انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

توانایی مک در کارهای مهندسی عمران

مقایسه و انتقال تجربیات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری کاربران در مکینتاش و سیستم‌های دیگر

توانایی مک در کارهای مهندسی عمران

پستتوسط ali53 » 19 نوامبر 2010, 00:42

با سلام
من یک کاربر ویندوز هستم که تا بحال از اپل استفاده نکرده ام ولی برای خرید لپ تاپ مک بوک پرو را انتخاب کرده ام. از آنجایی که به قابلیتهای سیستم عامل مک آشنایی ندارم کمی دودل هستم. کار من بیشتر با نرم افزارهای تخصصی مهندسی عمران هستش اتوکد - gis- آفیس - pdf - و یک سری نرم افزارهای تخصصی که میدونم ورژن تحت مک ندارن. هر از گاهی با دات نت برنامه نویسی هم می کنم. یکی از دوستان کلا مایوسم کرد که کامپیوترهای اپل در ایران قابلیت چندانی ندارن و برای ایرانیها ویندوز بهترینه. خواستم از دوستانی که کاربر مک هستند راهنمایی بخوام در این زمینه. ممنون میشم راهنماییم کنید.
و دیگه اینکه یاد گیری مکینتاش چقدر زمان میبره؟
در مورد نرم افزاهای تخصصی آیا مثل ویندوز میشه نرم افزارهای کرک شده ورژن مک اونا رو تهیه کرد ؟
قبلا از راهنمایی هاتون ممنونم.
علی
ali53

پست‌ها : 4

Re: توانایی مک در کارهای مهندسی عمران

پستتوسط abdol » 19 نوامبر 2010, 01:48

کلا کامپیوتر‌های مکی با محیط ویندوز سازگاری مناسبی ندران و دهان من یکی‌ را که سرویس کرده‌اند. اگر کارتان در محیط مک راه نمیافتد قید اون را بزنید بهتر است بخصوص که رشتهٔ شما هم عمران است. ربطی‌ به ایران و این حرفا هم ندارد. کلا مک با ویندوز مشکل دارد و انتظار نداشته باشید که ویندوز روی مک مثل روی پی‌ سی‌ باشه.
آخرین ویرایش توسط Ali.Rastegar on 05 سپتامبر 2011, 02:14, ویرایش شده در 2.
دلیل: ‎برگرداندن متن اصلی عبدل پیش از آنکه با متن‌های بی‌ربط جایگزینش کند.
abdol
Banned

پست‌ها : 686

پستتوسط sadeghi » 19 نوامبر 2010, 02:16

ویندوز روی مک بهتر از اکثر پی سی ها اجرا می شود و پی سی ورلد دو سال پیش در تست سالانه اش مک را به عنوان بهترین سیستم اجرا کننده‌ی ویندوز اعلام کرد.
ویندوز را برای کارهای محدودتر روی مک به صورت مجازی هم می شود اجرا کرد. کارهایی که شما گفته اید بعضی را در محیط خود مک می شود انجام داد مثل اتوکد - آفیس (انگلیسی) - کار با فایلهای پی دی اف (که در این مورد بسیار بهتر از پی سی است) - اما بعضی نرم افزارها هم فقط مخصوص ویندوز هست.
در کل اگر کسی بخواهد اکثر اوقات از ویندوز استفاده کند خرید مک کار معقولی نیست. چون منطق اصلی مک این است که سخت افزار و نرم افزار در کنار هم معنا پیدا می کنند. در صورتی که استفاده های موردی و از سر ناچاری از ویندوز مورد نظر باشد مشکلی با مک نخواهید داشت. (البته به مرور آن استفاده های موردی را هم رها می کنید ولو به قیمت تغییر شغل! :-) )
ضمنا پیداکردن نرم افزار کپی برای مک چندان مشکل نیست
sadeghi

پست‌ها : 344

پستتوسط ali53 » 19 نوامبر 2010, 14:02

دوستان عزیز خیلی ممنونم. پس با این حساب من باید تحقیقی در رابطه با نرم افزارهای مورد استفاده ام بکنم ببینم امکانش هست اونا رو با نرم افزارهای تحت مک جایگزین کنم یا نه.
برای تایپ گزارشات فارسی در مک چه نرم افزاری رو بجای آفیس پیشنهاد می کنید؟
ali53

پستتوسط Payman.Rad » 19 نوامبر 2010, 15:28

با‌سلام ،
اگه یه جستجو ( گوشه بالا سمت چپ ) در همین انجمن بکنید تاپیک های زیادی رو در رابطه با تایپ فارسی پیدا میکنید. مثلاً تاپیک زیر که احمد خان برنامه های مختلفی رو معرفی کردن

viewtopic.php?f=3&t=1542

پیمان
پیمان
Payman.Rad

پست‌ها : 93

پستتوسط sadeghi » 19 نوامبر 2010, 15:31

نسخه جدید ورد به طور رسمی از فارسی پشتیبانی نمی کند اما می تواند در آن فایل فارسی تولید شده در ویندوز را باز و ویرایش کرد. بعضی دوستان از همین راه به عنوان کلکی برای نوشتن فارسی در ورد ۲۰۱۱ استفاده می کنند. اما نرم افزارهای دیگر اپن آفیس یا نئوآفیس که هردو رایگان هستند (و البته مبنایشان یکی است) با آفیس مایکروسافت هم سازکاری خوبی دارند.
اگر کارهایتان ساده باشد با خود تکست ادیت که در OSX موجود است می توان بسیاری کارها را راه انداخت. نرم افزارهایی مثل nissus writer و موارد دیگر هم هستند که امکاناتی مشابه آفیس دارند و با فارسی هم کار می کنند. در کل اگر نخواهید فایلهای پیچیده ورد را بین ویندوز و مک جابجا کنید مشکلی از نظر کار با گزارشهای فارسی ندارید خصوصا که مک توانایی تولید فایل پی دی اف را در خود سیستم عامل دارد و به راحتی می شود هر کاری را به پی دی اف تبدیل و به دیگران داد.
sadeghi

پست‌ها : 344

پستتوسط ali53 » 19 نوامبر 2010, 16:47

از راهنمایی هاتون سپاسگزارم. خیلی مفید بود. من یه جستجویی هم در سایتهای تخصصی انگلیسی انجام دادم. حتی ArcGis که نرم افزار سنگینی هستش در VmWare براحتی اجرا میشه. بدجوری هوس کردم مک بوک بگیرم ;-)
ali53

پستتوسط javadkh65 » 20 نوامبر 2010, 00:13

ArcGIS 10 به گفته ی Esri نیاز به سی پی یو های قوی تری داره اما برادر من که باهاش روی اینتل اتم کار می کنه و مشکلی نداره!
Mac mini - iBook G4 - iPhone 4S
Mac OS X 10.9.4 & 10.5.8 - iOS 6.1.3
javadkh65

پست‌ها : 671

پستتوسط morteza447 » 20 نوامبر 2010, 11:26

دوست عزیز خیلی از نرم افزارهایی که میخوایی نسخه مکینتاش هم دارند و دیگه تقریبا با ویندوز کاری نداری مثلا همین اتوکد تقریبا ۱ سال که نسخه مکینتاشش اومده
morteza447

پست‌ها : 8

بازگشت به تبادل تجربیات کاربری در مک و سیستم‌های دیگر

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 7 مهمان