انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

مدیریت عکسها

تبادل نظر و همکاری در مورد نرم افزارهای تصویری مک

مدیریت عکسها

پستتوسط R_Behnood » 21 اوت 2007, 23:13

iPhoto برای کار با عکسها، ساخت و به اشتراک گذاشتن آلبوم برنامه بسیار خوبیه، خصوصا که سرویس دات مک هم در کنارش باشه، ولی من یک چیزی رو هنوز بعد از این ۵ ماه که مک گرفتم نتونستم درست برای خودم جا بندازم!
در پی سی و مثلا برنامه معروف و متداول AcdSee شما یکسری فولدر دارید که با برنامه مرور میکنید و بتدریج هم database برنامه با مرور عکسها تکمیل و تسریع میشه.
در iPhoto بنظر میرسه ایده کپی کردن عکسها در یک کتابخانه باعث شده مرتب عکسهای من تکرار (Duplicate) بشن! تازه عکسهایی هم که ادیت میکنم یک نسخه original از خودشون جا میذارن!
تمام عکسها هم که در یک جا هستن و من واقعا سر در نمیارم چه مزیتی داره که شما همه عکسها رو در یک محل داشته باشید و همه رو با هم ببینید؟!
در سایت اپل هم آموزشهایی هست که خوندم ولی بازم به سازماندهی من (یا بقول شما دوستان مکی فکر کردنم) کمکی نکرد.
میتونین راهنماییم کنید که چطور میشه به این وضع سر و سامان بدم؟
ارادتمندم
R_Behnood

پست‌ها : 334

پاسخ: مدیریت عکسها با iPhoto

پستتوسط Behnam » 22 اوت 2007, 02:01

من با iPhoto زیاد کار نکرده‌ام ولی چندی پیش که مشغول import کردن مقداری عکس از خود هارددیسک به iPhoto بودم متوجه شدم که اولاً همیشه یک کپی از آن را وارد می‌کند، ثانیاً اگر تصادفاً دوبار عکس‌های یک پوشه را بخواهی import بکنی، از تو می‌پرسید که duplicate را می‌خواهی وارد کنی یا نه. پاسخت را هم می‌توانی به کل import تعمیم دهی. ولی با این حال بعداً متوجه شدم که duplicate برخی از عکس‌ها import شده است. این احتمالاً یک باگ است ولی نسخهٔ من هم قدیمی است. اما کپی کردن از نسخهٔ اصل که ایدهٔ بدی نیست. تو هرچه تغییر و تبدیل در عکس بدهی و بعد پشیمان شوی، همیشه نسخهٔ اصلی وجود دارد. البته من با دوربین امتحان نکرده‌ام ولی حدس میزنم که حتی از دوربین هم ابتدا دانلود می‌کنه و بعد هر ویرایشی روی عکس بدهی روی یک کپی آن صورت می‌گیرد. البته مطمئن نیستم.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Ilia » 22 اوت 2007, 04:55

سلام آقا بهنود،
والاه در iphoto قرار نیست تا عکسهای شما duplicate بشوند. سیستم اینطوری کار میکنه که وقتی شما عکسی رو وارد میکنید، برنامه اون رو در ورژن جدید در فولدر iphoto library کپی و بر اساس تاریخ عکس در فولدرهایی که بر اساس تاریخ گرفته شدن عکس نامگذاری شده اند جا میده مطابق عکس الحاقی.
بعد از اینکه شما عکسی رو چه بصورت drag and drop یا import وارد کردید، میتونید کپی اریجینال اون رو از هارد یا دوربین پاک کنید.
حالا اگر شما عکسی رو تغییر بدهید، iPhoto عکس جدید رو در فولدر Modified ذخیره میکنه و هر وقت که شما پشیمون شدید، اون فایل رو با عکس اصلی دوباره جایگزین میکنه.
این خیلی مهمه که شما از طریق فایندر عکسها یا محتویات فولدرهای iPhoto رو تغییر ندهید. جالب اینه که در ورژن جدید، اپل فولدر iPhoto رو به Library تبدیل کرده تا از این موضوع جلوگیری کنه، اما هنوز با Contol + Click میشه محتویات اون رو مثل یک فولدر معمولی باز کرد و دید.
موفق باشید، ایلیا
پیوست‌ها
iPhoto_Lib_Snapshot.jpg
iPhoto_Lib_Snapshot.jpg (125.49 KiB) - بازدید 18754 بار
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط R_Behnood » 22 اوت 2007, 10:22

بله، ولی من الان این وضعیت رو پیدا کردم که عکسهایی که مربوط به یک موضوع (مثلا یک محل یا شخص خاص) هستند ولی در تاریخهای مختلف ایجاد شدند در یک فولدر جمع نمیشن.
اگر بخوایم همچین کاری کنیم باید سرغ اسمارت فولدر یا چیزی مثل اون بریم.
اگر تاریخ دوربین یا کامپیوتر ایجاد کننده عکس اشتباه بوده باشه اون عکس به تاریخ نامعلومی منتقل میشه (در حالی که قبل از ایمپورت در فولدر مشخص و مربوطی ذخیره شده) و باید دنبالش گشت و اینکار در بین تعداد زیادی عکس کار راحتی نیست.
بنظرم ایده نگهداری عکسها در فولدر های مشخص که میتونن کلمات کلیدی مربو به اون عکسها رو داشته باشن بهتره. به هر حال همیشه در acdsee هم میشد عکسها رو به ترتیب تاریخ نمایش داد (منظورم مرتب سازی نیست، بلکه اینکار رو با دسته بندی انجام میده) در حالیکه برعکسش کار راحتی نیست.
اگر هم عکسهای قبلا منتقل شده پاک نشن (دیسک یا دوربین) بازم تکرار میشن. فکر میکردم که این یک مشکل همگانی باشه چون تعداد خیلی زیادی برنامه مشخصا برای حذف این تصاوری تکراری وجود داره!
در آیتونز هم همینطوره! اگر من روی یک فایل mp3 در یک فولدر دبل کلیک کنم بلافاصله آیتونز باز میشه و دوباره و دوباره این فایل رو اضافه میکنه. البته گویا اپل برای آیتونز متوجه این موضوع شده چون قابلیت پیدا کردن duplicate ها رو در خود آیتونز گذاشته!
با همه اینها اگر ممنون میشم اگر کمک کنین منم بتونم مکی فکر کنم یا اینکه یک برنامه ای معرفی کنید که به همین خوبی با بقیه اجزای iLife کار کنه و قدرت کنترل بیشتری رو سازماندهی عکسها بده.
ارادتمندم
MacBook Black (MA701LL/A) 2.0GHz, 3GB
OS X 10.6
R_Behnood

پستتوسط Ilia » 22 اوت 2007, 18:08

خوب حالا که مشکلت رو بیشتر شرح دادی کار راحتتر شد. شما از iPhoto فقط برای دیدن عکسها داری استفاده میکنی، در صورتی که برنامه رو اینطوری نباید ازش استفاده کرد.
ببین وقتی که عکسی رو وارد کردی، بگذار برنامه کار خودش رو بکنه و هر جا خواست ضبطش کنه و اصلا با فایندر دنبالش نگرد. بلکه در داخل iPhoto, بهشون Keywordهایی که میخواهی رو اضافه کن. Keyword رو میشه با apple + K آورد. هر چی keyword جدید هم خواستی اضافه کن. مثلا شیراز، منیژه، گل رز قرمز، و هر چی که برات مهمه. یکبار که به عکست keyword دادی، هر وقت که اون keyword رو در iPhoto دنبالش بگردی، برنامه فقط عکسهایی رو که اون keyword رو دارند بهت نشون میده و این خیلی کار آمد تره.
همینطور مثلا تو ۱۰۰ تا عکس رو به هر نحوی از بقیه میخواهی جدا کنی، حالا عوض اینکه بری با فایندر این عکسها رو بریزی تو یه فولدر و هی ازشون کپی درست کنی، برو تو iPhoto و اون عکسها انتخاب کن و کلیک کن رو بعلاوه آلبومها، و یک آلبوم جدید بساز و اسمگذاریش کن. مثلا آلبوم مسافرت شیراز تابستان، بعدا هم اگه خواستی میتونی هر عکسی رو خواستی به این آلبومها اضافه یا کم کنی. مثل iTune, هر بلایی سر این آلبومها بیاری، اثری بر عکسهای اصلیت نداره. پس اینقدر مثل پیسی، هی با فولدرها بازی نکن، کامپیوتر از تو بهتر این کار رو انجام میده.
در مورد اجتناب از تکرار عکسها، راه درستش اینه که عکس تکراری نداشته باشی. کامپیوتر هر وقت عکسی رو در دو جا ببینه اون رو ۲ تا عکس حساب میکنه، درستش هم همینه. عکس یا موزیک رو یکبار وارد میکنی، بعد هر کار خواستی از داخل برنامه باهشون میکنی. اینطوری به مشکلی بر نخواهی خورد.
موفق باشی، ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط R_Behnood » 23 اوت 2007, 23:23

ممنون از راهنماییتون.
من ابتدا توضیح دادم که از iPhoto برای چی استفاده میکنم! البته من فقط ۵ ماه هست که با Mac  آشنا شدم و حتما خیلی چیزها رو راجع بهش نمیدونم و بقول یکی از دوستان هنوز خوب مکی فکر نمیکنم!(-:
موضوع اول اینه که من بعد از رو آوردن به مک دیگه بقول شما هی فولدر درست نمیکنم عکسها رو خودم دسته بندی کنم. وقتی دوربین رو به سیستم متصل میکنم اجازه میدم که خودش کار ایمپورت رو انجام بده. ولی عکسهایی که از قبل دارم (و تعدادشون هم کم نیست) طبیعتا در قابل همین فولدر ها دسته بندی شده بودند.
دنبال عکسها گشتن و جابجا کردنشون از طریق فایندر باور کنید اینقدر دشواره و دردسر داره که فکر نکنم نه تنها من بلکه هیجس دیگه سراغش بره! ابلته میدونم که عکسهای iPhoto در کجای سیستم ذخیره میشن ولی فکرشم نمیکنم که از فایندر برای کار با اونها استفاده کنم!
بنظر من از اونجایی که تاریخ عکسها در exif ذخیره میشه دیگه نیازی به این نیست که در فولدرهایی که با تاریخ نامگذاری شدن ذخیره بشن. یعنی این تنها keyword که وجود داره دیگه دلیلی برای اینکار نیست. بقول شما میشه هر موقع خواست با تاریخ جستجو کرد.
البته با نصب آخرین نسخه iPhoto یک اتفاق جدید هم افتاده که عکسهایی که قبلا در یک مجموعه بودن تبدیل به event های مختلف بر اساس تاریخ شدن که حالا باید همه رو یافه و باز تبدیل به یک event کنم.
در ارتباط با این موضوع (که گویا مشکل تعداد بیشتری از افراد هست) ۲ تا برنامه پیدا کردم که بنظرم میتونن کمک کنن:
۱- TidyUP که فایلهای تکراری رو پیدا میکنه خصوصا اینکه برای iTunesو iPhoto تنظیمات جداگانه و از پیش آماده شده داره.
http://www.hyperbolicsoftware.com/TidyUp.html

۲- برنامه iPhoto Library manager که امکان ایجاد کتابخانه های مجزا و جابجایی بین اونها رو ایجاد میکنه
http://www.fatcatsoftware.com/iplm/

اگر حوصله داشتین لطفا یک نگاهی بندازین و نظرتون رو بگین
ارادتمندم

پ.ن.
موضوع اجرای فایل mp3 و اضافه شدن چندباره اون به iTunes رو هم دوباره یادآوری میکنم!(-:
R_Behnood

پستتوسط Ilia » 25 اوت 2007, 09:02

آقا بهنود،
من از itune اینطوری استفاده میکنم که در قسمت advace در preference برنامه دو گزینه Keep itunes music folder organized و
copy files to itunes music folder when adding to library رو فعال میکنم.
وقتی این حالت باشه، itune هر آهنگی رو که میخونه در سیستمش کپی و بر حسب Artist و آلبوم مرتب میکنه. شما وقتی که آهنگ رو وارد سیستم کردی، میتونی کپی اصلی اون رو پاک کنی تا از هر آهنگ ۲ تا نداشته باشی. بعد برو اون آهنگ رو در itune انتخاب کن و کلیک کن رو Apply + i
یه صفحه info باز میشه، بعد در اونجا کلیک کن رو قسمت info و حتما name, artist, Album و Genre رو حتی المقدور پر کن. این کار رو با تعداد زیادی از فایلها هم میتونی به غیر از اسم فایل یکجا انجام بدی و tag فایلهای mp3 رو کامل کنی.
این کار رو یکبار باید کرد اما بعد دیگه خلاصی. خود itune فایلهای شما رو جابجا میکنه. مثلا اسم آرتیست یا آلبوم رو عوض میکنی اون هم یه فولدر به اسم اون آرتیست درست میکنه و داخل اون هم یه فولدر به اسم آلبومش درست میکنه و فایلت رو به اونجا منتقل میکنه.
از این به بعد هر وقت خواستی اون آهنگ رو بشنوی یا کپی کنی یا غیره دیگه با فایندر این کار رو نکن بلکه از داخل itune کارت رو انجام بده. اینجا هم مثل iphoto به هر تعداد که خواستی میتونی play list داشته باشی که تغییر در اونها هیچ اثری در فایلهات نداره.
شما به احتمال زیاد اینها رو میدونی. ببخشید اگه زیادی توضیح دادم. اما اگه اینطوری کار کنی هیچوقت فایل دوبله و تکراری نخواهی داشت. فایل تکراری موقعی بوجود میاد که شما فایل رو مجددا وارد کنی.
موفق باشی، ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Ali.Rastegar » 25 اوت 2007, 19:25

ممنون از توضیحات ایلیا و بهنام.
من خودم در iTunes گزینه‌ی کپی فایل به iTunes Library رو غیر فعال کردم و اینجوری ترجیح میدم.
درمورد iPhoto من فکر کنم متوجه شدم دلیل نارضایتی شما چیه. موضوع اینبار مکی و ویندوزی فکر کردن نیست. بلکه برنامه‌های سبک iPhoto با Library و برنامه‌های سبک ACDSee و Picasa داریم که هرکسی یکی از این دو نوع رو میپسنده.
در مک شاید به گستردگی ویندوز برنامه‌هایی مثل ACDsee نداشته باشیم، اما برنامه‌هایی هستن که شاید نظرتونو جلب کنن. من الان همه‌ی این برنامه‌ها در ذهنم نیست اما این یه برنامه‌ی خیلی سبک و سریع و در عین حال ساده است:
http://www.zankasoftware.com/footagehead/
این هم رقیب جدیتر برای iPhoto:
http://www.photonator.com/features.php
http://www.photonator.com/downloads.php
اینطور که من تست کردم هم با folder کار میکنه هم میتونه import کنه به database برای امکانات بیشتر.(بدون اجباری بودن کپی گرفتن از فایلهای اصلی) خودش قابلیت پیدا کردن duplicateها رو داره با اینکه مثل iphoto خودش این کپی کردن و ایجاد duplicate رو انجام نمیده و... .
خود Picasa 2 برای Win98 رو هم میتونید با CrossOver Mac روی مک نصب کنید اما مثل اینکه قابلیت شناسایی عکسها از folderهاش خوب کار نمیکنه!
من که از این photonator خیلی خوشم اومد :-)
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط R_Behnood » 25 اوت 2007, 20:09

Ilia: ممنون از اینکه با حوصله زیاد راهنماییم میکنید و تجربیاتتون رو در اختیار میزراید.
با خوندن توضیحات شما و دوستان و همینطور مرور سایت اپل من به این نتیجه رسیدم که بقول آقای رستگار این یک تفاوت در عادته و باید بگم وقتی کلاهم رو قاضی کردم بنظرم عادت مکیش بهتر از کار در میاد!
اصولا چرای باید برای اجرای یک موسیقی با استفاده از فولدر بندی فیال رو پیدا کرد و روش دوبار کلیک کرد؟ یا چرا من عادت کردم (شاید مثل خیلیهای دیگه) که برای گوش دادن به یک آلبوم اون فولدر رو بکشم بندازم تو windows media player؟! خوب واقعا بنظرم میاد که در اینمورد استفاده از آیتونز و قابلیتهاش بهتر، کار راه انداز تر و منطقی تره.
در iPhoto هم اگر عادت کنم که مثل چیزی که شما گفتین عمل کنم مشکلی پیش نمیاد. فقط باید برای دفعه اول که عکسهای طبقه بندی شده بصورت فولدرها در ویندوز رو وارد مک میکنم ترتیبی بدم که عکسها درست دسته بندی بشن و بعد از اون دیگه با عکسهای جدید به روش iPhoto برخورد کنم.

Ali.Rastegar: ممنون که با کمبود وقت بازم فرصت گذاشتین و راهنمایی کردین. با شما در مورد موضوع عادت (که ترک عادت هم موجب مرض است!(-: ) موافقم. یک مطلبی که شاید کمی خارج بنظر بیاد رو بگم که امروز دوباره کتاب ۳۰ نکته و بعد از اون راهنمای spotlight رو خوندم و متوجه شدم که وارد کردن به موقع چندتا کلمه کلیدی چقدر میتونه در روش مکی راهگشا باشه. برنامه ای که معرفی کردین رو هنوز آزمایش نکردم ولی کمی هم خودم جستجو کردم، گویا با وجود iPhoto کسی علاقه نداره برنامه ای در این باره تولید کنه! نسخه مک Acdsee هم که خیلی وقته تعطیل شده.
ارادتمندم

پ.ن.
با همه اینها من هنوزم اعتقاد دارم که استفاده از تاریخ در اسم گذاری فولدرهای iPhoto کار درستی نیست چون این تنها keyword یی هست که بطور خودکار برای هر عکس ایجاد میشه و هیچ دلیلی نداره اسم فولد باشه. اگر با آیتونز بخوام مقایسه کنم بهتر نبود که اسم فولدر ها از روی اسامی event ها انتخاب میشد؟ (مثل آیتونز و اسم فولدرهاش که اسم هنرمند و آلبومه) اینطوری علاوه بر داخل برنامه در فایندر و یا در نسخه های پشتیبان هم مجموعه معنی دار میشد.

MacBook Black (MA701LL/A) 2.0GHz, 3GB
OS X 10.6
R_Behnood

پستتوسط Ilia » 26 اوت 2007, 00:44

خواهش میکنم آقا بهنود.
اگر شما روش مرور کردن محتویات فولدرها رو به روشی که iPhoto داره ترجیح میدید، یک shareware خیلی معروف هست که علاوه بر اینکار خیلی کارهای دیگه هم انجام میده به اسم Graphic Converter. آدرس این برنامه اینجاست:
http://www.lemkesoft.com/gc-en.html
فقط مواظب باشید، چون این بسیار برنامه پر قدرتیه و preference بسیار مفصلی داره. تقریبا همه جور فرمت عکس رو ساپورت میکنه، اما استفاده درست از امکاناتش کمی واردی می خواد. مثلا اگه حواستون نباشه ممکنه برای عکس های داخل یک فولدر بطور اتوماتیک preview یا icon درست کنه. البته هر کاری که میکنه رو میشه در preference اون کنترل کرد.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Behnam » 26 اوت 2007, 02:20

من هم می‌خواستم از Graphic Converter بگم ولی به همان دلائلی که ایلیا اشاره کرد تردید داشتم. برنامهٔ فوق‌‌العاده پرقدرتیه و بخصوص برای batch processing همتا نداره. ولی آشنایی با تنظیمات آن وقت و علاقه می‌خواهد و ضمناً خود برنامه هیچ چیزی شبیه iPhoto برای طبقه بندی و دستیابی به عکس‌ها نداره (یا نسخه‌ای که من دارم حداقل نداره) بلکه برای نامگذاری اتوماتیک فایل ‌ها، تبدیل فورمت آنها و غیره، خیلی عالی است. اگر درست تنظیم شده باشد، ده هزارتا عکس در یک پوشه را با یک کلیک بر اساس تنظیمات نامگذاری و طبقه‌بندی می‌کند! هشدار اینکه اگر درست تنظیم نشده باشه، ده هزارتا عکس را با یک کلیک خراب می‌کند!
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

مشکل در نسخهٔ یازده iPhoto

پستتوسط Ilia » 06 نوامبر 2010, 02:40

این خبر به چند روز پیش برمیگردد، اما خبر مهمی است. نسخهٔ ۱۱ آیفوتو برای بعضی‌ها مشکل ایجاد کرده است و باعث از بین رفتن عکس‌ها شده است. اشکال به پرمیشن برمیگردد و اپل یک آپدیت برای آن منتشر کرده است که بعد از نصب آیفوتوی جدید و قبل از بروز کردن لایببری آن بایستی اجرا بشود:
http://support.apple.com/kb/HT4431

این آدرس صفحهٔ آپدیت است:
http://support.apple.com/kb/DL1322

و این آدرس لینک مستقیم داونلود:
http://support.apple.com/downloads/DL13 ... Update.dmg

به هر حال گفتن ندارد که همیشه بایست از کل هارد بک‌آپ داشت. اما مخصوصا مطمئن بشوید که قبل از نصب آیفوتوی جدید، حداقل از لایببری آن کپی داشته باشید.

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پاسخ: مدیریت عکسها

پستتوسط میم مثل مهدی » 30 دسامبر 2013, 21:35

سلام
مشکلی که من با آیفوتوم دارم اینه که وقتی آیفون ۴ رو بهش وصل میکنم برای سینک کردن عکس ها تقریبا ۳ ۴ دقیقه طور میکشه تا این که عکسای جدید گوشی رو نشون بده حتی بعضی وقتا هم باید قطع کنم دوباره باز کنم
البته برای ایفون ۵ این مشکلو ندارم و سریع نشونم میده
(این اتفاق چند ماهی هست که برام پیش اومده قبلا اینطوری نبود)
ممنون
Mac book Pro OS X
i7 2.7GHz
8G RAM
1TB HDD NEW ;)
iPhone10 256Gb
نماد کاربر
میم مثل مهدی

پست‌ها : 209

پستتوسط saghati » 18 مارس 2014, 06:42

با سلام
دوستان از اونجایی که من کار عکاسی میکنم ، بیشتر عکس هایی که دارم در دو حالت jpg و raw هست . حالا دنبال نرم افزار یا روشی میگردم که هر فولدری که بهش معرفی میکنم ، به صورت اتوماتیک فایل های jpg اون فولدر رو پاک کنه . نرم افزار photo killer رو نصب کردم که توی توضیحات نرم افزار دقیقا چیزی رو که میخواستم رو توضیح داده بود ولی متاسفانه وقتی فایل jpg رو از توی نرم افزار پاک میکردم به صورت اتوماتیک فایل raw رو نیز پاک میکرد . حالا شما راه حلی رو برای من سراغ دارید ؟
با تشکر
saghati

پست‌ها : 55

پستتوسط Amir_S » 18 مارس 2014, 09:56

خود مک در این زمینه ها خیلی خوب عمل می کنه… اگه حال کد نوشتن رو داشته باشی که apple script خیلی ساده و قدرتمنده… اگر نه، میتونید برید سراغ automator.
من یه برنامه با automator ساختم که یک یا چند فولدر رو می‌گیره و فایل های JPG اونا رو پاک میکنه (البته ترجیح دادم به فولدر های داخل فولدر انتخابی کاری نداشته باشه)
شما میتونید از این برنامه استفاده کنید یا با باز کردن اون در automator، متناسب با نیازتون ویرایش‌ش کنید.
https://dl.dropboxusercontent.com/u/106 ... er.app.zip
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G