انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

کیفیت بهتر صدا در مک یا ویندوز؟

تبادل نظر و همکاری در مورد نرم افزارهای صوتی مک

Re: کیفیت بهتر صدا در مک یا ویندوز؟

پستتوسط Ilia » 20 ژانویه 2011, 21:20

یک زمانی گامای مانیتورهای مک روی 1.8 میزان بود و پیسی روی 2.2. این یک تفاوت عمده ایجاد میکرد و آن قابلیت نمایش بهتر طیف میانی رنگها نسبت به پیسی بود. به همین علت واقعا برای نمایش تصویر برتری داشت، اما از طرف دیگر، در وب مخصوصا کلی ایجاد دردسر میکرد، چون تصاویر وب اولا فاقد پروفایل رنگ بودند و بدون پروفایل عکسهایی که روی مک ساخته شده بودند، در پیسی تاریک نشان داده میشدند و غالب تصاویر که بر روی پیسی ساخته شده بودند روی مک رنگ پریده نشان داده میشدند. و دوما کلی دردسر تبدیل پروفایل و غیره برای تولیدکنندگان ایجاد میکرد. بنابر این اپل بدون سر و صدای چندانی عطایش را به لقایش بخشید و کردش مثل بقیهٔ پیسی‌ها 2.2.

اما نکتهٔ دیگر این است که عموما مک‌ها همیشه با کارت صدا و تصویری بهتر و قابل قبول‌تری ساخته شده‌اند. روی پروفایل رنگی مانیتور و غیرهٔ آنها کار شده و گارانتی است که بدون انگولک چندانی نتیجهٔ خوبی بدست بدهند. در حالی که برای پیسی اینها همه بایستی بوسیلهٔ کسی که میداند چه میکند، خریداری و به سیستم اضافه بشود و معمولا فقط در برنامه‌های خاصی که برای آن کار ساخته شده‌اند نتیجه میدهد و نه برای همهٔ سیستم. یعنی مثلا باید مانیتور مرغوب و کارت ویدئوی مرغوب را بخرید، فتوشاپ را نصب کنید، همه چیز را بوسیلهٔ افراد متبحرش کالیبره و ست کنید و آنوقت فتوشاپ تصویر را درست نشان میدهد ولی دلیل ندارد که برنامه‌های دیگر درست نشان بدهند. اما در مک نه تنها فتوشاپ، پرویو و سفاری و هر چیز دیگری که از سیستم هم استفاده میکند تا حد قابل قبولی درست نشان میدهد.

همین قضیه هم تا اندازهٔ زیادی روی صدا صادق است. و گرنه معجزهٔ خاصی در بین نیست. نکته این است که در مک فکر این چیزها را تا اندازهٔ زیادی قبلا کرده‌اند.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط abdol » 20 ژانویه 2011, 21:26

cyra نوشته است:[نمایش]
پس فکر کنم واقعا در اصل ماجرا فرقی بین Mac یا PC از نظر کیفیت نهایی نباشه (با config یکسان)؟!

بله همین طور هست که می فرمایید اون چیزی که در کیفیت کار شما تاثیر قابل ملاحظه دارد سخت افزار است نه نرم افزار و گرنه پیاده سازی الگوریتمهای فشرده سازی همگی یک جور هستند. نرم افزارهای حرفه‌ای فقط کار شما را راحت می کنند.
لقمان حكيم را گفتند : ادب از كه آموختي ؟ گفت : از بي ادبان !
MBP 5.5
abdol
Banned

پست‌ها : 686

پستتوسط abdol » 20 ژانویه 2011, 21:29

Ilia نوشته است:[نمایش]
یک زمانی گامای مانیتورهای مک روی 1.8 میزان بود و پیسی روی 2.2. این یک تفاوت عمده ایجاد میکرد و آن قابلیت نمایش بهتر طیف میانی رنگها نسبت به پیسی بود. به همین علت واقعا برای نمایش تصویر برتری داشت، اما از طرف دیگر، در وب مخصوصا کلی ایجاد دردسر میکرد، چون تصاویر وب اولا فاقد پروفایل رنگ بودند و بدون پروفایل عکسهایی که روی مک ساخته شده بودند، در پیسی تاریک نشان داده میشدند و غالب تصاویر که بر روی پیسی ساخته شده بودند روی مک رنگ پریده نشان داده میشدند. و دوما کلی دردسر تبدیل پروفایل و غیره برای تولیدکنندگان ایجاد میکرد. بنابر این اپل بدون سر و صدای چندانی عطایش را به لقایش بخشید و کردش مثل بقیهٔ پیسی‌ها 2.2.

اما نکتهٔ دیگر این است که عموما مک‌ها همیشه با کارت صدا و تصویری بهتر و قابل قبول‌تری ساخته شده‌اند. روی پروفایل رنگی مانیتور و غیرهٔ آنها کار شده و گارانتی است که بدون انگولک چندانی نتیجهٔ خوبی بدست بدهند. در حالی که برای پیسی اینها همه بایستی بوسیلهٔ کسی که میداند چه میکند، خریداری و به سیستم اضافه بشود و معمولا فقط در برنامه‌های خاصی که برای آن کار ساخته شده‌اند نتیجه میدهد و نه برای همهٔ سیستم. یعنی مثلا باید مانیتور مرغوب و کارت ویدئوی مرغوب را بخرید، فتوشاپ را نصب کنید، همه چیز را بوسیلهٔ افراد متبحرش کالیبره و ست کنید و آنوقت فتوشاپ تصویر را درست نشان میدهد ولی دلیل ندارد که برنامه‌های دیگر درست نشان بدهند. اما در مک نه تنها فتوشاپ، پرویو و سفاری و هر چیز دیگری که از سیستم هم استفاده میکند تا حد قابل قبولی درست نشان میدهد.

همین قضیه هم تا اندازهٔ زیادی روی صدا صادق است. و گرنه معجزهٔ خاصی در بین نیست. نکته این است که در مک فکر این چیزها را تا اندازهٔ زیادی قبلا کرده‌اند.

اگر اشتباه نکنم منظور مانیتور یا کارت صدا و اینها نیست، بلکه نرم افزاری است چون کارت صدا، مانیتور و ... روی هر دو یکی است!
MBP 5.5
abdol
Banned

پستتوسط Ilia » 20 ژانویه 2011, 21:38

عبدل جان،

یکسری چیزهاست که اپل روی سیستمش بطور عمومی اعمال میکند که نتیجه‌اش روی نرم‌افزارهای ثالث هم اثر میکند. مثالش همین گاما بود که عرض کردم یا نحوهٔ نمایش فانت‌ها که برای ما طراحان مهم است که مثلا شکل فانتمان را درست ببینیم. این چیزها برای پیسی هم شدنیست ولی اولا سراسری نیست، و دوما قاعده نیست.

دعوای پیسی بهتر است یا مک را نمیخواهم شروع کنم و حوصله‌اش را هم ندارم. فقط چیزی که در کار هر روزه‌ام میبینم را عرض میکنم.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط abdol » 20 ژانویه 2011, 21:55

منظور من اصلا اون نبود این دوست ما که این پست رو فرستاده روی مک ویندوز رو اجرا میکنه. من از اون بابت گفتم! سخت افزارش مک هست نرم افزارش ویندوز...
MBP 5.5
abdol
Banned

پستتوسط Ilia » 20 ژانویه 2011, 22:06

عبدالرضا جان،
شما درست میگویی، از لحاظ سرعت سخت‌افزار یا اجرای نرم‌افزار مشابه، هیچ فرقی نیست. راستش برای کارهای خیلی خیلی سنگین یا تخصصی، در شرکت‌های بسیار بزرگ از لینوکس استفاده میکنند. مثالش خود پیکسار.

اما برای کاربری مثل من که همه کار روی کامپیوترش میکند و طراح است، یکسری چیزهای دیگر مهم میشوند که کفه را به نفع مک میچرخانند.

‌Cyra به احتمال زیاد مجبور است که هم یک سری سخت‌افزار حرفه‌ای و Add on های کامپیوتر بخرد. در مورد ایشان تا اندازهٔ زیادی اینکه چه در بازار ایران گیرش بیاید و چقدر پشتیبانی داشته باشد، مهم است. و گر نه در آخرش، سخت‌افزارهایی که برای منظور ایشان مورد نیاز است و نرم‌افزارهای مشابه آن برای مک هم هست و اینکه کسی ندید بگوید پیسی برای صدا بهتر است، درست بنظر من نمی‌آید.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط abdol » 20 ژانویه 2011, 22:09

Ilia نوشته است:[نمایش]
عبدالرضا جان،
شما درست میگویی، از لحاظ سرعت سخت‌افزار یا اجرای نرم‌افزار مشابه، هیچ فرقی نیست. راستش برای کارهای خیلی خیلی سنگین یا تخصصی، در شرکت‌های بسیار بزرگ از لینوکس استفاده میکنند. مثالش خود پیکسار.

اما برای کاربری مثل من که همه کار روی کامپیوترش میکند و طراح است، یکسری چیزهای دیگر مهم میشوند که کفه را به نفع مک میچرخانند.

‌Cyra به احتمال زیاد مجبور است که هم یک سری سخت‌افزار حرفه‌ای و Add on های کامپیوتر بخرد. در مورد ایشان تا اندازهٔ زیادی اینکه چه در بازار ایران گیرش بیاید و چقدر پشتیبانی داشته باشد، مهم است. و گر نه در آخرش، سخت‌افزارهایی که برای منظور ایشان مورد نیاز است و نرم‌افزارهای مشابه آن برای مک هم هست و اینکه کسی ندید بگوید پیسی برای صدا بهتر است، درست بنظر من نمی‌آید.

بله نظر من هم از اول همین بود شاید بهتر هم باشد چون اصولا اگر دیوایسی رو مک کار کند احتمال ۹۹ درصد روی پی سی هم کار می کند ولی اگر روی پی سی کار کند احتمال ۱ درصد روی مک کار کند :lol:
ضمنا سخت افزارهایی که مک رو پشتیبانی میکنن اصولا خفن تر هستند :-D
MBP 5.5
abdol
Banned

پستتوسط cyra » 21 ژانویه 2011, 01:03

:lol: مرسی از جواب‌های روشن‌گرانه‌ی همتون. بالاخره جواب واقعی معلوم شد. اینکه همچین حرفی به طور عام یه‌مقدار از روی صلیقه است. ولی در مورد خودم بگم که من الان ۲ ساله که دیگه اصلا سراغ PC نرفته‌ام. و خدای‌ناکرده هم قصد ندارم روی مک ویندوز بریزم :shock: سخت‌افزار و نرم‌افزارم (DAW) کاملا حرفه‌ایه و در استودیوهای هالیوودی و ... استفاده می‌شه. صحبت سر این بود که آیا واقعا در شرایط یکسان PC or Mac روی کار تاثیر داره که ظاهرا جواب منفیه. یعنی ساده‌ترش میشه لازم نیست برم یه PC بگیرم، نه؟
Mac Pro (mid 2009), 12 GB RAM, OS X 10.8.5, Avid Media Composer 8.3.1
iPhone 5s 32GB, iOS 9.1
iPad 2 64GB 3G, iOS 9.1
نماد کاربر
cyra

پست‌ها : 313

پستتوسط abdol » 21 ژانویه 2011, 01:43

cyra نوشته است:[نمایش]
:lol: مرسی از جواب‌های روشن‌گرانه‌ی همتون. بالاخره جواب واقعی معلوم شد. اینکه همچین حرفی به طور عام یه‌مقدار از روی صلیقه است. ولی در مورد خودم بگم که من الان ۲ ساله که دیگه اصلا سراغ PC نرفته‌ام. و خدای‌ناکرده هم قصد ندارم روی مک ویندوز بریزم :shock: سخت‌افزار و نرم‌افزارم (DAW) کاملا حرفه‌ایه و در استودیوهای هالیوودی و ... استفاده می‌شه. صحبت سر این بود که آیا واقعا در شرایط یکسان PC or Mac روی کار تاثیر داره که ظاهرا جواب منفیه. یعنی ساده‌ترش میشه لازم نیست برم یه PC بگیرم، نه؟

نه :roll:
اگر لازم شد بعدا می توانید پی سی بخرید اما اگر الان خریدید و لازم نداشتید دیگر در ایران نمی شود آنرا پس داد!
MBP 5.5
abdol
Banned

پستتوسط cyra » 21 ژانویه 2011, 13:22

;-)
iPhone 5s 32GB, iOS 9.1
iPad 2 64GB 3G, iOS 9.1
نماد کاربر
cyra

پستتوسط Ali.Rastegar » 23 ژانویه 2011, 16:01

من در کار صدا و موسیقی و .... نیستم و اینها بنا بر اطلاعات پراکنده‌ای است که دارم و شاید ناقص، نامربوط و... باشد.
من هم فکر نمی‌کنم با انتخاب، تنظیمات و سخت‌افزار صحیح ویندوز و مک فرق چندانی بکند. یک زمانی اپل در مورد صدا خیلی مانور می‌داد که مثلا سیستم‌عامل مک یک عالمه track را همزمان پردازش می‌کند و ویندوز کم می‌آورد و از این حرف‌ها. فکر کنم مربوط به دوران Mac OS 8 بود.
الان نمی‌دانم در ویندوز چگونه است، شاید DirectSound یا بخشی مشابه حرفهای زیادی برای گفتن داشته باشد، اگر مانند باقی بخش‌های DirectX مطرح و پیشرو باشد.
در مک Core Audio برای تامین نیازهای حرفه‌ای و امروزی طراحی شده و قرار است کارایی بالایی داشته باشد. Audio Unitهای آن هم طرفدار دارند. خوبی آن اینجاست که چون همراه سیستم‌عامل است از برنامه‌های ضبط و ویرایش صدا تا پخش‌کنند‌ه‌های عادی مثل Vox امکان استفاده از CoreAudio و Audio Unitهایش را دارند.
اطلاعات بیشتر:
http://developer.apple.com/technologies ... video.html
http://developer.apple.com/library/mac/ ... Audio.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Audio_Units
متاسفانه اگر اشتباه نکنم iTunes به خاطر ساختار کهنه‌ای که دارد هنوز از CoreAudio استفاده نمی‌کند!
به نظرم نکتهٔ مهم‌تر در مورد کیفیت صدا(حداقل در مورد پخش) کیفیت سخت‌افزار صوتی است. به صورت طبیعی یک لپ‌تاپ چه PC چه مک به خاطر محدودیت فضا و قیمت، ممکن است بهترین کارت یا چیپ صوتی را نداشته باشد و برای بهترین کیفیت استفاده از دستگاه‌های External همانطور که عبدل توضیح داد توصیه می‌شود.
باز هم می‌گویم نظرات من را جدی نگیر چون تخصصی در این زمینه ندارم، اما شاید آن لینک‌های مربوط به CoreAudio مفید باشد.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط cyra » 23 ژانویه 2011, 17:12

سپاس بابت لینک‌ها. الان دیگه با اطمینان بیشتری روی مک می‌مونم. مسئله ایجاست که قدیما چون قدرت کامپیوترها به اندازه‌ی امروز نبوده، روی soundcard یکسری DSP می‌ذاشتن و کار پردازش صدا با اونا انجام می‌شده. Pluginهایی که با این DSPها کار می‌کنن با اسم TDM شتاخته می‌شن. جدیدا تکنولوژی‌ای به نام RTAS اومده که پردازش رو روی CPU میندازه و نیازی به سخت‌افزار خیلی گرون نداره. روی سیستم من که Pro Tools HD 2 هست 36 تا DSP وجود داره و قدرت پردازشی سیستم از پیش گارانتی شدست. پس نیازی به RTAS پیدا نخواهم کرد.
iPhone 5s 32GB, iOS 9.1
iPad 2 64GB 3G, iOS 9.1
نماد کاربر
cyra

پستتوسط AliGhz » 17 مه 2011, 12:07

این چیزی که می‌نویسم خیلی مستقیم به این تاپیک ربط ندارد، اما بی‌ربط هم نیست (و ضمنا باعث شد این مبحث جالب را پیدا کنم و بخوانم).

تا به‌حال به این مسئله دقت نکرده بودم؛ اما دیروز متوجه شدم که وقتی شما هدفون را به مک وصل می‌کنی و سطح صدای سیستم (volume) را روی مقدار خاصی می‌گذاری (که با سطح صدا در زمانی که هدفون وصل نیست فرق دارد؛ مثلا همیشه روی ۵۰ درصد است و با وصل هدفون آن را می‌گذاری روی ۲۰ درصد)، دفعه و دفعات بعد هم که هدفون را وصل کنی، هوشمندانه صدا را به سطح تنظیمی برای هدفون -مثلا ۲۰ درصد- می‌برد؛ و با جدا کردن هدفون، دوباره سطح صدا به ۵۰ درصد بازمی‌گردد.

نمی‌دانم در ویندوز هم چنین هوشمندی‌ای وجود دارد یا نه؛ اما باز دلیل دیگری به من برای تحسین اپل داد!
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط Microsoft24 » 17 مه 2011, 15:10

AliGhz نوشته است:[نمایش]
این چیزی که می‌نویسم خیلی مستقیم به این تاپیک ربط ندارد، اما بی‌ربط هم نیست (و ضمنا باعث شد این مبحث جالب را پیدا کنم و بخوانم).

تا به‌حال به این مسئله دقت نکرده بودم؛ اما دیروز متوجه شدم که وقتی شما هدفون را به مک وصل می‌کنی و سطح صدای سیستم (volume) را روی مقدار خاصی می‌گذاری (که با سطح صدا در زمانی که هدفون وصل نیست فرق دارد؛ مثلا همیشه روی ۵۰ درصد است و با وصل هدفون آن را می‌گذاری روی ۲۰ درصد)، دفعه و دفعات بعد هم که هدفون را وصل کنی، هوشمندانه صدا را به سطح تنظیمی برای هدفون -مثلا ۲۰ درصد- می‌برد؛ و با جدا کردن هدفون، دوباره سطح صدا به ۵۰ درصد بازمی‌گردد.

نمی‌دانم در ویندوز هم چنین هوشمندی‌ای وجود دارد یا نه؛ اما باز دلیل دیگری به من برای تحسین اپل داد!

این مورد در آیپاد تاچ + آیفون + آی پد + مک مینی + آی مک و... هم صادق ه!

در ویندوزی که شما با بوت کمپ نصب میکنی ، هم به همین صورت خواهد بود !

در لینوکس هم این قابلیت هست !

اگه با توزیع های مختلف لینوکس کار کرده باشین ، در محیط های Gnome + KDE + XFCE + Unity این مورد وجود داره !

ضمن اینکه ، از ویندوز ویستا به بعد ، در ویندوز یک Volume Manager تعریف شده ،

که این کار رو برای شما انجام میده + یکار جالب تر ،

فرض کنید ، مدیا پلیر + یک بازی باهم ران شدن !

شما می تونید ، با ولوم منیجر ، صدای بازی رو کم و صدای آهنگ در حال پخش در مدیا پلیر رو زیاد کنید !

که واقعا جالب ه!

موفق باشید ،

امید
از کجا باید شروع کرد ، درد دل که گفتنی نیست ، قصه ی من خیلی وقته که دیگه شنیدنی نیست .
نماد کاربر
Microsoft24

پست‌ها : 349

پستتوسط foo0z0ool » 23 اوت 2012, 10:10

داداش گلم خلاصه بهت بگم مک اگه تویه گرافیک بهتره واسه خاطر اینه که سخت افزاری که توی اون برای گرافیک استفاده شده بهتر هستش دلیلای زیادی داره که مک رو محبوب میکنه اما خلاصه بگم که تویه پردازنده های مک 68000 گرافیکی استفاده شده اما تویه AMD , INTEL این مساله رو نمیبینیم
البته AMD جدیدا از رابط ALU استفاده کرده که ترکیبی از CPU , GPU هستش که سرعت پردازش تصویر رو بالا میبره. نمیدونم تونستم درست منظورم رو برسونم یا نه
من هم با مک کار کردم هم با ویندوز خلاصه بگم توی ویندوز اگه سخت افزار خوبی داشته باشی چیزی از مک تویه کارای گرافیکی و صوتی کم نمیاره
یکی از دلیلهای با کیفیت بودن تصویر تویه مک همون بالا بودن سیستم رنگ 8 بیتی مانیتوهاشونه
من وقتی مشتری میاد تویه دفترم کار رو تویه سیستم مک نشونش میدم میبره خونه شاکی میشه که این اون نیست و از این حرفا...
foo0z0ool

پست‌ها : 2

قبلیبعدی

بازگشت به صدا

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 3 مهمان