انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

فاینال کات پرو — Final Cut Pro

موضوعات ویدیویی و کار با برنامه‌هایی مانند فاینال‌کات، افتر ایفکتز ، دیویدی استودیو پرو

Re: فاینال کات پرو — Final Cut Pro

پستتوسط cyra » 02 سپتامبر 2011, 13:28

اتفاقى كه داره ميافته (البته چندين وقته) اينه كه غول هاى بزرگ در حال چند قطبى كردن بازار هستند. كارى كه Autodesk كرد و تقريبا به تنها توليد كننده ى محصولات صنعتى، انيميشن و جلوه هاى ويژه تبديل شد. يا Avid كه الان عملا سردمدار صنعت صدا و تصويره. جايى شنيدم كه ظاهرا Avid و Apple با هماهنگى اين كار رو كردن و قراره Pinnacle Studio هم به Apple واگذار بشه تا بخش خانگى كاملا به اين كمپانى تعلق بگيره و توليدات حرفه اى هم براى Avid بشه. براى من كه تدوين گر هستم سقوط فاينال كات كه خيلى خوشايند بوده :twisted:
Mac Pro (mid 2009), 12 GB RAM, OS X 10.8.5, Avid Media Composer 8.3.1
iPhone 5s 32GB, iOS 9.1
iPad 2 64GB 3G, iOS 9.1
نماد کاربر
cyra

پست‌ها : 313

پستتوسط Ilia » 02 سپتامبر 2011, 17:23

Cyra جان،

هیچوقت از بابت از بین رفتن رقابت خوشحال نشو. در دنیای امروز تنها وجود رقابت است که به ما استفاده کنندگان محصولات را در بازار آزاد کمک میکند. بازار سالم بازاریست که مثلا میان اپل و اوید و ادوب رقابت وجود داشته باشد. هر وقت اینها با هم ساختند، پوست ما را خواهند کند.

در همین راستاست که مثلا من از بابت وجود تلفن‌های اندروید و غیره خوشحال هم هستم. آنها اگر با هم رقابت کنند، محصول بهتر، نوآوری بیشتر، خدمات بهتر و قیمت پایینتر نصیب ما میشود. وگرنه بازار مطمئن و دربست، بهشت تولید کننده و دوزخ مصرف کننده است.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط cyra » 02 سپتامبر 2011, 18:06

اوه... درسته، اگرچه منظورم بيشتر شيطنت بود :-D ولى به طور كلى مشكل بزرگى كه با فاينال كات داشتم فقط داشتن ويژگى هاى فنى و امكانات نبود. اگر تا به حال تجربه ى تدوين داشته باشى كه احتمالا هم دارى، حتما دقت كردى كه بعضى از نرم افزارها هميشه بين تو و اثرت قرار مى گيرن. يعنى چى؟! يعنى كار تو حالا مى خواد فيلم سينمايى باشه يا مستند يا سريال يا ويديو كليپ يا هر چيز ديگه هميشه نياز به بر قرار كردن يك رابطه ى حسى بين تو و خودش داره. چون تو با احساس و فكرت دارى اديت مى كنى. فاينال كات بر عكس مديا كامپوزر خودشو دقيقن در مركز اين رابطه قرار ميده و هميشه احساس كار كردن با يه وسيله ى ثانويه رو بوجود مياره. شايد دليلش ابزار هاى اضافيش يا اينترفيسش باشه ولى اين ايراد رو داره. ايرادى كه اوايل خيلى از اديتورهاى كهنه كار هم به تدوين ديجيتال مى گرفتن. حرفم شايد اشتباه بوده اما به نظرم اگر يه توليد كننده اى صرفا بخاطر پول بيشتر يا هر چيزى بخواد يه محصولى مثل FCPX بسازه، شايد نساختنش بهتر باشه... شايد! من ترسم از اينه كه اپل اينقدر به فكر جامعه ى پر جمعيت تر كاربراش باشه كه يواش يواش توليد Mac Pro هم مثل مانيتور هاى Cinema Displayى ماتش متوفق بشه يا Mac OSX اينقدر خصوصيات iOS رو به ارث بگيره كه مجبور به برگشت به PC بشيم :-(  

فعلا كه چشم و اميد ما به IBC امساله. ببينييم اويد چه گلى به سرمون مي زنه. تا چند سال پيش ظاهرا ٥٥٪ بازار دست FCP بوده و ٣٣٪ هم براى اويد. با معرفى اويد به عنوان ابزار استاندارد تدوين از انجمن تدوينگران امريكا و دسته گل هاى اخير اپل سهم اويد به بالاى ٦٠٪ و FCP به حدود ١٠٪ رسيده. احتمالا مي دونى كه اويد به تمام كاربران نسخه هاى اخير فاينال كات مديا كامپوزر رو با قيمت 999$ مى فروشه. 
iPhone 5s 32GB, iOS 9.1
iPad 2 64GB 3G, iOS 9.1
نماد کاربر
cyra

پستتوسط Ilia » 02 سپتامبر 2011, 18:55

راستش من کار تدوین نکرده‌ام. در این باره شما مسلما بسیار از من بیشتر صاحب‌نظر هستی. اما وقتی که با سینماگر اداره‌ای که در آن کار میکنم چند بار صحبت کردم، او که آدم نسبتا با سابقه‌ای در کارش است، بر عکس شما بسیار از فاینال‌کات‌پرو تعریف میکرد. اینجا در آمریکای شمالی هنوز فاینال‌کات‌پرو استفاده‌کننده زیاد دارد. تا ببینیم که خراب‌کاری بزرگ اپل در این مورد چقدر در این مورد تغییر ایجاد میکند. این موضوع مسلما بسیار موثر بوده که فروش نسخهٔ قدیمشان را از سر گرفته‌اند.

در پستت به نکات بسیار مهمی اشاره کرده بودی. ترس اینکه اپل بازار قشر پروفشنالش را قربانی بدست آوردن بازار پر رونق عوام بکند، از چند وقت پیش بسیار داغ شده. منهم تا اندازه‌ای نگران این موضوع هستم اما نه به اندازهٔ شما. شاید بخاطر تفاوت رشته‌امان باشد. من فکر نمیکنم و امیدوارم که هیچوقت کار به آنجاها نکشد. منهم قبل از آمدن لاین بسیار نگران خراب کردن آن بودم. اما لاین آمد و راستش تا به حال که بنظر من بهترین و بی‌مشگلترین آپدیت سیستم ده اپل بوده. بر عکس آنکه شما گفته بودی، من فکر نمیکنم که چیزی از قدرت و بازدهی آن کم شده باشد. بعضی چیزها کمی تغییر کرده، اما کاربران حرفه‌ای هنوز هم میتوانند آن را به نحوی که میخواهند استفاده کنند. بعضی تغییرات هم زمان میخواهد که هم صیقل پیدا کند و هم مردم به آن عادت کنند. این چنین تغییراتی معمولا هراس ایجاد میکند.

برای کسی مثل من که تقریبا تمام زندگی کامپیوتریش را (غیر از دو سالی در جوانی که آمیگا داشتم)، روی مک گذرانده، اینکه بخواهم کلا به پلتفرم دیگری بروم، از بعیدترین چیزهاست. اپل باید بسیار خرابکاری‌های بزرگتر از اینی بکند تا کسانی مثل من را از دست بدهد. بسیاری از کاربران پروی مک هم بسیار شبیه من هستند. اینها همان معدودی هستند که تا آخرش با اپل ایستادند و حاضر بودند با آن غرق بشوند ولی از کشتی‌اش پیاده نشدند. اپل هم این را میداند و فکر نمیکنم که هیچوقت به آنها پشت بکند. اپل کامپیوتریست که دیزاینر‌ها و هنرمندان سهم بزرگی در ساخت آن دارند. تصور اینکه هنرمندان و طراحان بروند سراغ کامپیوترهای بیروح مایکروسافت برای من سخت است.

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط cyra » 02 سپتامبر 2011, 19:05

منم اميدوارم اپل دوباره كارى رو كه با Shake كرد تكرار نكنه و به كاربرانى كه مثل شما دو سه دهه باش همراه بودن وفادار بمونه ;-)
iPhone 5s 32GB, iOS 9.1
iPad 2 64GB 3G, iOS 9.1
نماد کاربر
cyra

پستتوسط Ilia » 08 سپتامبر 2011, 17:49

cyra نوشته است:[نمایش]
… تا چند سال پيش ظاهرا ٥٥٪ بازار دست FCP بوده و ٣٣٪ هم براى اويد. با معرفى اويد به عنوان ابزار استاندارد تدوين از انجمن تدوينگران امريكا و دسته گل هاى اخير اپل سهم اويد به بالاى ٦٠٪ و FCP به حدود ١٠٪ رسيده. احتمالا مي دونى كه اويد به تمام كاربران نسخه هاى اخير فاينال كات مديا كامپوزر رو با قيمت 999$ مى فروشه. 

Cyra جان، دیروز اتفاقی صحبتی با همکار اداره‌ام که کار تدوین فیلم‌های اداره را میکند داشتم، اشاره‌ای به صحبتهای شما کردم و نظرش را در بارهٔ نسخهٔ جدید فایناک کات ایکس پرسیدم. کلا صحبتهای شما را تائید کرد. گفت که نسخهٔ جدید علاوه بر مشکل بزرگ که پروژه‌های قدیمی با آنها باز نمیشوند، برای کار حرفه‌ای اصلا کارآرایی ندارد و بدرد وب میخورد. و گفت که احتمالا اگر اپل درستش نکند، آنها هم یا به اوید و یا به ادوب کوچ خواهند کرد. در همین رابطه هم امروز خبری بود که فروش برنامه‌های ویدئوی ادوب در مک ۴۵ در صد افزایش داشته و گفته که علتش هم همین موضوع است. فکر کنم کمی تلافی بلای فلش را برایشان در آورده‌اند. :-)
http://www.macstories.net/news/adobe-se ... cut-pro-x/
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Pooria Azimi » 08 سپتامبر 2011, 18:44

حالا صبحتِ Logic Pro X هم هست! شاید اپل قصد داره همین بلا رو سر اونا هم بیاره!!! خدا به دادشون برسه.

http://www.macrumors.com/2011/09/07/app ... gic-pro-x/
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط AmiN.D » 08 سپتامبر 2011, 18:59

ایلیا جا این توییت و بود فک کنم منظورت
AppleMacGeek Unofficial Apple - Sales of Adobe video tools grow, thanks to Final Cut X tinyurl.com/3lhxvzh
Apple MacBook Pro Core i7 -HDD 1 TB -4GB
iPhone 5s
AmiN.D

پست‌ها : 1041

پستتوسط cyra » 08 سپتامبر 2011, 19:08

جريان فلش رو تا زمانى كه iPad نداشتم واقعا دنبال نمى كردم... برام كم اهميت بود. اما الان نمى دونم فكرى به حال اين ماجرا مى كنن بالاخره يا نه...

در گزارشى كه پوريا گذاشته بود يه نكته ى جالبى هم بود. قطع توليد Soundtrack Pro! فكر كنم اپل تكليف خودشو مشخص كرده و مى خواد كلا بازار محصولات حرفه اى رو بسپاره به بقيه. بماند كه Soundtrack Pro اصلا آش دهن سوزى هم نبود! 

صحبت ادوبى هم شد. به نظرم اين چند سال اخير خيلى بهتر از بقيه ى رقبا كار كرده. بين ورژن هاشون واقعا فرق هست و معمولا امكانات جديد هم به برنامه هاشون اضافه مى كنن. و زودتر از بقيه هم به روز ميشن. مثلا به نظرم 64bit بودن به برنامه ى گرافبكى با تدوينى خيلى مهمتر از حذف خودكار لرزش دوربينه... و بالطبع خيلى هم پر خرج تر. شايد كمتر سازنده اى به اين راحتى زير بار از نو نوشتن كدهاى برنامش بره. 
iPhone 5s 32GB, iOS 9.1
iPad 2 64GB 3G, iOS 9.1
نماد کاربر
cyra

پستتوسط cyra » 10 سپتامبر 2011, 02:30

يكى از مشكلات محصولات اويد مخصوصا در محيط مكينتاش، پنجره هاى غير قابل تغيير اندازه و تركيب با هم بود. ظاهرا اويد يواشكى يه نگاهى هم به اينترفيس هاى ادوبى انداخته... Avid Media Composer كه قراره در IBC2011 معرفى بشه:

تصویر

به نظر اغوا كننده مياد :-)
iPhone 5s 32GB, iOS 9.1
iPad 2 64GB 3G, iOS 9.1
نماد کاربر
cyra

پستتوسط amirazizi » 10 سپتامبر 2011, 14:59

اپل چند ساله که داره روی یک سیستمی کار می کنه که تقریبا ترکیبی از Air و iPad هستش , البته تا جایی که من از چند تا منبع شنیدم

همین الان هم Lion امکانات زیادی برای multi touch داره و همزمان قلم نوری شما و Track pad تون کار می کنند یعنی می تونید چند جا با هم کار کنید و فقط یک نقطه زیر موس نیست

اما اینا چه ربطی داره به Final Cut ؟

اپل روی Final Cut که بشه به جای موس و کی بورد با انگشت باهاش کار کرد خیلی داره زمان می زاره و محصولی که مثل یک Macbook Pro و دارای صفحه touch خواهد بود رو داره برای همچین کارهایی داره اماده می کنه , البته این ها همش شایعه است و اخباری که من جسته و گریخته از چند جا شنیدم و مثلا وقتی خواستیم یک صفحه کنترلر Final Cut که بشه با ipad کنترلش کرد بسازیم از اپل email برای دوستم که برنامه نویسه email اومد که شما زحمت نکشید ما خودمون کار خیلی بزرگتری رو در دست داریم

حتما دیدید که Final Cut الان بیشتر شبیه iMovie شده و خود iMovie هم داره تست هاش رو روی ipad پس می ده

اگر این امکان وجود داشته باشه که شما میز تدوین تون رو دستتون بگیرید و با انگشت کار بکنید , کار کردن دیگه کاملا شکل جدیدی به خودش می گیره و این روش کاری با کیبورد و موس قابل مقایسه نیست . جالبه که من هرچی بیشتر با FCPX کار می کنم بیشتر به این نتیجه می رسم که این دکمه های قالپاقی بزرگ رو باید با انگشت گرفت نه با موس

دست آخر اینکه اپل با FCPX نه فقط ظاهر و کارکرد نرم افزار بلکه منطق کار تدوین دیجیتال رو از پایه تغییر داد , شاید این تفاوت عجیب علت خیلی مهم دیگه ای داشته باشه که قرار کلا جور دیگه ای با اون کار بشه
amirazizi

پست‌ها : 482

پستتوسط AliGhz » 10 سپتامبر 2011, 15:05

این به موضوع اصلی این تاپیک مرتبط نیست؛ اما در ادامه پست قبلی، ویرایش عکس یا صفحه‌آرایی کتاب و مجله* در حالی‌که یک صفحه بزرگ لمسی (touch-enabled) جلوی آدم باشه خیلی لذت‌بخش به‌نظر میاد... فکر می‌کنم میزهای کار آینده هم باید تغییراتی بکنن...

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
* مخصوصا که روزبه‌روز کتاب‌ها، مجلات و روزنامه‌های بیشتری روی آی‌پد ارائه می‌شن. فرایند طراحی و تولید اونها هم منطقیه که شبیه نحوه‌ی خوندنشون بشه...
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط aamir » 20 سپتامبر 2011, 23:43

به نظر کم کم اپل داره از خر شیطون میاد پایین
فاینال کات اولین آپدیت خودش رو ارائه داد که قابلیتهایی که از اون حذف شده بود داره کم کم به اون برگردونده میشه . .از جمله XML
و اینها نیز بهش اضافه شده : قابلیت فول اسکرین کردن برای لاین و استفاده از GPU در پردازش و....
همچینین اپل قول داده که تا سال آینده اپدیت دیگه ای رو منتشر کنه که قابلیتهای دیگه ای مثل multi cam editing و broadcast video output support رو ساپورت کنه.

و در اقدامی انتحاری نسخه ۳۰ روزه نیز برای دانلود در سایت قرار داده شده!
اینم لینکش: http://www.apple.com/finalcutpro/trial
امیر
نماد کاربر
aamir

پست‌ها : 514

پستتوسط Pooria Azimi » 03 نوامبر 2011, 21:42

اوید نسخه‌های جدید Media Composer، Symphony و NewsCutter رو منتشر کرد:

http://www.avid.com/US/press-room/Avid-Editing-Systems
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط cyra » 03 نوامبر 2011, 23:32

ساختار ۶۴ بیتی و پشتیبانی از سخت افزارهای کمپانی‌های دیگه، به همراه اینترفیس جدید از مهم‌ترین ویژگی‌هاد نسخه‌ی جدید مدیا کامپوزر. ویدیوهای مربوط به تغییرات نسخه ی جدید از اینجا:

http://www.avid.com/US/avid-tv/MC6-Promise
iPhone 5s 32GB, iOS 9.1
iPad 2 64GB 3G, iOS 9.1
نماد کاربر
cyra

قبلیبعدی

بازگشت به تصویر متحرک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 3 مهمان