انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

کرومبوک — Chromebook

مقایسه و انتقال تجربیات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری کاربران در مکینتاش و سیستم‌های دیگر

پاسخ: کرومبوک — Chromebook

پستتوسط Ilia » 21 نوامبر 2015, 07:33

نیما نوشته است:[نمایش]
سلام بر دوستان گل

من موفق شدم یکی از دستگاه‌ها رو تست کنم. به نظرم کار کردن با سیستم ‌عامل خود دستگاه چیز دلچسبی نیست، آدم احساس خفگی می‌کنه. نرم‌افزار‌های کروم فقط آیکون جذابی دارن و خودشون مالی نیستن.
ادامه تجربه بر می‌گرده به بردن دستگاه به حالت توسعه‌دهندگان و نصب لینوکس.
من چند‌تایی لینوکس رو بشکل زنده تست کردم. Bodhi لینوکس نسخه مخصوص برای کروم‌بوک داشت و خب بد هم کار نمی‌داد، اما میزکارش خیلی یجوری بود.
لینوکس بعدی فدورا ۲۳ بود که تست شد.
من یک نگاهی به فرآیند ساخت فلش برای بازگردوندن کروم انداختم و دیدیم که می‌تونم اون رو در OS X هم بسازم. به همین خاطر رفتم تو فکر فرمت کردن SSD دستگاه.
تصویر فدورا رو روی فلش ریختم و سیستم رو باش بالا آوردم. ادامه کار هم مثل سیستم‌های عادی بود که لینوکس روش نصب می‌کنیم. همه چیز رو پاک کردم و بعد از مدتی دستگاه restart شد.
با زدن کلید‌های ctrl+ l منو بوت دیده شد و فدورا بالا اومد.
بنظرم جز چند اشکال کوچک همه چیز خوب کار داد و باطری هم دوام خوبی داشت.

راستی موقع بوت فدورا از روی فلش باید کلید tab رو فشار داد و بعد هم عبارت زیر رو با فاصله نوشت.
mem=1024mb

اگر ایلیا دوست داشتی یه امتحانی بکن. :blush:

بسیار عالی نیما جان!

من بعد از مدتی قطع امید کردن، آخرش چون پسرم بسیار اصرار بر بازی کردن ماینکرفت داشت، دوباره یوبونتو را از طریق نصب کروتان را روی کرومبوک سوار کردم. بماند که اصلا نصب جوا روی آن کار ساده‌ای نبود، اما بالاخره انجام شد و الان پسرم میتواند روی آن ماینکرفتش را بازی کند و دست از سر مکبوک ایر من برداشت. :-)

راهی که شما رفته‌ای هم بنظر بسیار جالب می‌آید و احتمالا سر فرصت تست خواهم کرد. بسیار ازت ممنون که تجربه‌ات را شریک شدی. روی چه دستگاهی این کارها را کرده‌ای؟
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط نیما » 21 نوامبر 2015, 17:54

خواهش می‌کنم ایلیا :blush: دستگاه ایسر c720 بود با پردازنده i3 و البته صفحه نمایش غیر لمسی.
نماد کاربر
نیما

پست‌ها : 462

پستتوسط rezag5 » 21 نوامبر 2015, 21:33

کلا کروم بوک ها پروژه ای بود که نگرفت .
اخیرا زمزمه بود که گوگل دیگه ساپورت هم نمیکنه و ممکنه دیس کانتینیو بشن .
البته گوگل تکذیب کرده ولی این که پروژه ی موفقی نبوده کاملا ثابت شدست .
نماد کاربر
rezag5

پست‌ها : 300

پستتوسط Ilia » 20 مه 2016, 04:43

بالاخره گوگل پلی وارد کرومبوک خواهد شد و این سیستم خواهد توانست که برنامه‌های اندروید را روی کرومبوک اجراء کند:
http://arstechnica.com/gadgets/2016/05/ ... wer-model/

البته خیلی از دستگاه‌هایی که از دو سال سنشان بیشتر است را شامل نخواهد شد. این لیست مدل‌هاییست که الان شامل حال هستند:
https://support.google.com/chromebook/answer/6401474
که دستگاه من در لیستش نیست.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Ilia » 25 فوریه 2017, 02:08

نیما نوشته است:[نمایش]
سلام بر دوستان گل

من موفق شدم یکی از دستگاه‌ها رو تست کنم. به نظرم کار کردن با سیستم ‌عامل خود دستگاه چیز دلچسبی نیست، آدم احساس خفگی می‌کنه. نرم‌افزار‌های کروم فقط آیکون جذابی دارن و خودشون مالی نیستن.
ادامه تجربه بر می‌گرده به بردن دستگاه به حالت توسعه‌دهندگان و نصب لینوکس.
من چند‌تایی لینوکس رو بشکل زنده تست کردم. Bodhi لینوکس نسخه مخصوص برای کروم‌بوک داشت و خب بد هم کار نمی‌داد، اما میزکارش خیلی یجوری بود.
لینوکس بعدی فدورا ۲۳ بود که تست شد.
من یک نگاهی به فرآیند ساخت فلش برای بازگردوندن کروم انداختم و دیدیم که می‌تونم اون رو در OS X هم بسازم. به همین خاطر رفتم تو فکر فرمت کردن SSD دستگاه.
تصویر فدورا رو روی فلش ریختم و سیستم رو باش بالا آوردم. ادامه کار هم مثل سیستم‌های عادی بود که لینوکس روش نصب می‌کنیم. همه چیز رو پاک کردم و بعد از مدتی دستگاه restart شد.
با زدن کلید‌های ctrl+ l منو بوت دیده شد و فدورا بالا اومد.
بنظرم جز چند اشکال کوچک همه چیز خوب کار داد و باطری هم دوام خوبی داشت.

راستی موقع بوت فدورا از روی فلش باید کلید tab رو فشار داد و بعد هم عبارت زیر رو با فاصله نوشت.
mem=1024mb

اگر ایلیا دوست داشتی یه امتحانی بکن. :blush:

نزدیک سه سال بعد از خرید این کرومبوک، من بالاخره کاری که از اول قصد انجامش را داشتم با آن کردم. یعنی کلا سیستم عامل کروم گوگل را از آن پاک و لینوکس را رویش نصب کردم.

نیما جان، متشکر از پستی که زده بودی که راهنمای خوبی برای شروع کار بود. اما بعد از آن لینک زیر همه چیز را آسان کرد:
https://ankitrasto.wordpress.com/2015/0 ... ete-guide/

برای اینکه دستگاه کاملا از قید بوت کروم خلاص بشود بایستی پشت دستگاه را باز و پیچی را از پشت آن باز میکردم (شمارهٔ ۷ در عکس):
c720-chromebook-annotated-innards.jpg

اینکار گارانتی دستگاه را باطل میکند، اما دستگاه من گارانتی‌ای نداشت.

سیستمی که رویش نصب کردم، کوبونتوی 16.1 بود. کمی نگران بودم که برای این ماشین که ۲ گیگ بیشتر رم ندارد، سنگین باشد، اما فعلا که به لطف هارد SSD خوب جواب داده.

بعد از نصب همه چیز از جمله یک سری چیزهای اضافه، حدود ۱۹ گیگ باقی مانده. از جاییکه این کامپیوتر یک پورت یو‌اس‌بی ۳ هم دارد، کاملا ماشین قابل استفاده‌ای شده.

حالا اگر حوصله و ماجراجوییش را دارید، این دستگاه را میشود با حدود ۲۰۰-۳۰۰ دلار (بسته به کرومبوکش) ساخت. این Kubuntu 16.1 هم بسیار سیستم معقول و زیبا و قابلیست. فقط اگر خواستید این کار را بکنید، قبلش مطمئن بشوید مدلی که انتخاب میکنید برای اینکار نتیجه داده، و دیگر اینکه رم بالاتر و هارد SSD داشته باشد. مدل Acer c720P من هارد SSDاش قابل تعویض است، اما راستش همین که فعلا کفایت میکند. دیگر اینکه بالاخره انجام اینجور کارها کمی حوصله و واردی میخواهد. انتظار معجزه از آن نداشته باشید، اما با این قیمت برای کارهای معمولی عالی است.
پیوست‌ها
KubuntuOnCHB.jpg
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

قبلی

بازگشت به تبادل تجربیات کاربری در مک و سیستم‌های دیگر

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 6 مهمان