انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

در مورد دوربینهای دیجیتال

تبادل نظر و همکاری در مورد نرم افزارهای تصویری مک

پستتوسط Parham » 27 مارس 2007, 20:15

بعله، این کاملآ درسته. حتی میدونم که تازکیها بعضی آژانسها در آمریکا حتی دیگه از ۶ مگاپیکسل پایینتر قبول نمیکنند و یا همونطور که مثال اون مجله توی اون مقاله بود، اصلآ دیجیتال قبول نمیکنند! اینهم درسته که پوسترهای بزرگ هر چقدر پیکسلها بیشتر باشند از جلو بهتر بنظر میان. ولی خب، منظور از اول این بود که بگیم که این جنگ مگاپیکسلها هم بدرد خود کمپانیهای دوربینسازی میخوره، و تا حدی هم به مخاطبین این سایت بگیم زیاد نگران تعداد پیکسلها نباشند. مطمئنم بزودی اینطور میشه که آژانسهای عکاسی هم به کیفیت پیکسلها بیشتر توجه خواهند کرد تا به کمیتشون. البته اگر تا بحال اینطور نشده باشه.

مخلصیم.
نماد کاربر
Parham

پست‌ها : 841

پستتوسط Parham » 27 مارس 2007, 20:26

راستی یک مطلب دیگه که بیشتری ها نمیدوند: تعداد مگاپیکسل اعلام شده روی دوربینها بصورت linear هست. این به این معنیه که در واقع یک دوربین ۱۲ مگاپیکسلی دو برابر یک دوربین ۶ مگاپیکسلی رزلوشن نداره! برای اینکه دو برابر رزلوشن بدست بیاد، باید دوربین ۲۴ مگاپیکسل داشته باشه! پس خیال نکنیم که مثلآ یک دوربین ۱۰ مگاپیکسلی ۳۰٪ بیشتر از یک دوربین ۶ مگاپیکسلی رزلوشن داره... برای همین بود که این تست پایین خیلی کم تفاوت بزرگی عکس بین دوربینها نشون میده. تازه، رزلوشن چون به خیلی چیزهای دیگه هم بستگی داره، ممکنه اصلآ در یک دوربین ۱۰ مگاپیکسلی بخوبی یک دوربین ۶ مگایپیکسلی در نیاد!
نگاه کنید:
http://www.cameralabs.com/reviews/NikonD40/page4.shtml

حالا چرا حتی عکاسهای حرفه ای (و یا آژانسها) در دام این داستان مگاپیکسل میافتند اینه که بیشترشون مهندس نیستند، بلکه هنرمندند و کمتر این قضایا رو درش عمیق میشن. بعضی ها هم که اصلآ با کمپانیها توافق دارن و اگر هم بدونن چیزی نمیگن!
نماد کاربر
Parham

پستتوسط Parham » 27 مارس 2007, 20:37

راستی به این مقاله هم توجه کنید که در مورد full frame صحبت میکنه. باز هم بحث سر همین قضیه است.

http://www.digitalsecrets.net/secrets/F ... eWars.html

نویسنده مقاله هم که فکر میکنم معرف حضور همه علاقه مندان عکاسی باشه.
نماد کاربر
Parham

پستتوسط iSam » 27 مارس 2007, 20:37

پرهام جان مرسی , اینو قبلا هم دیده بودم و فکر کنم مسئله لنز هم تو این قضیه مهمه . چون معلومه از فاصله دوری زوم شده , و وقتی انواع لنزهای زوم موجود هست پس چرا این لنز . ثانیا سنسور سیموس کنن و سیسیدی نیکن با هم یه فرقهایی صددرصد داره . البته از نظر فنی ببخش که منم در حد نرمالم چون بقول خودت هنری این قضیه رو دنبال کردم نه فنی .
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پست‌ها : 1998

پستتوسط Parham » 28 مارس 2007, 03:03

iSam نوشته است:[نمایش]
پرهام جان مرسی , اینو قبلا هم دیده بودم و فکر کنم مسئله لنز هم تو این قضیه مهمه . چون معلومه از فاصله دوری زوم شده , و وقتی انواع لنزهای زوم موجود هست پس چرا این لنز.

آینجا کسی که این بررسی رو کرده فقط رفته لنز کیت هر دوربینیرو ورداشته. اگه صفحه های دیگه همین قسمت آزمایش رو ببینی میفهمی که فقط آزمایشات روی زوم انجام نشده، این فقط صفحه اول این تسته (به لینکهای زیر صفحه خوب توجه کن). حالا به این توجه کن که برشی که از هر دوربین ورداشته برای هر دوربین درست بهمون مقیاسه. این نشون میده که سنسور ۱۰ مگاپیکسلی فقط یک خورده پوششش بیشتر از سنسور ۶ مگاپیکسله (به عکس کوهها توجه کن) و اصلآ به ۳۳٪ نمیرسه! چرا؟ دلیلش همونیه که بالا گفتم: مگاپیکسل فقط بصورت linear حساب میشه. آین اونجاییه که همه گول میخورن.

ولی بهرحال فقط لنز نیست که توی این مسئله مهمه. همونطور که گفتی سنسور هم هست، ولی مخصوصآ آلگریتمیه که بهش میدن، و تنظیمات دیگه که خود عکاس میکنه (که در هر دوربینی فرق میکنه و برای اینه که آدم باید اول وقت بذاره که دوربینشو بشناسه). همه اینها بنحوی روی رزلوشن قابل دید اثر میگذارند.

اما بگیریم که همه تنظیمات باز هم عین هم بود. بیاییم و بهترین لنزها رو برای هر دوربین ور داریم. باز هم خواهی دید که فرق رزلوشن قابل دید نیست، مگر اینکه یک ذره بین ور داری و هی خود پیکسلهارو نگاه کنی. تازه... باز هم اونموقع اگه کیفیت هر پیکسلت در دوربین ۶ مگاپیکسلی از اون یکیها بهتر باشه، تصویر بهتری (مثلآ از نظر sharp بودن، که بحثش بالا بود) بدست میاری.

بعبارت دیگه، فاکتورهای مطرح در عکاسی دیجیتال انقدر زیادن و دست بدست هم میدن که بالا رفتن تعداد پیکسلهارو میتونن بطور کامل کم اهمیت یا بی اهمیت کنن.
نماد کاربر
Parham

پستتوسط REZACA » 28 مارس 2007, 03:24

اوه من هم تصور نمیکردم linear باشه، ممنون چیز باحالی بود.
REZACA

پست‌ها : 36

پستتوسط Behnam » 28 مارس 2007, 03:52

من اسلایدهام رو با سکنر سکن می‌کردم و در بالاترین حدش حدود ۴۰ تا ۵۰ مگا بایت یا پیکسل (یادم نیست کدام) تولید می‌کرد. البته اسلاید اسکنر من روی سیستم ۹ کار می‌کرد و آپگرید نشد. اینه که نمی‌تونم آزمایش کنم و توضیح بدم. ولی تا اونجا که یادمه، دست‌کم برای بزرگ کردن، حجم فایل خیلی اهمیت داشت. ولی برای یک چاپ قطع کوچک، بیشتر دردسر بود و حتی به کیفیت کار لطمه میزد. من با اسکن های حجم کمتر، برای قطع کوچک نتیجهٔ بهتری می‌گرفتم.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط REZACA » 28 مارس 2007, 07:49

میدونم چی میگی، ولی باز من اشاره میکنم تا سؤتفاهم نشه:
من در واقع دارم به یک چاپ حرفه ای نگاه میکنم، که بیننده حرفه ای داره ، نه بینندگان معمولی.
اینجا وقتی برای یک اژانس عکاسی کار میکنی که کارش ساختن پورتفولیو برای مدلها یا بازیگران و ارتیستها است توقعشون از عکس واقعا بالا است و دیتیلهای چاپ واقعا براشون مهم است ذره بین بر میدارند و چند نفری میشینن دور میز و در مورد همه چیریش صحبت میکنند. و برای همین بازیگران و ... حاضر هستند پول بیشتر بدهند تا کوالیتی خوب بگیرند و به همین دلیل است که یک عکاس با این فرض که قرار است از یک مدل پوستر درست کنه میره سراغ فیلم یا دوربینهایی با رزولوشنهای بالا و چاپهایی با کیفیتهای بالا و گرون . چون معتقدند همه چیز در واقع Presentation است . و خودت میدونی که با دوربین ۴ مگاپیکسلی اگر قرار بود اون تصویر روی دیوار چاپ بشه شما میتونستید پیکسلهایی رو ببینی که به اندازه یک سنتی است.
REZACA

پست‌ها : 36

پستتوسط iSam » 28 مارس 2007, 19:21

راست میگی پرهام linear هست و کمپانی ها باعث بالا رفتن پیکسل و ... میشن , طبق گفته رضا هم همینطوره . ولی من فکر دیر یا زود این داستان مگاپیکسل به آخرین حد برسه , یعنی دوربینهای بالای 50MP خواهیم دید یا شایدم تکنولوژی جدیدی به این داستان اتک کنه , که باید دید .
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پستتوسط REZACA1 » 29 مارس 2007, 06:36

البته سامان جان مدتی است که درکمپانی زیتس این اتفاق افتاده و به جای ۵۰ پیکسل ۱۶۰ پیکسل اومده یک نگاهی بیانداز:
http://www.roundshot.ch/xml_1/internet/ ... 5/f934.cfm
پیوست‌ها
Seitz-6x17-front-left-450.jpg
Seitz-6x17-front-left-450.jpg (15.77 KiB) - بازدید 9605 بار
REZACA1

پست‌ها : 107

پستتوسط iSam » 29 مارس 2007, 17:56

ممنون رضا جان . چند وقت پیش اینو جایی دیده بودم ولی فکر کردم کار گرافیک کاراست و سرکاریه . با اطمینان به صحت این , باید بگم دوربینهای دیجیتال وارد فاز جدیدی ( احتمالا ) خواهد شد .
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پستتوسط REZACA1 » 29 مارس 2007, 23:57

من تصور میکنم بد نباشه به تاپیک عکاسی دیجیتال یک محور حرکتی بدیم مثلا بتونیم در مورد فیلترها یا همین بحث مگاپیکسل ، لنزها ، و ... صحبت کنیم تا اطلاعات خوبی بتونیم بگیریم و فهم و درکمون رو از عکس بالا ببریم، نمیدونم نظرتون چیه؟
محمد رضا- تورنتو
www.photoorvideo.com
REZACA1

پستتوسط Parham » 30 مارس 2007, 01:51

رضا جان قرار شد اینجور بحثهارو همینجا توی قسمت «تصویر ثابت› راه بندازیم.
نماد کاربر
Parham

پستتوسط REZACA1 » 30 مارس 2007, 02:01

منم منظورم همین جا است .javascript:posticon('10')
محمد رضا- تورنتو
www.photoorvideo.com
REZACA1

پستتوسط iSam » 30 مارس 2007, 18:08

پرهام راست میگه , همین انجمن عالیه . حالا یا تو همین تاپیک یا یه تاپیک جدید تو همینجا . راستی رضا جریان REZACA و REZACA1 چیه ؟ آخر ما با کدوم طرفیم :-D ؟
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

قبلیبعدی

بازگشت به تصویر ثابت