انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

اینترنت و قلم‌های فارسی

مکانی برای طرح پروژه‌ها و پیشنهادهایی که نیاز به همیاری گروهی دارند

اینترنت و قلم‌های فارسی

پستتوسط GK » 26 فوریه 2007, 20:11

بهنام، بگمانم این سئوال برای توست :
برای نگارش متون فارسی، مجبورم این دو قلم زشت اریال و تایمز نیو رمان ویندوز را نصب کنم ( نه قلم‌های اصلی مایکروسافت بلکه اون تغییریافته‌ها). نصب این دو، نمایش سایت‌های فارسی را در سفری تغییر می‌دهد. مثال : هر چند که در تنظیمات سفری geeza pro & monaco را دارم، باز ایرماگ را با آریال و تایمز می‌بینم. وقتی می‌خواهم در کتاب قلم ها font book این دو قلم را از قسمت web غیرفعال یا حذف کنم، همه جا غیرفعال یا حذف می شوند.
آیا ممکن است نوعی این دو قلم را روی مک نصب کرد که کارهای شخصی ما را راه بیاندازد اما دست از سر سفری برداشته و تنظیمات آن را به هم نزند؟
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
iMac Intel 2.66GHz, Osx 10.7.3
GK
مدیر بازنشسته

پست‌ها : 954

پستتوسط Behnam » 27 فوریه 2007, 03:32

من سر در نمی‌آورم. ایرماگ از اریال و تایمز استفاده نمی‌کند. ویکی ایرماگ از اریال استفاده می‌کند. ولی خود ایرماگ در بخش خبرها و گفتگوها از XW Zar استفاده می‌کند و از تاهوما به عنوان انتخاب دوم.
تا زمانی که بروز رسانی ۱۰.۴.۹ عرضه و نصب نشده باشد، تو با مک اینتلی ات قاعدتاً نباید بتوانی از هیچیک از قلم‌های تغییر داده شده و یا قلم‌های ساخت من استفاده کنی. نصب قلم‌های تفییر داده شده مثل نصب قلم‌های اصلی است و برای کامپیوتر تو هیچ توفیری نمی‌کند.
ولی اگر از ویکی ایرماگ بگذریم، مادامی که تو تاهوما و XW Zar را نصب نکرده‌باشی باید بتوانی ایرماگ را با جیزه ببینی چون همیشه در فقدان قلم‌های پیشنهادی سایت، جیزه به میدان می‌آید. برای مثلاً سایتی که خودت در آن چیز می‌نویسی، قلم آریال و تاهوما استفاده شده است که هیچکدام، در هیچ نسخه‌ای روی سفری تو کار نخواهند کرد. برای آن سایت‌ها، اگر مجبور هستی آریال را نصب کنی، از فایرفاکس استفاده کن.
راستش تو حتی نباید بتوانی از این قلم‌های من در نئوآفیس هم استفاده کنی چون نئوآفیس از موتور متن سیستم عامل استفاده می‌کند. مگر اینکه ما در برداشت اولیهٔ خود اشتباه کرده باشیم و نئوآفیس از موتور «یونیکدی» استفاده کند.
اما با فرض اینکه برداشت اولیهٔ ما درست بوده است، تو تنها از آن قلم‌ها می‌توانی در اپن آفیس و یا Mellel که از OT پشتیبانی می‌کنند استفاده کنی. نیز این قلم‌ها در مثلاً فایرفاکس که از نوعی موتور متن «یونیکدی» استفاده می‌کند قابل استفاده هستند.
در هر صورت، فعلاً دور قلم‌های ساخت مرا و نیز نسخه های تغییر یافتهٔ قلم‌های مایکروسافت را قلم بگیر و از نسخهٔ اصلی استفاده کن. دست‌کم سردرگمی ما کمتر می‌شود و برای تو هم فرقی نخواهد کرد.
تاهوما را در هر صورت نصب نکن. آخر و عاقبت ندارد. خصوصاً که روی ایرماگ هم تأثیر می‌گذارد.
در مورد فعال کردن و غیر فعال کردن قلم‌ها برای برنامه‌های مختلف، FontBook این کار را نمی‌تواند بکند. اما نرم‌افزارهائی به عنوان font manager وجود دارند که از جمله این نوع کنترل را هم به تو می‌دهند. ولی برای هدفی که تو داری گرانند و برای کسانی هستند که به هزاران فانت سر و کار دارند و لازم دارند که رتق و فتقی به امورش بدهند.
تو اگر در نئوآفیس می‌توانی از قلم‌های OT مایکروسافت استفاده کنی، باید کل موضوع را از اول مورد تحلیل قرار دهیم.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط GK » 27 فوریه 2007, 12:30

بهنام، منظورم از این دو قلم : SafArial.ttf & SafTimesNR.ttf بود. در این صورت آیا استدال بالای تو بایستی پابرجا بوده و من نتوانم از آن‌ها استفاده کنم ؟
پیوست‌ها
Picture 7.jpg
Picture 7.jpg (28.34 KiB) - بازدید 17430 بار
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
GK
مدیر بازنشسته

پستتوسط Behnam » 27 فوریه 2007, 15:57

تا آنجا که یادم می‌آید تو می‌گفتی که این قلم‌ها (آن زمان صحبت XW Zar بود که از همین نوع است) روی تکست ادیت کار نمی‌کنند. پس XW Zar هم باید روی تکست ادیت و نئوآفیس قابل استفاده باشد.
مشکلی که می‌ماند سفری است و مِیل. عکسی هم از صفحهٔ اول ایرماگ (عکسی کوچک) پست کن تا ببینم بدون تاهوما با چه چیزی نمایش داده می‌شوند. یکی از چیزهائی که می‌توانی آزمایش کنی این است که WebKit را نصب کنی. اخیراً در WebKit گویا ترتیبی داده شده است که اگر مرورگر (که همان ظاهر سفری است) نتواند در قلم استفاده شده AAT پیدا کند، آن را با موتور متن یونیکدی حروفچینی می‌کند.
اما قبل از این که این کار را بکنی عکسی از سفری ات در ایرماگ (بدون تاهوما) بفرست تا ببینم چه ظاهری دارد.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط GK » 27 فوریه 2007, 16:15

ایرماگ بدون تاهوما ( من اصلاً از این تاهوما واقعاً بدم می آید. تا بتوانم راهش نمی دم خونه )
پیوست‌ها
Picture 6.jpg
Picture 6.jpg (48.5 KiB) - بازدید 17434 بار
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
GK
مدیر بازنشسته

پستتوسط GK » 27 فوریه 2007, 16:21

شرمنده برای قد و بالای تصویر !!!!
zar & xwzar روی نئوآفیس کار می کنند اما با تکست ادیت نه. تنظیمات سفری را هم به هم می ریزند. الان دارم با حروف جدا جدا می نویسم.
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
GK
مدیر بازنشسته

پستتوسط Behnam » 27 فوریه 2007, 16:34

من دیگر هیچ سر در نمی‌آورم!
این کار را هم بکن: یک پاراگراف از همان صفحهٔ اصلی ایرماگ را کپی کن و روی تکست ادیت پیست کن. یک جائی روی متن کلیک کن بعد با Command+T قلم‌ها را بیرون بیاور و ببین چه قلمی را نشان می‌دهد.
آن Zar لعنتی را هم از سیستمت پاک کن که به اندازهٔ کافی ما را گیج کرده‌ای!
XW Zar در ایرماگ چنین شمایلی دارد.
پیوست‌ها
Picture 5.jpg
Picture 5.jpg (36.12 KiB) - بازدید 17437 بار
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط GK » 27 فوریه 2007, 16:46

پاراگراف کپی شده از ایرماگ روی تکست ادیت : قلم همان پسر عموی توست !!!! جیزه پرو.
زر و برادر بزرگترش را هم به خاطر تو زده بودم ! ورداشتم.
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
GK
مدیر بازنشسته

پستتوسط Behnam » 27 فوریه 2007, 16:55

آره من خودم آزمایش کردم و همین نتیجه رو گرفتم. به هر حال اینی که تو داری آریال است ولی ظاهراً از ابتکارات جدید سفری است که از جیزه استفاده نمی‌کند. اگر به ویکی بروی همان قلم را با اندازهٔ درشت‌تر خواهی دید.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Behnam » 28 فوریه 2007, 02:56

قلی معضل آن قلم ناخوانده در ایرماگ به کنار (که شاید علی آن را در CSS سایت به عنوان انتخاب سوم قرار داده و به کسی نگفته است) من فکر می‌کنم قضیهٔ قلم‌های آریال و تایمز معجزه‌گر تو را کشف کردم! آیا اینها همانهائی نیستند که من به سفارش ویژهٔ تو برایشان ایتالیک درست کردم؟ خب فکر می‌کنم آنها ایتالیک دارند ولی OT ندارند و قلم‌های AAT خلّص هستند. به همین دلیل هم هست که TextEdit با آنها مشکلی ندارد، نیز نئوآفیس. اگر از نوع بدون ایتالیک که قبلاً درست کرده‌بودم استفاده کنی، قطعاً روی هیچکدام از آنها در مک اینتلی تو کار نخواهند کرد چون هم OT دارند و هم AAT و مک تو آنها را (مانند XW Zar) با قلم OT اشتباه می‌گیرد و از AAT آنها استفاده نمی‌کند.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط GK » 01 مارس 2007, 12:53

Behnam نوشته است:[نمایش]
قلی معضل آن قلم ناخوانده در ایرماگ به کنار (که شاید علی آن را در CSS سایت به عنوان انتخاب سوم قرار داده و به کسی نگفته است) من فکر می‌کنم قضیهٔ قلم‌های آریال و تایمز معجزه‌گر تو را کشف کردم! آیا اینها همانهائی نیستند که من به سفارش ویژهٔ تو برایشان ایتالیک درست کردم؟ خب فکر می‌کنم آنها ایتالیک دارند ولی OT ندارند و قلم‌های AAT خلّص هستند. به همین دلیل هم هست که TextEdit با آنها مشکلی ندارد، نیز نئوآفیس. اگر از نوع بدون ایتالیک که قبلاً درست کرده‌بودم استفاده کنی، قطعاً روی هیچکدام از آنها در مک اینتلی تو کار نخواهند کرد چون هم OT دارند و هم AAT و مک تو آنها را (مانند XW Zar) با قلم OT اشتباه می‌گیرد و از AAT آنها استفاده نمی‌کند.

آره بهنام جان، این آریال و تایمز همان‌هایی ست که تو به درخواست من ساخته‌ای. این دو تا را گذاشته ام به جای دو قلم همنام مایکروسافت، و کلی درد و بلا را از من دور می کنند !!!
هر دو راحت روی تکست ادیت و نئوآفیس کار می کنند.
زر و ایکس زر نیز با نئوآفیس کاملاً سازگاراند اما با نگارش در سفری نه.
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
GK
مدیر بازنشسته

پستتوسط Behnam » 01 مارس 2007, 13:20

قلی جان در نئوآفیس پاراگراف زیررا با اریال ویژهٔ سفری ات تایپ کن. در واقع پِیست کن چون برای پیدا کردن برخی حروف مکافات خواهی داشت.

تۆ ڤوڵێ نداده بڒ ھڭیم

اگر متن بالا را درست دیدی، نئوآفیس با AAT کار می‌کند. اگر درست ندیدی، با موتور متن یونیکدی. از آنجا که شاید همین پست را هم درست نبینی چیزی هم به لاتین می‌نویسم.

s'il te plait copy & paste le second paragraph sur NeoOffice, avec SafArial. Si ca march, tu as AAT. Si non, tu a 'Unicode engine' avec ton NeoOffice. Il se peut que tu ais toutes les deux. Mais ca c'est une autre histoire.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط GK » 01 مارس 2007, 13:32

بهنام جان، متن بالا را آریال مک نگرفت. آریال تو گرفت.
Ton petit bébé, SafArial, est un chef :lol:
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
GK
مدیر بازنشسته

پستتوسط Behnam » 01 مارس 2007, 13:38

منظورت روی نئوآفیس است؟ در این صورت نئوآفیس موتور یونیکدی هم دارد و وقتی AAT پیدا نمی‌کند از آن استفاده می‌کند. زر و XW Zar و هر زر دیگری تنها به این صورت قابل استفاده هستند. حالا برای اینکه از این امر مطمئن شوی، همین متن را با آریال اصیل مایکروسافت هم روی نئوآفیس آزمایش کن. طبق تئوری من کار نخواهد کرد! آه گو اینکه اریال مایکروسافت به هر حال آن حروف کردی را ندارد. باید برای این آزمایش فکر دیگری بکنم.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط GK » 01 مارس 2007, 13:50

آره منظورم روی نئوآفیس بود. همانطور که گفتم زر و زرهای دیگر نیز روی نئوآفیس کار می کنند. برای آزمایش متن بالا روی آریال اصیل ویندوز، فعلاً نمی توانم چونکه آنرا ندارم. اما با آریال word 2004 برای مک کار یوخ !!!!!!!
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
GK
مدیر بازنشسته

بعدی

بازگشت به همیاری گروهی

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 3 مهمان