انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

تغییر چیدمان کاراکترهای صفحه کلید

مقایسه و انتقال تجربیات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری کاربران در مکینتاش و سیستم‌های دیگر

تغییر چیدمان کاراکترهای صفحه کلید

پستتوسط eureka204 » 29 مه 2011, 16:59

سلام خدمت همگی دوستان خوبم

می خواستم بدونم امکانی هست بشه تغییری در چیدمان حروف صفحه کلید در مک انجام داد یا خیر ..

ممنون از توجهتون ..
eureka204

پست‌ها : 2

Re: تغییر چیدمان حروف صفحه کلید ( جابجایی ر ز - د ذ )

پستتوسط Behnam » 29 مه 2011, 19:16

در مک می‌توان دویست تا صفحه‌کلید مختلف صرفاً برای یک زبان درست کرد و بر خلاف ویندوز یکی جای دیگری را نمی‌گیرد و همهٔ این صفحه‌کلیدهای مختلف را می‌توان همزمان در کنار هم در دسترس داشت. به همین دلیل هم منطق کار فرق می‌کند. صحبت بر سر تغییر چیدمان یک صفحه‌کلید موجود نیست. به آن چیزی که موجود هست دست نباید زد. اما بر اساس آن چیزی که موجود هست، می‌توان صفحه‌کلید دیگری را با تغییرات مختصر یا مفصل ساخت و با هویت تازه‌ای به مجموعه صفحه‌کلیدهای مک اضافه کرد.
برنامهٔ مناسب این کار هم Ukelele هست که پوریا در تاپیک دیگری آدرس آن را آورده است و حتی خود اپل هم این برنامه را برای ساختن صفحه‌کلید توصیه می‌کند. اما از آنجا که در مک می‌توان تعداد زیادی صفحه‌کلید را در کنار هم داشت، وارد کردن درست و متفاوت نام صفحه‌کلید و شمارهٔ‌ هویت صفحه‌کلید بسیار بسیار اهمیت دارد. من در آخرین نسخهٔ Ukelele یک مشکلی در مورد وارد کردن شمارهٔ هویت متوجه شدم که بهتر است با احتیاط رفتار شود.
نکتهٔ‌ دیگر این که، اگر قضیه صرفاً مربوط به جابجایی حروف ر-ز-د-ذ می‌شود، این امر به ساختن صفحه‌کلید دیگری نیاز ندارد و چیدمان صفحه‌کلید استاندارد اپل با استاندارد معمول در ایران تفاوت دارد و دومی نیز با سیستم می‌آید که Persian ISIRI 2901 نام دارد که از نظر ر-ز و غیره مثل پی‌سی است اما متأسفانه صفحه‌کلید خوبی نیست و استاندارد آن هم کهنه شده است. برای یک صفحه‌کلید با همان چیدمان ر-ز ولی کامل و به روز شده، Persian ISIRI 9147 موجود است که من هم دیروز آن را به روز رساندم و رفع باگ کردم! برای اطلاعات بیشتر به پست‌های آخر تاپیک زیر مراجعه شود.
viewtopic.php?f=4&t=2423&start=30
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط eureka204 » 08 ژوئن 2011, 00:39

ممنون از شما بابت توضیح کامل و فنیتان ..

ولی در همین گشت و گذار ها در نت .. در همین انجمن بخش قلم های فارسی .. فایل Keyboard Layout Farsi PC موجود بود که تغییر مورد نظر رو ایجاد می کند ..
eureka204

پست‌ها : 2

پستتوسط Behnam » 08 ژوئن 2011, 05:47

Behnam نوشته است:[نمایش]
برنامهٔ مناسب این کار هم Ukelele هست که پوریا در تاپیک دیگری آدرس آن را آورده است و حتی خود اپل هم این برنامه را برای ساختن صفحه‌کلید توصیه می‌کند. اما از آنجا که در مک می‌توان تعداد زیادی صفحه‌کلید را در کنار هم داشت، وارد کردن درست و متفاوت نام صفحه‌کلید و شمارهٔ‌ هویت صفحه‌کلید بسیار بسیار اهمیت دارد. من در آخرین نسخهٔ Ukelele یک مشکلی در مورد وارد کردن شمارهٔ هویت متوجه شدم که بهتر است با احتیاط رفتار شود.

این باگ را به John Brownie گزارش کردم و امروز خبر رسید که باگ رفع شده و نسخهٔ جدید از طریق خود به روز رسانندهٔ Ukelele در دسترس است. خبر خوبی بود!
نماد کاربر
Behnam

Re: پرسش‌های کسی که تازه به مک مهاجرت کرده

پستتوسط Alireza321 » 13 اکتبر 2012, 22:21

ببخشید من یه مشکل خیلی بزرگ با ویندوز xp که با پارالل نصب کردم پیدا کردم....من برچسب روی کیبورد گرفتم و برای تایپ فارسی از اون استفاده میکنم...کیبرد فارسی من داخل مک روی persian خالی تنظیم شده که جای حروف این کیبرد و برچسبی که خریدم مثل هم هست ولی در ویندوز پارالل که زبان فارسی را نصب کردم جای (ز) و (ذ) و نیز (د) و (ر) و نیز جای دکمه ی (و) جابه جا شده...میخواستم بپرسم که نرم افزاری رو میشناسین که به کمک آن و در محیط ویندوز بتوان چیدمان دکمه ها ی کیبرد را تنظیم کرد؟؟؟ممنون میشم کمکم کنید.
Alireza321

پست‌ها : 26

پستتوسط Behnam » 14 اکتبر 2012, 19:25

متأسفانه این کار ممکن نیست. همانطور که در پست بالا توضیح دادم در ویندوز تنها یک چیدمان با هویت «فارسی» می‌توان داشت. در مک می‌توان به تعداد نامحدود چیدمان‌های مختلف با نام‌های مختلف داشت. البته در ویندوز هم می‌شود صفحه‌کلیدی با چیدمان «سفارشی» درست کرد ولی ابزار خود مایکروسافت را لازم دارد و دفتر دستکش خیلی خیلی پیچیده‌تر از ساختن یک چیدمان سفارشی در مک است و من شخصاً آن را توصیه نمی‌کنم چون چیدمان صفحه‌کلید در ویندوز به طور مستقیم در خیلی پارامترها منجمله تعیین هویت «زبان» مؤثر است و بر فعل و انفعالاتی که در سطح سیستم عامل بر مبنای این هویت صورت می‌گیرد تأثیر می‌گذارد و خلاصه کار بیخ دارد و اگر می‌خواهید که در این امور اشکالی در کار روزمرهٔ شما پیش نیاید، بهتر است تغییر چیدمان فارسی در ویندوز را به حرفه‌ای ها بسپارید.
چیدمان صفحه‌کلید Persian مک مختص مک است و مشابهی در ویندوز ندارد. به نظر من بهترین کاری که شما می‌توانید بکنید این است که چیدمان استاندارد فارسی را هم برای مک و هم برای ویندوز نصب کنید. چیدمان Persian - ISIRI که در مک موجود است استاندارد قدیمی است. بهتر از هیچ است ولی راه حل بهتر این است که استاندارد جدید ISIRI - 9147 را، هم برای مک و هم برای ویندوز نصب کنید. در این صورت مجبور خواهید بود که برچسب‌هایی که روی دکمه‌های صفحه‌کلیدتان گذاشته‌اید اندکی تغییر دهید ولی در عوض دستتان به تایپ چیدمان استاندارد عادت خواهد کرد.
چیدمان استاندارد فارسی برای مک در ویکی ایرماگ موجود است.
http://wiki.irmug.com/index.php/Persian-ISIRI-9147
همین چیدمان برای ویندوز توسط آقای کمیل بهمن‌پور با راهنمایی‌های لازم عرضه شده است. بستهٔ ویندوز شامل دو فایل است. یکی فایل نصاب و دیگری فایل خود چیدمان. هر دو را باید دانلود کرد و با نصاب فایل دیگر را به چیدمان فارسی سیستم عامل ویندوز تبدیل نمود. برای توضیحات بیشتر به خود صفحهٔ مربوطه مراجعه شود:
کد: انتخاب همهٔ
http://fa.komeil.com/بلاگ/استاندارد-۹۱۴۷-صفحه%E2%80%8Cکلید-فارسی-ویندوز-۷-چرتکه
(خط بالا به تمامی یک آدرس است که به دلیل وجود حروف فارسی در مواردی به تمامی هایپرلینک نمی‌شود. بهتر است کپی و پیست کنید).
میدانم که فایل نصاب این چیدمان برای ویندوز اکس‌پی هم کار می‌کند. اما از آنجا که اکس‌پی اندکی کهنه است، بهتر است در همان صفحه از کارایی چیدمان این بسته برای اکس‌پی مطمئن شوید. من به ویندوز آشنایی ندارم و شاید خود شما بهتر سر در بیاورید.

با این کار، صفحه‌کلید شما در هر دو محیط مک و ویندوز برای فارسی عیناً مشابه هم عمل خواهد کرد و استاندارد هم خواهد بود.
نماد کاربر
Behnam

Re: پرسش‌های کسی که تازه به مک مهاجرت کرده

پستتوسط Ahmad » 14 اکتبر 2012, 20:09

Alireza321 نوشته است:[نمایش]
..میخواستم بپرسم که نرم افزاری رو میشناسین که به کمک آن و در محیط ویندوز بتوان چیدمان دکمه ها ی کیبرد را تنظیم کرد؟؟؟

با سلام علیرضا،

در محیط ویندوز با کمک برنامہ‌ای بنام traylayout می‌توانید چیدمان حروف در صفحہ کلید فارسی را تغییر دهید. این برنامہ‌ را می‌توانید از آدرس زیر دریافت کنید.

http://khabgard.com/traylayout-1.2.zip

احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط Ilia » 14 اکتبر 2012, 20:41

این برنامه Tray layout را پارسال علی ر به من معرفی کرد، اما برای من روی پاراللز کار نکرد. فکر میکنم که حداقل نسخه‌ای که من استفاده کردم، با پاراللز سازگار نبود.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط AliGhz » 14 اکتبر 2012, 22:57

Tray layout را من روی ویندوز xp (روی pc) استفاده میکردم و برنامه مفیدی بود. ظاهرا نسخه ویندوز ۷ نداشت. روی پاراللز هم امتحان نکرده ام.
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

Re: تغییر چیدمان حروف صفحه کلید (جابجایی ر، ز - د، ذ)

پستتوسط saeidk » 15 اکتبر 2012, 12:02

موضوع تغییر صفحه کلید در ویندوز چیزی بود که سالها وقت من رو گرفت و بالاخره حل شد. یه راهنمای کامل این جا نوشته‌ام
http://persianfiles.blogspot.se/2012/05 ... -none.html
اگر حوصله دارید بخوانید که کامل است و شما را از شر Tray layout راحت می‌کند.
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط Ilia » 15 اکتبر 2012, 18:03

متشکر سعید جان!
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Alireza321 » 17 اکتبر 2012, 23:43

واییییییی....دست گل همتون درد نکنه 3>
Alireza321

پست‌ها : 26

پاسخ: تغییر چیدمان کاراکترهای صفحه کلید

پستتوسط saeidk » 30 آوریل 2020, 15:40

niloofarmajdi نوشته است:[نمایش]
عالی بود مرسی دوست عزیز

چی عالی بود؟
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پاسخ: تغییر چیدمان کاراکترهای صفحه کلید

پستتوسط Ilia » 30 آوریل 2020, 18:21

Screen Shot 2020-04-30 at 9.42.48 AM.png

saeidk نوشته است:[نمایش]
niloofarmajdi نوشته است:[نمایش]
عالی بود مرسی دوست عزیز

چی عالی بود؟

سعید جان،
مدتی است که شخصی با نام‌های مختلف اکانت باز میکنه و پست‌های بی‌ارزش میفرسته فقط بخاطر اینکه رنکینگ سایت‌های دیگر را در موتورهای جستجوگر اینترنت مثل گوگل بالا ببره. اما ما همه را تا جایی که بتوانیم پاک و آنها را بن میکنیم. این پست بالا که من پاک کردم، ترفند دیگرشونه که مثلا پست تشکری بزنند تا لینک امضایشان را بفرستند برای مثلا گوگل و غیره.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

بازگشت به تبادل تجربیات کاربری در مک و سیستم‌های دیگر

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 2 مهمان