انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

مقایسه مک - پی‌سی، ویندوز - OS X

مقایسه و انتقال تجربیات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری کاربران در مکینتاش و سیستم‌های دیگر

Re: مقایسه مک - پی سی، ویندوز - osx

پستتوسط AliGhz » 14 اکتبر 2010, 15:35

Terminator44 نوشته است:[نمایش]
با تشکر از همه دوستانی که اطلاعاتشون رو در اختیار کاربران قرار میدن...
من فعلا کاربر ویندوز 7 هستم و خیلی هم از اون راضی هستم. می دونم که توی این فروم کاربرهای زیادی وجود دارن که اطلاعات زیادی رو درباره مک میدونند. من یک لیست از مهم ترین کارهایی رو که با کامپیوتر انجام میدم رو لیست کردم. شما لطفا به من بگید آیا امکان انجام این کارها که به همون خوبی در ویندوز وجود داره، در مک هم وجود داره. اگر امکان انجام این کارها به خوبی در مک وجود داشته باشه، مطمئن باشید که همین امروز مک رو روی کامپیوترم نصب می کنم...

1- برنامه نویسی به زبان های (VB6 - VB.NET)
2- کارهای گرافیکی (طراحی تصاویر)
3- میکس فیلم ها و تصاویر
4- مدیریت بر روی سایت های مختلف
5- PES :-D
+ کارهای فرعی

در ضمن لطفا از روی تعصب طرفداری نکنید و اگر امکانش هست نرم افزارهای مربوط به گزینه 2 و 3 رو معرفی کنید.

ممنون از شما

در مورد ۲ و ۳ که اطلاعات دارم:
مک همیشه به کامپیوتری عالی برای عکاسان، گرافیست‌ها و فیلم‌سازان مشهور بوده و و این شهرت هم بی‌دلیل نیست. فتوشاپ نخستین بار برای مک عرضه شد و هم‌اکنون هم تمامی محصولات گرافیکی ادوبی نسخه مک هم دارند و شما می‌توانید فایل‌های مربوطه را حتی اگر با نسخه ویندوزی ساخته شده باشند، به‌راحتی در مک باز و ادیت کنید (مثلا فایل‌های psd. فتوشاپ با تمام لایه‌ها و...)
برنامه ‌Aperture را نخستین بار اپل برای مدیریت حرفه‌ای عکس‌ها و مخصوصا فایل‌های RAW عرضه کرد که بعدا ادوبی با الهام از آن، Lightroom را عرضه کرد.
ضمنا، کیفیت نمایشگرهای مک تقریبا (شاید هم قطعا!) عالی‌ترین در میان لپ‌تاپ‌ها و مانیتورهای موجود در بازار است که باز هم آن را برای کارهای گرافیکی و ادیت عکس و... بی‌همتا می‌کند. تا جایی که می‌دانم، فقط یک مدل مانیتور روی دست مک وجود دارد که برای استفاده‌های فوق حرفه‌ای به کار می‌آید و قیمتش بالای ۳ میلیون تومان است!

در مورد میکس فیلم‌ها و تصاویر هم می‌توانید برای استفاده‌های معمول از برنامۀ iMovie که رایگان با هر مک می‌آید استفاه کنید یا اگر کاربر حرفه‌ای هستید، از Final Cut استفاده کنید که در دنیای تدوین فیلم حرف اول و آخر را می‌زند.
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط Terminator44 » 14 اکتبر 2010, 15:41

Amir_S نوشته است:[نمایش]
مورد ۶ که کاملا به خودتون بستگی داره، مورد ۵ رو اگه مستقیم هم نتونید با شبیه ساز هایی مثل wine یا crossover احتمالا میتونید...
مورد۴ رو خیلی وارد نیستم، ولی اگه منظورتون طراحی پیج و آپلود دیاتا و ایناست، فکر نمی کنم خیلی فرقی داشته باشه، مورد ۱ رو شرمنده‌! زبان های ویژوال استودیو برای ویندوز هستن و برای مک از زبان ها و کامپایلر های دیگه باید استفاده بکنید...
اما موارد ۲و ۳ رو که اصلا نگو... بعضیا میگن مک سیستم عامل مخصوص هنرمنداست :-)
برای کار های دو بعدی که تقریبا هر چی برای ویندوز باشه، برای مک هم هست (البته برعکسش درست تره، یعنی بگیم بیشتر این برنامه ها اول رو مک بودن و بعد برای ویندوز هم ساخته شدن) در مورد 3D هم به جز مکس فکر می کنم همه برنامه ها نسخه مک داشته باشن (مکس هم شایعه ست که قرار برای مک بیاد)
اما در مورد کار روی فیلم... من تا هفته پیش فکر می کردم پریمایر و افتر افکتز بهترین هان، ولی از وقتی با فاینال کات اپل کار کردم تازه فهمیدم پک تخصصی فیلم سازی یعنی چی!!!
الان اغلب پروژه های سینمایی تو همین ایران خودمون با مک اجرا میشن ( اونایی که حرفه ای هستن، نه این فیلمای مثلا طنز)... یا مثلا پارسال همین موقع ها بود (اواسط آبان) که نود هم کل سیستم هاش رو برد رو مک (با فاینال کات سرور)
حالا دیگه خود دانی... :-)
پ.ن: یه نگاهی هم به پست قبلی من (۴ پست بالاتر) بنداز...

ممنون از پاسختون
مورد که مهمترین خواسته من بود!!!! که نشد...
اما در موارد دیگه مشکلی نبود...
در ضمن میخواستم بپرسم مک و ویندوز هر کدوم برای کدوم دسته کاربرهای زیر مناسب هستن :
1- تازه کار 2- متوسط 2- رو به حرفه ای بودن 4- حرفه ای FULL

همچنین میخواستم بپرسم به نظر شما بزرگترین مزیت مک نسبت به Win (مخصوصا Win7) چی هست که شما از مک استفاده می کنید؟؟؟
Think Globally - Act Locally
Bill Gates
نماد کاربر
Terminator44

پست‌ها : 44

پستتوسط AliGhz » 14 اکتبر 2010, 16:05

در ضمن میخواستم بپرسم مک و ویندوز هر کدوم برای کدوم دسته کاربرهای زیر مناسب هستن :

همچنین میخواستم بپرسم به نظر شما بزرگترین مزیت مک نسبت به Win (مخصوصا Win7) چی هست که شما از مک استفاده می کنید؟؟؟

به‌نظرم سوال به‌درستی مطرح نشده؛ مک و ویندوز هر دو برای هر ۴ دسته کاربر فوق مناسب هستند و هر کسی بسته به توانش، از آن استفاده می‌کند. (مثلا کاربر حرفه‌ای‌تر، برنامه‌های حرفه‌ای‌تری را نصب و استفاده می‌کند.)

بعضی از مزیت‌های مک برای من:
- کامپیوتری توصیه‌شده برای کارهای گرافیکی
- یکپارچگی سخت‌افزار و نرم‌افزار و بنابراین پایداری بالای سیستم
- خلاصی از دست ویروس‌های مزاحم!
- پشتیبانی خوب از زبان فارسی، با فونت‌های زیبا، تاریخ شمسی در قلب سیستم، داشتن نیم‌فاصله به‌طور پیش‌فرض و...
- محیط جذاب و لذت‌بخش که برخلاف ویندوز خسته‌کننده و یکنواخت نیست (باید تجربه‌اش کرد؛ مخصوصا با حرکات شگفت‌انگیز انگشتان روی ترک‌پد مولتی‌تاچ!)
- نمایشگر (مانیتور) عالی
- با کلاس بودن :-)
- طراحی هنرمندانه، ظریف و سطح‌بالا که حتی تماشای مک را هم لذت‌بخش می‌کند
- در کل، فلسفه‌ای که پشت مک است و ویندوز از آن بی‌بهره است: کاربر باید به کامپیوترش عشق بورزد و کار با آن برایش ساده و لذت‌بخش باشد؛ برای همین است که خیلی از کارهای پرکاربرد، برنامه‌شان به‌طور پیش‌فرض در مک هست و استفاده از آنها هم راحت و لذت‌بخش است. من در ویندوز هرگز از آوت‌لوک یا چت msn استفاده نمی‌کردم؛ اما در محیط مک اموراتم بدون Mail و iChat نمی‌گذرد و یا مثلا برنامه بسیار مفید و کاربردی iCal (تقویم).
- بودن در حلقه دوستانی که مک و فلسفۀ آن را می‌فهمند و دوست دارند و بی‌دریغ کمک می‌کنند (همین ایرماگ).
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پستتوسط Pooria Azimi » 14 اکتبر 2010, 16:28

[نمایش]
- در کل، فلسفه‌ای که پشت مک است و ویندوز از آن بی‌بهره است: کاربر باید به کامپیوترش عشق بورزد و کار با آن برایش ساده و لذت‌بخش باشد؛ برای همین است که خیلی از کارهای پرکاربرد، برنامه‌شان به‌طور پیش‌فرض در مک هست و استفاده از آنها هم راحت و لذت‌بخش است. من در ویندوز هرگز از آوت‌لوک یا چت msn استفاده نمی‌کردم؛ اما در محیط مک اموراتم بدون Mail و iChat نمی‌گذرد و یا مثلا برنامه بسیار مفید و کاربردی iCal (تقویم).

کاملاً موافقم.
من هم همینجور هستم، اگر iCal یا Mail رو از من بگیرید، حتی اسمم رو هم شاید به خاطر نیارم!

اگر بخواهیم بصورت "چک لیستی" به مک و ویندوز و امکاناتشون نگاه بکنیم، شاید خیلی با هم تفاوتی نداشته باشند. مثلاً بگیم ویندوز براوزر داره، مک هم داره. ویندوز تقویم داره، مک هم تقویم داره. ویندوز میتونه کار x رو بکنه، مک هم می تونه کار x رو انجام بده و ... . پس صرف می کنه ویندوز بگیریم که ارزون تره.
اما واقعیت با این تفاوت داره. ما نمی خواهیم کار x رو صرفاً فقط انجام بدیم، می خواهیم موقع انجام دادنش اگر ممکنه، لذت هم ببریم. درست مثل این که اگر تواناییش رو داشته باشیم، سعی می کنیم به جای یک پیکان جوانان ۵۷، یک ماشین جدیدتر بخریم، چون هدف ما از خرید ماشین شخصی و استفاده از اون، فقط رفتن از نقطۀ A به نقطۀ B نیست، بلکه می خواهیم اگر شده، در مسیر کمی هم از ماشینمون لذت ببریم.
برنامه های مک یک چیزی دارند که نسخه های کشابه ویندوزیشون ندارند: خوشگل هستند، کار باهاشون ساده ست، آدم بهشون علاقه مند می شه و وابسته شون می شه، باعث خرد شدن اعصاب نمی شن، و کاربر احساس نمی کنه که بردۀ سیستم عامله، بلکه سیستم عامل رو اصلاً نمی بینه. مک از سر راه آدم کنار می ره و می گذاره بدون دردسر کارت رو انجام بدی.

---

یک مورد دیگه هم که علاوه بر مواردی که دوستان اشاره کردند لازمه بگم، سرعت بالای مکینتاشه. خود مکینتاش، منابع کمتری از ویندوز رو مصرف می کنه، و بر خلاف ویندوز، نیاز نداره که یک آنتی ویروس تمام مدت روی اون در حال اجرا باشه تا 30% از منابع دیگه ش رو هم مصرف بکنه. و مدیریت حافظه (رُم) در مک، به اصولی ترین شکل ممکن انجام می شه (بر خلاف ویندوز).

در مورد گزینۀ چهارم هم (مدیریت بر روی سایت های مختلف)، بله، در مک امکان انجام این کار وجود داره. اما خیلی بهتر از نسخه های ویندوزی (بعضی برنامه ها با فارسی مشکل دارند، اما بعضی های دیگه هستند که مشکلی از این جهت ندارند).

و در مورد دوم، علاوه بر فتوشاپ (که همون جوری که گفتند، از نسهۀ چهارمش بود که برای ویندوز هم عرضه شده و قبل از اون فقط برای مک موجود بود)، برنامه های دیگه ای هم هستند. مثل Gimp که اوپن سورسه و Pixelmator که یک برنامۀ واقعاً بی نظیره. هر چقدر از زیبایی و راحتی این برنامه گفته بشه، کم گفته م.

در مورد "کارهای فرعی" هم، بدون تعصب، مطمئن باشید ویندوز به مک هرگز نخواهد رسید. در این مورد من حاضرم سر تمام زندگیم شرط ببندم :-)

تا جایی که یادمه، PES برای مک هم موجوده. و حتی یادمه یک روز در دانشکده، یکی از دوستان بهم می گفت که PES رو روی مک داشته بازی می کرده، بعد یکی از این دسته های USB رو به مکینتاشش وصل می کنه و بدون نیاز به نصب درایور یا چیز دیگه ای، در کمتر از دو ثانیه اون دسته شروع به کار می کنه. این هم یکی از خصوصیات خوب مکینتاشه که واقعاً ( و نه در حد حرف)، Plug and Play ـه.

-----

به جز مورد اول که یک تکنولوژی مایکروسافتیه، در بقیۀ موارد کفه به سمت مکینتاش سنگینه.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط AliGhz » 14 اکتبر 2010, 16:43

[نمایش]
این هم یکی از خصوصیات خوب مکینتاشه که واقعاً ( و نه در حد حرف)، Plug and Play ـه.

پوریا جان این رو گفت یاد یک خاطره افتادم :-) همان اوایل، یک بار بلوتوث مک‌بوکم را فعال کردم و بلوتوث موبایلم را هم روشن کردم (نوکیا ۷۶۱۰ مدل ۲۰۰۵!) مک‌بوکم پیغام داد که دارم یک موبایل می‌بینم و آیا می‌خواهی شناسایی بشه؟ پاسخ مثبت دادم و به‌سرعت مدل موبایل را با عکس‌اش! نشان داد [یعنی که در دیتابیس‌اش بود] و پرسید آیا می‌خواهی Contact ها را وارد Adress Book مک کنی؟ باز هم پاسخ مثبت دادم و برنامه iSync فعال شد و نسخه‌ای از خودش را روی گوشی نصب کرد و همۀ اطلاعات contact موبایل را وارد کامپیوتر کرد! پشتیبان گرفتن از اطلاعات موبایلم هرگز از این ساده‌تر نمی‌شد! (کاری که با ویندوز هرگز انجام نداده بودم.) و هر از گاهی این Sync را انجام می‌دهم و خیالم راحت است که اگر روزی آی‌فون خریدم، به‌راحتی اطلاعات تماسم را به آن هم منتقل می‌کنم و همیشه هم یک بک‌آپ از آنها دارم.

این Address Book هم از آن برنامه‌های دل‌پذیر مک است یا مثلا تایم ماشین برای پشتیبان‌گیری که کار با آن از آب خوردن هم ساده‌تر است و شما همیشه یک بک‌آپ از کل مک‌تان دارید!
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پستتوسط .SorousH. » 14 اکتبر 2010, 18:16

اولی رو که میشه با نصب ویندوز بر روی مک یا crossover اجرا و استفاده کرد. پس این مشکل قطعا حل شده است .
۲. برای کارهای گرافیکی ۲ بعدی و عکس میتونید از Aperture و فوتوشاپ استفاده کرد و برای ۳ بعدی هم مایا Maya که جدیدا نسخه ۲۰۱۱ رو هم خودم دیدم .
۳. جوابتون رو دادن ( فاینال کات ) حرف نداره واقعا خیلی باحاله ، من تازگیها ایپاد گرفتم ، کیفیت فیلمبرداریش خیلی خوبه ، یه سری فیلم گرفتم و با فاینال کات یه بلاهایی سر این فیلها اوردم ، شده مثل فیلم های اکشن :-D
۴. اطلاع ندارم :joy:
۵. بازی pes هم برای نسخه مک وجود داره ( خودم به شخصه نصب کردم (البته نخریدم ، دانلود کردم ))
۶. کارهای فرعی اگه منظورتون فیلم و عکس و موزیک و وب گردی باشه که به نظر من عالیه ، چون محیطش خیلی شیک و با کلاسه تقریبا اکثر فرمت ها رو هم با برنامه های مختلفش میتونی اجرا کنی ( البته سر این مسئله خیلی بحث شد )

حرف آخر : اگه پولتون زیادی کرده و هزینه اش براتون مهم نیست مک پیشنهاد میشه :-) البته در این مورد فکر کنم شما می خواین نسخه هکینتاش ( زبونم لال :-D ) رو نصب کنین درسته ؟! و تصمیم بر خرید یک دستگاه مک (اپل) ندارین!
اگه هم که نه با همون ویندوز حالشو ببرین . ;-)
نماد کاربر
.SorousH.

پست‌ها : 467

پستتوسط Terminator44 » 14 اکتبر 2010, 23:26

AliGhz نوشته است:[نمایش]

به‌نظرم سوال به‌درستی مطرح نشده؛ مک و ویندوز هر دو برای هر ۴ دسته کاربر فوق مناسب هستند و هر کسی بسته به توانش، از آن استفاده می‌کند. (مثلا کاربر حرفه‌ای‌تر، برنامه‌های حرفه‌ای‌تری را نصب و استفاده می‌کند.)

بعضی از مزیت‌های مک برای من:
1- کامپیوتری توصیه‌شده برای کارهای گرافیکی
2- یکپارچگی سخت‌افزار و نرم‌افزار و بنابراین پایداری بالای سیستم
3- خلاصی از دست ویروس‌های مزاحم!
4- پشتیبانی خوب از زبان فارسی، با فونت‌های زیبا، تاریخ شمسی در قلب سیستم، داشتن نیم‌فاصله به‌طور پیش‌فرض و...
5- محیط جذاب و لذت‌بخش که برخلاف ویندوز خسته‌کننده و یکنواخت نیست (باید تجربه‌اش کرد؛ مخصوصا با حرکات شگفت‌انگیز انگشتان روی ترک‌پد مولتی‌تاچ!)
6- نمایشگر (مانیتور) عالی
7- با کلاس بودن :-)
8- طراحی هنرمندانه، ظریف و سطح‌بالا که حتی تماشای مک را هم لذت‌بخش می‌کند
9- در کل، فلسفه‌ای که پشت مک است و ویندوز از آن بی‌بهره است: کاربر باید به کامپیوترش عشق بورزد و کار با آن برایش ساده و لذت‌بخش باشد؛ برای همین است که خیلی از کارهای پرکاربرد، برنامه‌شان به‌طور پیش‌فرض در مک هست و استفاده از آنها هم راحت و لذت‌بخش است. من در ویندوز هرگز از آوت‌لوک یا چت msn استفاده نمی‌کردم؛ اما در محیط مک اموراتم بدون Mail و iChat نمی‌گذرد و یا مثلا برنامه بسیار مفید و کاربردی iCal (تقویم).
10- بودن در حلقه دوستانی که مک و فلسفۀ آن را می‌فهمند و دوست دارند و بی‌دریغ کمک می‌کنند (همین ایرماگ).

ممنون از پاسختون
مطمئنید محیط ویندوز خسته کننده هست؟؟؟ اون هم ویندوز 7؟؟ شما می تونید هر تمی که بخواید رو سیستم نصب کنید. مک این امکان رو داره؟؟
در ضمن اگر بح لمسی بودن هست خوب لپتاپ های جدید DELL هم و بعضی مارک های دیگه هم که ویندوز دارن، قابلیت تاچ رو دارن.

اگر بحث سر با کلاس بودن هست که یک لپتاپ sony یا asus شیک می خرید با بهترین کیفیت.

در مورد شماره 9 تا حدی موافقم؛ چون در ویندوز از برنامه های اصلی اون مثل موردهایی که گفتین کمتر استفاده میکنم؛ ولی واقعا آیا این همه نرم افزاری که برای ویندوز وجود داره، برای مک هم موجوده؟؟
Bill Gates
نماد کاربر
Terminator44

پستتوسط Pooria Azimi » 14 اکتبر 2010, 23:52

در مورد برنامه‌هایی که برای ویندوز وجود داره، در ۹۰ درصد مواقع، مشابه‌هاش در مک وجود داره، که یا مثل خود نسخهٔ ویندوزی هستند، یا بهتر.

اما چرا از این زاویه به قضیه نگاه نمی‌کنید که برنامه‌هایی هم برای مک هستند که مشابه ویندوزی‌شون وجود نداره؟!! حدود ۷۰ درصد برنامه‌هایی که من روزانه ازشون استفاده می‌کنم، نسخهٔ ویندوزی ندارند، یا برنامه‌های فلج و ابلهی در ویندوز هستند که اون کار رو می‌کنند، اما واقعاً شکنجه‌اند. اگر بخواهید، می‌تونم مثال بزنم براتون (مثل Mail و iCal و Things و NetNewsWire و ... - این لیست خیـــــلی طولانی‌تره) . مثل همون قضیهٔ پیکان جوانان و بنز کلاس سی می‌مونه. هر دو کار رو انجام می‌دن، اما لذتی که ازشون می‌بریم ... :-) 

به ندرت پیش می‌آد که کاری رو بشه با ویندوز انجام داد و با مک نشه. برعکسش هم هست. اما برنامه‌های مک، نوعاً زیباتر و کار باهاشون لذت‌بخش‌تره.

در مورد تاچ در مدل‌های دل، مقایسه اصلاً و ابداً درست نیست. اولاً حساسیت تاچ‌پد مک رو ندارند، ثانیاً نهایت کاری که انجام می دن اینه که با دو انگشت، می‌شه اسکرول کرد :-) تاچ‌پد مکینتاش یه ۳ سالیه که اون رو پشت سر گذاشته و به بلوغ رسیده؛ باید با تاچ‌پد مکینتاش به‌صورت روزانه کار بکنید تا متوجه بشید چه معجزه‌ایه. این‌جا باز هم همون بحث «چک لیست» پیش می‌آد. نابغه‌های طراحی سونی و دل و ... بعد از ۴ سال، خودشون رو کشته‌ن و تونسته‌ن یه تقلیدی از ترک‌پد مک‌بوک‌ها بسازند که در واقعیت، کار خاصی باهاش نمی‌شه کرد. ویندوز نه Expose داره، نه بقیهٔ امکانات تاچ مکینتاش در اون قابل انجام شدنه.

من حاضرم یک مک‌بوک عادیِ ۱ هسته‌ای با ۲ گیگ رم داشته باشم که ترک‌پد داره، نه یک لپتاپ ۸ هسته‌ای و ۱۶ گیگابایتی دل که تاچ‌پدش انقدر زجرآور باشه. این رو می‌تونید مطمئن باشید که از روی تعصب نمی‌زنم و واقعاً هم مک‌بوک رو ترجیح می‌دم. مطمئنم که خیلی از دوستان هم در این‌جا ( تا حدودی) با من هم‌عقیده هستند.

موفق باشید :-)
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط javadkh65 » 15 اکتبر 2010, 00:07

روي مک با Mono ميشه VB و VB.Net نوشت ولي من نميدونم تا چه حد بشه با Microsoft Visual Studio مقايسه کردش
Mac mini - iBook G4 - iPhone 4S
Mac OS X 10.9.4 & 10.5.8 - iOS 6.1.3
javadkh65

پست‌ها : 671

پستتوسط Amir_S » 15 اکتبر 2010, 01:15

در مورد تراک پد فقط همین رو بگم که تبلت من (wacom) بجز کار با قلم، امکان مالتی تاچ هم داره، یعنی هم سنسور مغناطیسی قلم رو داره و هم سیستم تراک پدی که الان تو همه لپ تاپ های مالتی تاچ غیر مک هست... سایزش هم a6ه یعنی خیلی بزرگتر از تراکپد مک... ولی همون روز اول تاچ‌ش رو خاموش کردم چون حس می کردم دارن شکنجه‌م می کنن :-)
مالتی تاچ مک یه چیزیه که تا لمسش نکنی نمیتونی تفاوتش رو درک کنی...
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

مقایسه مک - پی سی، ویندوز - osx

پستتوسط Terminator44 » 15 اکتبر 2010, 15:28

از همه دوستانی که پاسخ دادند و من رو بیشتر با مک آشنا کردند، تشکر می کنم. من به شخصه قبلا خیلی آشنایی زیادی به صورت حرفه ای با مک نداشتم؛ فقط در حد یک سیستم عامل از شرکت اپل که طرفداران زیادی نداره (البته تو ایران) و همه برنامه ها روش نمیاد.
که اشتباه می کردم. من قبلا وقتی فکر خرید یک لپتاپ رو داشتم، گزینه های مورد نظرم SonY یا HP یا Asus و Dell بودند و لپتاپ های اپل رو به عنوان لپتاپ هایی با سیستم عامل مک (که تصورم رو ازش براتون بیان کردم) و با قیمت گرون میدونستم. ولی حالا با اطلاعاتی که از شما دوستان و چند سایت دیگه و ویدئوهای مقایسه لپتاپ ها به دست آوردم، مطمئن شدم بهترین گزینه اپل هست.
فقط یک مشکل برای من وجود داره که اون هم برنامه نویسی VB6 و VB.NET هست... :-(

javadkh65 نوشته است:[نمایش]
روي مک با Mono ميشه VB و VB.Net نوشت ولي من نميدونم تا چه حد بشه با Microsoft Visual Studio مقايسه کردش

میشه کمی بیشتر درباره این نرم افزار توضیح بدید. یعنی با استفاده از اون می تونم توی مک با زبان های VB6 و VB.Net برای ویندوز برنامه بنویسم؟؟؟
Bill Gates
نماد کاربر
Terminator44

پستتوسط javadkh65 » 15 اکتبر 2010, 15:55

Terminator44 جان

من برنامه نویسی ویندوز در عمرم نکردم، و فقط کمی برنامه نویسی آیفون می دونم، البته وب دیزاین رو مدت مدیدی توش بودم، نمیدونم شما نیازت به VB و دات‌نت چقدره؟ و مثلا برای وب می خوای یا برای نرم افزار ویندوزی، اما الان مدت زیادیه که پروژه ی اوپن سورس و رایگانی به نام Mono هست که با اون می شه روی تمام پلتفرم های شایع، #C و .Net نوشت.

مثلا اینها Silverlight رو برای لینوکس هم دادند بیرون، این پروژه تحت نظر شرکت Novell معروف که سازنده لینوکس SUSE و NetWare هستش و با کمک مالی و معنوی مایکروسافت هر روز داره قویتر پیش می ره و با اون حتی می شه برنامه نویسی آیفون به زبان #C کرد، توی سایت خودش بهتر می تونی اطلاعات در موردش پیدا کنی:

http://mono-project.com/Main_Page
Mac mini - iBook G4 - iPhone 4S
Mac OS X 10.9.4 & 10.5.8 - iOS 6.1.3
javadkh65

پست‌ها : 671

پستتوسط Terminator44 » 15 اکتبر 2010, 16:03

javadkh65 نوشته است:[نمایش]
Terminator44 جان

من برنامه نویسی ویندوز در عمرم نکردم، و فقط کمی برنامه نویسی آیفون می دونم، البته وب دیزاین رو مدت مدیدی توش بودم، نمیدونم شما نیازت به VB و دات‌نت چقدره؟ و مثلا برای وب می خوای یا برای نرم افزار ویندوزی، اما الان مدت زیادیه که پروژه ی اوپن سورس و رایگانی به نام Mono هست که با اون می شه روی تمام پلتفرم های شایع، #C و .Net نوشت.

مثلا اینها Silverlight رو برای لینوکس هم دادند بیرون، این پروژه تحت نظر شرکت Novell معروف که سازنده لینوکس SUSE و NetWare هستش و با کمک مالی و معنوی مایکروسافت هر روز داره قویتر پیش می ره و با اون حتی می شه برنامه نویسی آیفون به زبان #C کرد، توی سایت خودش بهتر می تونی اطلاعات در موردش پیدا کنی:

http://mono-project.com/Main_Page

سلام دوست عزیز

من 80 درصد کار برنامه نویسیم با VB6 و 20 درصد اون با VB.net هست. ممنون که Mono رو به من معرفی کردی؛ ولی VB6 رو ساپورت نمی کنه!!
Bill Gates
نماد کاربر
Terminator44

پستتوسط Amir_S » 15 اکتبر 2010, 17:18

این رو هم در نظر داشت باشید که حود ویزوال استودیو رو هم میشه روی مک داشت... حداقلش اینه که یه ویندوز جدا هم روی کامپیوتر نصب کنید... وضعیت بهتر اینه که با ماشین های مجازی روی مک ویندوز بریزید و برنامه هاتون رو روی اون نصب کنید و بهترین حالت هم اینه که بتونید ویژوال استودیو رو روی wine یا corssover نصب کنید.. کما اینکه تا حالا کسی این کار رو نکرده :-D (تو آرشیو گزارش نرم افزار های تست شده روی wine نبود )
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط Terminator44 » 15 اکتبر 2010, 20:16

Amir_S نوشته است:[نمایش]
این رو هم در نظر داشت باشید که حود ویزوال استودیو رو هم میشه روی مک داشت... حداقلش اینه که یه ویندوز جدا هم روی کامپیوتر نصب کنید... وضعیت بهتر اینه که با ماشین های مجازی روی مک ویندوز بریزید و برنامه هاتون رو روی اون نصب کنید و بهترین حالت هم اینه که بتونید ویژوال استودیو رو روی wine یا corssover نصب کنید.. کما اینکه تا حالا کسی این کار رو نکرده :-D (تو آرشیو گزارش نرم افزار های تست شده روی wine نبود )

ممنون از پاسختون
اگه تمام دنبال این هستم که یک روش پیدا کنم که بدون نصب یک ویندوز جدا روی مک بوک، از زبان های برنامه نویسی شیء گرا مثل VB6 و VB.NET روی خود مک استفاده کنم. اگر همینطور که گفتید بشه با استفاده از Wine یا Corssover این برنامه ها رو روی مک اجرا کنم واقعا عالی میشه. در ضمن میشه کمی درباره این 2 تا برنامه کمی توضیح بدید (قبلا درباره wine کمی شنیدم...)
Bill Gates
نماد کاربر
Terminator44

قبلیبعدی

بازگشت به تبادل تجربیات کاربری در مک و سیستم‌های دیگر

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 6 مهمان