انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

installer قلم برای PC

مکانی برای طرح پروژه‌ها و پیشنهادهایی که نیاز به همیاری گروهی دارند

installer قلم برای PC

پستتوسط Behnam » 12 ژانویه 2007, 02:16

سلام،
گویا نصب قلم روی PC به سادگی مک نیست. ما در به در دنبال برنامه نویسی می‌گردیم که برای نصب قلم XW Zar روی PC (و در آینده قلم‌های دیگر) یک installer تهیه کند.
البته شاید برای XP و Vista و Windows 98 و Linux اینستالرهای مجزائی لازم باشد که آن کسی که داوطلب شود خودش بهتر می‌داند.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

Re: installer قلم برای PC

پستتوسط GK » 12 ژانویه 2007, 14:27

« نوشته است:[نمایش]
سلام،
گویا نصب قلم روی PC به سادگی مک نیست. ما در به در دنبال برنامه نویسی می‌گردیم که برای نصب قلم XW Zar روی PC (و در آینده قلم‌های دیگر) یک installer تهیه کند.
البته شاید برای XP و Vista و Windows 98 و Linux اینستالرهای مجزائی لازم باشد که آن کسی که داوطلب شود خودش بهتر می‌داند.

بهنام
اگر منظورت از pc همان ویندوز است، با تمام معایبی که ویندوز دارد نصب قلم در آن ساده است. کافی‌ست قلم ها را برداری و کپی کنی در :
c:/windows/Fonts

اما، اگر روزی فرصت کردی، توضیح ابتدایی و کوچکی در مورد aat , ot, true type و طرز عملکرد و ویژه‌گی و اختلافات این‌ها برای ما ابتدایی‌ها بنویس تا کمی روشنتر بشویم. مثلا من هنوز نمی دانم چرا روی مک برخی از سایتهای فارسی را نمی شود مشاهده کرد، و باید کدک های سفری را تغییر داد و تازه در این صورت باز هم نمایش اصلی گرافیک سایت را نداریم.
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
iMac Intel 2.66GHz, Osx 10.7.3
GK
مدیر بازنشسته

پست‌ها : 954

پستتوسط Behnam » 12 ژانویه 2007, 15:04

از PC منظورم همان PC است. به همین دلیل انواع سیستم های عامل را نام بردم. آن سایت کلوچه فروش ما هم از ایدهٔ اینستالر برای XW Zar استقبال کرده بود.
من خودم را در نظر می‌گیرم که از PC هیچ نمیدانم. همان راهنمائی سادهٔ تو لازمه‌اش این است که از سیستم فایل ویندوز آگاهی داشته باشم. shortcut کپی کردن و پیست کردن را که با مک متفاوت است بدانم و غیره. سایتی که مانند آن سوپرمارکت یا این ایرماگ با همه رقم جماعت سر و کار دارد با درجات مختلفی از آگاهی و پشتکاری کاربران سر و کار دارد.
در مک، اگر هم من پوشهٔ قلم‌ها را نتوانم پیدا کنم، کافیست که روی فایل قلم کلیک کنم تا FontBook از من بپرسد که آیا می‌خواهم آن را نصب کنم یا نه. تازه با همهٔ این اوصاف، شاید برای مک هم اینستالر تدارک ببینیم. ولی این مسئله‌ای نیست.
در PC هم خیلی بهتر است که کاربران وقتی XW Zar یا قلم‌های بعدی را از ایرماگ دانلود می‌کنند، درجا روی سیستمشان نصب شود.

در مورد مسئلهٔ فانتها هم چشم. مروری دوباره به آن خواهم داشت. ولی برای مشکلات مشخص، باید نوع مشخص مک و فانتهای نصب شده روی آن را نیز، علاوه بر سایت مشخص در نظر داشت. حالا سر فرصت به این موضوع خواهم پرداخت.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Ali.Samadi » 18 ژانویه 2007, 18:55

با سلام،
یکی از آشناهای من برای ویندوز یک اسکریپت نوشته که کاربران کافی برای نصب این قلمها روی آن کلیک کنند تا قلمها نصب بشوند.
من اینو روی VPC امتحان کردم و به نظرم درست کار میکنه. لطف کنید شما هم اگر PC دارید یک امتحانی بکنید تا اگر درست کار کرد پابلیکش کنیم.
اینهم لینک فعلی قلم:
http://www.irmug.com/Alisfolder/XWZARfonts.zip
MacBookPro 15inch/ 2.66/ 4GB Ram
PearC/ i7 4x3,06/ 6GB Ram/ 6TB HD :-)
Ali.Samadi

پست‌ها : 725

پستتوسط Behnam » 19 ژانویه 2007, 02:27

خدا پدر و مادر آشنای تو را بیامرزد. جماعت PC دار تو را به خدا آن را آزمایش کنید و نتیجه را خبر دهید.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط saeidk » 20 ژانویه 2007, 11:34

این برنامه فونتها را دقیقاً در c:\windows\fonts کپی می کند در نتیجه اگر ویندوز شما در این درایو نباشد یا اسم پوشه آن چیز دیگری باشد و یا حتی مثل من درایوی با نام c نداشته باشید اجرا نمی‌شود. ضمن این که به جای exe می شد مثل قدیم زمان داس یک bat نوشت (البته اگر اشتباه نکنم چون سالها از آن زمان می‌گذرد) و البته حتماً باید راهی باشد که از سیستم پرسید که فونتها را در چه پوشه‌ای می‌گذارد. (مثلاً از system information)
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط Behnam » 20 ژانویه 2007, 15:58

دوست دیگری هم آن را روی XP خود آزمایش کرد و موفق بود. ولی من نگاهی به فرمان نصاب انداختم و به قول تو دقیقاً آن را به آن پوشه و در آن درایو کپی می‌کند. اکستنشن آن هم تصادفاً .bat بود ولی روی مک من به عنوان یک فایل exe شناخته می‌شود. حالا معانی آن را دقیقاً نمی‌دانم.
اگر راهی پیدا شود که نصاب ابتدا از سیستم آدرس بخواهد که عالی می‌شود. ولی این نصاب بویژه برای کسانی است که یا حال و حوصله یا خواست یا سواد آن را ندارند که سیستمشان را دستکاری کنند. و برای آنها قاعدتاً بدون دردسر است. برای قرار دادن آن در ایرماگ ایده‌آل نیست ولی گمان می‌کنم کار را راه می‌اندازد.
به هرحال منتظریم که از شهر پیشنهادات بهتری به ما بشود! این بحث ادامه دارد.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط saeidk » 20 ژانویه 2007, 18:19

ببخشید پسوند فایل bat است من اشتباه کردم متنش هم این است
copy *.ttf c:\windows\fonts
درباره تفوات ot و ttf و غیره به شکلی که بشود فهمید باید یک کتاب نوشت و واقعاً آموختن آنها سخت است.
نماد کاربر
saeidk

پستتوسط Behnam » 20 ژانویه 2007, 18:27

بحث ساختار و ویژگی‌های مختلف قلم‌ها به کنار، اینجا من فکر می‌کنم فرمان نصاب کاری به این امور ندارد و فقط دستور می‌دهد فایل‌هائی که با پسوند ttf. در پوشه وجود دارند کپی شوند.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Behnam » 20 ژانویه 2007, 20:31

خبر رسید که همهٔ نسخه های ویندوز از همین آدرس بصورت دیفالت استفاده می‌کنند. این خبر خوبی است چون نصّاب را خیلی قابل استفاده‌تر می‌کند.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Ali.Rastegar » 21 ژانویه 2007, 12:54

فکر کنم برای حل این مشکل به جای C:\windows باید نوشته بشه %SYSTEMROOT% تا خود سیستم عامل تشخیص بده کجا بریزه. منبع:
http://www.microsoft.com/resources/docu ... x?mfr=true
قسمت Using environment variables with Cmd.exe رو ببینید. احتمالا باید قبلش علامت دلار ($) هم بیاد، اما مطمئن نیستم.
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط Ali.Rastegar » 21 ژانویه 2007, 13:14

ظاهرا %WinDir% همون کارو میکنه. پس دستور بالا به جای copy *.ttf c:\windows\fonts باید بشه:
[left]copy *.ttf %SystemRoot%\fonts[/left]
یا:
[left]copy *.ttf %WinDir%\fonts[/left]
دوستانی که به ویندوز دسترسی دارن میتونن تست کنن؟
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط Behnam » 21 ژانویه 2007, 16:34

حتماً لازم نیست که XW Zar را تست کنید. هر قلمی که اکستنشن ttf. داشته باشد و در سیستم قبلاً نصب نشده باشد اگر در پوشه‌ای به همراه یک فایل bat. با فرمان‌هائی که علی رستگار در بالا پیشنهاد کرده است قرار داده شود قابل تست است.
ما فقط می‌خواهیم بدانیم این نصّاب کار می‌کند یا نه. برای مصرف عملی XW Zar روی PC برای ایرماگ، ما دیروز متوجه شدیم که فقدان antialiasing در PC به نمایش این خط در اندازه‌های کنونی خیلی لطمه می‌زند. لطفاً این موضوع را فعلاً در مورد آزمایش نصّاب قلم نادیده بگیرید.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط saeidk » 21 ژانویه 2007, 17:58

درست کار می‌کند. antialiasing هم در ویندوز وجود دارد منتهی به صورت پیش فرض غیرفعال است. و در
diasplay properties/effects/advanc
می توان آن را فعال کرد منتهی در فایرفاکس تاثیری ندارد ولی در پنجره‌های خود ویندوز و اینترنت اکسپلورر مؤثر است. یا این قلم دیدن صفحات ایرماگ بسیار سخت می‌شود مخصوصاً که ligature را نمی‌توان غیرفعال کرد.
نماد کاربر
saeidk

پستتوسط Behnam » 21 ژانویه 2007, 18:28

دمت گرم سعید! با یک تیر هزار و یک نشان زدی.
اولاً بگو کدامیک از فرمان‌ها را امتحان کردی و آیا تو خودت پوشهٔ فانت را در مکان غیر دیفالت داشتی؟
ثانیاً از مشکل لیگاتور در ویندوز آگاهم ولی خوب شد که یادآوری کردی چون این قضیه خیلی مشکل ایجاد می‌کند. لابد تو «ا-ل-ف» الف را هم بصورت لیگاتور می‌بینی؟! XW Zar بصورت کنونی برای PC مناسب نیست. در اسرع وقت دست به کار خواهم شد.
ثالثاً زر روی ویندوز دو مشکل دیگر دارد. یکی antialiasing است که دیفالت نیست، و دیگری سایز قلم در ایرماگ است که ریز است. به هرحال باید فرض را بر این گرفت که کاربر آن را در بدترین شرایط مشاهده می‌کند (مثلاً فایرفاکس روی ویندوز).
نماد کاربر
Behnam

بعدی

بازگشت به همیاری گروهی

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 5 مهمان