انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

Aperture

تبادل نظر و همکاری در مورد نرم افزارهای تصویری مک

Re: Aperture

پستتوسط Behnam » 17 ژوئن 2012, 01:38

اپرچر اخیراً به روز رسانی کرد و به نسخهٔ ۳.۳ رسید. هدف اصلی این بروز رسانی آماده کردن آن برای iCloud بوده ولی بی سر و صدا تغییرات مهمی در ابزار ویرایش بوجود آورده. دو چیزی که فعلاً به چشمم آمده بهینه شدن Curves هست که در سه پنجرهٔ Normal, Shadows, Extended می‌تونه باز بشه. Shadows به گزینه‌ها اضافه شده. کلاً همهٔ ابزار از بهینه شدن محاسبات اجرا بهره برده اند که تفاوت آن را در چگونگی تأثیر ابزار بر تصویر می‌توان متوجه شد و یا نشد. مهمترین تغییری که پیش آمده در ابزار Highlights & Shadows هست که بخش Advanced آن برداشته شده و یک Mid Contrast به هایلایتز و شدوز اضافه شده. من شخصاً چون از این ابزار خیلی استفاده می‌کردم و خیلی آن را دوست داشتم از این تغییر چندان راضی نیستم ولی برای ویرایشی که ظریف کاری زیادی لازم نداشته باشد، ابزار جدید خیلی کاراتر از ابزار قبلی است. ولی من شخصاً شاکی بودم. خوشبختانه راهی پیدا کردم که ابزار قدیمی را به عنوان Effects به لیست ابزار جدید اضافه کنم تا اگر با این ابزار ساده شده کارم راه نیفتاد، ابزار قدیمی را فعال کنم.
در همین زمینه داشتم در فورومی گفتگو می‌کردم که صحبت مقایسهٔ کیفیت کنترل نور و سایه در اپرچر و لایت‌روم پیش آمد و من هم روی یک عکس نمونه با اپرچر امتحان کردم. البته من برای رسیدن به ویرایش زیر مجبور شدم ابزار قدیمی H&S اپرچر را فعال کنم!
پیوست‌ها
RAW-LR-APR.jpg
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Pooria Azimi » 17 ژوئن 2012, 03:27

از قرار با این آپدیت، الآن لایبرری اپرچر و آی فوتو با هم یکی شده ن و دیگه نیازی به اکسپورت کردن برای انتقال عکس ها بین شون نیست.

http://www.macrumors.com/2012/06/11/aft ... -natively/
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط Behnam » 17 ژوئن 2012, 09:26

Pooria Azimi نوشته است:[نمایش]
از قرار با این آپدیت، الآن لایبرری اپرچر و آی فوتو با هم یکی شده ن و دیگه نیازی به اکسپورت کردن برای انتقال عکس ها بین شون نیست.

http://www.macrumors.com/2012/06/11/aft ... -natively/

همینطوره. گویا اپل در صدد ساختن یک iPhoto برای iOS 6 هم هست. احتمالاً آن هم از ساختار همگون شدهٔ لایبرری استفاده می‌کنه. اما جالبه که اگرچه لایبرری جدید در هر دو برنامه قابل باز شدن هست و آیکان اون یکسان شده ولی هنوز کامپیوتر تشخیص می‌ده که لایبرری به iPhoto تعلق داره یا به Aperture. به عبارت دیگه وقتی یکبار لایبرری با نسخهٔ جدید آی‌فتو یا اپرچر به روز رسید، برای هردو برنامه قابل استفاده هست ولی اگر خود لایبرری را دوکلیکه کنی (یکی از روش‌های راه انداختن برنامه با لایبرری های متعدد) آن لایبرری که برای آی‌فتو بوده با آی‌فتو باز می‌شه و آن لایبرری که برای اپرچر بوده با اپرچر. ولی وقتی که اپرچر باز است می‌توان از طریق منوی آن لایبرری آی‌فتو را انتخاب کرد و بدون مشکل باز می‌شود.
http://www.apertureexpert.com/tips/2012 ... brary.html
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط navid1361 » 18 ژوئن 2012, 15:04

با سلام
ببخشید راهنمای ۸۰۰ صفحه ای آپچر کجاست؟
تو خود برنامه هست؟
من ورژن ۳ رو دارم ولی راهنماش ۱۵۰ صفحه هست
navid1361

پست‌ها : 7

پستتوسط Behnam » 19 ژوئن 2012, 03:04

هِه، بطور دقیق‌تر ۹۰۸ صفحه! ولی این PDFی بود که با اپرچرهای بسته بندی شده توی DVD نصب و در جعبه فروخته می‌شد که ظاهراً دیگه اپل نمی‌فروشه و فقط بصورت دانلود از App Store در دسترس هست. تقریباً همهٔ برنامه‌های اپل به App Store مهاجرت کرده‌اند. اما آخرین راهنمای اپرچر ششصد و خرده‌ای صفحه بیشتر نداره که برای نسخهٔ ۳.۳ به روز رسیده. اگر اون راهنمایی که تو داری قطعش مربع هست، راهنما نیست، کتاب «مرور سریع» برنامه هست یا که با قطع مربعیش به همراه DVD (به صورت کتاب چاپ شده) میامد و کلاً برای شروع آشنا شدن با برنامه از کتاب راهنما خیلی مفیدتره. البته شاید واژهٔ راهنما برای این بهتر باشه اگر اسم اون یکی دیگه رو بگذاریم «مرجع».
بهرحال خوشحال شدم که سوال کردی چون متوجه شدم که من منوال به روز رسیده رو دانلود نکرده‌ام. ضمناً اگر به صفحهٔ زیر رفتی Exploring Aperture 3 رو هم دانلود کن چون فکر می‌کنم به روز رسیدهٔ اونی باشه که تو داری و این یکی ۱۶۰ صفحه هست و نه ۱۵۰ صفحه.
http://support.apple.com/manuals/#aperture
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط forums.mohammad » 20 ژوئن 2012, 23:16

با سلام
من تو aperture با مشکلی مواجه شدم که ممنون می شم اگر امکان داره دوستان راهنمایی کنند:
در قسمت face برنامه صورتایی هست که چند بار نشون داده شدند و وقتی روی یکی کلیک می کنی همه را انتخاب می کنه!! تعداد این صورتها کم نیست.
(من متوجه این مشکل زمانی شدم که آپدیت جدید انجام دادم و دیدم عددی که برای تعداد صورت ها میزنه با iPhoto فرق داره و بیشتر که دقت کردم دیدم که iPhoto درست نشون میده!!!)
forums.mohammad

پست‌ها : 4

پستتوسط Behnam » 21 ژوئن 2012, 02:18

من معمولاً Faces رو غیر فعال می‌کنم چون ازش استفاده نمی‌کنم ولی برای امتحان هم که شده ابتدا برای یک لایبرری در اپرچر فعال کردم و چند نفری از یک کاتالوگ عروسی را اسم گذاری کردم. بعد همان لایبرری رو با آی‌فوتو باز کردم و اسم‌ها رو شناخت و چیز اضافه هم نداشت. چون تجربهٔ من با این فیچر زیاد نیست نمی‌تونم کمکی بکنم ولی برای من که مشکلی نداشت.

پ.ن
وقتی من اپرچر را از طریق Updater به روز رساندم، باگ‌های عجیب و غریبی داشت. رفتم و بستهٔ کامل به روز رسانی را از سایت اپل دانلود کردم و دوباره نصب کردم و این باگ‌ها از میان رفت. در فوروم‌ها هم بعضی‌ها از باگ‌های عجیب بعد از به روز رسانی صحبت می‌کنند که عجیب‌تر این هست که هیچکدام باگ مشابهی با دیگری ندارد! این است که ضرر ندارد اگر توانستی تو هم بستهٔ کامل به روز رسانی را دوباره نصب کنی.
http://support.apple.com/kb/DL1540
نماد کاربر
Behnam

پاسخ: Aperture

پستتوسط Behnam » 07 ژوئن 2014, 08:42

در حالی که حتی سرسخت ترین طرفداران اپرچر دیگر به ادامهٔ توسعهٔ این برنامه امیدی ندارند، شایعه ای شنیدم که به گفتنش می ارزد. داستان به این قرار است که اپل منابع زیادی را برای تدوین نسخهٔ Aperture 4 اختصاص داده است (این را قبلاً هم خیلی ها گفته بودند) ولی بناست که تمام کُدهای برنامه را بر اساس زبان برنامه نویسی جدید اپل بازنویسی کنند و این کار وقت می برد. گویا نسخهٔ چهارم قرار است تا آخر امسال آماده شود.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Ilia » 28 ژوئن 2014, 00:43

از قرار اپل میخ تابوت اپرچر و آیفوتو را با هم زده:
http://www.macrumors.com/2014/06/27/ape ... ent-stops/

انگار که فوتوز که با یوسمیتی میاید، قادر خواهد بود که از لایبرری‌های اینها استفاده کند.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Behnam » 28 ژوئن 2014, 02:25

خوب شد من اون قضیهٔ ترجمهٔ راهنمای اپرچر رو وِل کردم!
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Ilia » 28 ژوئن 2014, 02:52

من هیچوقت اپرچر بدلم ننشست. اما آیفوتو رو خیلی دوست دارم. امیدوارم که این فوتوز شیر بی یال و اشکم نباشه.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Behnam » 28 ژوئن 2014, 03:02

مسئلهٔ محوری اینتگریشن با کلاد هست. امکانات ویرایش عکس اگر از آیفوتو خیلی بهتر نباشه بدتر نخواهد بود. حالا اگر ادوبی زرنگ باشه یک نسخه از لایت روم برای مک می سازه که از لایبرری فوتوز استفاده کنه!
گو اینکه همینجوریش هم خدا می دونه همین امروز ادوبی چند تا لایت روم به کاربران مک فروخته باشه! این قیمت اجاره ای ده دلار در ماه برای لایت روم و فتوشاپ برای حرفه ای ها خیلی باید جذاب باشه.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Amir_S » 28 ژوئن 2014, 21:05

اگه لایبرری photos و lightroom با هم یکی بشه و همزمان از هردو برنامه بشه استفاده کرد من خیلی هیجان زده میشم… چون الان مدت هاست که دارم از لایت‌روم استفاده می کنم و خیلی بهش عادت کردم، اما بعضی قابلیت های برنامه های اپل و بخصوص این چیزایی که قراره جدید اضافه بشه خیلی وسوسه کننده‌ست
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط AmiN.D » 12 اوت 2014, 12:46

چرا خروجی برنامه با تصویری که توی برنامه هست متفاوته؟ من raw یا jpeg ادیت میکنم عکس خروجی که jpeg orginal size هست با تصویری که تووی برنامه هست خیلی متفاوته. اصلا sharpnes مشخص نیست توو خروجی
Apple MacBook Pro Core i7 -HDD 1 TB -4GB
iPhone 5s
AmiN.D

پست‌ها : 1041

پستتوسط Behnam » 13 اوت 2014, 02:50

راستش من این مشکل رو ندارم. نمی‌دونم قضیه چیه. ولی حالا که sharpness رو مثال زدی بد نیست وقتی موقع خروجی گرفتن jpeg orginal size رو انتخاب می‌کنی، بری پایین drop down توی Edit و ببینی برای quality چه شماره‌ای خورده. من روی ۱۰ گذاشتم ولی ۸ هم باید خوب باشه. از اون کمتر صلاح نیست.
نماد کاربر
Behnam

قبلیبعدی

بازگشت به تصویر ثابت

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 6 مهمان