انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

کیبوردهای فارسی برای iOS 8 به بعد

گفتگوهای مربوط به آیپاد، آیفون، آیپد، آیتیونز، آیکلاد و محصولات مشابه

پاسخ: کیبورد فارسی برای iOS 8

پستتوسط Pooria Azimi » 15 اکتبر 2014, 00:05

کی گفته کیبرد آیپد لازمه سه‌سطره باشه؟ یه سطر نسبتاً نازک بالا یا پایین صفحه میشه اضافه کرد و هر چی punctuation دلتون می‌خواد رو میتونید اونجا اضافه کنید. متأسفانه من انقدر الآن سرم شلوغه که حتی ۱۰ دقیقه هم وقت‌ندارم یه‌سری ماک‌آپ بسازم و روی آیپدم تست کنم، اما چون بحث‌های خوبی اینجا داره میشه و همهٔ دوستان دارن نظر میدن گفتم این ایده رو هم مطرح بکنم تا نقدش بکنید.

همچنین میشه از swipe کردن برای سویچ به حالت‌های مختلف کیبرد استفاده کرد:

image.jpg

با سوایپ از سمت چپ میشه مثلاً رفت به قسمت اعداد. نکتهٔ مهم اینه که وقتی کیبرد نمایش داده می‌شه، سوایپ از سمت چپ باعث نمی‌شه table view به مرحلهٔ قبلی برگرده (مثلاً در میل، از نمایش لیست پیام‌ها به لیست میل‌باکس‌ها) و برای همین افزودن این قابلیت باعث به‌هم‌ریختن کارکرد عادی سیستم نخواهد شد.

و طبیعتاً، ویژگی‌ای که من یادمه چقدر ناراحت بودم وقتی در نسخهٔ iPhone OS 4.0 از دستش دادم (و کیبردهای فارسی دیگه فکر کنم ازش پشتیبانی می‌کنند): امکان جابجایی مکان‌نما با swipe راست و چپ روی کلیدها.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط Ilia » 15 اکتبر 2014, 00:06

متشکر احمد جان!

این نسخه که الان دست شماست همین ایراد را دارد که شما الان گفتید. یعنی فاصلهٔ بین دکمه‌ها و ردیف‌ها حساس نیست و چبزی تایپ نمیکند. من این را به سنگ گفتم و از او خواستم که این مشکل را حل کند. او هم بعد از یک سری کند و کاو مشکل را حل کرد و در نسخه‌ای که من امروز صبح نصب کردم، دیگر این مسئله حل شده. البته دکمه‌ها در ظاهر هنوز با هم فاصله دارند، اما در عمل تقریبا نه. و در نتیجه کیبورد بطرز محسوسی بهتر شده.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6178

پستتوسط AmiN.D » 15 اکتبر 2014, 00:12

مداد هم منتشر شد
این همه کیبورد و این همه ایراد توو هر کدوم..
https://itunes.apple.com/us/app/medad-k ... ?ls=1&mt=8
Apple MacBook Pro Core i7 -HDD 1 TB -4GB
iPhone 5s
AmiN.D

پست‌ها : 1041

پستتوسط Arzhang » 15 اکتبر 2014, 00:24

Ilia نوشته است:[نمایش]
صدا در نسخهٔ بعدی خواهد آمد.

ایلیا جان خدا خیرت بدهد. داشتم به شعور خودم مشکوک می شدم. اما در مورد «ریال» مشکل من حل نشد. فونت را نفهمیدم چه باید کنم. گویا مشکل جای دیگری‌ست چون الآن دارم با فارس تپ تایپ می‌کنم و نتیجه: ﷼
جالب آن که در محیط آزمایش هر دویاین کیبوردها، هر جفت آن‌ها ریال را درست تایپ می‌کنند. جالبت‌تر آن که فقط در سایت ایرماگ این کاراکتر این طور تایپ می‌شود
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1455

پستتوسط Ilia » 15 اکتبر 2014, 00:33

ارژنگ جان، فانت ایرماگ زر است دیگر.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Arzhang » 15 اکتبر 2014, 00:36

:P عجب… چرا من نفهمیدم؟
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط Arzhang » 15 اکتبر 2014, 00:43

AmiN.D نوشته است:[نمایش]
مداد هم منتشر شد
این همه کیبورد و این همه ایراد توو هر کدوم..
https://itunes.apple.com/us/app/medad-k ... ?ls=1&mt=8

سازنده‌ی این کیبورد فکر کنم حداقل این زحمت رو به خودش نداده یه نگاهی به نمونه‌های مشابه کنه‌. یک کاراکترهایی رو گوشه‌ی هر کیبورد تعریف کرده که برای انتخابشون دو سه باری باید تلاش کنید
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط Ilia » 15 اکتبر 2014, 01:26

ارژنگ یک مقداری باهش کار کن، اتفاقا جالبه.

باید انگشتت رو با یک مقداری قاطعیت روی اون کلیدها بطرف بالا لیز بدی. مشکل من اینه که اون حروف ثانویه زیادی برام ریزند تا انتخاب اونها.

روی اسپیس هم سوایپ کنی کیبورد انگلیسی رو هم زیرش داره.

خلاقیتش زیاده، اما از لحاظ کاربردی کنده.

بهر حال دستش درد نکنه. هر چی بیشتر ملت روی این قضیه کار کنند بهتر. آخرش یه چند تا آپشن خوب برای استفاده پیدا میشه.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Arzhang » 15 اکتبر 2014, 17:44

ایلیا جان حق با توست. من یک قدری عجله کرده بودم و آموزشش را هم ندیده بودم. فکر می‌کردم انگشت باید دقیقا بلیزد روی کاراکتر دوم که کار بسیار سختی بود. اما این کاری که کرده یک قدری خطا دارد، خطایش کم هم نیست. تازه خیلی وقت‌ها برای نیم‌فاصله که انگشتت را می‌لیزانی آن منوی پایینی آی‌پد باز می‌شود. ولی کلا ایده‌ی جالبی بوده این لیزاندن. اما نقطه را باید دم دست تر می گذاشت و به قول تو کاراکترهای دوم را بزرگ‌تر می کرد. درضمن تنوین و همزه‌ی مورد علاقه‌‌ات را هم ندارد. از آن طرف داشتن یک کیبورد انگلیسی توأمان برای دو زبانه تایپ کردن واقعا خوب است و تایپ را به شدت سریع تر می کند
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط Ilia » 16 اکتبر 2014, 03:02

من دارم الان این متن رو با نسخهٔ جدید آزمایشی بلک کیز مینویسم.

خواستم با کمال شادی این خبر رو به شما دوستان بدم که این نسخه با تغییراتی که سنگ رویش انجام داده، فوق العاده عالی شده. الان بسیار سریع و ریسپانسیوه. هم صدا داره و هم کیبورد روشن. تغییراتی هم درش داده شده که تایپ کردن رو خیلی سریعتر میکنه. مثل دوبار کلیک سریع بر روی الف، الف با کلاه رو تایپ میکنه! ویرگول هم دوباره روی کیبورد اومد و دوبار کلیک بر اون ویرگول بعلاوهٔ اسپیس رو میزنه. اثر انگشت هم دیگه حذف و طرح کیبورد هم اصلاح شده. و همینطور با کلیک، دکمه بزرگ و آبی میشه که بفهمیم که کلیک شده.

الان اگه اپل اون کیبورد بتایش رو هم فعال میکرد من دیگه با وجود این بلک کیز از اون استفاده نمیکردم. جداً دست سنگ و دولپرهای دیگه که زحمت میکشند درد نکنه! :-)
پیوست‌ها
image.jpg
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Arzhang » 16 اکتبر 2014, 03:09

عجب چیزی شده
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط Ahmad » 18 اکتبر 2014, 03:12

دوستان عزیز
آیا کسی جواب این سئوال من را می‌داد؟ یا اطلاعاتی در این مورد دارد؟

سوالی که برای من پیش آمده این است که امکان predictive در این گونه کیبوردها چگونه عمل می‌کند؟ آیا تمام لغت‌نامه فارسی در هنگام نصب اینگونه کیبوردها در سیستم نصب می شود یا اینکه این کیبورد بطور متواصل با سرور سازنده کیبورد در حال تماس است و لغات را از آنجا دریافت می‌کند؟ البته این موضع در مورد فونتهای اضافی نیز صدق می‌کند. آیا آنها نیز هنگام نصب کیبورد در جایی در سیستم عامل ذخیره می گردند؟

ممنون می‌شوم که اگر دوستان در این مورد اطلاعی دارند آنرا در اختیار ما قرار دهند.

احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط Amir_S » 18 اکتبر 2014, 09:39

اینطور که در اسناد اپل اومده، همه کی بورد ها به دیکشنری مشترک سیستم و اطلاعات دفتر آدرس دسترسی دارند…
علاوه بر اون میتونن در صورت فعال شدن دسترسی شبکه (که باید به اطلاع کاربر برسه) از دیکشنری که در برنامه اصلی کی‌بورد قرار داده شده هم استفاده کنند؛ علاوه بر اون، میتونن اطلاعات کیبورد رو از طریق آی‌کلاد به اشتراک بذارند تا دیکشنری بهبود یافته با آموزش کاربر رو بک آپ بگیرن و بین دستگاه های کاربر به اشتراک بذارن.
اما جایی که کار ترسناک میشه اینه که میتونن اطلاعات تایپ شده رو برای پردازش و اصلاح و پیشبینی به سرور بفرستن!
همچنین میتونن از اطلاعات اخبار و وقایع روز برای پیشبینی استفاده کنن!
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط sdtaheri » 19 اکتبر 2014, 02:50

B0Qc7ubIAAA6y7j.jpg

در این چند روز به اینجا رسیدم.
برای دوست‌داران (!) نیم‌فاصله هم بگم که مشکل نیاز به لغزوندن انگشت بعد از نگه داشتن فاصله رو حل کردم.
باز هم کمی سرعت رو بهبود دادم.
sdtaheri

پست‌ها : 60

پستتوسط Arzhang » 19 اکتبر 2014, 11:32

خسته نباشید بسیار خوب است. این نمایی‌ست که در آیفون خواهیم دید؟ در حقیقت نگرانی من این است که کلید اعراب و در وهله‌ی دوم کلید محو کردن صفحه کلید حذف شود (در آیپد چون من آیفون ندارم)
اما آقای طاهری اگر یک کار بتوانید بکنید نور علی نور است. من با صفحه کلید «مداد» هم کار می‌کنم که رایگان است. این صفحه کلید در طراحی و وجود کاراکترها ایراداتی دارد اما یک ویژگی بزرگش داشتن صفحه کلید انگلیسی در زیر خودش است. با توجه به این که سوییچ کردن بین زبان انگلیسی و فارسی خیلی کند است (خصوصاً بیش‌تر از دو صفحه کلید داشته باشی) اگر این امکان را به کیبورد خود بیفزایید رغبت خرید برای کیبوردتان را بالاتر خواهید برد.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

قبلیبعدی

بازگشت به آیپاد، آیفون، آیپد، آیتیونز و آیکلاد

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 8 مهمان