انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

آیفون و آیپاد عربی

گفتگوهای مربوط به آیپاد، آیفون، آیپد، آیتیونز، آیکلاد و محصولات مشابه

پاسخ: Ask Apple to add Farsi Keyboard on iPhone

پستتوسط R_Behnood » 16 آوریل 2009, 04:14

آیا امکان استفاده از صفحه کلید فارسی همراه با محیط انگلیسی وجود ندارد که در سطر پایین دستورات به زبان عربی هست؟
ممنون
MacBook Black (MA701LL/A) 2.0GHz, 3GB
OS X 10.6
R_Behnood

پست‌ها : 334

پستتوسط فری » 16 آوریل 2009, 11:39

متوجه منظورت نشدم.
فری

پست‌ها : 21

پستتوسط R_Behnood » 16 آوریل 2009, 13:18

در این تصاویر صفحه کلید فارسی است و منوهای پایین عربی. مقصودم این بود که صفحه لید فارسی فقط با پیش فرض بودن محیط عربی قابل دسترسی هست یا اینکه در محیط انگلیسی هم هست؟
MacBook Black (MA701LL/A) 2.0GHz, 3GB
OS X 10.6
R_Behnood

پست‌ها : 334

پستتوسط Pooria Azimi » 16 آوریل 2009, 16:47

فوق العاده اس ...

منم برای بار فکر کنم پنجاهم این نکته رو برای اپل ( http://www.apple.com/feedback/iphone.html ) فرستادم و درخواست " آ " رو هم کردم. اما بعد که دوباره در عکسهای شما دقیق شدم دیدم که " ک " فارسی و " ی " فارسی و " ۀ ـۀ " هم جاشون خالیه و خوبه دوستان اینا رو هم گزارش کنن... "الرجوع" و "مسافه" هم فارسی بشن خوبه.

کدهای یونیکدشون هم اینجا نوشته ( از سایت یونیکد راحت تره ) : http://freenet-homepage.de/prilop/persian-alphabet.html

داشت یادم می رفت؛ نیم فاصله و "پیوند" هم باید اضافه شن :-D
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

Re: پاسخ: Ask Apple to add Farsi Keyboard on iPhone

پستتوسط فری » 16 آوریل 2009, 21:45

R_Behnood نوشته است:[نمایش]
در این تصاویر صفحه کلید فارسی است و منوهای پایین عربی. مقصودم این بود که صفحه لید فارسی فقط با پیش فرض بودن محیط عربی قابل دسترسی هست یا اینکه در محیط انگلیسی هم هست؟

فهمیدم، این که می بینی در محیط انگلیسی است. در هر محیط می شود صفحات کلید مختلفی را استفاده کرد که در این مورد من انگلیسی و عربی را انتخاب کردم. اگر محیط عربی می شد همه چیز شامل اسامی و توضیحات عربی می شدند.
فری

Re: پاسخ: Ask Apple to add Farsi Keyboard on iPhone

پستتوسط فری » 16 آوریل 2009, 21:46

خب یک اصلاح باید بکنم.آی با کلاه هم وجود داره ولی چون ریز بود متوجه نشده بودم. حالا از آی فون یه ایمیل دادم و بزرگش کردم کاملا واضح است. بی خود یه فیدبک دوباره فرستادم در این مورد. نتیجه مهمترین موارد حل است. ی بدون نقطه هست ولی ک درست است بدون سر کج است.
فری

پاسخ: Re: پاسخ: Ask Apple to add Farsi Keyboard on i

پستتوسط Behnam » 17 آوریل 2009, 04:20

کلاه «آ» در جیزه هم کوچک است ولی این قلم ظاهراً قلم جدیدی است که در آیفون نصب شده است. شکل «ی» در «فارسی» چشم مرا گرفت که با قلم‌های معمول اپل فرق دارد.
برای ‍هٔ و هٔ هم تنها علامت همزهٔ بالا لازم است. اگر «ٔ» داشته باشد کار فارسی راه افتاده است. حتماً هم دارد چون علامتی از زبان عربی است.
پیوست‌ها
Picture 1.png
Picture 1.png (84.94 KiB) - بازدید 12740 بار
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Reza.Y » 17 آوریل 2009, 19:12

مشکل این است که این کیبورد فارسی نیست. کیبورد عربی extended هست. به نظر من باید کیبورد فارسی مثل کیبورد روسی که قبلا مثالش را زدم، فشرده باشد و تقریبا همه ۳۲ حرف را داشته باشد. چ و گ و غیره کاربرد زیادی در فارسی‌نویسی دارند و نباید extended باشند.
Reza.Y

پست‌ها : 435

پستتوسط فری » 19 آوریل 2009, 13:40

برای این که موضوع تکمیل شه امکان راست به چپ یا چپ به راست نویسی جدید آی فون رو هم ببینید. فعلا در یادداشت و میل آی فون کار می کنه و متاسفانه در سفری فکر کنم باید منتظر بود تا مثلا خود گوگل مثل مرورگرهای عادی این امکان رو به نوعی اضافه کنه به جی میل یا داکیومنت.

تصویر

تصویر

به روزرسانی: در اس ام اس و جستجوگر آی فون هم این امکان هست.
آخرین ویرایش توسط فری on 19 آوریل 2009, 16:42, ویرایش شده در 2.
فری

پستتوسط Behnam » 19 آوریل 2009, 16:00

فکر می‌کنم کل قضیه این باشد که باید یک صفحه‌کلید فارسی برای آیفون درست کرد. از واژهٔ «تاىپ» در عکس نمونه حدس من این است که «ی» فارسی هم ندارد. یا دست‌کم در این نمونه بجای «ی» از الف مقصوره استفاده شده است. بهرحال برای صفحه‌کلید فارسی ی،چ،ژ و گ باید انتخاب اول باشند.
احتمالاً اگر صفحه‌کلید فارسی از صفر طراحی شود، برای «الرجوع» و «مسافة» هم می‌توان واژه یا علامت فارسی پسند گذاشت.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط فری » 19 آوریل 2009, 16:26

ي را که نگه می داری ی بدون نقطه را می توان انتخاب کرد. البته همانطور که گفتی برای ی وسط باید همان ي را انتخاب کرد و برای ی آخر ی بدون نقطه را.

تصویر

مسئله این است که آیا اپل قصد دارد فارسی را جزو صفحات کلید قابل انتخاب قرار دهد یا خیر. به نظر من با توجه به این که احتمال فروش آی فون در ایران به طور رسمی نزدیک صفر است و بازار افغانستان و تاجیکستان هم هوس انگیز نیست، این احتمال بعید است. مگر این که سیاستشان برای این انتخاب ربطی به کشورهایی که در آن آی فون عرضه می شود نداشته باشد. و در این صورت همین که حروف فارسی را به عنوان ضمیمه به حروف عربی اضافه کرده اند کلی لطف کرده اند. با این حال یادمان هم باشد که همه امکانات موجود در نسخه های بتا لزوما در نسخه نهایی قرار نخواهند گرفت و شاید در آخرین لحظه از همین هم منصرف شوند.

اما اگر از اپل نا امید شویم، خب طبیعتا باید فکر برنامه های دیگری بود که صفحه کلید خودشان را داشته باشند که در مورد عملی بودنشان من چیزی نمی داونم.
فری

پستتوسط Reza.Y » 19 آوریل 2009, 16:43

به نظر من باید یک صفحه کلید بر اساس صفحه فارسی استاندارد ساخت. من این mock up را با الهام از همان روسی ساختم. مجبور شدم ث را که کاربرد کمی دارد بیاورم پایین. ژ را هم توانستم جا بدهم. فقط باید تکلیف بقیه را روشن کرد، مثل ة، ك، ؤ،‌‌ ئ، ي، إ (اصلا لازم است؟). البته جایشان که حدودی معلوم است.
گیومه فارسی هم باید در کاراکترهای اضافه باشد.
پیوست‌ها
persian_iphone_kb.jpg
persian_iphone_kb.jpg (20.13 KiB) - بازدید 12711 بار
Reza.Y

پستتوسط Reza.Y » 19 آوریل 2009, 16:48

فری جان آن الف مقصوره است نه ی فارسی. به نظرم امکان پشتیبانی فارسی وجود دارد. چون بازار افغانستان به هر حال هست و ما هم می‌توانیم فشار بیاوریم.
یک چیز جالب امروز کشف کردم، گوگل مپ روی آی‌فون نقشه تهران و اصفهان و شیراز (بقیه را چک نکردم) دارد، در حالی که فعلا روی وب خبری نیست!
Reza.Y

پستتوسط Behnam » 19 آوریل 2009, 16:49

در Mac OS X فایل‌های صفحه‌کلید فایل‌هایی هستند با پسوند keylayout. که در سه پوشهٔ keyboards می‌توانند قرار داشته باشند. یکی در پوشهٔ خود سیستم، که به آن دست نمی‌توان زد. یکی در پوشهٔ مک که برای همهٔ یوزرهای مک در دسترس هستند و یکی هم در پوشهٔ ویژهٔ یوزر که فقط برای آن یوزر قابل دسترس است.
سیستم عامل آیفون ماهیتاً ساختاری متفاوت ندارد. شاید سه پوشهٔ مختلف نداشته باشد و تنها پوشهٔ سیستم را داشته باشد که علی‌الاصول به آن نمی‌توان دست زد. شاید هم امکان جداگانه‌ای برای یوزر قرار داده باشد.
بهرحال فایل صفحه‌کلید چیزی هست که می‌توان ساخت و به سیستم اضافه کرد. من قبل از این که Ukelele به میدان بیاید این کار را در مک دستی انجام می‌دادم. یعنی یک فایل xml هست که جای کُدهای مختلف بر روی کلیدهای مختلف را مشخص می‌کند و نام مشخصی هم می‌گیرد. اگر تاکنون کسی نرم‌افزاری برای ساده کردن کار نساخته باشد، بازهم می‌توان یک کپی از فایل xml عربی را برداشت و روی آن کُدها را تغییر داد و نام «فارسی» بر آن گذاشت و آن را وارد سیستم کرد. این کاری پر زحمت است ولی ناممکن نیست.
آن محدودیت‌هایی که تو اشاره کرده‌ای بیشتر در مورد localization کل سیستم برای فارسی مورد پیدا می‌کند.
پ ن
من این را نوشته بودم که رضا نمونهٔ عینی آن را نشان داد!
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Behnam » 19 آوریل 2009, 17:12

رضا جان نقطه و ویرگول کجا هستند؟
من فکر می‌کنم باید نقطه و ویرگول را به صفحهٔ اول بیاوری (با drop down که : ؛ بدهد) یک کلید را هم برای علامت تعجب بگذاری که با drop down به تو (، ) ، « ، » و این قماش بدهد. ضمناً دکمهٔ اِعراب در صفحهٔ فری هست ولی در صفحهٔ تو نیست. قضیهٔ آن چیست؟
حالا برای سه کلیدی که از دست می‌دهی، ذ را ببر روی د، ژ را ببر روی ز و ث را هم ببر روی مثلاً پ (رابطهٔ تصویری)
بقیهٔ حروف extended را هم به نظر من باید اضافه کرد. ؤ روی و و غیره و غیره.
البته اگر می‌خواهیم چیزی درست کنیم که مثل qwerty بعداً به اپل بگوییم آن را هم رسماً به صفحاتش اضافه کند.
نماد کاربر
Behnam

قبلیبعدی

بازگشت به آیپاد، آیفون، آیپد، آیتیونز و آیکلاد

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 4 مهمان