انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

چگونگی ضبط صدای نوار کاست به فایل صوتی

تبادل نظر و همکاری در مورد نرم افزارهای صوتی مک

چگونگی ضبط صدای نوار کاست به فایل صوتی

پستتوسط parak » 08 ژانویه 2015, 08:23

دوستان سلام
من یه مشکل عمده‌ای پیرامون تبدیل صداهای قدیمی از روی نوار کاست به فایل‌های صوتی در سیستم‌م دارم. خیلی وقت پیش‌ها این کار رو در سیستم عامل ویندوز با استفاده از نرم‌افزار «جت آئودیو» و با اتصال کابل و فیش دو سر جک (یک سر به پورت هدفون دست‌گاه ضبط صوت و سر دیگه هم به پورت پشت کیس صدا) انجام می‌دادم ولی الآن برای سیستم مک من مشکل دارم.
البته لازم به گفتن هست که با پی‌گیری‌هایی که کرده بودم، متوجه شدم نرم‌افزار VinyStudio این کار رو انجام می‌ده، ولی من به همون روش در ویندوز که اقدام می‌کنم (اتصال کابل و فیش جک به پورت‌های میکروفن در سیستم) این نرم‌افزار فعال نمی‌شه که بتونم صدا رو ریکورد بکنم.
بسیار سپاس‌گزار و ممنون می‌شم اگر راه‌نمایی‌م بکنید.
یا علی...
من همه‌ی فن‌آوری‌هایم را با یک بعد از ظهر با سقراط بودن تاخت می‌زنم!
نماد کاربر
parak

پست‌ها : 31

پاسخ: چه‌گونه‌گی تبدیل صدای نوار کاست به فایل صوتی

پستتوسط Ilia » 08 ژانویه 2015, 17:58

لطفا این مبحث را بخوانید:
viewtopic.php?f=2&t=1361
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پاسخ: چگونگی ضبط صدای نوار کاست به فایل صوتی

پستتوسط parak » 10 ژانویه 2015, 07:25

ممنون و سپاس ilia ـی عزیز

البته از پاسخ‌ها و چندین لینکی که در اون‌جا بود و معرفی کرده بودی، تنها یک لینک برای دانلود برنامه‌ی مجانی فعال بود و عمدتاً چون موضوع برای حدود ۷ سال پیش بود، غیر فعال!
ولی اون‌چه که فهمیدم این‌که من باید از دست‌گاه مبدل آنالوگ به دیجیتال برای این‌کار استفاده کنم.
در هر صورت سپاس
نماد کاربر
parak

پستتوسط parak » 10 ژانویه 2015, 09:32

به لطف راه‌نمایی دوستان، دست‌گاه مبدل اصوات آنالوگ به دیجیتال رو پیدا کردم، منتها باید بگردم ببینم در ایران هست یا خیر.
پیوست‌ها
WEB_TapeExpressPlus_large-580x363.jpg
Easily transfers cassette audio to a computer using the included USB cable
نماد کاربر
parak

پستتوسط nasraa » 10 ژانویه 2015, 11:57

يك مورد هم من اضافه مي كنم:
تنظيم ميزان بلندي صدا براي اين كار بسيار مهم است. معمولا نرم افزار هايي مثل Audacity امكان مشاهده گرافيكي بلندي صداي ورودي را ميدهند. بايد صدا بيشتر از محدوده قرمز رنگ (ابتداي آن) نشود.محدوده قرمز، محدوده اشباع صداست و صداها مخلوط ميشوند و باعث كاهش كيفيت خواهد شد. اين تنظيم را مي توانيد هم با تنظيم ولوم ورودي صدا در كامپيوتر انجام دهيد و هم ولوم دستگاه پخش كننده كاست (و يا هردو). نكته بعدي هم اينست كه به هيچ وجه صدايي كه براي خروجي بلندگو است را به ورودي صداي كامپيوتر وصل نكنيد چون احتمال از بين رفتن برد صوتي يا كل برد كامپيوتر هست. فقط بايستي صداي پايه كه از خروجي AUX و يا هدفون خارج ميشود را به كامپيوتر وصل نماييد. در استفاده از خروجي آمپلي فاير هم خطر از بين رفتن كامپيوتر هست و هم اينكه فركانسهاي آن مناسب ضبط با كيفيت صدا نميباشد و فقط براي شنيدن مناسب است (اشتباهي كه گاهي افراد مجري مجالس صوتي مختلف انجام ميدهند).
سعي كنيد بلندي صدا را بين حد متوسط تا حد بالا تنظيم كنيد. چون اگر خيلي پايين باشد و بخواهيد با نرم افزار آنرا خيلي بالا ببريد، مقداري نويز هم اضافه ميشود. بعد از ضبط با كامپيوتر مي توانيد ابتدا و انتهاي صدا را هم با نرم افزار fade كنيد(شروع و پايان تدريجي).
موفق باشيد.
نماد کاربر
nasraa

پست‌ها : 427

پستتوسط AliGhz » 11 ژانویه 2015, 18:12

nasraa عزیز سپاس از پاسخ شما. فقط من به یک موضوع نامرتبط اما مهم اشاره کنم که اگر کیبورد شما کاراکتر «ی» را ندارد، برای رها شدن از شرّ «ي» می‌توانید کل متن را یک بار در http://virasbaz.persianlanguage.ir کپی کنید و با زدن یک دکمه، پاکیزه تحویلش بگیرید :)
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط Arzhang » 11 ژانویه 2015, 18:53

Parak جان آن دستگاهی که عکسش را گذاشته‌ای عملاً همان کاری را می‌کند که بناست مکینتاش شما بکند منتها پیش از ورود به کامپیوتر، یعنی تبدیل صدای آنالوگ به دیجیتال و سپس انتقال آن به مکینتاش از طریق یو اس بی. اگر شما موفق بشوی صدای آنالوگت را از پورت Line in مکینتاشت وارد کامپیوتر کنی، دیگر نیازی به این دستگاه نخواهی داشت. این مستلزم این است که مکینتاش شما از مدل آن‌هایی باشد که پورت ورودی دارد (فکر کنم بعضی Airها و برخی ۱۵ اینچ‌ها این پورت را ندارند، اگر اشتباه نکنم). حالا فرض بر این که مک شما این پورت را دارد، این سؤال پیش می‌آید که کیفیت کدام روش بهتر است؟ روشی که با آن دستگاه Tape Express انجام می‌شود یا روشی که با سیستم سنتی ضبط می‌کند؟ در تئوری، این دستگاه Tape Express درصدی نویز (نوفه) کم‌تری باید داشته باشد. چرا؟ چون در دستگاه Tape Express مسیری که سیگنال طی می‌کند کوتاه است یعنی از هد پخش تا Decoder که کارش تبدیل آنالوگ به دیجیتال است و در همان دستگاه Tape Express قرار دارد. در روش سنتی شما باید یک ضبط صوت را با یک سیم معمولی به مک وصل کنید. در این صورت خود سیم ارتباطی که سیگنال آنالوگ را به مک منتقل می‌کند ممکن است درصدی نوفه‌ی بیش‌تری به صدا بیفزاید. اما این درصد به گوش می‌رسد و اثرش واضح است؟ معلوم نیست. خیلی بستگی به کیفیت پخش ضبط صوت شما، کیفیت خروجی آن و نیز کیفیت سیم ارتباطی دارد. در تجربه‌ای شخصی، من از یک واکمن معمولی و با یک سیم کیفیت مناسب برای انتقال استفاده کردم و کیفیت در حد زمان کوتاهی که من لازم داشتم کاملاً قابل قبول بود.
از بین نرم‌افزارهای حرفه‌ای Sound Track و Adobe Audition برای این کار مناسب‌اند. اما خب این‌ها کار شما را راه نمی‌اندازند چون رایگان نیستند. بنابراین ساده‌ترین کار این است که کوییک تایم را باز کنی و زیرِ عنوان File گزینه‌ی New Audio Recording را بزنی. سپس بعد از پخش ضبط صوت، دکمه‌ی ضبط را بفشاری. البته این مستلزم آن است که قبلاً در System Preferences ورودی ضبط صدا را Line in انتخاب کرده باشی. هر دوی این موارد را در عکس زیر می‌توانی ببینی:
ضبط صدا.jpg
ضبط صدا

اشکال استفاده از کوییک تایم این است که مثل برنامه‌های حرفه‌ای نمی‌توانی متوجه شوی که آیا صدایت Distort شده یا نه؟ این همان موضوعی‌ست که Nasraa به آن اشاره کرده است. Distotrtion چنان که از نامش پیداست، زمانی رخ می‌دهد که شدت صدای ورودی از صفر دسی‌بل بالاتر می‌رود. اگر این شدت به صورت یک پیک که کسری از ثانیه است باشد، اشکالی پیش نمی‌آید اما دیستورشن وقتی رخ می‌دهد که میتِر صدا (شاخص سنجش شدت صوت) برود و بالای صفر دسی‌بل بایستد، ولو برای نیم ثانیه. در کوییک تایم شما این میتِر را داری اما خیلی ابتدایی. وقتی در حال ضبط هستی این میتر به دو طرف چپ و راست حرکت می‌کند و حین ضبط نباید تا انتها پر بشود. اما نمی‌شود فهمید که اگر پر شد، پیک صدا را نشان می‌دهد یا دیستورشن را؟ برای همین نرم‌افزارهای حرفه‌ای این خوبی را دارند که قدری بالاتر از صفر دسی‌بل را نشان می‌دهند تا بتوانیم ببینیم که آیا صدا رفت و بالای صفر ماند یا برگشت؟ و اگر هم ماند، آیا خیلی بالاتر از صفر رفت یا اندکی بالاتر. در عکس زیر شما میتِر Sound Track را می‌بینی:
Meter.png
میتِر ساند ترک

می‌بینی که دامنه‌ی وسیعی از رنگ سبز، زرد و قرمز وجود دارد که امکان رصد کردن وضعیت ضبط را بهتر می‌کند. در این عکس،‌ چنان چه میتِر در همین حالت قرمز به مدتی حدود نیم تا یک ثانیه و بیش‌تر بماند، صدای شما دیستورت است اما برای یک لحظه رفتن به این وضعیت مشکلی ندارد.
نکته‌ی دیگر آن که شما اگر موسیقی را از یک کاست رسمی و تولید شده‌ی شرکتی می‌خواهی به کامپیوتر ببری، کافی‌ست بلندترین حد موسیقی را در آن پیدا کنی و سپس ورودی صدا را به حدی برسانی که در آن حالت صدا روی صفر دسی‌بل (انتهای منطقه‌ی زرد رنگ) باشد. سپس دیگر به تنظیمات دست نزنی و کل کاست را ضبط کنی. اما اگر داری صدای گفت و گوی قدیمی‌ و خاطره‌انگیزی را پیاده می‌کنی، نمی‌شود به این تنظیمات مطمئن بود چون شاید افراد یک‌باره بلند و کوتاه حرف زده باشند و نیاز به اصلاح میزان ورودی صدا باشد. اما کماکان قاعده‌ی دیستورشن همان بوده که هست.
و بالاخره نکته‌ی آخر آن که اگر صدای شما روی کاست اصلی دیستورت ضبط شده باشد حالا دیگر نمی‌شود درستش کرد. شما میتِر را روی صفر می‌گذاری و می‌بینی که کماکان صدا تخریب شده است. این راه حل قطعی‌ای ندارد. با برخی نرم‌افزارها می‌شود اصلاحش کرد اما نه کاملاً.
حرف از اصلاح زدم ببخشید مجبورم یک نکته‌ی دیگر را هم اشاره کنم (به امید خدا این آخری‌اش است) و آن این که شما چه از روش سنتی و چه از روش دستگاه Tape Express استفاده کنی، به احتمال قریب به یقین نیاز به اصلاح صدای ضبط شده داری چون صدای شما همراه با نوفه ضبط شده است (که در سیستم آنالوگ ناگزیر است) برای حذفش باید دست به دامان همان دو نرم افزار حرفه‌ای‌یی شد که در بالا گفتم. اما به کار بردن فیلتر حذف نوفه باید با ملاحظه باشد چون امکان دارد صدای اصلی را هم خراب کند.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

بازگشت به صدا

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 3 مهمان