انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

در مورد دوربینهای دیجیتال

تبادل نظر و همکاری در مورد نرم افزارهای تصویری مک

پستتوسط Parham » 26 مارس 2007, 17:50

به این مقاله (و لینکهای آن) توجه کنید، در مورد همین موضوعه و خیلی جالب.

http://www.kenrockwell.com/tech/mpmyth.htm
نماد کاربر
Parham

پست‌ها : 841

پستتوسط Parham » 26 مارس 2007, 18:03

خب اون عکس ستاپشون رو هم پیدا کردم (قربان spotlight برم!) این اون عکس ۴ مگاپیکسلی منه که روی دیوارشون انداخته بودند. توجه کنید که عکس روی دیوار از قد یک آدم بزرگتره.
پیوست‌ها
091.jpg
091.jpg (41.44 KiB) - بازدید 10245 بار
نماد کاربر
Parham

پستتوسط REZACA » 26 مارس 2007, 18:05

پرهام جان من تصور میکنم انها از پروژکتورهای با کیفیت بالای پخش و لنز فست استفاده کردند و اگرنه تفاوت محسوسی هست بین پرینتهایی با رزولوشن ۸ مگاپیکسل و ۴ مگاپیکسل بر روی کاغذ سایز ۸ اینچ در ۱۰ اینچ .البته به دلیل فشردهگی و تراکم پیکسلها در پرینت های با سایزکوچکتر این قیاس سختتر است ولی در ۸ مگاپیکسل و بالاتر به راحتی میشه تشخیص داد، این رو هم که میگم به راحتی یعنی شما اینقدر قبلا تصاویر اینچنینی را قیاس کردید که چشمتان به پرینت بهتر عادت کرده چرا که توقعتون از پرینت رفته بالا . و این قضیه اونقدر براتون مهم میشه که حتی به کاغذهای چاپ هم حساس خواهید شد و سعی میکنید پرینت رو روی کاغذهایی مثل لاستر انجام بدید.
REZACA

پست‌ها : 36

پستتوسط Parham » 26 مارس 2007, 18:06

نماد کاربر
Parham

پستتوسط iSam » 26 مارس 2007, 18:24

مرسی رضا جان . من تا حالا فکر میکردم اگر قضیه مگاپیکسل رو خیلی جدی بگیریم , باید حتما یه دوربین بیشتر از 50MP ساخته بشه !؟ فکر نمیکنی برای چاپ , دستگاه ( پرینتر , پلاتر , ... ) خیلی از قضیه مگاپیکسل روی دوربین مهمتره ؟ البته اگر دوربین از 8MP بالاتر باشه بهتره .
پرهام کی به ایاصوفیا رفتی ؟ جدیدا جای چند تابلو و ... عوض شده .
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پست‌ها : 1998

پستتوسط REZACA » 26 مارس 2007, 18:30

میفهمم چی میگی پرهام جان، و ممنون از عکست. باید بگم به راحتی میشه گفت اونها از پروجکشنهای خوب استفاده کردند.از اصل عکس که برام فرستادی به راحتی میشه تشخیص داد به این قسمت عکست نگاه کن: :blush: در ثانی اگر قرار بود دوربینی با ۴ مگا پیکسل قادر به پرینتی به این اندازه باشه که دیگه عکاسها چرا میرفتند دنبال دوربینهای گرون قیمت با پیکسلهای بالا
پیوست‌ها
Picture 3.png
این عکس توی چاپ بزرگ کیفیت خوبی نخواهد داشت میتونی امتحان کنی
Picture 3.png (34.49 KiB) - بازدید 10239 بار
REZACA

پستتوسط Parham » 27 مارس 2007, 17:31

برای اینکه عکاسهای حرفه ای کارهایی که بالا گفتم بیشتر انجام میدن. ولی بهر حال نگاه کنی مثلآ نیکن D2Hs که دوربین حرفه ایه هنوز ۴ مگاپیکسله.
ضمنآ اون قسمت از عکسم که بریده ای بخاطر رزلوشن خراب نیست، بخاطر لرزش دوربین در نور کمه. پروژکتر هم که رزلوشن رو عوض نمیکنه، هر چقدر هم خوب باشه.
آیا اون مقاله ای که بالا پست کردم خواندی؟ باز هم لینکش:
http://www.kenrockwell.com/tech/mpmyth.htm

مخلصیم.
نماد کاربر
Parham

پستتوسط Parham » 27 مارس 2007, 17:44

iSam نوشته است:[نمایش]
پرهام کی به ایاصوفیا رفتی ؟ جدیدا جای چند تابلو و ... عوض شده .

دفعه آخری که رفتم 2003 (۱۳۸۲) بود. چه زمان زود میگذره!
نماد کاربر
Parham

پستتوسط مهمان » 27 مارس 2007, 18:50

کلی فکر کنم فرق کرده , من آخرین بار سه ماه پیش رفتم .
مهمان

پستتوسط iSam » 27 مارس 2007, 18:53

چرا یواشکی ! امکان پست رو برای مهمان فعال کردین , اونوقت من فکر کردم ساین اینم . پرهام جون اون پست ( کلی فکر کنم فرق کرده , من آخرین بار سه ماه پیش رفتم ) مال منه .
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پستتوسط REZACA » 27 مارس 2007, 19:03

پرهام عزیز فکر کنم یکبار دیگه مقالت رو یک مروری کن خون جلوی چشمات رو گرفته و به زور هم که شده ...javascript:posticon('12')
آ ره در واقع میتونی بزرگ چاپ کنی ولی خواهد داشت تو قطعا تصویر شارپی نخواهی داشت، میتونی بزرگ چاپ کنی ولی باید به بینندگان باید بگی برن از دور پرینت را نگاه کنندjavascript:posticon('10')
به مطلب خودت یک نگاهی بیانداز و البته که ما در مورد چاپ حرفه ای صحبت میکنیم.
پیوست‌ها
Picture 4.png
Picture 4.png (22.17 KiB) - بازدید 10222 بار
REZACA

پستتوسط Parham » 27 مارس 2007, 19:30

رضا جان امیدوارم این قسمتشو داری شوخی میکنی:

REZACA نوشته است:[نمایش]
پرهام عزیز فکر کنم یکبار دیگه مقالت رو یک مروری کن خون جلوی چشمات رو گرفته و به زور هم که شده ...

حرف اینه که بینندگان در هر حالت برای اینکه چیزی ببینن مجبورن از دورتر نگاه کنن، و الا که فقط پیکسلها رو میدیدن! بحث هم سر شارپ بودن نیست، سر رزلوشنه. بهر حال چشم آدمیزاد رزلوشن رو از حدی بیشتر نمیتونه تشخیص بده. هر چقدر هم مگاپیکسلو بالا ببری فرقی نمیکنه. چه در چاپ، چه روی مونیتور. از ما گفتن! :-)
نماد کاربر
Parham

پستتوسط Parham » 27 مارس 2007, 19:34

سامان، دفعه آخری که من رفتم داشتند داربستهای تعمیرات رو میبستند. یک برنامه تلویزیونی هم بود که از اونجا چند وقت پیش بصورت زنده پخش میشد، و دیدم که تغییراتی داده شده.

فقط معلوم نیست کی تعمیرات/ تغییرات تموم میشه.
نماد کاربر
Parham

پستتوسط iSam » 27 مارس 2007, 19:39

پرهام جان هنوزم این داربستها بود . یکی هم میگفت احتمال داره راه زیر زمینی که ایاصوفیا رو به عمارت و موزه تپکاپی وصل میکنه , تعمیر کنن و توریست بتونه بین اونجاها با یک ورودی رفت و آمد و دیدن کنه .
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پستتوسط REZACA » 27 مارس 2007, 19:58

میدونم چی میگی، ولی باز من اشاره میکنم تا سؤتفاهم نشه:
من در واقع دارم به یک چاپ حرفه ای نگاه میکنم، که بیننده حرفه ای داره ، نه بینندگان معمولی.
اینجا وقتی برای یک اژانس عکاسی کار میکنی که کارش ساختن پورتفولیو برای مدلها یا بازیگران و ارتیستها است توقعشون از عکس واقعا بالا است و دیتیلهای چاپ واقعا براشون مهم است ذره بین بر میدارند و چند نفری میشینن دور میز و در مورد همه چیریش صحبت میکنند. و برای همین بازیگران و ... حاضر هستند پول بیشتر بدهند تا کوالیتی خوب بگیرند و به همین دلیل است که یک عکاس با این فرض که قرار است از یک مدل پوستر درست کنه میره سراغ فیلم یا دوربینهایی با رزولوشنهای بالا و چاپهایی با کیفیتهای بالا و گرون . چون معتقدند همه چیز در واقع Presentation است . و خودت میدونی که با دوربین ۴ مگاپیکسلی اگر قرار بود اون تصویر روی دیوار چاپ بشه شما میتونستید پیکسلهایی رو ببینی که به اندازه یک سنتی است.
REZACA

قبلیبعدی

بازگشت به تصویر ثابت

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 10 مهمان