انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

Premiere بعد از ۴ سال به سیستم مک برمی

موضوعات ویدیویی و کار با برنامه‌هایی مانند فاینال‌کات، افتر ایفکتز ، دیویدی استودیو پرو

Premiere بعد از ۴ سال به سیستم مک برمی

پستتوسط Ali.Samadi » 05 ژانویه 2007, 18:39

با سلام، این سوالی از سامان بود که من از یک بخش دیگر انجمن به اینجا منتقل کردم.

ممنون علی جان . راستش من برای اینکه از روی دوربین mini dv خودم بتونم فیلمها را روی کامپیوتر بیارم و تبدیل به DVD کنم , در مک به مشکل برخوردم . چون قبلا روی PC با adobe premiere کار میکردم و بعد از آمدن به مک تمام این مدت به مشکل برخوردم , چون کار با final cut را بلد نبودم و تازه دارم با روش کارش سعی میکنم آشنا بشم . حالا سوالم از شما که تخصصت در این زمینه هست اینه که من بهتره با final cut آشنا شوم و کار کنم یا صبر کنم adobe تحت مک بیاد و با اون , یعنی برای کارهایی از قبیل کار من که عرض کردم کدام بهتره و راحت تره ؟ ممنون از توجهت به بنده .

پست‌ها : 725

پستتوسط Ali.Samadi » 05 ژانویه 2007, 18:46

با سلام به شما سامان،

راستش من حدود ۵ سال پیش با پرمیر برای آخرین بار کار کردم و نمیدانم که این برنامه چه تغییراتی کرده. آن زمان که قابل مقایسه با فاینال کات پرو نبود.
البته تمامی این برنامه‌ها در پایه خیلی مشابه هم هستند فقط امکانات همکاری آنها با برنامه‌های دیگر و امکانات استفادهٔ حرفه‌ای آنها، آنها را از هم متفاوت میکنه.
به نظر من حالا که شما با یادگیری فاینال کات شروع کردی اشکالی نداره آن را ادمه بدی چون حتما حتی بخواهی بعدا از پرمیر استفاده کنی میتوانی از اون چه که یاد گرفتی استفاده کنی.
ارادتمند علی
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط Ali.Samadi در 05 ژانویه 2007, 18:56.
Ali.Samadi

پستتوسط iSam » 05 ژانویه 2007, 18:53

ممنون علی جان , پس ادامه میدم به train شدن در final cut . مرا ببخش که منظورت را متوجه نشدم برای باز کردن تاپیک جدید , فکر کردم منظورت اون کاریه که من در بالای متنم کردم . به هر حال متشکر و چاکریم .
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پست‌ها : 1998

پستتوسط Ahmad » 05 ژانویه 2007, 23:22

Ali.Samadi نوشته است:[نمایش]
راستش من حدود ۵ سال پیش با پرمیر برای آخرین بار کار کردم و نمیدانم که این برنامه چه تغییراتی کرده. آن زمان که قابل مقایسه با فاینال کات پرو نبود.
البته تمامی این برنامه‌ها در پایه خیلی مشابه هم هستند فقط امکانات همکاری آنها با برنامه‌های دیگر و امکانات استفادهٔ حرفه‌ای آنها، آنها را از هم متفاوت میکنه.

علی جان ممنون بابت توضیحات
من امروز صبح پس از اینکه شما خبر مربوط به نسخهٔ جدید«پرمیَر» برای مک را در سایت قرا دادید، اصل خبر و نیز اظهار نظرهای بازدیدکنندگان را در سایت «مک‌ورلد» خواندم.
البته چنانکه مقاله نیز اشاره می‌کند تنها چیزی که اعلام شده همسازی کامل و تنگاتنگ این نرم‌افزار با باقی نرم‌افزارهای ادوبی است. من نمی دانم که این مسئله چقدر برای یک فیلم ساز اهمیت دارد و یا تعیین کننده است که مثلا برنامهٔ ویرایش فیلم مورد استفاده چقدر با فتوشاپ و ایلیستریتور همساز بوده و در انسجام باشد. اینرا شاید دوست عزیزمان علی توضیح دهد.

نیز اینکه این نسخه فقط و فقط بروی مک‌های اینتلی عمل خواهد کرد. طبق گفتهٔ مسئولان ادوبی بجز اینها و البته اسم قدیمی برنامه همهٔ امکانات دیگر آن جدید خواهد بود و این برنامه بطور کامل از پایه نوشته شده است و صرفا یک انتقال کدهای قدیمی به پلاتفورم جدید نیست. 
بنظر می‌آید که این نسخهٔ جدید «پرمیَر» با استقبال کامل کاربران حرفه‌ای مک مواجه شده است (حداقل از ۳۵ اظهارنظری که من در سایت مک‌ورلد خواند چنان برمی‌آمد) به دو دلیل، یکی ایجاد رقابت با برنامه فاینال کت اپل که صرف این مسئله به نفع کاربران است (در درجه اول بلحاظ توسعهٔ هردو نرم‌افزار و گنجاندن امکانات جدید در آنها و نیز شاید مسئلهٔ قیمت گزاری) و نیز اینکه صرف این اقدام ادوبی دال براین است که بازار مک برای این شرکت بنحو روزافزونی جذابیت دارد و بروی آن حاضرند چینین سرمایه‌گزاریهای سنگینی کنند. که این البته نشان از گسترش بازار اپل و سرزندگی آن نیز می تواند باشد.
از طرف دیگر طرح نسخهٔ جدید «پرمیَر» باعث خواهد شد که سهم اپل در این بخش از بازار باز هم گسترش یافته و در نتیجه اپل قادر خواهد بود که سخت‌افزار بیشتری به کاربران حرفه‌ای خود بفروشد.
به هر حال اگر بتوانیم پیشبنی مختصری از وضعیت اپل در سال آینده بکنیم بنظر می‌آيد که اعلان فروش برمه‌های ادوبی مانند «پرمیَر» و نیز بسته نرم افزاری CS3 باعث رونق هر چه بیشتر بازار اپل، حداقل در بین کاربران حرفه‌ای، خواهد شد و در مجموع در سال ۲۰۰۷ شاهد گسترش بیشتر سهم اپل در بازار کامپیوتر خواهیم بود.

احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط Ali.Samadi » 06 ژانویه 2007, 00:37

با تشکر از سوالاتت احمد جان،
سعی میکنم تا جایی که سوادم برسه جواب بدم. البته میدونم که در ایران کاربران زیادی وجود دارن که با برنامهٔ پرمیر آشنایی بسیار خوبی دارن. و امیدوارم که آنها هم نظرات خودشون رو اینجا بنویسند.

اولا که منهم وجود رقیب برای فاینال کات را کاملا مثبت میدانم. منتها باید دقت کرد که حداقل در بخش حرفه‌ای (نه نیمه‌حرفه‌ای) این رقابت همیشه وجود داشت. حداقل در مورد بازار اروپا و آمریکا میتونم بگم که در قسمت تولیدات حروفه‌ای همیشه پیکار شدیدی بین Avid و فاینالکات پرو بود. هرچند که ۵ سال پیش زمانی که وضع بازار اپل به شدت خراب بود و سهم اپل در بازار حتی زیر ۳ درصد رسیده بود، حتی اوید هم که از آغاز برنامه‌های خود را فقط روی سیستم اپل میفروخت، تصمیم گرفت که این سیستم عامل رو ترک کرده و فقط بر پایهٔ windows NT سیستمهای خود را عرضه نماید. و این که این شرکت در نصف راه مجبور به عقب نشینی شد خواستهٔ کاربران حرفه‌ای بود که حاضر نشدند روی ویندوز کار کنند و همزمان با این اپل برنامهٔ فاینال کات رو بیرون داد که کزینهٔ خوبی برای کاربران بود. و وقتی اوید دید که بازار خود را به سود فاینالکات از دست میدهد، به طرف سیستم عامل مکینتاش بازکشت. چنانکه همکنون تمامی سیستمهای تدوین این شرکت هم بروی پیسی و هم روی مک فروخته میشوند. البته سیستمهای دیگر تدوین نیز وجود دارند که از آن زمان دیگر نقش بزرگی را بازی نمیکنند (مانند Media 100).
حالا برگردیم به برنامهٔ پرمیر.
این برنامه برخلاف سایر برنامه‌های ادوبی، در هیچ زمانی یک برنامهٔ حرفه‌ای نبود(من فقط تا زمانی میتونم قضاوت کنم که این برنامه روی اپل توضیع میشد). شما اگر برنامهٔ فتوشاپ رو نگاه کنید و یا برنامهٔ After effects را، این دو برنامه در دقت، سرعت و کارایی خود کم نظیرند. ولی برنامهٔ پرمیر که تا نسخهٔ ۴.۲ بسیار مستحکم بود با رفتن برنامه‌نویس اصلی آن از شرکت ادوبی (که همان برنامه نویس فاینال کات پرو میباشد) برنامه‌ای بسیار پر اشکال شد. بصورتی که کار با آن ممکن نبود.(من آن زمان تدوین فیلمی را با این برنامه آغاز کردم و بعد از روزها دردسر مجبور به تعویض سیستم به اوید شدم که به مراتب گران تر بود(۲۵۰۰۰۰ مارک).) بعد از نسخهٔ ۵ نسخهٔ ۶ آن برنامه به بازار آمد که واقعا برای کاربران فاجعه بود. پشتیبانی ضعیف این برنامه از Firewire، گیر کردنهای مداوم این برنامه، خراب کردن هارد دیسکها، پخش و پس خواندان نسخه ‌های جدید کاربران را واقعا خسته کردند. واین زمانی بود که اپل برنامهٔ خود فاینالکات را با کامپیتورهایی بیرون داد که از همان اول دارای خروجی firewire بودند. و این برنامه امکاناتی داشت که حتی رقیب گران قیمت آن یعنی اوید هم نداشت امکاناتی مانند:  Keyframe, Item Nesting, Compositing, Photoshop layer support... و آن به قیمت ۱۰۰۰ دلار.
والاه احمد جان زیاد ورراجی کردم...
بقیهٔ مطلب رو بعد از یک استراحت کوتاه مینویسم...
Ali.Samadi

پستتوسط Ali.Samadi » 06 ژانویه 2007, 02:28

خوب ادامهٔ صحبت

در این مدت یک دیدی به نوشتهٔ بازدیدکنندگان در مکورلد هم انداختم و البته اکثر آنان هم این انتظار رو ندارند که پرمیر بتونه جایگزین فاینالکات بشه ولی در هر صورت یک رقیب حتما خواهد بود.

اینکه چرا باید یک برنامهٔ تدین حتما باید بتواند با برنامه‌هایی مانند فتوشاپ و یا ایلوسترتور همکاری کند رو میشه به این صورت توضیح داد که شما میتوانید با خروجی‌های این برنامه‌ها در یک برنامهٔ ویدیویی انیمیشن درست کنید و هر چقدر این برنامه‌ها بیشتر باهم همکاری کنند و راحتتر فایلهای همدیگر رو بخوانند کار ادیتور رو راحتتر میکنند.
درضمن این مسئله در مورد همکاری یک برنامهٔ تدوین مثل پرمیر و یک برنامه جلوه‌های ویژه مانند After effects هم صادق است.
و چون اکثر کاربران حرفه‌ای برای تولید جلوه‌های ویژه هنوز هم از After effects استفاده میکنند و اپل با تمامی تلاشهای خود و با تولید Motion و یا Shake هنوز هم نتوانسته جایگزین مناسبی برای این برنامه ارائه کند شانس مناسبی برای پرمیر میباشد. ادوبی باید برای موفق شدن برنامهٔ خود همکاری این برنامه با برنامه‌های دیگر خود را به جایی برساند که اپل نتواند به پای آن برسد. این مسابقه حتما به نفع کاربران خواهد بود.
در هر صورت بنده کنجکاوم که این برنامه آیا واقعا یک قدم بزرگ به جلو است یا نه.
ارادتمند علی
Ali.Samadi

پستتوسط Ahmad » 06 ژانویه 2007, 14:49

بسیار ممنون علی جان بابت توضیحات وافی و کافی

احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط iSam » 06 ژانویه 2007, 18:35

علی جان دستت درد نکنه , اگر فرق بینشون و چرا سعی شده با دیگر برنامه های گرافیکی ارتباط داشته باشه و ... را نمیدونستم , حالا شیرفهم شدم . حتی اگر اشتباه نکنم تاریخچه هر دو را هم حفظم , مرسی .
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پست‌ها : 1998

بازگشت به تصویر متحرک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 3 مهمان