انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

مشاوره دربارهٔ ملزومات ذخیره‌سازی و پخش محتوای چندرسانه‌ای

موضوعات ویدیویی و کار با برنامه‌هایی مانند فاینال‌کات، افتر ایفکتز ، دیویدی استودیو پرو

پستتوسط Ali.Rastegar » 12 آوریل 2014, 22:27

saghati نوشته است:[نمایش]
با سلام
جناب رستگار ، انشالله که خدا صد در این دنیا ، و هزاران هزار در آن یکی دنیا از نعمت های خود ، نصیب شما بکند ...
باور کنید بیش از ۱۰ نرم افزار مختلف جهت چسباندن زیرنویس به فیلم و بیش از ۱۰ نرم افزار جهت استریم کردن مستقیم با زیرنویس امتحان کرده بودم ولی هیچ کدام جواب نمیدادن . البته خیلی وقت بود که میخواستم این پلکس رو نصب بکنم ولی نمیدونم چرا حوصلم نمیامد ...
بگذریم . پلکس مک رو نصب کردم و پلکس گوگل تیوی هم پولی بود ، ولی یک مدل دیگر را داشت که رایگان بود و با آن کارم راه افتاد و انجام شد .
حال چند تا سوال حرفه ای تر بپرسم از دوستن نیز خواهشمندم اگر جوابی دارن لطفا بنده نوازی بفرمایند :
منتظر هستم تا تایم کپسول جدید معرفی بشه تا USB3 رو ساپورت بکنه بعد یک تایم کپسول 2 ترابایتی + دوتا هارد ۴ ترابایتی USB3 و سرعت بالا بگیرم . همچنین به دنبال یک Apple TV 2 هستم ( به جهت نصب یک سری نرم افزارهای خاص که در این انجمن نمیشه ازشون نام برد... ) ، و دلیل این خرید ها داشتن ۵ ترابایت موسیقی + ۴ ترابایت فیلم و مستند است . حال :
۱- لیست خریدهایی که در انتظار خرید هستند جهت راه اندازی یک مرکز فیلم ، صدا و تصویر و اصولا امور استریم ، مناسب است ؟ پیشنهاد دیگری دارید ؟
۲- پیشنهاد شما جهت داشتن بهترین نرم افزار مدیریت که روی Apple TV نصب بشود ، چی میباشد ؟‌(که شامل XBMC یا PLEX یا ... ؟‌)
۳- بهترین و راحت ترین و سریع ترین راه جهت اضافه کردن : عکس روی جلد آلبوم ، متن موسیقی ، سال تولید و .... ، چی می باشد ؟ ( با توجه به حجم بالای موسیقی که من دارم که البته اینها شامل موزیک خارجی و ایرانی می شود ) ؟

خواهش می‌کنم، خوشحالم که جواب داد :)
در مورد نرم‌افزارهایی که روی Apple TV 2 میخواید نصب کنید و به نظرتون در این انجمن قابل طرح نیست، اگر به خاطر رعایت کپی‌رایت میگید ما اینجا با Jailbreak و نصب نرم‌افزارهایی که با رعایت حقوق سازنده‌هاشون بعد از Jailbreak نصب میشن مشکلی نداریم. اما اگر موارد دیگه بوده، ممنون که رعایت کردید.

امیدوارم دوستانی که تجربهٔ بیشتری دارن سوالات شما رو پاسخ بدن، من فقط چند مورد به ذهنم می‌رسه:
۱- من راستش تا به حال نه Time Capsule داشتم نه با هر نوع NAS کار کردم، اما برای این ۱۰ گیگابایت فضایی که شما لازم دارید احتمالا NAS کارآمدتر خواهد بود (ظاهرا Synology برند خوشنامی برای NAS هست). خصوصا که تایم کپسول فعلی فقط یک پورت داره و ممکنه نسل بعدی هم اگر تا زمانی که شما لازم دارید عرضه بشه و USB 3 هم داشته باشه، باز هم احتمالا فقط با یک پورت خواهد بود. اگر احتیاج دارید که همزمان به دو هارد اکسترنال دسترسی داشته باشید طبعا تایم کپسول از گزینه‌ها خارج میشه.
یه مقدار مطالعه کردم ظاهرا موقع خرید NAS باید دقت کرد که پردازنده و حافظه خیلی ضعیفی نداشته باشه که در تحویل محتوای چند ترابایتی کند نشه و همچنین از چه سایز هاردی پشتیبانی می‌کنه. مثلا بعضی NASهای ارزون یا قدیمی ممکنه از هارد ۴ ترابایتی پشتیبانی نکنن. از طرف دیگه جایی خوندم که در حال حاضر هاردهای ۳ترابایتی پایدارتر از ۴ترابایتی هستن، الان لینکش در خاطرم نیست اما بد نیست این موضوع رو هم در نظر بگیرید.
البته اگر NAS بخرید باز به یه router احتیاج خواهید داشت که میتونید Airport Extreme رو بگیرید که مشابه همون تایم کپسول هست اما هارد دیسک در خودش نداره و صد دلار ارزونتره.
۲- راستش من هیچوقت حجم عظیمی رو به اشتراک نذاشتم که ببینم کارایی کدوم بهتره، اما به نظرم اگر اکثریت محتوایی که میخواید به اشتراک بذارید از طریق فروشگاه‌های اپل تهیه نشده و حتی برای اونها metadata کافی تهیه نشده، خیلی خودتون رو ملزم به خرید Apple TV ندونید، مثلا reviewهای آلترناتیوهایی رو که Amazon و Roku تولید کردن رو بخونید اگر خوب بودن روشون فکر کنید یا اینکه صبر کنید برای نسل چهارم که احتمالا امکان نصب برنامه‌های دلخواه رو هم میده. به نظر من الان خرید Apple TV 2 صرفا به خاطر جیلرک‌پذیری خیلی نمی‌صرفه و Apple TV 3 هم که به خاطر جیلبرک نشدن یه مقدار دستتون رو میبنده (البته از طریق AirPlay میشه تعدادی از محدودیت‌هاش رو دور زد).
۳- در این مورد هم تجربهٔ زیادی ندارم، اما در تجربهٔ شخصی، پیدا کردن Album Art آهنگها توسط iTunes بد نبود (File->Library->Get Album Artwork). این البته به شرطیه که عنوان آهنگ و آلبوم و خواننده صحیح باشه.
برای فیلم و سریال هم با XBMC یکبار گذاشتم بخش‌هایی از فایل‌های من رو کاتالوگ کنه و اصلا بد نبود، اما باز هم میگم این کار در حجم کمی انجام شده و قابل مقایسه با آرشیو شما نیست (اگر اشتباه نکنم تمام اطلاعاتی که جمع‌آوری می‌کنه در داخل خودش و clientهاش روی دستگاه مورد نظر کار می‌کنه و دائما روی فایل‌ها اعمال نمیشه).
Plex از XBMC منشعب شده و طبعا از جهاتی شبیه هم هستن.
باز هم میگم اطلاعات و تجربه من خیلی محدوده، اما من اگر جای شما بودم و اهل تنظیم و هماهنگ‌سازی چند دستگاه مختلف بودم، یک NAS خوب می‌گرفتم که سابقه ناسازگاری با محصولات اپل نداشته باشه، بعد یک Airport Extreme هم می‌گرفتم و هر دستگاه مشابه Apple TV که نقدهای مثبتی دریافت کرده باشه.
اما این رو هم در نظر داشته باشید که اگر اهل تنظیم و هماهنگ کردن چند دستگاه نیستید قطعا آسونترین شیوه اینه که همه چیز از اپل تهیه بشه، مک و تایم کپسول و اپل تی‌وی طبعا خیلی راحت‌تر با هم هماهنگ میشن.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط saghati » 14 آوریل 2014, 03:58

با سلام و تشکر از بابت جواب کاملتون
در ابتدا بگم که اگه صلاح دونستید این مباحث اخیر رو به یک موضوع جدید انتقال بدین که با عنوان آن همخوانی داشته باشه و اگه دوستانی در آینده به مشکلات من دچار شدند بتونند به راحتی به جواب برسند .
خب اولین سوالی که ذهنم رو مشغول خودش کرده این هست که چه تفاوتی میان ‌Network Attached Storage که به اختصار NAS گفته میشه و Hard Drive Enclosure وجود داره ؟
میدونم که توی دستگاه های NAS ورودی RJ45 و یا همون کابل شبکه خودمون وجود داره که به روتر وصل میشه و به وصیله wifi میشه بهش دسترسی داشته باشیم .
حالا اگه من یک Hard Drive Enclosure شبیه :
http://www.futureshop.ca/en-CA/product/ ... 91ce8cen02

و یا

http://www.amazon.ca/Mediasonic-HF2-SU3 ... 4-Bay+usb3

تهیه بکنم و درونش رو چند تا هارد خوب با سرعت چرخش ۷۲۰۰ دور بگذارم و حالا دستگاه مورد نظر رو با USB 3 به یک روتر خوب مثل AirPort Time Capsule و یا AirPort Extreme وصل بکنم ، و با یکی از دستگاه های DLNA مثل Apple TV فیلم ها و موزیک ها رو از تو تلویزیون ببینم ، آیا مشکلی از نظر سرعت و یا بافر کردن تصویر به وجود می آید ؟

واصولا چه تفاوتی وجود دارد بین گزینه اول و دوم برای راه اندازی یک مدیا سنتر خانگی :
۱- تهیه یک Hard Drive Enclosure و قراردادن ۴ هارد اضافه درون آن و اتصال با USB 3 به یک AirPort Extreme .
۲- تهیه ۴ عدد هارد اکسترنال با کاور و خروجی USB3 + یک USB HUB + یک AirPort Extreme

همراه یک دنیا سپاس از شما و تمام دوستان
آخرین ویرایش توسط Ali.Rastegar on 15 آوریل 2014, 03:08, ویرایش شده در 2.
دلیل: حذف نقل قول‌های طولانی
saghati

پست‌ها : 55

پاسخ: مشاوره دربارهٔ ملزومات ذخیره‌سازی و پخش محتوای چندرسان

پستتوسط Ali.Rastegar » 15 آوریل 2014, 03:52

خواهش می‌کنم. من این مبحث رو به پیشنهاد خودتون از مبحث قبلی جدا کردم.

من خیلی در این مورد تحقیق نکردم اما فکر می‌کنم مهترین تفاوت همونطور که خودتون نوشتید قابلیت‌های شبکه در NAS هست.
این قابلیت‌ها فراتر از استفاده از کابل شبکه است، NASها بسته به مدل‌های متفاوت سرویس‌هایی رو هم روی شبکه ارائه میدن، از سرور آیتیونز (که محتواش فقط روی مک و PC قابل مشاهده است و در صورتی که بخواید با Apple TV یا دستگاه‌های iOS به اشتراک بذارید به یه مک یا PC روشن احتیاج دارید که Home Sharing رو در آیتیونز فعال کنه) تا سرور DLNA.
وقتی سرویس DLNA مستقیما توسط NAS فراهم بشه دیگه موقع دسترسی به محتوای ذخیره شده در هاردهای متصل به NAS نیازی به روشن بودن کامپیوتر نیست. اگر روشن بودن کامپیوتر مشکلی نیست خیلی از این سرویس‌ها رو با کمک همون Plex و XBMC میشه فراهم کرد.
همچنین برای رفع کمبودی که در مورد آيتیونز سرور نوشتم، مثلا Synology برنامه‌هایی برای iOS تدارک دیده که محتوای به اشتراک گذاشته شده‌ توسط NAS رو به راحتی و بدون نیاز به روشن بودن کامپیوتر، دریافت کنن. از جمله:
https://itunes.apple.com/en/app/ds-audi ... 95303?mt=8
https://itunes.apple.com/us/app/ds-phot ... 93106?mt=8
https://itunes.apple.com/us/app/ds-file ... 51772?mt=8
https://itunes.apple.com/us/app/ds-vide ... 49418?mt=8

یا اینکه مسقیما با NAS فایل دانلود کنید و با iOS هم کنترلش کنید:
https://itunes.apple.com/us/app/ds-down ... 48028?mt=8
اگر گوشی یا تبلت اندروید دارید نیز خیلی از این برنامه‌ها رو در اونجا هم میتونید پیدا کنید.
احتمالا برندهای دیگه هم خدمات مشابهی با NASهاشون ارائه می‌کنن.

پس انتخاب بین NAS و HDD Enclosure به این بستگی داره که:
- براتون مهمه که به اشتراک گذاری محتوای هاردها کاملا مستقل از کامپیوتر شما باشه یا نه.
- سرویس‌های اضافه‌ای که NASها ارائه می‌کنن به دردتون میخوره یا نه.

[نمایش]
دستگاه مورد نظر رو با USB 3 به یک روتر خوب مثل AirPort Time Capsule و یا AirPort Extreme وصل بکنم ، و با یکی از دستگاه های DLNA مثل Apple TV فیلم ها و موزیک ها رو از تو تلویزیون ببینم ، آیا مشکلی از نظر سرعت و یا بافر کردن تصویر به وجود می آید ؟

نمی‌دونم مشکلی پیش میاد از نظر سرعت بافر یا نه اما می‌دونید که دارید مراحلی رو به کار اضافه می‌کنید:
- دستگاه HDD Enclosure باید داده‌ها رو با USB3 (به فرض که نسل بعدی Airport داشته باشه) به Airport برسونه، مک از طریق WiFi ترجیحا ac به اون AirPort وصل بشه، برنامه‌ای مثل Plex اون فایل‌ها رو کاتالوگ کنه و سرویس DLNA رو راه بندازه، دستگاه پخش (فرض کنیم Apple TV) اون کاتالوگ رو از مک بگیره و بعد هر فایل رو برای پخش از HDD Enclosure متصل به Airport درخواست بکنه.
البته: به شرطی که اصلا AirPort از HDD Enclosure هم مثل USB Hub پشتیبانی کنه (نمی‌دونم).

در حالت آلترناتیو:
- دستگاه NAS با کابل شبکه به AirPort وصل میشه، روی خود NAS سرویس DLNA اجرا شده، دستگاه (فرضا Apple TV) از طریق AirPort محتوای NAS رو از روی کاتالوگ خودش می‌خونه و درخواست می‌کنه.
البته: اگر از کیفیت سرویس DLNA دستگاه NAS راضی نباشید باز مجبور میشید با مک یک سرویس DLNA راه بندازید.

اما مهمتر از همه:
[نمایش]
دستگاه های DLNA مثل Apple TV

دلیلی که میگم خودتون رو ملزم به خرید Apple TV ندونید همینه. Apple TV برای کسی ایده‌آله که از AirPlay و iTunes Home Sharing استفاده کنه، نه کسی که استفادهٔ اصلیش DLNA باشه.
DLNA فقط در نسل دوم اون هم با جیلبرک ممکن میشه، چرا اصلا Apple TV؟

حرف آخر: اینکه AirPort جدید 802.11ac داره نکته خیلی مثبتیه، اما اگر هر دستگاهی در یکی از مراحل دو حالت محتمل بالا استفاده شده باشه که 802.11n باشه عملا فرقی با routerهای 802.11n نخواهد داشت!
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط saghati » 15 آوریل 2014, 06:18

دوست گرامی ممنون از کمک ها و اطلاعاتتون .
میبخشید اگر بعضی موارد رو دوباره میپرسم ، صرفا جهت مطمئن شدن :

۱- دستگاه های HDD Enclosure ادعای انتقال 5gig با usb3 رو دارن ، پس اگر دستگاه فوق رو به یک AirPort Time Capsule و یا AirPort Extreme ، با شرط اینکه AirPort Time Capsule از usb3 ساپورت بکند و همچنین با شرط اینکه کلا از دستگاه های HDD Enclosure پشتیبانی بکند‌، وصل بکنیم باید بتونیم از سرعت 1.3 gig از تکنولوژی ac استفاده بکنیم . به نظر شما از نظر تئوری درسته ؟

۲- آیا AirPort Time Capsule و یا AirPort Extreme خود یک نوع NAS نمیباشند ؟ حال اگر AirPort Time Capsule خودش یک نوع NAS میباشد ، در صورتی که HDD Enclosure را به AirPort Time Capsule وصل بکنیم البته با شرط اینکه از دستگاه HDD Enclosure پشتیبانی بکند‌، آیا نمیشود از تمام امکانات NAS که شما نام بردید مثل برنامه Synology و بقیه نرم افزارها ، در دستگاه AirPort Time Capsule و طبع آن تمام فیلم ها و موزیک هایی که در HDD Enclosure میباشد ،‌ استفاده بکنیم ؟
saghati

پستتوسط Ali.Rastegar » 17 آوریل 2014, 03:26

خواهش می‌کنم،
۱- این سرعت‌ها همه در تئوری هستن و در عمل سرعت انتقال خیلی پایینتره. ضمنا می‌دونید که این سرعت‌ها به بیت هستن و برای دونستن سرعت به بایت باید تقسیم بر هشت بکنید. ضمنا 802.11ac بودن ایرپورت وقتی به کار میاد که دستگاه دریافت کننده (مثلا نسل بعدی Apple TV) هم ازش استفاده کنه.

۲- در مورد اینکه در چه صورتی میشه اسم یه دستگاه رو NAS گذاشت من صاحب نظر نیستم، قاعدتا یه کیس کامپیوتر با چند تا هارد و یه مادربورد ساده که خودمون اسمبل کنیم رو هم میشه گفت NAS، بحث سر اینه که چه دستگاه‌هایی برای این کار تبلیغ میشن و انتظار میره که برای این کار هم کارایی خوبی داشته باشن هم مصرف انرژیشون زیاد نباشه.
اما در مورد اینکه آیا عین امکانات Synology رو میشه در تایم کپسول داشت یا نه. فکر نمی‌کنم همه اون امکانات رو داشته باشه. و گمان نمی‌کنم اپل این امکان رو بده که سرویس اضافه‌ای رو روش نصب و اجرا کنیم. البته من تحقیق زیادی نکردم و بر طبق شناخت کلی که از اپل دارم میگم.
فکر می‌کنم Airport Extreme یا Time Capsule خودشون یک سرویس اشتراک گذاری SMB دارن، اگر دستگاه مشابه Apple TV(اسم این وسیله‌ها رو چی باید گذاشت؟ جعبه؟) از SMB پشتیبانی کنه با تایم کپسول میشه محتوای به اشتراک گذاشته شده رو دریافت کرد.
اما بدون هر تحقیقی مطمئنم AirPort یا Time Capsule هرگز خودشون سرویس DLNA نمیدن(اپل میخواد آلترناتیوهای خودش رو جا بندازه)، مگر اینکه یه مک یا PC متصل به اونها این سرویس رو روی خودش اجرا کنه.
اگر روزی Apple TV4 با امکان نصب برنامه‌ها با آزادی عمل به اندازه آیفون یا آیپد منتشر بشه، برنامه‌های پخش فیلم و عکس و موسیقی خواهد داشت که از SMB هم پشتیبانی کنن.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط saghati » 15 ژوئن 2014, 23:57

سلام مجدد
آیا راهی وجود داره که بشه plex media server رو روی time capsule نصب بکنیم که احتیاجی نباشه همیشه یک کامپیوتر رو روشن بگذاریم ؟
با تشکر
saghati

پستتوسط Ilia » 17 ژوئن 2014, 17:26

روی تایم کپسول نمیشه برنامه نصب کرد.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط iSam » 05 سپتامبر 2017, 19:33

دوستان من یک سوال راجب تایم کپسول دارم.
چطور میشود یک تایم کپسول را که کلی فیلم و عکس در کنار دیگر دیتاها رویش است را از روی اسمارت تی وی سامسونگ باز کرد و فیلمها را تماشا کرد؟
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پست‌ها : 1998

بازگشت به تصویر متحرک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 3 مهمان