آیفون و آیپاد عربی

پستتوسط Ahmad » 18 مارس 2009, 23:32

دوستان سلام،

چنانکه دوستمان علی رستگار نیز در صفحهٔ اول سایت خبر داده، بلاخره اپل نسخهٔ سوم سیستم عامل آیفون (فعلا بتا ) را ارائه کرده است. در این نسخه پیش از ۱۰۰ امکان گوناگون گنجانده شده است. اما آنچه که برای ما کاربران مک در خاورمیانه از اهمیت زیادی برخوردار است، پشتیبانی اپل از زبانهای راست به چپ است که اکنون در این نسخه از سیستم وجود دارد. طبق خبری که در سایت یک برنامه نویس سعودی بنام «بندر رفه» منتشر شده اکنون آیفون از زبان عربی پشتیبانی می‌کند. به تصاویری که در سایت این کاربر سعودی منتشر شده توجه نمایید.
http://bandar.raffah.com/wp/?p=1677
نیز این صفحه
http://picasaweb.google.com/khalid.suda ... irectlink#
احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پستتوسط فری » 22 مارس 2009, 20:22

همانطور که دوستان نوشتند آی فون بتا ۳ عربی و عبری را پشتیبانی می کند. سایت های فارسی که من آنها را مرور کردم به درستی نشان داده می شدند. بر ای نوشتن هم می توان با پرهیز از استفاده حروف فارسی ایمیل زد یا اس ام اس فرستاد.

تصویر

تصویر
فری

پست‌ها : 21

پستتوسط Behnam » 22 مارس 2009, 20:32

آیا ابزاری برای ساختن صفحه کلید برای آیفون ساخته شده است؟
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط فری » 22 مارس 2009, 21:06

اینطور که در یک جستجوی سرسری متوجه شدم به صورت سیستماتیک نمی شود تغییری در صفحه کلید داد ولی ظاهرا می شود به شکلی غیرمستقیم کاراکترهایی را به آن اضافه کرد. به هر حال دوستانی که برنامه ساخته اند برای آی فون بهتر می توانند پاسخ دهند.
فری

پستتوسط فری » 22 مارس 2009, 21:16

تصویر
فری

پستتوسط Behnam » 22 مارس 2009, 21:28

فکر کنم رضا درباره چنین ابزاری قبلاً صحبت کرده بود. خلاصه نگران نباش. این از مواردی هست که صفحه‌کلید فارسی قبل از فروش رسمی نسخهٔ جدید سیستم عامل آیفون ساخته خواهد شد!
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Ilia » 22 مارس 2009, 21:50

من از روی عکس‌ها دیده‌ام که مثلا زیر الف چند نوع الف دیگر مثلا با همزه و غیره هم هست.
حالا مثلا زیر ز، ژ را نگذاشته‌اند؟
پیوست‌ها
A.png
A.png (50.52 KiB) - بازدید 11991 بار
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Behnam » 22 مارس 2009, 21:58

نه نگذاشته‌اند. ولی احتمالاً می‌توان گذاشت. گمان می‌کنم رضا در این مورد کلی تحقیقات کرده.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Ahmad » 23 مارس 2009, 00:29

با سلام
اصل مسئله، حل مشکل اتصال حروف است که اکنون با انتشار این بتا حل شده است. فکر کنم مشکل ایجاد صفحه کلید مشکلی است پیش پا افتاده که دیر یا زود حل خواهد شد. دیگر اینکه اکنون هنوز مشکل تراز متن فارسی عربی است که هنوز وجود دار چنانکه در تصویر بالا واضح است (متن در سمت چپ صفحه تراز می‌شود در عوض سمت راست که این البته توشت اپل باید حل شود. البته راه حلهائی برای اینکار در نسخه‌های قبلی سیستم عامل موجود بوده با استفاده از هک کردن سیستم یا jail break کردن آن ولی کار اساسی فقط توسط اپل شدنی است.

http://www.iphoneislam.com/?p=1184#more-1184

احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پستتوسط Reza.Y » 23 مارس 2009, 17:30

خوب با پشتیبانی رسمی عربی، صفحه کلید دیگر مشکل چندانی نیست. فقط کاش می‌شد اپل را متقاعد کرد که فارسی را هم اضافه کند (که بعید است، البته شاید از افغانستان بشود استفاده کرد).
احمد جان فکر کنم مشکل را مثل iChat حل کند. یعنی متن را با توجه به کلمه ابتدایی‌اش تراز کند (که البته مشکلات خودش را دارد). نمی‌دانم شاید هم یک علامت راست به چپ/چپ به راست یک جای صفحه کلید بچسباند.
متاسفانه من خودم نمی‌توانم تست کنم، ترجیح می‌دهم که منتظر jailbreak بمانم. فری جان به قدر کافی stable هست؟
Reza.Y

پست‌ها : 435

پستتوسط فری » 30 مارس 2009, 23:44

نه متاسفانه از نظر ثبات مشکل زیاد داره. البته کارهای اصلی رو من بدون مشکل تا به حال انجام دادم. تلفن کردن، اس ام اس، یادداشت ... جستجو ... اما بعضی از برنامه های غیر اپلی درست کار نمی کنن یا مرتب گیر می کنن ... گاهی مجبور به ریبوت می شم ... کلا کند شده یه مقدار ... وایرلس رو قبلا به سرعت بهش وصل می شد الان طول می کشه ... کپی و پیست خوب عمل می کنه ولی چون در جاهای مختلف روشش گاهی فرق می کنه یه مقدار طول می کشه تا قاطی نکنی مثلا با ذره بین. برای دیدن عکس ها هم تغییری داده شده که فکر کنم اصلاحش کنن و اون هم اینه که با دوبار کلیک به نقطه ای در عکس، روی همون نقطه بزرگ می شه ولی نمی شه جا به جاش کرد که رو نسخه قبلی می شد. با دو انگشت هم که بزرگ کنی باز نمی شه جابجاش کرد. خلاصه اگر نیازی به آزمایش برنامه هاتون ندارین یا پروژه ساخت برنامه دارین اصلا توصیه نمی کنم خصوصا که نمی شه به نسخه قبلی برگشت و باید تا ژوئن صبر کرد. ولی دیدم بعضی سایت ها شروع کردن نسخه آی فون رو درست کردن مثل گویا که دیگه الان وقتی روی خبرنامه اش می ری از روی آی فون، منحرف می شه به یه صفحه صرفا متن که چند تا خبر آخرش رو میاره. امیدوارم بقیه سایت ها هم نسخه های قابل استفاده تری برای آی فون درست کنن.
فری

Ask Apple to add Farsi Keyboard on iPhone

پستتوسط فری » 02 آوریل 2009, 13:28

فری

پاسخ: Ask Apple to add Farsi Keyboard on iPhone

پستتوسط Behnam » 03 آوریل 2009, 04:39

این هم برای اهل فن خبر جالبی باید باشه
http://www.appleinsider.com/articles/09 ... nes_u.html
نماد کاربر
Behnam

پاسخ: Ask Apple to add Farsi Keyboard on iPhone

پستتوسط فری » 16 آوریل 2009, 02:41

باورکردنش سخته ولی اپل در سومین به روز رسانی آی فون بتای ۳ حروف فارسی رو به صفحه کلید عربی اضافه کرد. با گرفتن ج، چ دیده می شود، با گرفتن ک، گ، با گرفتن ب، پ و با گرفتن ز، ژ. تنها چیزی که از قلم افتاده آ هست.

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

بروبچه هایی که از اپل این درخواست رو مطرح کردن بد نیست هم یه تشکری بکنن از همون طریق و هم ماجرای آ رو هم یادآوری کنن. آیا چیز دیگه ای احتیاج نداریم در زبان فارسی؟ حالا که گوش شنوایی هست تعارف نکنیم! ;-)

- ضمنا یادم رفت بگم در دومین به روز رسانی آی فون ۳، مشکل راست به چپ هم حل شد که تو تصاویر بالا می بینین.
فری

بعدی

بازگشت به آیپاد، آیفون، آیپد، آیتیونز و آیکلاد

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 8 مهمان