انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

فوتوز — Photos

تبادل نظر و همکاری در مورد نرم افزارهای تصویری مک

فوتوز — Photos

پستتوسط Ilia » 10 آوریل 2015, 00:32

با این آپدیت کامبوی ۲ گیگی 10.10.3 که امروز منتشر شد، برنامهٔ فوتوز هم آمد.

این برنامه جایگزین آیفوتوست. آیفوتو و اپرچر هیچکدام دیگر نسخهٔ جدید نخواهند داشت. من با نگرانی سراغ این فوتوز رفتم تا ببینم که چه چیزی از آن زده شده، اما بطرز غیر منتظره‌ای از آن خوشم آمد. تقریبا هر چه که از یک برنامهٔ نگهداری عکس بخواهید آنجا هست. چیزهایی که زیادی وارد مقولهٔ ادیت عکس میشد را در آن خلاصه کرده‌اند. اما نود در صد کارهای معمولی را راحت با آن میشود کرد. کارهای پیشرفته‌تر هم برنامهٔ مخصوص ادیت میخواهد که منطقی هم هست. چیزی که فعلا در این نیست، شارپ کردن عکس است که من بعضی وقتها استفاده میکردم.

عملکرد برنامه کلا بسیار شبیه نسخهٔ آی‌او‌اس است که اصلا هم چیز بدی نیست. هنوز تست کامل مانده است که انجام بدهم. اما بقول فرنگی‌ها so far, so good!

شناسایی صورت‌ها، keywords (که برای من بسیار مهم بود)، ادیت ساده، یک سری فیلتر (که من کلا از آنها استفاده نخواهم کرد)، تگ موقعیت جغرافیایی (و شناسایی آن در عکس) و حتی امکان روتوش ساده مثل برداشتن لک و غیره (که بطرز خوش‌آیندی خوب کار میکند)، در فوتوز موجودند.
پیوست‌ها
Photos.jpg
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پاسخ: فوتوز — Photos

پستتوسط Ilia » 10 آوریل 2015, 00:49

بیشتر در مورد فوتوز:
http://www.theverge.com/2015/2/5/798251 ... lainer-faq
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Nav ! D » 10 آوریل 2015, 10:33

iPhoto Library حتما باید تو درایوی با فرمت Mac Os Extended باشه؟
نمیشه لایبرریش رو تو یه پارتیشن NTFS داشت؟

به خاطر این تو این تاپیک پرسیدم که Photos نتونست لایبرری آیفوتو رو ایمپورت کنه...

ــــــــــــ
ویرایش:
مثل این که به همین صورته و فرمت Mac Os Extended میطلبه٬ ولی iPhoto میشد لایبرریش توی درایوی با فرمت NTFS باشه.
Apple iMac MC814 - MacBook Air MD760 - iPhone 11 Pro Max - iPod Nano 6G
نماد کاربر
Nav ! D

پست‌ها : 216

پستتوسط pooriya.kh » 10 آوریل 2015, 11:03

یک چیزی که من فقط در اپل دیدم این هست که وقتی برنامه ای رو آپدیت یا جایگزین میکنه خیالت بابت امن بودن اطلاعات و راحتی مهاجرت به نسخه جدید راحت هست ! قدیم ها که کاربر ویندوز بودم با نذر و نیاز و دعا و صلوات آپدیت میکردم آخر هم به مشکل میخوردم ! :))
pooriya.kh

پست‌ها : 530

پستتوسط AmiN.D » 10 آوریل 2015, 13:36

Nav!d به نظر من که نباید کلا درایو با اون فرمت که جز فرمت های رسمی اپل نیست داشته باشی چون برای نوشتن روی اون درایو سیستم اجازه نمیده و اینکارو نمیکنه. از اونجایی هم که بعد از امپورت کردن خودش یک لایبریری با فرمت جدید قرار هست بسازه و در همون محل لایبرری قبلی هم اینکارو میکنه. پس در نتیجه نمیتونه روی دیسک با اون فرمت بنویسه.
--
یک سوال الان با خیال راحت لایبریری ایفوتوز و حذف کنم دیگه؟
Apple MacBook Pro Core i7 -HDD 1 TB -4GB
iPhone 5s
AmiN.D

پست‌ها : 1041

پستتوسط Nav ! D » 10 آوریل 2015, 14:48

AmiN.D نوشته است:[نمایش]
Nav!d به نظر من که نباید کلا درایو با اون فرمت که جز فرمت های رسمی اپل نیست داشته باشی چون برای نوشتن روی اون درایو سیستم اجازه نمیده و اینکارو نمیکنه. از اونجایی هم که بعد از امپورت کردن خودش یک لایبریری با فرمت جدید قرار هست بسازه و در همون محل لایبرری قبلی هم اینکارو میکنه. پس در نتیجه نمیتونه روی دیسک با اون فرمت بنویسه.
--
یک سوال الان با خیال راحت لایبریری ایفوتوز و حذف کنم دیگه؟

خب آخه هارد اکسترنال رو رو ویندوز هم استفاده میکنم و جابجا کردن فایل های حجیم مهمه برام٬ با Tuxera هم که کار راه میفته...
الان مجبور شدم هارد اکسترنال رو دو تا پارتیشن کنم که یکیش اختصاصی واسه Photos باشه با فرمت خود مک.

این Faces تو Photos چقد بهتر و خوشدست تر و جذاب تر شده :smirk:
Apple iMac MC814 - MacBook Air MD760 - iPhone 11 Pro Max - iPod Nano 6G
نماد کاربر
Nav ! D

پست‌ها : 216

پستتوسط uzarsif » 10 آوریل 2015, 18:29

خوبیش اینه که از فارسی بهتر از iPhoto پشتیبانی می‌کنه.
ولی توی ۳ تا از theme های slideshow فونت فارسی رو نمایش نمیده.
MPTT2, 4S
نماد کاربر
uzarsif

پست‌ها : 37

پستتوسط Ilia » 15 آوریل 2015, 22:20

من امروز اگه دستم به کسی که روی این فوتوز کار کرده میرسید، چند تا ماچ آبدار ازش میکردم!

داستان از این قراره که الان متوجه شدم که Keyword که در فوتوی جدید اضافه میشه، Tag واقعی است و خارج از برنامهٔ فوتوز و حتی در ویندوز هم قابل جستجوست!

این برای کسانی مثل من خبر بسیار بزرگیست، معنی آن اینه که مثلا در سر کار الان راحت با فوتوز میتونم چندین ده هزار عکس رو بهشون keyword هایی که میخواهم رو اضافه کنم و اگر این عکس‌ها به کامپیوترهای ویندوزی اداره هم منتقل بشوند، بدون احتیاج به هیچ برنامهٔ گرانقیمت ثالثی در ویندوز و مک و غیره قابل جستجو و پیدا شدن هستند!

آیفوتو این را داشت، اما کی‌ورد آن فقط در داخل خودش کار میکرد و با عکس هم اکسپورت نمیشد. این تگ کردن را با بعضی برنامه‌های دیگر هم میشد انجام داد (مثل بریج ادوب)، اما کار با آنها به سهولت این فوتوز نیست.

SearchByKeyword.png

SearchTagInWindows.jpg

برای کار با مک و استفاده از اسپات لایت این کی‌ورد و کامنت اضافه کردن به فایل‌ها را فراموش نکنید. زندگی را کلی راحت میکنه.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Ilia » 23 آوریل 2015, 06:00

با فوتوز کار میکردم. عکس‌هایی که دیلیت میکنید را راحت نمیشود دید. یعنی سطل آشغال داخلیش را از منوی فایل بایستی باز کرد که آنهم شورتکات برایش نگذاشته‌اند.

اینطوری اگر یک شورتکات برایش تعریف کنید، دسترسی به عکس‌های دیلیت شده آسانتر میشود:
AddAppShortcut.jpg

نتیجه:
TrashShortcutInPhotos.jpg
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط AmiN.D » 01 مه 2015, 10:16

بدترین اشکال photos این هست که فرض کنید میخواید توو یه سایتی عکس آپلود کنید، وارد سایت میشید، brows میکنید. از سمت چپ photos و انتخاب میکنید و روی یکی از االبوم هایی که ساختید کلیک میکنید. هیچ چیز به نمایش نمیاد! هیچ!
Apple MacBook Pro Core i7 -HDD 1 TB -4GB
iPhone 5s
AmiN.D

پست‌ها : 1041

پستتوسط nasraa » 04 ژوئیه 2015, 23:44

مدیریت فایل های عکس با این فوتوز ذهن من را مشغول کرده.
خوب ما عکسهای آیفون را داریم که در هارد می شود با آیتیونز سینک کرد. در فوتوز هم می شود کپی شود . اگر عکسی را در فوتوز حذف کنیم در فولدری که با آیتیونز سینک شده پاک نمیشود . این خوب نیست. حالا اگر جاهای دیگر هم بطور دستی عکس بک آپ گرفته باشیم مدیریت نگه داشتن عکسهای لازم و حذف عکسهای غیر ضروری سخت میشود.
نماد کاربر
nasraa

پست‌ها : 427

پستتوسط Ilia » 05 ژوئیه 2015, 20:40

راهنمایی در مورد فوتوز در مک‌ورد انگلیس:
http://www.macworld.co.uk/how-to/mac-so ... e-3610122/
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پاسخ: مشکلات موردی در Mac OS X

پستتوسط pooriya.kh » 21 سپتامبر 2015, 20:10

با سلام
اخیرا چند عکس و ویدیو به برنامه فوتوز اضافه کردم . برای بک آپ گرفتن با تایم ماشین مشکلی ندارم اما وقتی که میخوام لایبرری یا کتابخونه فوتوز رو در هارد اکسترنال کپی کنم ارور شماره ۳۶ رو میده ! این مشکل وقتی که لایبرری رو در دسکتاپ کپی میکنم و همچنین در گذشته وجود نداشت . راه حل هایی در اینترنت دیدم اما قبل انجامش گفتم با شما هم مشورتی کنم . متشکرم

تصویر

راه حل اینترنتی !

https://www.youtube.com/watch?v=gC3O-3ymVEE
pooriya.kh

پستتوسط Ilia » 21 سپتامبر 2015, 21:05

معمولا این موقعی پیش میاد که فایل یا فولدری مشغول باشه. از علت‌هایش هم میتونه این باشه که فوتوز مثلا مشغوله و داره عکسها رو پردازش میکنه، مثلا اسپات‌لایت داره کاری میکنه و غیره.

در این جور مواقع احتمالا کافیست که برنامهٔ مربوطه را کوییت کنید و کامپیوتر را ری‌استارت کنید تا فایل‌ها آزاد بشوند و آنوقت کپیشان کنید.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط pooriya.kh » 21 سپتامبر 2015, 21:39

Ilia نوشته است:[نمایش]
معمولا این موقعی پیش میاد که فایل یا فولدری مشغول باشه. از علت‌هایش هم میتونه این باشه که فوتوز مثلا مشغوله و داره عکسها رو پردازش میکنه، مثلا اسپات‌لایت داره کاری میکنه و غیره.

در این جور مواقع احتمالا کافیست که برنامهٔ مربوطه را کوییت کنید و کامپیوتر را ری‌استارت کنید تا فایل‌ها آزاد بشوند و آنوقت کپیشان کنید.

متشکرم ایلیا جان . متاسفانه هیچ یک جواب نداد ! به نظرت راه حلی که در یوتیوب بود رو امتحان کنم ؟
pooriya.kh

بعدی

بازگشت به تصویر ثابت

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 6 مهمان